Přejít na obsah


Fotka

Navigace ukazuje chybně


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 RicPav

RicPav

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 14:41

Dobrý den, před časem jsem dostal od táty navigaci Garmin eTrex Legend (http://www.geocachin...thread_id=14831), kterou údajně dostal k jakémusi produktu od Mountfieldu a nepotřeboval ji. Zajásal jsem, protože mě už dluho geocaching lákal. Rozčarování přišlo hned při prvních pokusech, protože jsem nenašel první dvě snadné kešky. Pak jsem se tedy podíval, kde je nějaká v okolí mého bydiště, našel si to přesně na google maps. Samozřejmě GPS kešky byly správné, shodovaly se jak s googlem, tak s mapy.cz Zjistil jsem, že mě souřadnice kešky zadané do navigace vedou na úplně jiné místo, cca 400 metrů do místa té kešky! Dá se s tím něco dělat? Může to být někde v nasavení. Je mi jasné, že když je to od Mountfieldu, žádný zázrak to nebude, ale 400 m je snad trochu moc? A Garmin je přece značka...?
  • 0

#2 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 14:50

Mountfield do toho vůbec neplet. Navigaci máš Garmin, a je snad jedno kde a jak byl pořízen. Etrex Legend je jednodušší, obyčejnější a hlavně funkční a dostačující na začátky. Navigaci, když nebyla dlouho zapnutá, je potřeba nechat zapnutou delší dobu někde na signálu, aby si nachytalůa signál satelitů. Při dalších zapnutích je to rychlejší. Má poslední polohu a podle toho si upřesnuje aktuální umístění.
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#3 RicPav

RicPav

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 14:56

Myslel jsem to tak, že když to rozdávají k nějaké sekačce, že to asi nebude zrovna nejspolehlivější model. Že navigaci trvá kdovíjak dlouho, než je připravena k navigování, to vím a smířil jsem se s tím. Stejně tak s tím, že když projdu pod pouliční lampou, tak se signál ztratí :) Ale pořád to neřeší odpověď na mou otázku, proč mě to navádí na místo v zahradě nějakého domu, 400 m vzdáleného od kešky. Četl jsem tu něco o elipsoidech a nahrávání "správných" map. Omluvte úplného začátečníka, ale někde musím začít shánět informace a kde jinde než na fóru? O elipsoidech netuším nic a ani po přečení manuálu jsem z toho nebyl moudrý. V navigaci je "něco nahráno", ale netuším co konkrétně. Mám k tomu kabel, kde se jeden konec zapojí do navigace, druhý má konec podobný těm od monitorů, ale v PC to nikam nepasuje...
  • 0

#4 iiann

iiann

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 42 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:07

Není možné, že bys zadával souřadnice do navigace v jiném formátu, než má nastavený? Např. z GC.com máš souřadnice jako N yy°yy.yyy', ale v navigaci bys měl třeba N yy°yy'yy''
  • 0

#5 knoflikari

knoflikari

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:08

400 metru je moc, kdyby jsi psal 40 tak i tak je to hodne, zrejme pokud jsi to tedy jak pises nenahraval z COM portu pocitace, jsi se nekde prepsal pripadne zadal v nespravnem formatu do navigace.
  • 0

#6 RicPav

RicPav

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:08

To bylo první, na co jsem se díval, formát souřadnic je stejný jako v geocaching.com.
  • 0

#7 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:09

Delší dobou je zde myšlena třeba hodina. Pod lampou by Ti signál rozhodně zmizet neměl. Nejsem si jistá jak moc máš navigaci mapovou? Není tam jen šipka? A display černobílý? Co se spolehlivosti modelu týká, spoustu lidí s ním našlo stovky keší. Prodával se v té době kolem 3K, teprve po téhle akci cena spadla pod 2K. :-) Za plně funkční nové Geo Garminy dáš kolem 10K a víc.
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#8 RicPav

RicPav

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:09

knoflikari napsal/a:
400 metru je moc, kdyby jsi psal 40 tak i tak je to hodne,
zrejme pokud jsi to tedy jak pises nenahraval z COM portu pocitace, jsi se nekde prepsal pripadne zadal v nespravnem formatu do navigace.


Přepis jsem kontroloval, formát souřadnic také. Jasně, nad 40 metry bych se nepozastavoval, to už se dá s pomocí mapy dohledat.
  • 0

#9 RicPav

RicPav

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:12

Zegga napsal/a:
Delší doubou je zde myšlena třeba hodina. Pod lampou by Ti signál rozhodně zmizet neměl. Nejsem si jistá jak moc máš navigaci mapovou? Není tam jen šipka? A display černobílý?

Co se spolehlivosti modelu týká, spoustu lidí s ním našlo stovky keší. Prodával se v té době kolem 3K, teprve po téhle akci cena spadla pod 2K. :-) Za plně funkční nové Geo Garminy dáš kolem 10K a víc.


Myslel jsem to ironicky. Po nahození trvá hledání satelitů ve skutečnosti asi 5 minut, signál ztratí v lese spolehlivě, a když pak vyjdu na louku, trvá to zase asi 5 minut než se navigace chytne.

Je tam černobílý display, 5 režmů, jedním z nich je ten, kdy to ukazuje cestu na mapě a na jednou režimu je kompas se šipkou, kde mohu přepnout buď ukazatel směru nebo odchylku od kurzu.
  • 0

#10 Mirdule22

Mirdule22

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:13

Zkus si skontrolovat nastavení. Já když si nepřepnu mimo silnice a pěšky tak mě to honí taky divně.
  • 0

#11 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:18

Jeste si zkontroluj v nastaveni te GPSky, jestli tam mas elipsoid WGS-84 a ne neco jineho. Tenkrat byl soucasti manualu navod, jak to prekonfigurovat na system S42, ktery se kdysi pouzival na papirovych mapach. Pokud to tam nekdo zkousel nastavit mohl to rozvrtat. Souradnice z geocaching.com jsou prave v tom WGS-84.
  • 0

#12 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:18

RichardS napsal/a:

Zegga napsal/a:
Delší doubou je zde myšlena třeba hodina. Pod lampou by Ti signál rozhodně zmizet neměl. Nejsem si jistá jak moc máš navigaci mapovou? Není tam jen šipka? A display černobílý?

Co se spolehlivosti modelu týká, spoustu lidí s ním našlo stovky keší. Prodával se v té době kolem 3K, teprve po téhle akci cena spadla pod 2K. :-) Za plně funkční nové Geo Garminy dáš kolem 10K a víc.


Myslel jsem to ironicky. Po nahození trvá hledání satelitů ve skutečnosti asi 5 minut, signál ztratí v lese spolehlivě, a když pak vyjdu na louku, trvá to zase asi 5 minut než se navigace chytne.

Je tam černobílý display, 5 režmů, jedním z nich je ten, kdy to ukazuje cestu na mapě a na jednou režimu je kompas se šipkou, kde mohu přepnout buď ukazatel směru nebo odchylku od kurzu.


OK , já mám jiný typ, tak tenhle detailně neznám. Leč jsem ho mockrát viděla u jiných i v ruce držela.

5 minut může být málo, viděla jsem na vlastní oči Etrexe Venture, co byl zapnut po cca půl roce a úplně jinde než byl vypnut. Trvalo mu téměř hodinu než na volném prostoru pochytal 8 satelitů. A zjistil kde že je, do té doby byla poloha hodně mimo. Takže jako první bych ho nechala dlouhou dobu zapnutého v klidu na signálu.
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#13 RicPav

RicPav

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:26

Aha, vidím, že ty doby mohou být i delší :). Zkusím to nechat déle zapnuté a v klidu. Faktem je, že jsem ji naposledy používal krátce v létě, když jsme byli na kolech...
  • 0

#14 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 469 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:28

400m mimo je naprostý úlet, zkontroluj to nastavení formátu souřadnic, jak psal Haluma.
  • 0

#15 bedabeda

bedabeda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:42

Známému chodil stejný přístroja asi 2 roky dobře a nedavno mu začal podobně blbnout. Tak přes Webupdater nhrál poslední Firmware a spravilo se to - zkus to zaktualizovat a uvidíš.
  • 0

#16 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 15:58

a\ upgrade na poslední verzi firmware b\ nechat zapnuté hodinu a déle, ať se v klidu načtou satelity atd. Nevím jak Legend, ale někde na obrazovce satelitů či kde by měla být položka přesnost.... c\ překontrolovat nastavení souřadnic, ideálně reset do firemního nastavení a začít se v tom šťourat znovu
  • 0

#17 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 16:07

knoflikari napsal/a:
400 metru je moc, kdyby jsi psal 40 tak i tak je to hodne...

Podle pana experta Dobeše je 40 m naprosto v pořádku :D http://www.geocachin...28&quote=230228
  • 0

#18 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 16:47

Někdy je to duchařina. Naposled mě Legend hodil z Jizerek doprostřed Atlantiku a za pár vteřin zase nazpátek - a nepřejte si vidět tu maximální rychlost! Systematickou chybu v řádu stovek metrů bych ale opravdu viděl spíš v nastavení souřadnicového systému.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#19 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 17:07

Kromě formátu souřadnic je tam ještě "map datum". To máš také správně? Mělo by tam být WGS84. edit: HaLuMuv příspěvek jsem přehlédl, takže už nic.:)
  • 0

#20 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 27 říjen 2010 - 18:53

Tři věci musí být správně nastaveny: formát souřdnic (ten je nápadný, tam asi chyba nebude). MapDatum, někdy též jen Datum (viz výše), v jednom z překladů pro Oregon se to jmenuje "Sféroid". O třetí věci se tu nepsalo a to je Elipsoid. Poslední dvě, obě, musí být nastaveny na "WGS 84".
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama