Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#1221 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 5:57

Několikráte tu bylo řečeno, že horní voko u jumaru není pro dojištění k sedáku. Proč to? 

Teda ne, že by mě to někdy napadlo, běžně tam mám jen karábli jako pojistku, ale vadilo by to něčemu?


  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#1222 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 5:59

Ludvajs, nezlob! :D Na obou pramenech sice ano, ale taháš jen za jeden ;)


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1223 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 6:19

Ano, jsou to kecy. Otázka je, kdo kecá víc. Na kladce umístěné nahoře v Jumaru jsou na obou pramenech lana shodné síly. Tuším fyzika základních škol. Takže nikoliv 25N, ale opět 50N

To bys měl v pravdu kdyby tam byla jen ta kladka a druhej konec cvaklej v sedáku. Ono to ale s tím grigri působí jako soustava dvou kladek a tam je síla v ideálním případě poloviční. V praxi je tam samozřejmě nějaký to tření.


  • 0

#1224 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 6:22

Několikráte tu bylo řečeno, že horní voko u jumaru není pro dojištění k sedáku. Proč to? 

Teda ne, že by mě to někdy napadlo, běžně tam mám jen karábli jako pojistku, ale vadilo by to něčemu?

Jo to jsem taky nepobral proč je to takové zlo. Petzl má přímo v návodu použití horního oka při sebejištění.


  • 0

#1225 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 6:24

Několikráte tu bylo řečeno, že horní voko u jumaru není pro dojištění k sedáku. Proč to? 

Teda ne, že by mě to někdy napadlo, běžně tam mám jen karábli jako pojistku, ale vadilo by to něčemu?

zkuz zauvazovat, kdyz budes mit sedak dojisten na horni otvor jumaru (u palce), tak bych se obaval, ze pri zatizeni zacnes jumar z lana vylamovat. horni otvor jumaru pouzivam jen pro zajisteni lana proti vypadnuti a vedeni volneho konce lana na pritahovani


  • 0

#1226 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 7:09

Ludvo, nic ve zlým, myslel jsem to tak, že a) přesně tahle diskuze o síle na kladce - což si fakt máme pamatovat z osmičky - tu plála vloni a b ) trošku mě nadzvedla ta "zázračná" kladka.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1227 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 7:16

Několikráte tu bylo řečeno, že horní voko u jumaru není pro dojištění k sedáku. Proč to? 

Teda ne, že by mě to někdy napadlo, běžně tam mám jen karábli jako pojistku, ale vadilo by to něčemu?

 

 

zkuz zauvazovat, kdyz budes mit sedak dojisten na horni otvor jumaru (u palce), tak bych se obaval, ze pri zatizeni zacnes jumar z lana vylamovat. horni otvor jumaru pouzivam jen pro zajisteni lana proti vypadnuti a vedeni volneho konce lana na pritahovani

 

Fakt, burgu? Mám dojem, že jsem to viděl právě naopak. Ano, přesně kvůli páčení palce se to nemá dělat. Máš zatížení NAD osou jistícího bodu (teda tam, kde se palec opírá o lano proti excentru) a páčením směrem "ven z lana" ho vlastně otevíráš - a to nemluvím o tom, že stavíš lano trochu mimo tu vodicí polohu. Vyjet z jumaru ba sice nemělo, je tam ta karabina, ale přecejen, při pádu by se tam mohlo stát leccos. Viděls videa, jak tam ze dvou metrů hážou do ujumaru 80kg pytel a co z toho lana zbude? A teď si představ, že k tomu trhu opletu ještě přidáš střih přes hranu plechu.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1228 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 7:30

Pantin jde dostat velmi jednoduse (mozna az prilis) z lana. Je to jen pomocny prostredek pro lezeni a NIKOLiV BLOAKANT - staci dat nohu dozadu a dojde okamzite k uvolneni.

Pokud potrebujes zajistit, aby se ti to nestalo (napr. si to cestou nevykoplo "geokáčátko") tak do te diry co je v Patinu dole prostrc karabinu odpovidajiciho prumeru. Tim nejde ta pojistka otevrit a lano se nikdy nevycvakne. Našemu geokačeti to takto děláme. Takže nahoru leze bezpečně a když potřebuje dát nohu z lana, tak si umí tu karabinu vycvaknout ven.
  • 0

#1229 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 7:33

A k tomu nahazovani - ani to se nevycte. Pozadala jsem nedavno jednoho, at me to nauci, ukazal a pak jsem jak magor hodinu hazela do stejny rozsochy (trefila jsem i jen jednou, takze porad malo). A trenink tu nevyctu, vid.

Nahazovani pytliku je desna prča ;-) Byl mi ukazan jen jeden zpusob (ten co pytlik roztocis nad hlavou s rozebehem a vypoustis ho nejlepe naslepo zady ke stromu, nebo odrazem o strom vedle stojici;-), a toho se drzim, nejdyl sem hazel jen na Phantasme 20 min. Mozna jsem jenom obyc. klikar! Pravda, trenoval jsem to od mala na poli, velkyma sutrama, to byly vrhy!

A nejaky video nikde neni? To je vyzva...! ;-))) Mne se libilo to od Zlicinaku, ale kos na odpadky/provazek s sebou teda netaham...

Tento příspěvek byl upraven od St&nda: 18 říjen 2013 - 7:44

  • 0

#1230 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 8:07

Děkuju za názory.. používám grigrinu i kladku, ale už nepoužívám další jištění. Možná je to chyba, ale mě to tam akorát překáželo. Kladka mi celkem nepřekáží a když mám dole pod stromem zvoníka, co mi za ní tahá, ulehčuje mi to práci (proto si jí tam dávám). Když zvoníka nemám, kladku mít nemusím, zas takový rozdíl to není, protože (jak tu zaznělo), stoupám si do smyce a s grigrinou se nepřetahuju.

Jen mi připadalo, že když se nejistím na cestu dolů a věřím grigrině, proč bych se měla jistit na cestu nahoru (a nevěřit grigrině) ;) Vím, že je primárně určená na slaňování, ale nikdy se mi cestou nahoru ani náznakem nestalo něco nepříjemnýho :)


  • 0

#1231 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 8:43

Děkuju za názory.. používám grigrinu i kladku, ale už nepoužívám další jištění. Možná je to chyba, ale mě to tam akorát překáželo. Kladka mi celkem nepřekáží a když mám dole pod stromem zvoníka, co mi za ní tahá, ulehčuje mi to práci (proto si jí tam dávám). Když zvoníka nemám, kladku mít nemusím, zas takový rozdíl to není, protože (jak tu zaznělo), stoupám si do smyce a s grigrinou se nepřetahuju.

Jen mi připadalo, že když se nejistím na cestu dolů a věřím grigrině, proč bych se měla jistit na cestu nahoru (a nevěřit grigrině) ;) Vím, že je primárně určená na slaňování, ale nikdy se mi cestou nahoru ani náznakem nestalo něco nepříjemnýho :)

to si delas snad legraci nebo to fakt myslis vazne, ze ti nekdo dole taha za volny konec lana? bezpecne lezeni ti asi moc nerika.

pri slanovani na grigri - jak jsem psal, chova se jak kyblik. pokud ji naplno otevres, tak rukou na volnem konci muzes regulovat rychlost slanovani


  • 0

#1232 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 564 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 8:44

.....(a nevěřit grigrině) ;) Vím, že je primárně určená na slaňování, ale nikdy se mi cestou nahoru ani náznakem nestalo něco nepříjemnýho :)

co se tyce grigriny, tak s tou neprijemnosti bych daval bacha...kdyz je zatizena, tak bez problemu, ale...

uz se mi jednou malem stalo - nebo k tomu byl alespon nabeh to, ceho se par lidi boji a proc prechazi na RIG a proc o nem taky uvazuju  (nejsem agent petzlu ;-) )

sedel jsem v grigrine a byl vyklonenej a to ze dost...takze lano bylo odkloneny od ideaniho smeru (snad to popisuju srozumitelne) a potom jsem grigrinu odlehcil a lano se mi dostalo mezi "plech" a vacku...

sice jen na kraj, ale...

 

byl jsem teda jeste v odsedce, takze by to asi fatalni nasledky nemelo, ale docela mne polilo horko...a dokazu si predstavit, ze by v blby souhre nahod, s tencim lanem mohlo dojit k tomu ze by lano s grigriny "vypadlo"

taky jsem tomu neveril, dokud jsem sam nabeh na tohle nevidel....


Tento příspěvek byl upraven od ja05: 18 říjen 2013 - 8:45

  • 0

#1233 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 9:16

Pri lezeni s grigri nepouzivam prijisteni do jumaru, protoze lano z grigri proste nevypadne a pohadky o prokluzu jsou jen pohadky. Jina situace je pri pouziti napr. Crollu, z nej lano muze vypadnout a jisteni na jumar pouzivam.

No vidis. Teoreticky mas sice (mozna) pravdu, ale v praxi je tohle naprostej nesmysl. Pokud totiz k jumaru nekdy privazanej jsi a jindy ne, je to prave presne ten prvni krok k pruseru. Pak uz je to jen o tom, kdy se spletes a budes si myslet ze to tam mas a ve skutecnosti to tam nebude. Mozna se to nestane tobe s tvejma zkusenostma, ale nekomu mene zkusenymu (a jinej by se na tohle neptal) treba jo, tam je ta pravdepodobnost vetsi.

 

Takze za me prvni co udelam nez lezu je ze si zkontroluju ze jsem privazanej k jumaru a bez toho neudelam ani krok. Celkem bych ani nediskutoval o tom jestli se k jumaru privazat, spis o tom jak ma bejt dlouhy to spojeni. Melo by bejt dost dlouhy na to aby v pripade padu to chytala vzdy s rezervou (i s eventualnim prokluzem, kterej ale fakt asi nenastane) ta grigri a na ten jumar aby nedoslo. Pac spadnout do nej znamena s vysokou pravdepodobnosti destrukci lana. Ale zas by to spojeni nemelo bejt zbytecne dlouhy, pokud mozno abych vzdy dosahl na madlo jumaru, i kdyz bych v nem navolno visel. A tim eventualnim padem ani tak nemyslim ze by spadnul ten lezec. Mnohem pravdepodobnejsi je jak pise Ludvajs ze nekde rupne vetev. Kdyz to je dobre nastreleny tak se treba propadnete jen kus (do dalsi vetve co je pod tim), ale i to (podle toho jak presne to rupne) muze mit parametry normalniho padu.

 

A s tim prestupem na osmu - naposled jsem to zazil minulej vikend. Lano od smuly, v grigrine se lepilo a vubec na ni neslo slanit. Bez osmy by tam kubik visel jeste ted. Oni ty realny situace se casto vyvijej jinak, nez podle tech teorii.


  • 3

#1234 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 9:20

Jen mi připadalo, že když se nejistím na cestu dolů a věřím grigrině, proč bych se měla jistit na cestu nahoru (a nevěřit grigrině) ;) Vím, že je primárně určená na slaňování, ale nikdy se mi cestou nahoru ani náznakem nestalo něco nepříjemnýho :)

Protoze cestou dolu mas vsechno pripraveny, drzis porad volnej konec lana, mas to pod kontrolou a jen slanujes. Cestou nahoru to tak snadny neni, obcas oblejzas prekazky, poustil lano atd. Tedy cestou nahoru pouzivas grigri jinak nez je vyrobcem urceno, proto jedalsi jisteni vhodny.


  • 0

#1235 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 9:33

Modrak > tleskám!
  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1236 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 9:58

hele, něco mě napadlo - jdu založit vlákno B)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1237 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 10:21

No potěš, jak vás tak čtu, začínam pochybovat, že mi na ňákej strom kdy ještě někdo dostane :D!


  • 0

#1238 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 10:40

kdyz vidim, jak to tu resite, jeste ze se mnou jezdi doktorka i pro pripad ohledani a pesan, ktery dokaze kacera uspesne zahrabat


  • 0

#1239 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 10:59

Pokud potrebujes zajistit, aby se ti to nestalo (napr. si to cestou nevykoplo "geokáčátko") tak do te diry co je v Patinu dole prostrc karabinu odpovidajiciho prumeru. Tim nejde ta pojistka otevrit a lano se nikdy nevycvakne. Našemu geokačeti to takto děláme. Takže nahoru leze bezpečně a když potřebuje dát nohu z lana, tak si umí tu karabinu vycvaknout ven.

 

Bohuzel ani tohle uz neni pravda. Soucasnej pantin uz nema diru na karabinu. Starsi to mely, tam to slo zajistit.

 

Viz. http://www.petzl.com...enders-0/pantin bez diry,

 

resp.stary provedeni s dirou http://www.clarkfore...r-right-500.jpg


  • 0

#1240 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 12:37

to si delas snad legraci nebo to fakt myslis vazne, ze ti nekdo dole taha za volny konec lana? bezpecne lezeni ti asi moc nerika.

pri slanovani na grigri - jak jsem psal, chova se jak kyblik. pokud ji naplno otevres, tak rukou na volnem konci muzes regulovat rychlost slanovani

A proč by neříkalo? Lezu nejenom po stromech a zatím se mi nic nestalo. Můžeš to vysvětlit, proč někdo nemůže dole sáhnout na lano? Nepsala jsem, že ho drží v ruce pořád anebo za něj tahá, když zrovna lezu..


  • -1




4 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 4 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama