Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Provazový žebřík


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
68 odpovědí na toto téma

#1 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2013 - 18:29

Někdy před 4-mi lety jsem si udělal provazový žebřík skoro zadarmo. A tak se s Vámi chci podělit o jeho konstrukci.

Materiál:
1. PPR trubka průměr 20mm radši s tlustší stěnou PN20 (dnes běžná vodovodní trubka), dá sehnat v každém stavebním hypermarketu.
2. Plastový provaz průměr 5mm. (na 2m žebřík cca 10m)

Trubku rozřežeme na 170mm kousky a 15mm od konce je provrtáme vrtákem 5mm viz obr. Poté vezmeme provaz, v půlce ho přehneme a uděláme oko. Pak konec provazu prostrčíme dírkou v jedné stěně dovnitř trubky a bokem trubky ho vyndáme ven, uděláme uzel a konec provazu prostrčíme dírkou v druhé stěně ven a uzel zatáhneme dovnitř do trubky. Na druhé straně trubky uděláme totéž s druhým provazem. Vezmeme druhou trubku a ve vzdálenosti cca 33cm zopakujeme výše popsaný postup. A stále dokola.

Já si udělal 6-ti příčkový žebřík a bohatě mi stačí na to abych se dostal na první větev stromu. Testoval jsem ho už asi 20x při hmotnosti mírně přescentové.
Jen si nezapomeňte nechat na konci asi 2-3m volné konce provazu, budou se Vám hodit na přikurtování spodní strany žebříku. Až na něj poprvé vylezete pochopíte.

Žebřík přichytíte buď, lanem, nebo okem na pevný pahýl, nebo konec přehodíte přes větev a oko navléknete na oba konce první příčky. Nebo jinak, fantazii se meze nekladou.

Hotové to máte za hodinu a hup zpátky na stromy. Jen pamatujte, že lezete na vlastní nebezpečí.

Přiložené miniatury

  • p2080541.jpg

  • 3

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#2 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2013 - 18:29

Smotaný žebřík

Přiložené miniatury

  • p2080538.jpg

  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#3 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2013 - 18:30

Konec žebříku

p2080539.jpg


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 21 září 2014 - 20:58

  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#4 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2013 - 18:30

Detail uzlu v trubce

Přiložené miniatury

  • p2080540.jpg

  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#5 MildaPajda

MildaPajda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 618 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2013 - 21:18

pekne, inspirativni! ... :) vzdycky mi nejvic prace da vytlacit pr..l do prvnich dvou metru... :) Diky za tip!
  • 0

#6 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2013 - 22:51

Super, tohle bych mohla zvládnout i já coby pravá blondýna.;) Dobrý nápad, místo vyrábění náušnic se co nejdřív pustím do žebříčku.
  • 0

#7 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 1:13

lehce OT - ale co sem slyšel lidé občas berou tohle řešení

http://www.lhotse.pl...p?id_product=18
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#8 Golan Trevize

Golan Trevize

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 8:39

Hmm, líbí :) Taky si zahraju na kutila ... Kdepak se dá sehnat to lanko?
  • 0

#9 Yarda_cz

Yarda_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 9:07

Když si hrát na kutila, tak jedině v Kutilovi :D http://www.kutil.eu/...zy/lana-a-snury
  • 0
50° 1'60.00"S 15°46'48.91"V Garmin eTrex Summit HC

#10 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 9:45

Orxion napsal/a:
lehce OT - ale co sem slyšel lidé občas berou tohle řešení

http://www.lhotse.pl...p?id_product=18

Podobné žebříky (různě provedené) seženeš i u nás, cenově od cca. 550 do 1200kč. Zmíněné řešení vyjde jistě levněji, jen asi bude o kousek objemnější, než ty kupované z popruhů.
Jdu sehnat materiál :-D
  • 0

#11 Keres

Keres

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 9:54

Ještě by to chtělo vymyslet od nějakého šikovného kutila jak vylést na kešku stromovku T5 a nepotřebovat při tom vybavení za několik tisíc. Ale to už by asi nebylo tak bezpečné.
  • 1

#12 Golan Trevize

Golan Trevize

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 10:32

Yarda_cz napsal/a:
Když si hrát na kutila, tak jedině v Kutilovi :D
http://www.kutil.eu/...zy/lana-a-snury


hezká stránka, díky :)
  • 0

#13 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 11:01

Solim napsal/a:
Někdy před 4-mi lety jsem si udělal provazový žebřík skoro zadarmo. A tak se s Vámi chci podělit o jeho konstrukci.

Moc díky, přesně o něčem takovém už delší dobu uvažuju. Kdysi jsem si schovala odřezky trubky, kterou jsme táhli vodu nahoru na zalévání zahrady, jsou to půlmetrové kusy, takže 9 příček po 16 cm. by to dalo. Chtěla jsem se zeptat:

Jaký rozestup příček se ti osvědčil? Tak 40 - 50 cm? Myslím pro výšku člověka kolem 170 cm, ne pro dvoumetrový obry, kteří žebřík beztak nepotřebují :D

Píšeš, že konce se mají nechat tak 2-3 m dlouhé k upevnění spodní části žebříku. Na co je upevňuješ a jakým způsobem? Mě napadlo, že nejpraktičtější by bylo udělat tam smyčky, do kterých by si člověku někdo stoupnul. Uvázání ke kmeni by žebřík stáhlo našikmo a na jinej strom dolu na kmen je to daleko, ne?

Nehrozí, že uzel v trubce se stáhne tak, až by prošel dírou? Dělal jsi nějakej větší nebo několikanásobnej uzel? Nebylo by lepší tam dát jako pojistku větší korálek? Nehrozí, že by hrana díry lano narušila? Já uvažuju ty díry vypálit rozžhaveným hřebíkem, asi je to pohodlnější než vrtání, ale doufám, že to pak nebude ostrý.

Na to oko nahoře jsi použil obyčejnou smyčku? Nebo tam máš kovovej kroužek nebo něco? Jaký lano používáš, když to chceš hodit a uvázat přes druhou větev, abys vylezl na tu první? Taky ten tenkej provázek, nebo něco silnějšího, normální lezecí lano apod? Jakým uzlem vážeš lano k oku na žebříku?

Moc díky tobě i ostatním za rady a nápady.
  • 0

#14 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 13:16

Kdysi jsem něco (cca 17 metrů) po provazáku vylezl a tak vím, že nejlepší je lézt z boku a na příčky šlapat patami. Pokud se leze jako po normálním, houpe se to, člověk víc šplhá rukama než leze nohama.
  • 0

#15 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 13:17

Smogeo napsal/a:
Taky se mi to nezdá. Dycky se to dělá tak, že jsou dvě dirky vedle sebe, protáhneš to skrz první, uděláš půlotočku zvenku trubky a protáhneš skrz druhou.


Opravdu vzdycky? Jake s tim mas zkusenosti? Na lodich se to tak nedelalo nikdy, naopak v drtive vetsine to bylo pomoci uzlu. V sousednim vlakne daval lukabike odkaz na stranku, kde je ukazano par moznosti pro upevneni pricek k lanu.

Pokud lano prochazi otvorem, je treba, aby hrana byla prinejmensim srazena, lepe zaoblena. Zebrik zase tolik pouzivat nebudete, aby se lano rozedrelo.
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#16 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 13:21

mpik napsal/a:
Kdysi jsem něco (cca 17 metrů) po provazáku vylezl a tak vím, že nejlepší je lézt z boku a na příčky šlapat patami. Pokud se leze jako po normálním, houpe se to, člověk víc šplhá rukama než leze nohama.


Ano, na provazovem zebriku, ktery nema ukotvene oba konce, se zasadne leze tak, ze rebrik je kolmo k ose tela, kazda noha z jedne strany zebriku. Zejmena u delsich vystupu jsou ostatni zpusoby velmi unavujici.
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#17 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 17:10

Jacka_dominikanka napsal/a:

Solim napsal/a:
Někdy před 4-mi lety jsem si udělal provazový žebřík skoro zadarmo. A tak se s Vámi chci podělit o jeho konstrukci.

Moc díky, přesně o něčem takovém už delší dobu uvažuju. Kdysi jsem si schovala odřezky trubky, kterou jsme táhli vodu nahoru na zalévání zahrady, jsou to půlmetrové kusy, takže 9 příček po 16 cm. by to dalo. Chtěla jsem se zeptat:

Jaký rozestup příček se ti osvědčil? Tak 40 - 50 cm? Myslím pro výšku člověka kolem 170 cm, ne pro dvoumetrový obry, kteří žebřík beztak nepotřebují :D

Píšeš, že konce se mají nechat tak 2-3 m dlouhé k upevnění spodní části žebříku. Na co je upevňuješ a jakým způsobem? Mě napadlo, že nejpraktičtější by bylo udělat tam smyčky, do kterých by si člověku někdo stoupnul. Uvázání ke kmeni by žebřík stáhlo našikmo a na jinej strom dolu na kmen je to daleko, ne?

Nehrozí, že uzel v trubce se stáhne tak, až by prošel dírou? Dělal jsi nějakej větší nebo několikanásobnej uzel? Nebylo by lepší tam dát jako pojistku větší korálek? Nehrozí, že by hrana díry lano narušila? Já uvažuju ty díry vypálit rozžhaveným hřebíkem, asi je to pohodlnější než vrtání, ale doufám, že to pak nebude ostrý.

Na to oko nahoře jsi použil obyčejnou smyčku? Nebo tam máš kovovej kroužek nebo něco? Jaký lano používáš, když to chceš hodit a uvázat přes druhou větev, abys vylezl na tu první? Taky ten tenkej provázek, nebo něco silnějšího, normální lezecí lano apod? Jakým uzlem vážeš lano k oku na žebříku?

Moc díky tobě i ostatním za rady a nápady.

Trubku (zbytky co máš) si zkontroluj, jestli nemá slabé stěny. Doporučená PPN 20 má 3,4m. PPN 16 je má slabší.

V návodu píše rozestup příček cca. 33cm. Těch 40-50cm by bylo asi až moc (taky mám cca. 170cm) A díry doporučuji vrtat, to propalování bude možná pohodlnější (až na ten smrad), ale bohužel neuděláš díru o přesném průměru. Může dojít na to, že hřebík propálí otvory větší a uzel "propadne"
Jinak materiál již mám. Trubka 3m - 59kč, metr 5mm provazu 10kč
  • 0

#18 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 18:31

Podle vzoru Jkalabka pouzivam provazovy zebricek, ktery ma pricky z rafku silnicniho kola. Ten se da sehnat v servisu za dekuju. Jako provaz pouzivam horolezeckou repku prumer 5mm, to udrzi slona. Zebrik ma 4 pricky s rozteci cca 400mm. Dole jsou konce spojeny, to tvori jakousi virtualni patou pricku. Nebo, jak pise Jacka, me do toho nekdo stoupne a pak se leze daleko lepe. Ze stejne repky se jeste udela smycka pro prehozeni pres vetev. K tomu malou karabinu nebo staci levna mailona. Nejake nahazovani do vysky neresim. Tohle je pomocnej zebricek, se kterym lezu tak do dvou metru a tam dosahnu rukou. Co se tyce pruniku uzliku dirou. Repka je tvrda a uzlik na ni je hodne velkej. Pri nakupu repky pocitat, ze na uzliky se toho spotrebuje dost navic.
  • 0

#19 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2013 - 19:03

Mám 5mm PA s jádrem od Lanexu a na jeden uzel mi vychází asi 3,5cm
  • 0

#20 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2013 - 9:53

To lano staci jakekoliv PA z hypermaktetu o prumeru 5mm pokud polezete jen na stromy. Pokud polezete na skaly nebo nekde vys, tak bych doporucoval radsi REP snuru. Ja tehda pouzil to co vidite na obrazku, jelikoz jsem si vzpomel az v 8 vecer a rano jsem ten zebrik potreboval a to meli otevreno jen v tom hypermarketu. Jinak je dobre se podivat co pisou o nosnosti toho lana. Uzel staci jednoduchy, ale je mozno pouzit i dvojity, zalezi na presnosti diry verzus prumeru lana. Nejlepe vyzkouset. Ta trubka je nejlepsi PN20, zkouseno cca 20x a neni na ni videt deformace. Diry zasadne vrtat, precijen potrebujeme aby uzel drzel a tak prumer diry je dost dulezity parametr. Otrepu bych se nebal, jelikoz polypropylen je mekky material. Roztec pricek cca 33cm, ale kazdy si muze prispusobit svym pozadavkum. Ty spodni konce lan privazuji ke kmenu, pokud jdu s nekym, tak z nich udelam smycku a druhy se do smycky postavi.
  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama