Přejít na obsah


Fotka

PRAKOSTŘÍL


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#21 Hunda

Hunda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:30

Ahoj, koukal jsem na ty fotky dost podrobně a dokonce bych o tom i uvažoval - spíš si ho ale vyrobím (dobře pro mě, špatně pro Tebe ;)). Mám jenom drobnou připomínku k Tvému řešení, které se mi velmi líbí, jenom to dodělat (podle mě :D). Trochu mi tam chybí nějaká forma přidržení druhou rukou. Zkusil jsem použít Tvůj obrázek a trochu to upravit. Přídavná rukojeť na vrtačce, na které se utahuje objímka otáčením rukojeti by mohla být tím správným řešením. Pak by se nemusel používat imbus a střelec by nedržel celou váhu na dlouhém rameni.
  • 0

#22 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:45

Ti nevím, to by bylo fakt na "dlouhou" ruku a taky někam musíš nějak přichytit naviják (určitě se s něčím jako naviják počítá, ne?) Pokud bys potřeboval oporu, nebyla by lepší nějaká sklopka, ramenní opěrka? No a dotaz na praxi: jak a kam upevníš ten naviják a jak v praxi řešíš, aby se ti při výstřelu nechytil silon někam do systému gumy?
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#23 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:47

HUNDA: dobrý nápad, ale mám obavy, že to nepůjde realizovat.
Ona mu totiž na těch fotkách chybí ještě montáž s navijákem, který je nutnost a pokud tam bude "tvoje rukojeť", tak seš v háji.

Sám zvažuju výrobu přes zimu. Prvně jsem ho viděl a držel v ruce na Medlově a pak studoval z této dokumentace a vlastních fotek.
  • 0

#24 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:49

Citecka napsal/a:

byl si rychlejší, ale koukni na můj odkaz, tam je odpověď
  • 0

#25 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:51

Kdyz nad tim tak premyslim, proc na to nejit naopak - tzn. pouze pridelat gumu :D:D:D

Vložený obrázek
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#26 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:52

A ještě jedna: jaká je tedy "donosnost" prakostřílu? Já se s prakem poměrně - poměrně! - přesně dostávám na nějakých 20-25 metrů, na maximum jsem ještě asi nešel. Nahodit při mých paťchavých rukách mi šlo kolem 15 metrů, ale byl to porod. Které jsou to kešky, kde musíš na první nástřel nad dejme tomu 25 metrů? Kromě tý mostovky? -- abych si je dal do hledáčku :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#27 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:52

Jo a mimochodem, velmi zajimava dokumentace je i zde:
http://www.dropbox.c...ostříl?h=8d0143
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#28 Hunda

Hunda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 9:57

KaMo_cz napsal/a:
HUNDA: dobrý nápad, ale mám obavy, že to nepůjde realizovat.
Ona mu totiž na těch fotkách chybí ještě montáž s navijákem, který je nutnost a pokud tam bude "tvoje rukojeť", tak seš v háji.

Sám zvažuju výrobu přes zimu. Prvně jsem ho viděl a držel v ruce na Medlově a pak studoval z této dokumentace a vlastních fotek.


Všechno jde. Koukal jsem na vzor. Jako rybář musím říct, že použití navijáku u rukojeti jako by to byl prut je špatně. Dá se namontovat na konec zespoda a pak může i vlasec pohodlně putovat a s ničím dalším se nepotká. Na konci na spodním okraji možná ještě kladkové kolečko na průběh vlasce při natahování. To jsou ale jenom drobnosti
  • 0

#29 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 10:01

Pořád mi drnčí v hlavě ten vlasec. Když střílím z praku, vedu ho vidlicí a někdy prostě při výstřelu, jak se vrací ten natažený do praku kousek, se zamotá do gumy nebo chytne za vidlici. Přece ho nic při výstřelu z dráhy "laufu" nevytahuje, ne? takže dochází k ohybu. A tady u prakostřílu je ještě víc místa (delší natažení) a víc místeček k zachycení. Tak jak to funguje?
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#30 tpk

tpk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 10:05

Hunda napsal/a:
Ahoj,
koukal jsem na ty fotky dost podrobně a dokonce bych o tom i uvažoval - spíš si ho ale vyrobím (dobře pro mě, špatně pro Tebe ;)). Mám jenom drobnou připomínku k Tvému řešení, které se mi velmi líbí, jenom to dodělat (podle mě :D). Trochu mi tam chybí nějaká forma přidržení druhou rukou. Zkusil jsem použít Tvůj obrázek a trochu to upravit. Přídavná rukojeť na vrtačce, na které se utahuje objímka otáčením rukojeti by mohla být tím správným řešením. Pak by se nemusel používat imbus a střelec by nedržel celou váhu na dlouhém rameni.


Ahoj, špatně to pro mě rozhodně není, protoře předpokládám, že platí rovnice: šikovný kačer = pěkná keš. A těch není nikdy dost.

Co se týká přední rukojeti tak jsem o ní taky uvažoval, ale nakonec jsem od ní upustil a to z více důvodů. Řešení které navrhuješ má velkou nevýhodu v tom, že se posouvá vidlička s gumou po hlavni vpřed a vzad. V pozici kdy je vidlička uplně vepředu, maximální napnutí gumy, by byly ruce strašně od sebe a nebyl bys schopen mířit. Další problém je, že případné dotahování vidličky šroubem v rukojeti by bylo sice funkční, ale s ohledem na materiál hlavně, slitina hliníku, by docházelo k jejímu otlačení a postupně by přestalo fungovat samotné posouvání takže by nebylo možné nastavit napnutí gumy. Řešila by to nějaká druhá fixní ručka umístěná samostatně na hlavni.
Ale hlavní dva důvody proč jsem ručku zavrhl je fakt, že hmotnost je "jen" 1220g což je prakticky stejná hmotnost jako má pistole a tím druhým je fakt, že jako provizorní držátko slouží naviják, který mám na spodní straně hlavně.
Navíc stejně střílím jednou rukou :D
  • 0

#31 tpk

tpk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 10:08

Citecka napsal/a:
A ještě jedna: jaká je tedy "donosnost" prakostřílu? Já se s prakem poměrně - poměrně! - přesně dostávám na nějakých 20-25 metrů, na maximum jsem ještě asi nešel. Nahodit při mých paťchavých rukách mi šlo kolem 15 metrů, ale byl to porod.

Které jsou to kešky, kde musíš na první nástřel nad dejme tomu 25 metrů? Kromě tý mostovky?

-- abych si je dal do hledáčku :)


Mrkni se do profilu ;)
  • 0

#32 tpk

tpk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 10:15

Citecka napsal/a:
Pořád mi drnčí v hlavě ten vlasec.

Když střílím z praku, vedu ho vidlicí a někdy prostě při výstřelu, jak se vrací ten natažený do praku kousek, se zamotá do gumy nebo chytne za vidlici.
Přece ho nic při výstřelu z dráhy "laufu" nevytahuje, ne? takže dochází k ohybu. A tady u prakostřílu je ještě víc místa (delší natažení) a víc místeček k zachycení.

Tak jak to funguje?


Ahoj, naviják mám přichycený hned na konci hlavně u hranolu a to tak, že je pod hlavní. Vlasec vede vpřed k vidličce a přes ní, kde se lomí zpět mezi gumy do kožené kapsy. Samozřejmě je potřeba střílet s odklopeným navijákem. Vlasec se mi nikam nemotá a volně se odvíjí ze špulky. Jakmile "střela" přeletí požadovanou větel tak překlopím naviják do polohy kdy navíjí.

Kluci já vám to snad prodám levněji :)
  • 0

#33 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 10:23

Citecka napsal/a:
Pořád mi drnčí v hlavě ten vlasec.

Když střílím z praku, vedu ho vidlicí a někdy prostě při výstřelu, jak se vrací ten natažený do praku kousek, se zamotá do gumy nebo chytne za vidlici.
Přece ho nic při výstřelu z dráhy "laufu" nevytahuje, ne? takže dochází k ohybu. A tady u prakostřílu je ještě víc místa (delší natažení) a víc místeček k zachycení.

Tak jak to funguje?

Do gumy se motá když při výstřelu kožená kapsa "předběhne" projektil, typicky moc velká matka a malá kapsa, nebo se mi to stává když střílím golfovým míčkem ;) Řešení je důkladné vystředění projektilu vůči kapse, případně kapsa širší nebo i profilovaná jako u rybářského praku. U toho prakostřílu se zdá být dostatečně velká, takže by to mělo být v pohodě.
  • 0

#34 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 11:04

tpk napsal/a:Kluci já vám to snad prodám levněji :)


To bych nedělel :) Práce má nějakou svou hodnotu.

Kdybych si to chtěl koupit, cena by mi přišla vysoká, ale ještě akceptovatelná.

Věc je, že
- si nejsem jistej, jestli to potřebuju :D
- jsem ze starý školy od Berounky, chci si udělat všecko sám (a vyzkoušet sám ;) )

Asi to přijde na pořad dne, až někde naprosto selžu s cajkem a kumštem, co mám teď. Do tý doby... je asi muj lezeckej baťoch už tak přeplněnej. B)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#35 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 11:07

Parkis napsal/a:
Do gumy se motá když při výstřelu kožená kapsa "předběhne" projektil, typicky moc velká matka a malá kapsa, nebo se mi to stává když střílím golfovým míčkem ;) Řešení je důkladné vystředění projektilu vůči kapse, případně kapsa širší nebo i profilovaná jako u rybářského praku. U toho prakostřílu se zdá být dostatečně velká, takže by to mělo být v pohodě.


Jasně! No, dává to smysl.

Střílím olůvkem a kapsa je opravdu malá.

takže přešiju kapsu a udělám jí trochu profilovanou a uvidíme. Díky!
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#36 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 11:18

tpk napsal/a:
Ale hlavní dva důvody proč jsem ručku zavrhl je fakt, že hmotnost je "jen" 1220g což je prakticky stejná hmotnost jako má pistole

Jak ktera, jak ktera....
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#37 tpk

tpk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 11:33

S474N napsal/a:

tpk napsal/a:
Ale hlavní dva důvody proč jsem ručku zavrhl je fakt, že hmotnost je "jen" 1220g což je prakticky stejná hmotnost jako má pistole

Jak ktera, jak ktera....


Desert Eagle .50 AE 6" co jiného vzít na T5 :D

Ale ne opravdu hmotnost 1,2 kg není nic co by se nedalo v pohodě udržet v jedné ruce a nosit v batohu. ;)
  • 0

#38 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 11:38

tpk: no tak ten se spis blizi dvou kilum. Jinak s posledni vetou souhlasim.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#39 convert23

convert23

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 11:57

tpk napsal/a:

S474N napsal/a:

tpk napsal/a:
Ale hlavní dva důvody proč jsem ručku zavrhl je fakt, že hmotnost je "jen" 1220g což je prakticky stejná hmotnost jako má pistole

Jak ktera, jak ktera....


Desert Eagle .50 AE 6" co jiného vzít na T5 :D

Ale ne opravdu hmotnost 1,2 kg není nic co by se nedalo v pohodě udržet v jedné ruce a nosit v batohu. ;)


Eagle by mi urval ruce...popř. vymlátil zuby ;)
  • 0

#40 Hunda

Hunda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2011 - 12:15

tpk: byl jsem teď chvilku mimo. S tou rukojetí máš asi pravdu, tedy s tím maximálním natažením. Podumám nad tím. Pohrávám si s myšlenkou případného zuniverzálnění, např. doplnění dráhy pro šíp apod. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda při dopředném směru nedochází k poškozování gumy o hranaté části na horní straně vidličky. Taky mě napadlo použít na ten první metr vlasce (na maximální natažení) pružnou trubičku - typ bužírka ale ne tak ohebná. Při výstřelu nebude zavazet, navíc dobrá signalizace ve větvích se vždy hodí. Chtělo by to vyzkoušet, jestli by to nezlobilo, až bude kulička předbíhat vlasec.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama