Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#1241 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 13:20

A proč by neříkalo? Lezu nejenom po stromech a zatím se mi nic nestalo. Můžeš to vysvětlit, proč někdo nemůže dole sáhnout na lano? Nepsala jsem, že ho drží v ruce pořád anebo za něj tahá, když zrovna lezu..

Nevim, jak to rict, abych te neurazil. Jestli to, co pises je jen z ciste momentalniho nedostatku zkusenosti. Napr. takove zaseknuti casti ruky, vlasu nebo obleceni treba do kladky neni zrovna prijemna. Jak ten dole vi, ze se neco podobneho deje?

Nechci, aby se te tohle dotklo, ale nez neco podobneho napises, pouzij hlavu a taky si neco o zakladech lezeni precti (pochopitelne i s uvedenim do reality)


  • 0

#1242 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 14:37

Nevim, jak to rict, abych te neurazil. Jestli to, co pises je jen z ciste momentalniho nedostatku zkusenosti. Napr. takove zaseknuti casti ruky, vlasu nebo obleceni treba do kladky neni zrovna prijemna. Jak ten dole vi, ze se neco podobneho deje?

Nechci, aby se te tohle dotklo, ale nez neco podobneho napises, pouzij hlavu a taky si neco o zakladech lezeni precti (pochopitelne i s uvedenim do reality)

Nejsem urážlivá, neboj. Jen si myslím, že jsem to asi špatně napsala a nepochopil jsi ten princip. Žádný zaseknutí části ruky, vlasu ani ničeho jinýho do kladky nehrozí.. musela bych ti asi poslat fotku nebo video, jak to děláme. Tak to nechme být, nechci se tu pouštět do všelijakých sporů a sáhodlouhých vysvětlování.. ;)


  • 0

#1243 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 15:29

Lezu nejenom po stromech a zatím se mi nic nestalo....

 

Žádný zaseknutí části ruky, vlasu ani ničeho jinýho do kladky nehrozí....

Hele, asi takhle. Tohle v podstate rikaj vsichni. Protoze ti co se jim neco stalo, tak ti uz nerikaj nic B)

 

Samozrejme nevim jak to presne mas postaveny, takze nemuzu posoudit jak to mas s vlasama, oblecenim atd. Ale kdyby nic jinyho, tak treba ona by stacila obycejna vetvicka, kterou ti ten zvonik od Matky Bozi vsi silou zatahne dovnitr do grigri.  A to mi nerikej ze na strome cestou zadna neni. Ne ze bys kvuli tomu spadla, spis naopak, budes mit zcela opacnej problem. Ale muze ti to docela zkomplikovat zivot. Jednou jsem takovyho zvonika videl v akci. Tahal za to vsi silou a vubec netusil co se deje nahore. Samozrejme vse slo hladce a nic spatnyho se nestalo. Ono se vetsinou nic spatnyho nestane. Jen obcas ...


  • 2

#1244 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 16:33

 

pri slanovani na grigri - jak jsem psal, chova se jak kyblik. pokud ji naplno otevres, tak rukou na volnem konci muzes regulovat rychlost slanovani

Tuhle radu bych asi univerzalne nedaval. u grigri bude hodne bude zalezet na sile lana a jak je uz chlupate. myslim, ze jsem to kdysi schvalne zkousel - otevreno na "plnej kybl" a druhou rukou pod zadkem drzel lano a stejne jsem chvilemi jel a jinak mel co delat, abych to udrzel. 


  • 0

#1245 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 17:09

To bys měl v pravdu kdyby tam byla jen ta kladka a druhej konec cvaklej v sedáku. Ono to ale s tím grigri působí jako soustava dvou kladek a tam je síla v ideálním případě poloviční. V praxi je tam samozřejmě nějaký to tření.

To je sice pravda že jde o soustavu 2 kladek, Grigri je jako volná kladka, v horní oku jumaru je pevná kladka. Nás zajímá síla působící na lano na výstupu z pevné kladky a ta je stejná i když je tam místo kladky jen karabina- ta funguje jako pevná kladka, jen s větším třením. A je stejná i kdybychom to tahali jen tahem nahoru přímo z Grigri...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kladka


Tento příspěvek byl upraven od ssva: 18 říjen 2013 - 18:51

  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#1246 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 19:31

tedy pánové,trochu jste mě naprdli.Já dělám Mufě doprovod na stromy,a já jsem ten zvoník.Nenapadlo nás to obšírně rozepisovat,protože jsme předpokládali,že používání hlavy je základ.Takže pro klid duše:jestliže vidíme,že je volný prostor bez větví atd,pomáhám Mufě taháním za lano přes kladku jej odebírat.Dělám to do té doby,do kdy dobře vidím co dělá.Jakmile nevidím,nebo Mufa musí oblézat větve či jiný binec,houknu na ní že pouštím lano a je to na ní.Stačila rada"dej si pozor na vlasy atd",napsali bychom "díky,dáváme" a bylo by.S tou hlavou jste si to mohli odpustit.Než jsme začali lézt,nejenže jsme si "něco přečetli",ale zaplatili jsme si instruktora horolezce záchranáře,který nám dal školení a poradil s výbavou.Takže bych poprosil i vás,aby jste používali hlavu než něco napíšete.A něco se stát může i profíkovi,je to vždy i o štěstí a náhodě.Vím o tom svý,lítám na paraglaidu.


  • 1

#1247 BOSOCZ

BOSOCZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 19:42

Používáme stejný systém jako Mufové,
Brtnička si stoupne do stupačky a zároveň se přitáhne oběma rukama a já ji jen lehce přes kladku doberu lano, navíc vždycky houkne dober.. Jestli je v tom nějaký problém rád se dám poučit.


  • 2

#1248 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 20:20

tedy pánové,trochu jste mě naprdli.Já dělám Mufě doprovod na stromy,a já jsem ten zvoník.Nenapadlo nás to obšírně rozepisovat,protože jsme předpokládali,že používání hlavy je základ.Takže pro klid duše:jestliže vidíme,že je volný prostor bez větví atd,pomáhám Mufě taháním za lano přes kladku jej odebírat.Dělám to do té doby,do kdy dobře vidím co dělá.Jakmile nevidím,nebo Mufa musí oblézat větve či jiný binec,houknu na ní že pouštím lano a je to na ní.Stačila rada"dej si pozor na vlasy atd",napsali bychom "díky,dáváme" a bylo by.S tou hlavou jste si to mohli odpustit.Než jsme začali lézt,nejenže jsme si "něco přečetli",ale zaplatili jsme si instruktora horolezce záchranáře,který nám dal školení a poradil s výbavou.Takže bych poprosil i vás,aby jste používali hlavu než něco napíšete.A něco se stát může i profíkovi,je to vždy i o štěstí a náhodě.Vím o tom svý,lítám na paraglaidu.

když se tu tak oháníš, ze jsi dostal instruktaz od zachranaru atd. urcite ti poradili i tahani za volny konec. urcite to patri mezi "bezpecne" zpusoby lezeni


  • 0

#1249 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 20:30

Při souhře partnerů v tom nebude problém. Jen připočítej svou sílu k celkovému zatížení. Zvýší se namáhání lana v místě sevření palcem Jumaru a dvojnásobek tvé síly zatíží horní větev. A jejda, zase ta kladka...


  • 0

#1250 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 20:33

když se tu tak oháníš, ze jsi dostal instruktaz od zachranaru atd. urcite ti poradili i tahani za volny konec. urcite to patri mezi "bezpecne" zpusoby lezeni

Můžeš mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím, když odeberu lano já anebo někdo, kdo je metr pode mnou? Tobě se to nejspíš vysvětlit nedá..


  • 0

#1251 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 20:38

A něco se stát může i profíkovi,je to vždy i o štěstí a náhodě.Vím o tom svý,lítám na paraglaidu.

No právě. Čím víc se tu budou objevovat nápady, jak vylepšit Patin (to je fakt blbost), jak z grigri udělat kladkostroj, kde koupit nejlevnější lano a jak přechytračit výrobce udělátek, tím víc to štěstí a náhodu budem pokoušet.  


  • 1

#1252 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 20:40

Můžeš mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím, když odeberu lano já anebo někdo, kdo je metr pode mnou? 

Mufo, o kousek víš je to napsaný. Ano, někomu se to nejspíš vysvětlit nedá


  • 1

#1253 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 21:01

Můžeš mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím, když odeberu lano já anebo někdo, kdo je metr pode mnou? Tobě se to nejspíš vysvětlit nedá..

když ti nejsou jasny naprosto zakladni pravidla pro lezeni na lane, zkratim to. pokud nemas na to svou silou se dostat nahoru, tak zustan na zemi


  • 1

#1254 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 21:34

když ti nejsou jasny naprosto zakladni pravidla pro lezeni na lane, zkratim to. pokud nemas na to svou silou se dostat nahoru, tak zustan na zemi

Tak jo, teď jsi mi to tedy nandal  :D  Končíme debatu, nemá to význam, každý si to stejně bude dělat tak, jak je zvyklý  ;)


  • 0

#1255 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 22:25

To je sice pravda že jde o soustavu 2 kladek, Grigri je jako volná kladka, v horní oku jumaru je pevná kladka. Nás zajímá síla působící na lano na výstupu z pevné kladky a ta je stejná i když je tam místo kladky jen karabina- ta funguje jako pevná kladka, jen s větším třením. A je stejná i kdybychom to tahali jen tahem nahoru přímo z Grigri...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kladka

V tom je právě ten klam. Finta je v tom, že ruka která tahá za lano a ta kupa sádla kterou táhnu nahoru je jaksi spojena. Pokud tahám lano nahoru z grigri, je celá moje váha v stupačce na nohu a ruce co se drží jumaru. Druhá ruka se pere jen s váhou lana a třením v grigri. Pokud ale vedu lano přes kladku v grigri (nebo karabinu, to je fuk jak správně píšeš), tak mě ono tahání za lano směrem dolů zároveň nadlehčuje v sedáku. A v tom je schovaný to snížení potřebné síly.

 

Edit: našel jsem k tomu i fešnej obrázek: https://upload.wikim..._Variations.svg

tam je to na variantě B přesně tenhle případ i s vyčíslením sil co tu někdo chtěl.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 18 říjen 2013 - 22:46

  • 0

#1256 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2013 - 4:37


Edit: našel jsem k tomu i fešnej obrázek: https://upload.wikim..._Variations.svg

tam je to na variantě B přesně tenhle případ i s vyčíslením sil co tu někdo chtěl.

Hurá! Díky :)

A teď budeme doufat, že zas někdo nezačne rozporovat systém kladek ;)

Ale co... jsou to věčné debaty... 1x zkusit je holt víc, než 100x přečíst :)


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1257 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2013 - 8:11

 

Edit: našel jsem k tomu i fešnej obrázek: https://upload.wikim..._Variations.svg

tam je to na variantě B přesně tenhle případ i s vyčíslením sil co tu někdo chtěl.

Já byl na fyziku vždycky tak trochu tumpachovej, ale obrázky to jsou pěkné ;) tak si to příště zkusím bez kladky, když s ní lezu od začátku, a pak se podělím o pocity (jestli jsem si zafuněl víc nebo míň, ikdyž to možná bude čistě subjektivní dojem - každému může vyhovovat něco jiného...)


  • 0

#1258 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2013 - 20:59

Hurá! Díky :)

A teď budeme doufat, že zas někdo nezačne rozporovat systém kladek ;)

Ale co... jsou to věčné debaty... 1x zkusit je holt víc, než 100x přečíst :)

Taky děkuju, konečně někdo ten paskvil pojmenoval. Takže se nebavíme o použití horolezecké techniky pro výstup na strom, ale o vytažení "kupy sádla" pomocí systému kladek. Nejen že se chybně používá grigri pro výstup, ono se dokonce zaměňuje za kladku. Používáme špatné udělátko a protože neznáme nic jiného, své chvalozpěvy obhajujeme tu chybnou fyzikou, tam špatným obrázkem a pro jistotu odpůrce označíme za teoretika a doporučíme ať si to aspoň jednou zkusí. Jen tak dál...

Hele, mrkněte se třeba na tohle: Petzl Mini Traxion


  • 0

#1259 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2013 - 21:31

Ludvajs, já jsem ten poslední, kdo by zpochybňoval Tvé znalosti a praxi... Byla to pro mne čistě teoretická debata... Na strom lezu s kladkou i bez ní, s jumarem, tblockem, nebo třeba prusíkem, je mi to z principu jedno. A protože ani Ty, ani já nejsme kupa sádla (aspoň zatím! :D ) můžeme používat co se nám zachce ne? Hlavně, když to s tím aspoň maličko umíme ;)


  • 1
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1260 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2013 - 21:43

S traxionem neslaníš, grigri kromě menší námahy nabízí luxus nepřepínat se nahoře do jinýho cajku. Je to elegantní a poměrně levné e bezpečné řešení pro ... dejme tomu amatéry, level 1.

 

A proč ne rovnou spiderjack?  Je to profi a daj se s tím dělat vjeci...

 

Víš, už mi zníš trochu fanaticky... on ti někdo s grigrinou nějak ublížil? B)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama