Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Chirp nebo FM vysílač ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#1 radek-pol

radek-pol

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 72 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 21:56

Co raději lovíte? Chirp cache nebo FM vysílání se souřadnicemi finálky? Jen aby jsem věděl co kdo loví a co by mělo větší úspěch, když se pustím do nové kešky
  • 0

#2 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 21:59

mno, chirp sam o sobe je celkem dost omezujici, kdezto radio je celkem dosti univerzalni, ale zase nema takovy moznosti jako chirp... je to bud hop nebo trop no...kazdopadne osobne bych asi volila spis to radio, i kdyz organizace provozu neni zrovna jednoducha..
  • 0

#3 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2012 - 23:08

většinu nejspíš nepotěší ani jedno. BTW on už je legálně povolený větší výkon v pásmu VKV FM než 50nW? Jinak je dosah na pár metrů asi dost nepoužitelný.
  • 0

#4 Guest_Ištván_*

Guest_Ištván_*
  • Guests

Publikováno 28 únor 2012 - 23:12

dr.vota napsal/a:
většinu nejspíš nepotěší ani jedno


Já jsem za tu většinu, jednoduše nepotěší, i když vždycky můžu finálku koupit, pak je to jen bod a nepotěší, rozuměj: modrou stužku těžko dostaneš :D
Technikálie a právní náležitosti jdou mimo mě.
  • 0

#5 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 6:47

[quote]dr.vota napsal/a:
většinu nejspíš nepotěší ani jedno.

No vidis a zrovna me FM kes uz 3x potesila. Z toho 2x bylo provedeni tak dokonale, ze patrilo mezi nejlepsi kese co jsem lovil. Chirp to uz je dnes spis tuctovka, ke ktere mam neutralni vztah. Jinak co se tyce dosahu tak FM o povolenem vykonu ma prakticky stejny dosah jako chirp, tedy 10-15 metru.
  • 0

#6 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 843 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 7:54

Osobně hlas pro FM. Lze si s tím pohrát a udělat bomba cache, ještě teď vzpomínám, jak jsem s úsměvem stál na chodníku a poslouchal Radio Geocaching GC1MW5D :)
  • 0

SW: a:Drake 5
HW: Nexus 6 (Android 6), Qstarz BT-Q818X bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat


#7 jindrousxxx

jindrousxxx

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 8:46

Taky jsem si jednu rádiovku odlovil a doslova mě nadchlahttp://coord.info/GC2MBEB. Osobně mě takovýhle kešky vždycky potěší.
  • 0

#8 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 10:42

Lovil jsem pouze jednu, nikoli FM ale SV nebo KV a byl to docela zážitek, v noci při -10st skoro hodinu lovit morseovku v šumu.
  • 0

#9 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 12:27

Mám raději kešky, kde si nemusím kupovat speciální typ GPSky jen kvůli té dané kešce (viz. třeba Chirp). To je to rádio už dostupnější, i když osobní zkušenosti s ním taky ještě nemám... Když jsem ho chtěl lovit v Praze, byla ta keš zrovna disablovaná...
  • 0

#10 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 12:55

chirp přijímač nemám, rádio nenosím, takže pokud se nedostanu na dosah signálu s autorádiem...buď musím sehnat někoho s vybavením, nebo rovnou souřadnice, a přiznejme si - je v tom nějaký podstatný rozdíl? takže asi tak :-(
  • 0

#11 MK1977

MK1977

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 245 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2012 - 22:25

Upřímě řečeno, rád bych poznal obojí ;) Oregonek by chirp zvládl a nějakej ten chrchlák na FM by se asi taky našel. Já taky nemám potapěčskou výzbroj, ale jsem přesto rád, že existují i keše pro potapěče. Mě stačí už jen to pomyšlení na tu hezkou rozmanitost, kde si může vybrat praktický každý. No a že si někde neškrtnutu? To se holt stává. Na Mount Everest se taky asi nedostanu, ale na jeho srovnání se zemí trvat nebudu :D
  • 0

Navigace: Garmin Oregon 450 Používaná přibližovadla (nejčastější): nohy / Merida Matts Sport 500 černostříbrná / Daewoo Matiz (červený nebo modrý) Doplňky: batoh US Assault II. pískový + fotoaparát Canon EOS 600D + osobní GC Beruška pro štestí (teď už jen kód)


#12 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 9:55

No tak u me je to jednoznacny. Nemam rad kese kde je potreba specialni vybaveni. Kdyz se navic jedna o specialni vybaveni od jednoho konkretniho vyrobce umele tlacene GS ve spolupraci s jeho vyrobcem, tak toto ja chapu jako komercni kes. Uz z principu si kvuli tomu prislusne vybaveni nebudu kupovat, ani pujcovat, nebo shanet nekoho kdo me tam vezme. Kese s chirpem z principu ignoruji jako vec ktera dle meho nazoru v geocachingu nema co delat. Naproti tomu s FM vysilacem nemam problem. Radio je normalni vec kterou snad ma k dispozici kazdy a takovou kes rad odlovim. Tedy za me jednoznacne FM.
  • 2

#13 DittmannCZ

DittmannCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 91 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 11:15

no ja nevim..ja taky nemam horolezecke vybaveni ani zkusenosti a presto je hafo kesi kam se bez nej nedostanu..
  • 0
DittmannCZ

#14 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 11:40

DittmannCZ napsal/a:
no ja nevim..ja taky nemam horolezecke vybaveni ani zkusenosti a presto je hafo kesi kam se bez nej nedostanu..


Ja to mozna napsal trochu blbe. Za specialni vybaveni v tomto smyslu nepovazuju lano a sedak, ktery si muzu opatrit od stovek vyrobcu a pouzit ke stovkam jinejch ucelu. Nevadi mi ani kes pod vodou, kde ten vercajk nemam, ale v zasade kdybych ho chtel, muzu ho mit od libovolnyho vyrobce, nebo muzu tech 30m dat na nadech :-) Na tom chirpu mi vadi ze je to proprietarni technologie jedne komercni firmy a takova kes me nuti koupit si to od nich, kdyz je to jinak uplne k nicemu. Tak s timhle mam problem.

Kdyby nekdo udelal lezeckou kes kde to nejde dat s normalnim libovolnym vercajkem, ale musim mit konkretni lano od firmy XY a s jinym to nedam, mel bych s tim taky problem a vykaslal bych se na ni.

Myslim ze kdyby treba byla kes zalozena na tom ze tam musim neco vyresit treba na PC od jednoho konkretniho vyrobce a na jinem to nejde a bylo to dokonce primo uvedene v listingu, ze by ji revirnici nepustili (nebo by ji aspon dle meho nazoru pustit nemeli). Ale kdyz je to chirp, deje se toto bezne. Ono to neni zalozene s umyslem udelat komercni kes, kacer ktery to ma v GPS to povazuje za prirozene a neresi to, ale de facto to komercni kes je.
  • 1

#15 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 12:17

Chirp a FM jsou dvě jen těžko srovnatelné věci, tedy krom toho, že v obou případech se jedná o rádiové vysílání. Chirp vznikl primárně proto, aby se zjednodušily multiny. Žádné počítání planěk v plotu, žádné zapisování čísel, prostě přijdeš na zastávku a ještě než se stačíš rozhlídnout kolem sebe, máš souřadnice v GPSce a jdeš dál. Pohoda, pro někoho až nuda. FM keše se naopak snaží sběr indicií ozvláštnit, zakódovat - a tedy vlastně zkomplikovat. Taková "komplikace" může být pro někoho zajímavá, ale v důsledku musíš vynaložit větší úsilí na získání souřadnic další zastávky - tedy přesný opak proti Chirpu. Proto než se rozhodneš jestli FM nebo Chirp, měl by sis ujasnit jakou keš chceš vytvořit. Zda chceš umožnit pohodový sběr indicií, nebo naopak hledače trochu "potrápit" ne úplně běžným technickým řešením.
  • 0

#16 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 12:27

kulhal napsal/a:
...umožnit pohodový sběr indicií...

u chirpu je kámen úrazu, že "pohodový" jen pro omezené procento, a troufám si tvrdit, že menšinové, kačerů s tím "jedině správným modelem od jediného správného výrobce".
Pro ostatní to je právě naopak.
  • 0

#17 BellaUH

BellaUH

    ***

  • Members
  • PipPipPip
  • 486 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 12:30

FM mě oproti chirpu netrápí, připojím k mobilu sluchátka a mám rádio. ;)
  • 2
Pro někoho to už není hra, ale soutěž. Ta ale nebude mít vítěze.

#18 Stan_Da

Stan_Da

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 113 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 12:30

U mě je volba jasná - FM. již jsem měl čest keš s použitím FM ulovit a bavil jsem se dobře... Ovšem nebrat mě jako bernou minci - důvodem, je, že technologií chirp nejsem vybaven a v dohledné době asi nebudu :@. Ale přece jenom - rádio má v telefonu skoro každý.
  • 0

#19 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 12:33

dr.vota napsal/a:
... "pohodový" jen pro omezené procento... "

Podle toho, co vidím ve svém okolí, tak ten "správný" přístroj používá nadpoloviční většina hledačů. Ale to je jedno. Je-li autor rozumný, tak umožní sběr indicií alternativním způsobem a pak je z toho klasická multina.
  • 0

#20 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2012 - 13:01

FM jsem párkrát hledal, ale nic se mi nepodařilo naladit nebo to bylo hodně nekvalitní. K chirpu přijdu a hned mám, co mi chce sdělit, takže se mi víc líbí chirp. A k tomu alternativnímu sběru indicií, když je někde potřeba UV světlo a někdo ho nemá, tak má taky prostě smůlu. To samé je lano, potápěčskou výbavu... Takže když někdo nemá navigaci pro příjem chirpu, prostě tuhle keš nebude lovit.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama