Přejít na obsah


Fotka

Oregon vs Montana


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Chlapina

Chlapina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 21:30

Zdravím, mám tak nějak možnost výběru mezi Oregonem a Montanou. Jasně, Montana je asi o třídu výše, stejně tak velikostně, ale stále nevím mezi čím si vybrat. Je skutečně Montana o tolik lepší aby se vyplatila více? ( i kdybych neřešil peníze ). Proti Montaně mám zatím jediné mínus - nejde na ní normální cestou sehnat držák na kolo. Jaké máte Vy zkušenosti? Jaké má ta Montana výhody oproti Oregonu? V praxi použitelné?
  • 0

#2 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 22:04

Nemuzu posoudit porovnani proti Oregonu, pac ho nemam. K Montane: - drzak do auta i na kolo jsem koupil normalne v Lidicke, takze nerozumim tomu, ze se neda normalne koupit. :-) - minus je autonavigace - porovnavam to se starym TomTomem a chybi tomu rada funkci, ktere si u autonavigace predstavuji. Jako auto navigaci to ale pouzivam. - velikostr displeje je paradni a je na nej dobre videt. - je to trochu pomaly kram a nekter operace mu trvaji asi tak 3x dele, nez by jeden cekal. Za ty penize jsem cekal bud silnejsi hw nebo optimalizovanejsi algoritmy, abych nemusel hypnotizovat zamrzly displej.
  • 0

#3 Chlapina

Chlapina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 22:14

Jako autonavigaci to pravděpodobně používat stejně nebudu, na to bych měl mobil. K tomu držáku na kolo - zkoušel jsem googlit a nic mi to nenašlo ( a i tady na fóru jsem četl, že se na tuhle navigaci nevyrábí držák na kolo. A jak myslíš pomalejší operace? Dnes jsem zkoušel Etrex 30 a Oregon, a Etrex mi přišel skutečně příšerně pomalý, navíc kvalita zobrazení nebyla zázračná, a Oregon byl o už tak nějak rozumně rychlý. Montanu jsem bohužel neměl příležitost ozkoušet.
  • 0

#4 ThomasPV

ThomasPV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 22:18

Jako spokojený majitel Oregonu 450 ti mohu tento typ jen doporučit. Netuším, jak je to u Montany, ale pro Oregony jsou velice kvalitní držáky na kolo od Ram Mount (a nejen na kolo). Do lesa je určitě vhodnější menší velikost, čitelnost displeje je i na slunci slušná. Velkou výhodou pro geocaching je podpora Wherigo, což Montana nemá. Osobně si myslím, že pro Oregon je vyladěnější firmware. Navigace v autě je možná i u Oregonů, pro přejezd mezi keškami dostačující.
  • 0

#5 Bobr_

Bobr_

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 22:53

Chlapina napsal/a:
Jaké má ta Montana výhody oproti Oregonu? V praxi použitelné?


velikost displeje - jednoznačně nejsilnější argument
čitelnost je asi velmi dobrá - zatím nebylo dost slunce

wherigo je fakt mínus
firmware bude stejně vypracovanej - spíš mi připadá, že se moc nelišej

držák na kolo určitě není problém, někde jsem ho viděl - nepoužívám
v autě plnohodnotná kecací navigace na rozdíl od Oregona

šel bych do ní znova ( mám ji)
  • 0

#6 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 23:17

ThomasPV napsal/a:
...
Netuším, jak je to u Montany, ale pro Oregony jsou velice kvalitní držáky na kolo od Ram Mount (a nejen na kolo)...


Proč pod Oregona strkat nějaký do prostoru vystrčený Ram Mount, když k němu existuje přímo originální držák, který drží jak přibitý ? Vozím to tak na horském kole už třetím rokem (letos v létě to budou už 4 roky) pořádnými terény a ani jednou se to ani nehnulo. O "nízkém profilu", který zaručuje, že se za Oregon nazaháknu někde v roští, ani nemluvě :)
  • 0

#7 trotakcz

trotakcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 451 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2012 - 23:27

Mam O450 a tu Bobrovu jsem mel na vyzkouseni ...

Montana :
+ je velky displej
- vaha a rozmery, spotreba, cena

citelnost bude asi stejna, nepoznal jsem rozdil
firmware bude stejně vypracovanej - nic jako vypracovanej firmware u Garmina neexistuje. Ovladani U OBOU je za trest, ze radeji nehrajes domino ;)

  • 0
Půjdeme tudy. Je to sice dál, ale zato horší cesta.

#8 Chlapina

Chlapina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2012 - 15:53

Moc děkuju za hodnotné reakce, budu se asi muset ještě kouknout po té Montaně a tak nějak si jí ozkoušet. Právě díky tomu použití na kole mě láká spíše Oregon, ale na tom kole zase nebudu jezdit neustále, spíše to je na pěší věci. Byl jsem právě rozhodlý spíše pro Oregon, ale několik příspěvků mě přesvědčuje, jestli nemám jít do té Montany. (a nemůžu si pomoct, ale držák na kolo pro Montanu stále nemůžu najít :D) edit: Ještě jeden dotaz trošku mimo, pokud budu luštit mysterky "do šuplíku", dají se nějak uložit do navigace společně s dalšíma keškama jejich finálové polohy? Abych někde nakopnul navigaci a v okolí na mapě třeba uviděl, že tam mám finálovky nějakých mysterek? Stejně tak jak je to s Waypointy co jsou u multin, prostě rozkliknu multinu a na mapě se mi zobrazí všechny Waypointy s popiskem co tam mám počítat / dělat atd?
  • 0

#9 PerryCZ

PerryCZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2012 - 16:42

Oregona pouzivam uz par let, porad mam O300. Dysplej co se tyka citelnosti je na tom stejne se soucasnyma verzema oregona, mam moznost porovnavat. Zato pri srovnani s montanou jsem zaplakal. Nemluvim o velikosti, ta je jasna, ale o jasu. Na primem slunci neni problem montanu podsvitit tak, ze je videt skvele. Sviti vic, nez oregon kdyz je pripojen k napajeni treba v aute. A to je prave to, co me osobne vrta hlavou a u oregona chybi. Najezdim na kole dost na to, aby me stvalo, ze musim zastavit a sundat slunecni bryle pokazde, kdyz se chci podivat na mapu. Protoze s brylema na blbe podsvicenem malem dyspleji prote nic nevidim. Pro me je oregon na kole spatne pouzitelny s timto omezenim, ktere me neskutecne vytaci:-( Pro rejpaly a chytraky, dioptricke bryle nenosim a slepej nejsem...
  • 0

#10 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2012 - 17:40

ještě jedna drobnost .. i když podstatná .. pokud používáš v autě tak nemusíš v podstatě řešit napájení .. mám sice dost tužkových baterek, ale co jsem si pořídil Montanu tak jsem do ní nikdy nedal jedinou a stále jedou na tu lithiovou a tužkovky už používám jen do čelovky

já přimo oregon nemám, ale občas někdo ze spolu-lovců ano .. například při používání dashboru poklad (kdy krom mapy je tam šipka, atp) tak se velký displej velmi hodí, o jasnosti tu už padla řeč .. trošku mně vadí že to kecá jen v garmin držáku (na kole bych si to taky dokázal představit ale bohužel), a navigační algoritmus by taky mohl být lepší, ale když se zpětně dívám tak nelituju že jsem šel do Montany místo oregonu

EDIT:
ad finálky, myslím že na tohle máš lepší to řešit GSAKem nebo GeoGetem .. případně si to psát do poznámek .. navíc v případě těch dvou zmíněných prográmků to můžeš generovat tak aby tě navedla navigace (jakýkoliv garmin .. u ostatních nevím) do cíle
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#11 Chlapina

Chlapina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2012 - 17:57

Tomu moc nerozumím jak to dělat skrz GeoGet, myslel jsem že to bude nějak velice snadné, jakože prostě přepíšu souřadnice té mysterky a bude se mi zobrazovat tam kde fyzicky je ... Ale tak to má smysl řešit až tu navigaci budu mít. Jaký je rozdíl mezi tou montanou 600 a 650? Pouze v tom foťáku? (když jsem pochopil že T znamená tu větší paměť, ale s tou se zase neprodává Lifetime, což je škoda). EDIT: To Wherigo se do Montany skrz nějaký plugin (či něco takového) nedá dostat?
  • 0

#12 lacop

lacop

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2012 - 19:16

Má niekto skúsenosť ako sa správa Montana vo vyššie spomínanom držiaku na horskom bicykli v takom cca 7 km zjazde po rozbitej šotolinovej zvážnici v rýchlosti cca 30 - 40 km/h? Jedná sa mi hlavne o mechanickú rezonanciu a jej následky. Predsa len tá hmotnosť je vyššia a ten držiak sa mi zdá, že by mohol byť na tú rezonanciu náchylný. Oregon s originálnym držiakom umiestneným na predstavci bicykla s tým nemá problém. Upozorňujem na to preto, lebo mám skúsenosť s navigáciou Magellan MobileMapper 6, ktorú som mal v originálnom, pre ňu určenom držiaku. Ten bol riešený podobne ako držiak od RamMount pre Montanu. V jednom zjazde mi nevydržal (zlomil sa) a Magellan MM 6 mi v rýchlosti 40 km/h pristál na zemi. Pre cykloturistov jazdiacich prevažne po asfalte by to však nemal byť problém. P.S.: Ten Oregon som si kúpil až po vyššie popísanej "havárii". Ešte poznámka k príspevku niekde vyššie: Oregon 450 má oveľa lepší displej ako Oregon 300. Porovnával som. A kto neverí, ľahko si to vygúgli.
  • 0

#13 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 0:35

Chlapina napsal/a:
Tomu moc nerozumím jak to dělat skrz GeoGet, myslel jsem že to bude nějak velice snadné, jakože prostě přepíšu souřadnice té mysterky a bude se mi zobrazovat tam kde fyzicky je ...


aha, sem to špatně pochopil .. no po té co se naviguješ na kešku, tak si v "hledaání pokladu" rozklikneš položku další stage a tam si zadáš finálku a bude Tě navigovat přímo na ní

ad WIG, taky jsem si kdysi bláhově myslel když jsem ještě kupoval Dakotu 20 že někdo dodělá nějaký patch (na serverech jako XDA běžně crakovali romky, atp ..) ale časem jsem pochopil že na garminy se to asi nedělá .. nevím jestli nejsou lidi nebo je problém jinde, ale moc bych na to nespoléhal B)
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#14 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 7:45

Jeste k te Montane na MTB: - drzak RamMount na me pusobi dobre, ale mam ho jenom kratce. Navic se da provozovat podelne nebo napric. Pohyblivy kloub doufam, ze odpruzi nejprudsi narazy. Stejne jako i predchozi navigace stejne ale jistim pristroj na riditkach popruhem, aby neuletel prilis daleko. Predpokladam, ze konec drzaku prijde ve strmem vyjezdu, kde ho muzu ukopnout kolenem. - super je ta kombinace auto/aoutdoor. Od te doby co ho taham vsude, mi zacaly prebyvat tuzkovky. - poprve od Etrexe, Oregona, Cx62 mam s Montanou pocit, ze opravdu nepotrebuju papirovou mapu a pritom vim odkud a kam jedu. To se mi libi asi nejvic ;-) No a nevyhody samozteme taky ma a nektere me opravdu stvou. Napriklad vcera po upgrade fw jsem nebyl schopny zadat cilovou adresu, protoze jsem Montane NEDOKAZAL rict, ve ktere zemi ma hledat Parizskou ulici v Praze. :-((( To vyhledavani je pro me zahada.
  • 0

#15 PerryCZ

PerryCZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 10:12

lacop: pokud jedu 7km sjezd, nemusim mit nutne navigaci v drzaku, pri sjezdu tezko zabloudim. Klidne ji hodim do batuzku, zaznamenavat muze i tam. Je fakt, ze original drzak na kolo na Oregona prezije snad cokoliv a nikdy z neho oregon nevypadl. Originalni drzak na Oregona do auta je k vzteku, dava se to tam pekne blbe, jednou rukou to snad ani nejde a pripojovani napajeni je jak drbat se nohou za uchem. S tim displejem O300 x O450 to snad muze tvrdit jen ten, kdo to nemel najednou v ruce. Nebavim se o tom, zda ma jemnejsi rastr nebo tak (coz stejne nema) ale jen a pouze o intenzite podsviceni. A ta je u VSECH oregonu naprosto stejne mizerna, montana je uplne nekde jinde. Lovim dost casto s kamaradem, ktery ma O450, kdyz ho vezmu do ruky, zadna zmena k lepsimu oproti O300 se opravdu nekona. Verim vice vlastnim ocim nez googleni...
  • 0

#16 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 12:15

perrycz .. jednou rukou to jde, i když chce to cvik :D
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#17 PerryCZ

PerryCZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 12:24

Obvykle driv povoli prisavka na skle nez zacvakne oregon do drzaku:-( Vubec ta prisavka moc nedrzi, v lete drzak casto najdu nekde u pedalu a uz mi to taky spadlo za jizdy na klin. A to jsem s tim sklem i prisavkou delal co me napadlo, cistil, lestil, vlhcil, susil a ja nevim co jeste...
  • 0

#18 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 12:37

ad přísavka .. ano to je asi achilova pata .. já dostal radu ať na to použiuju silikonové lepidlo a poslední dobou o tom docela uvažuju :D
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#19 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 13:23

Ja teda proti drzaku do auta nemuzu rict nic. Zaklapnuti Oregona jednou rukou uplne v pohode, to napajeni je trochu slabsi, ale zas ho moc casto nepouzivam, casto jedu z baterii... A prisavka drzi bez problemu za jakehokoliv pocasi - jen to chce, aby byla cista, stejne tak sklo.
  • 0

#20 Chlapina

Chlapina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 17:33

No jen tak mimo - nemám to, ale na sklo či palubní desku a přísavky doporučuji gelovou oboustrannou lepenku - pokud je opravdu kvalitní, drží jako přibitá a v případě odstranění jde snadno benzínem sundat.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka