Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Provazový žebřík


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
68 odpovědí na toto téma

#41 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2013 - 21:42

Tak tenhle výpočet už mě nepotěšil, protože mám asi 3kg nad 50.:o A to jsem dnes byla u keše, kde bych provazový žebřík zrovna považovala za ideální řešení - byla to ˇ"povodňová" keš u Přeštic, číslo nevím, ale dá se lehce dohledat - byla jsem keškovat neplánovaně cestou z Plzně, zakecali jsme se s kolegou kačerem a nepodívali se asi u třetí keše na obtížnost:o a pak jsme se na ni jen dívali nahoru.....Hned nás napadlo to samé: MÍT TAK ŽEBŘÍK :| Nebyla jsem vhodně oblečená na to, abych byla ochotná po vysazení došplhat a stejně si říkám, že třeba zrovna tady nový žebřík vyzkouším.:) Jen se mi zdála oblast značně zamudlená.:o
  • -1

#42 Solim

Solim

    Šolim

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 075 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2013 - 9:36

ladislavappl napsal/a:
Tak mi to nedalo a zahrál jsem si na výzkumníka. Vzal jsem kus trubky 20x2,8 mm (PN 16) a zkoušel jsem, co vydrží. Při tahu 14 kg na délce 30 cm se trubka začala ohýbat o úhel určitě přes 60 stupňů a už se zcela nenarovnala. Uspořádání pokusu je patrné z obrázku, a také výsledek (trvalé ohnutí). Rozhodující ale je, že při tahu 14 kg bylo namáhání v ohybu 74 MPa; tuto hodnotu bych považoval za mezní (i vzhledem k prohnutí, a to nemluvím o možném prasknutí trubky tahem uzlu na šňůře). Zopakuji teoretické namáhání příčky s 14cm roztečí mezi otvory od kačera vážícího 100 kg: 20x3,4 (PN 20): 56 MPa, 20x2,8 (PN 16): 62 MPa, 25x3,5 (PN 16): 32 MPa. Jak vidíte, tak při koeficientu bezpečnosti k=5 by příčky 25x3,5 vyhovovaly ani ne 50kg hmotnosti nebohého lezce. Taková zlomenina patní kosti se hojí nepěkně dlouho a můžete dopadnout i jak ten horník v mé keši "Gravitace - aneb padám, padáš, padáme" GC2DB67
Ale znovu opakuji: nejsem technik, možná se mýlím!


Ja bych ten pokus nebral az tak vazne. RPP je material neuveritelne houzevnaty, trubku muzete ohnout o 180° asi 100x a nezlomite ji. Proste maximalne zustane ohnuta. Jinak ten zebrik co jsem inzeroval jsem pouzil asi 20x a vazim vic jak 100kg a na prickach neni videt naznak prohnuti a na dirach nad uzly neni videt kakekoliv vytazeni. Navic kdyz slapete na pricky, tak to zatizeni neni ve stredu trubky, ale spis tak 2-5cm od spagatu, precijen bota je siroka a zabere skoro celou sirku trubky. Navic pocitat ohybove momenty pro toto zatizeni je hodne velky orisek i pro odborniky.

Ale presto, pokud ten zebrik vyrobite, tak si ho napred vyzkousejte a ziskejte k nemu duveru, jinak na nej nelezte.
  • 0

GALAXY S5 mini, Android 4.4.2
S úsměvem jde vše líp


#43 Lanc

Lanc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 706 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2013 - 9:28

ještě je na trhu jedna trubka,stejný rozměr, stejná váha ale je o něco tvrdší (méně se prohýba) http://www.koupelny....ubka-Fiber.html, ale je také o chlup dražší, takže pokud se bojíte že vás klasické PPR PN 20 neunese, zkuste tuhle doma na stavbě jak fiber tak PN 20 mi pár metru zbylo, takže pokud mate někdo zájem mužu nastrihat na požadovanou délku, případně i provrtat a poslat postou
  • 0
Xperia TIPO,oregon 450

#44 A+T

A+T

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2013 - 12:26

Lanc napsal/a:
doma na stavbě jak fiber tak PN 20 mi pár metru zbylo, takže pokud mate někdo zájem mužu nastrihat na požadovanou délku, případně i provrtat a poslat postou


SZ
  • 0

#45 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 483 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2013 - 22:42

Vyšlo mi u 100kg zátěže působící přesně ve středu příčky u trubek PN 20 průměru 20 mm....
....každý neváží 100 kg jako já, váha se rozloží na celou podrážku do stran příčky, plastová trubka se spíš ohne než praskne a část vlastní hmotnosti budou tahat ruce...

Můj výpočet odpovídá spíš bruslaři, který se probořil na zamrzlém rybníku, někdo mu hodil žebřík a hroty a on už skoro vylezl ven. Samozřejmě se nebude dožadovat pětinásobné bezpečnosti. Pro tuhou podrážku by šel moment snad spočítat (byl by samozřejmě menší, jak správně uvádí Solim), ale na pružnou si netroufám.
Zatím jsem si zkusil minižebřík s jednou příčkou, drží dobře a příjemně péruje.
Riziko vidím hlavně v "selhání lidského faktoru": nesprávné uvázání žebříku nahoře nebo dole, zazmatkování, když se kačer zhoupne, sklouznutí při zablácených botách, nešikovnost, netrénovanost, zatmění mysli po spatření keše v koruně stromu - a v neposlední řadě alkohol. Příčinou neštěstí obvykle nebývá jediná chyba nebo náhoda, ale celý jejich řetěz.
Takže každý udělá nejlíp, když si lezení natrénuje na bezpečném místě (třeba s matrací pod sebou, když se bojí) a taky ať se naučí uvazovat svůj výtvor na různé tvary stromů v okolí. Neporadil by nám některý horolezec, jak žebřík správně přivázat? Plochý (ambulantní) uzel to určitě nebude a i o dračí smyčce se v literatuře pochybuje...
  • 0

#46 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2013 - 0:52

Myslím, že bezpečnosti přidá to, když ten žebřík nebude delší než 2 metry. Z takové výšky se dá i skočit, i když vím, že se dá zabít i při pádu z nulové výšky. Výhoda tohoto řešení minižebříku je hlavně ta, že je lehký a dá se nosit v batohu. Na stromovky s ním radši nelezte, to použijte lano a cajk a JDĚTE TAM S NĚKÝM KDO TO UMÍ a bude vás jistit.
  • 0

#47 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2013 - 13:39

mpik napsal/a:
Myslím, že bezpečnosti přidá to, když ten žebřík nebude delší než 2 metry. Z takové výšky se dá i skočit, i když vím, že se dá zabít i při pádu z nulové výšky. Výhoda tohoto řešení minižebříku je hlavně ta, že je lehký a dá se nosit v batohu. Na stromovky s ním radši nelezte, to použijte lano a cajk a JDĚTE TAM S NĚKÝM KDO TO UMÍ a bude vás jistit.


taky jsem viděl žebřík jen provaz s uzly, ve kterých byl jen kus dřeva..
je to spíš šplhání po laně. akorát že nekloužou nohy.,
něco mám,musím to vyzkoušet..
vrtá mi ted hlavou jedna T5 u nás, tak od půlky je ten strom lezitelný.
napadla mě ilešenářská trubka a šplhat po ní, ted sjezd dolů pakmusí být super. ale kde je vzít a jsou krátký a těžký....
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencachi...munzeer=petr007[url]


#48 Pitrus

Pitrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2013 - 13:48

Jako nápad, jak si udělat pomocný lehký žeříček to je určitě dobrý. Bezpečnostní výpočty jsou zajímavý, ale popravdě - když člověk přijde ke stromu, taky si nejdříve neměří průměr větví, aby si spočítal 5-ti násobnou bezpečnost... Prostě je třeba vyzkoušet "nanečisto" (třeba s tou matrací), trochu to zatěžkat a každý uvidí, jestli to pod ním praskne nebo ne. Opravdu by ně ale spíš zajímalo, jak žebřík zavěsit a pokud možno bezpečně zajistit - tam to vidím jako podstatnější bezpečnostní riziko. Prostě - přijdu pod strom a co teď?
  • 0

#49 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2013 - 14:33

klasika,přehodit lano přes větev,vytáhnout ho nahoru a pak někde uvázat. taky by stačil pevný, s pořádným hákem uprostřed,ten zaháknout a vylézt o patro výš.. a pak zase.. vzpomněl jsem si na trénink na hasičské stěně, to je to průčelí domu, bez oken.hasiči vědí., borci přiběhnou, zaháknou za parapet, vylezou do1. patra, pak žebřík nadhodí a zachytnou o patro výš.. a tak dál. taky řešení, jen jsem to dlouho nedělal.
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencachi...munzeer=petr007[url]


#50 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 483 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2013 - 9:55

U "stromovek" je ale další zrada. Řada stromů je napadena hmyzem a dřevokaznými houbami, které působí chřadnutí stromů, většinou bříz, ale i dalších listnatých (a ovocných!) stromů. Na první pohled toho na stromě vidět moc není (třeba "pěkný" choroš někde vysoko na kmenu břízy), ale pevnost větví a kmene je oslabena, protože strom je houbou celý "prolezlý". Takže větev se sice zdá silná a pevná, ale může prasknout i pod nevelkou zátěží. Blíže v článku A. Příhody zde (str. 4-6)
  • 0

#51 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 615 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2013 - 12:15

Dost dobrá cena: http://www.vykupto.c...ce=vykupto List

někteří kačeři ho vozí stále v kufru...
  • 0
www.povetrnik.cz

#52 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2013 - 15:23

Vypadá dobře - máš ho osobně vyzkoušený? Zajímalo by mě, jestli černé kousky na boku nejsou pouze z plastu? Kdybych chtěla v kufru vozit ještě al-žebřík, tak budu muset vyměnit auto za kombíka ihned ( za nějaký rok mě to asi stejně nemine, protože už ho mám skoro jak druhou domácnost) - už takhle mám kufr přecpaný a zase tak úplně malé auto nemám!
  • 0

#53 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2013 - 15:42

Tenhle typ máme z nějakého "BAU...." Nedovedu si představit, že bych ho táhl do lesa. Momentálně si neuvědomuji, jak je to s těmi plastovými kroužky, to bych ještě musel omrknout.
  • 0

#54 Pitrus

Pitrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2013 - 17:31

Ten skládací hliníkový žebřík je sice zajímavá alternativa, ale rozhodně nejde sbalit do baťůžku jako ten Solimuv, o kterém je tohle téma.
  • 1

#55 HubdaTeam

HubdaTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 55 příspěvků(y)

Publikováno 24 únor 2013 - 21:56

Nedoporučuji kombinaci lano Reepka 5mm a původní doporučený průměr trubky. Uzel se dovnitř nevejde! (chybí tak 2mm) :( Osobně vyzkoušeno. :( Nakonec jsem musel koupit "obyčejné" 5mm PA lano a reepku si ponechat na horší časy. :)
  • 0

#56 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2013 - 10:05

Já používám už léta žebříček z duralového jaklu 14x14mm a místo repky 5mm tam mám kevlarku 5mm. Na vršku, kde je upělané oko je na kevlarku navlíknutý dutý popruh aby se neodírala. Ty příčky jsou široké 16 cm myslím tím místo na nohu a vzdálenost příček 35 cm počet příček 8. Uzel je až pod příčkou. Celková délka cca 3 metry a cena okolo 500kč. Ferona + hudy sport. Jako bonus pevnost někde okolo 1500 kilo. :D
  • 0
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#57 Lanc

Lanc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 706 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2013 - 17:19

Radši se zeptám než objednám, dá se na žebřík použít tahle 5mm šňůra?
http://www.kutil.eu/...y-pa-lanex.html
  • 0
Xperia TIPO,oregon 450

#58 GeoViki

GeoViki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2013 - 13:35

Tak jsem také zkusil kutit. Moje zkušenost: Na aukru byla jen reepka 7mm. To je opravdu na uzel i do trubky DN25 moc. Zase z toho mám pocit, že to je už opravdu špagát. Takže jsem musel zvolit metodu uzel pod trubkou. Uzel by se po velké domluvě do trubky asi dostal, ale už asi nikdy ven. Takhle hrozí, že stupačky můžou utíkat nahoru, ale lano je tam dost napevno. Případně je ještě fixnu nějak uvnitř trubky. Zvolil jsem následující rozměry: Dálka trubky DN25 20cm a díry 7mm jsem vrtal 2cm od konce. Mezi plaňkama rozteč 28cm (okoukal jsem u žebříku) - 33cm mi přišlo hodně. Uzel polkne 7.1cm lana Prakticky ještě nevyzkoušeno. Ještě karabinu a strom :-) Vrtat jde dobře vrtákem do dřeva, má špičku a přesně se trefí. Trošku pracné je srazit hrany děr, zvláště zevnitř trubky ale i to se dá. Navíc provaz prochází rovně a o vnitřní hrany nemá potřebu se seknout. Z jedné 4m trubky mám cca 5bm žebříku a i s 15m lana prum 10.5 na vytažení se to celé vejde do igelitky. Stejně neočekávám, že kdy polezu tak vysoko, leda s jištěním na dalším laně, ale když už byla ta reepka a trubka...
  • 0

#59 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 483 příspěvků(y)

Publikováno 17 duben 2013 - 22:40

Tak se opět hlásím s konečně vyzkoušeným žebříkem (viz foto). Jenže se potvrdily mé obavy, že poloha lezce je omezeně stabilní pouze tehdy, když svislice procházející těžištěm jeho těla prochází i botou v místě příčky žebříku. Jinak nohy letí dopředu nebo do strany. Pokud by se daly opřít nohy o strom, tak by to bylo lepší, ale tady žebřík volně visel. Delší žebřík se asi hůře fixuje, protože jeho konec - i když je uvázaný ke kmeni stromu - dost "plandá".
Byl bych zvědavý vidět, jak dámy na reklamním plakátu zvládly nástup do koše balónu. Ale měly výhodu v tom, že jejich těžiště bylo dosti vpředu :D a určitě se našli gentlemani, kteří jim pomohli nastoupit...

Přiložené miniatury

  • zebricek.jpg

  • 0

#60 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2013 - 8:51

V neděli jsem vyzkoušela za dohledu autora - tedy ne Solima:D, ale dalšího šikovného kutila - vylepšený žebřík a musím konstatovat naprostou spokojenost.:P Na nahození je delší provaz s karabinou, která se dá doplnit o větší zátěž. Dobrá je i pro zajištění žebříčku po omotání kolem stromu. Praktická zkouška dopadla dobře, i když těžiště "dosti vpředu" nemám - pomoc gentlemana jsem ocenila, myslím si, že někam lézt je z hlediska bezpečnosti vždycky lepší minimálně ve dvou lidech. Žebřík je uložený v kufru auta, bez něj se už nikam nevydám, určitě se bude hodit nejen na kešky. Ještě jednou díky za tip.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama