Přejít na obsah


Fotka

Arménie - autem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 13:55

Zdravím dobrodruhy. Chystáme se s kolegou na cestu autem do Arménie a sháníme všechny dobré rady. Mapy, zkušenosti s dopravou, tankování a kvalita nafty, problémy na hraničních přechodech, placení kartou. Prostě všechno. Trasa: Maďarsko, Bulharsko, Turecko, Gruzie, Arménie. Zpátky bychom to chtěli vzít víc na jih a mrknout do Řecka. Najde se někdo s dobrou radou? Dík.
  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#2 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 14:12

geoFukar napsal/a:
Zdravím dobrodruhy.
Chystáme se s kolegou na cestu autem do Arménie a sháníme všechny dobré rady. Mapy, zkušenosti s dopravou, tankování a kvalita nafty, problémy na hraničních přechodech, placení kartou. Prostě všechno.
Trasa: Maďarsko, Bulharsko, Turecko, Gruzie, Arménie. Zpátky bychom to chtěli vzít víc na jih a mrknout do Řecka.
Najde se někdo s dobrou radou? Dík.


Zkusil bych se obrátit na Kapsu, ten má zkušenosti s cestami do těchto končin.
  • 0

#3 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 15:45

Smrk napsal/a: Zkusil bych se obrátit na Kapsu, ten má zkušenosti s cestami do těchto končin.

Já ne, já do Arménie nesmím .... :D
Ale okolí trochu znám, tak mi kdyžtak písni a zavoláme se, na psaní je tohle dlouhý.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#4 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 17:37

kapsa napsal/a:
Já ne, já do Arménie nesmím .... :D

Michale, ty jsi mezinárodně hledaný terorista nebo co? :D

Kdybyste se rozhodli zamířit ještě dál do Kazachistánu nebo Kyrgyztánu, tak tam mají, myslim, misii český a slovenský františkánky, kdyžtak seženu kontakt.
  • 0

#5 dachmh

dachmh

    dachmh

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 17:45

Ahoj URNAku ;) Pokud nezískáš potřebné informace, znám jednoho Arména, který tu dlouhodobě pracuje, je to ale hroznej exot, takže ho ev. dohledám - v řádech několika dnů. Teď jsem si vzpomněl, nejspíše na něj mám foun, mohu ti ho když tak dodat. Mluví 100% česky, fakt :o!
  • 0
Vložený obrázek

#6 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 18:27

Kamarád mi teď volal, hledá mapy Gruzie :-) Ale ten tam asi autem nepojede, tolik času na to nemá.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#7 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 18:59

geoFukar napsal/a:
Zdravím dobrodruhy.
Chystáme se s kolegou na cestu autem do Arménie a sháníme všechny dobré rady. Mapy, zkušenosti s dopravou, tankování a kvalita nafty, problémy na hraničních přechodech, placení kartou. Prostě všechno.
Trasa: Maďarsko, Bulharsko, Turecko, Gruzie, Arménie. Zpátky bychom to chtěli vzít víc na jih a mrknout do Řecka.
Najde se někdo s dobrou radou? Dík.

Až zjistíte, jak se platí v Turecku dálnice, tak sem dejte vědět.
Ačkoliv se všude na webech píše, že tam se platí pouze v hotovosti, tak se mi to na žádné mýtné bráně nepodařilo (ani na mostě Fatih Sultan Mehmet Köprüsü v Istanbulu), budky jsou prázdné bez obsluhy. Ani běžné platební karty to nebere, jen nějaké místní speciální karty - ale zase netuším, kde se kupují.
Maďarsko-Bulharsko: to bude letecky? Nebo přes Rumunsko|Srbsko?
V Bulharsku si rozhodně dobře schovejte druhou (nenalepenou) část "viněte" - nevyhazovat!
Na benzínkách až do Turecka (včetně) platba kartou no problema, tedy aspoň v západní půlce.
  • 0

#8 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 20:34

Dík za všechny dobré rady. Jestli se mi to podaří přežít, tak samozřejmě napíšu zkušenosti někam na web a postnu to.
Naše pracovní cesta končí na http://www.waymarkin...waymarks/WMGD1D takže tam se budeme snažit dostat co nejrychlejc a pak se chceme celou zpáteční cestu kochat. Takže by nám mohlo vyjít i Srbsko a kousek Řecka.
  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#9 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2013 - 21:40

kapsa napsal/a:

Smrk napsal/a: Zkusil bych se obrátit na Kapsu, ten má zkušenosti s cestami do těchto končin.

Já ne, já do Arménie nesmím .... :D
Ale okolí trochu znám, tak mi kdyžtak písni a zavoláme se, na psaní je tohle dlouhý.


Co jsi Arménům provedl?
  • 0

#10 ptacopysk

ptacopysk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6

Publikováno 10 duben 2013 - 22:35

O cestování v Arménii měl moc pěkné povídání Dorcadion na eventu GC3X0DJ, možná by byl ochoten poradit. Pokud si dobře pamatuji, má projetou i Gruzii.
  • 0

#11 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2013 - 6:11

Jacka_dominikanka napsal/a:

kapsa napsal/a: Já ne, já do Arménie nesmím .... :D

Michale, ty jsi mezinárodně hledaný terorista nebo co? :D
Kdybyste se rozhodli zamířit ještě dál do Kazachistánu nebo Kyrgyztánu, tak tam mají, myslim, misii český a slovenský františkánky, kdyžtak seženu kontakt.

To ne, já se do politiky nepletu ale mám dobré vztahy s Ázerbájdžánci, což se v Arménii neodpouští. Jinak když trefíš na debila na hranicích, tak jsou schopní tě do země nepustit a na fleku tě poslat zpět třeba i jen proto, že máš v pasu Ázerbájdžánské vízum. Dál to raději nebudu rozpatlávat ale pokud by to někoho zajímalo detailně, tak rád sdělím osobně mailem nebo přes SZ.

Jinak díky za tip, o Kazachstánu uvažuju, tak bych případně tvé nabídky rád využil - i když asi spíš až příští rok.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#12 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2013 - 9:24

Nazdar! Hned po zrušení devizových příslibů a výjezdních doložek jsme podnikli podobnou, ale trošku kratší cestu. To bylo ještě dávno před geocachingem, takže bohužel informace z cesty už asi nebudou použitelné. Otočku jsme udělali už v Turecku v Samandagu, i když nás lákalo jezero Van, ale kvůli Kurdům, kteří byli v té době aktivnější jsme to neriskovali. Jeli jsme dvěma Škodovkami (1100 a 125), spali pod širákem vedle aut zaparkovaných v přírodě, vařili si ze zásob a u místních nakupovali chleba a ovoce. Celá cesta proběhla bez komplikací, a čím víc jsme se dostávali na východ, tím to bylo pohodovější. Trasu jsme měli podobnou, tj. přes Maďarsko, Srbsko a Bulharsko do Turecka, středem přes Ankaru k libanonským hranicím, zpět pak podél pobřeží do Řecka, a přes Makedonii, Kosovo, Srbsko a Maďarsko zpět do ČSFR. Akorát tenkrát ještě byla pohodová Jugoslávie. Největší komplikace přitom byly na hranicích mezi Srbskem a Bulharskem. V té době nikdo z nás žádnou platební kartu neměl, vše se platilo v hotovosti, včetně těch dvou úseků turecké dálnice, které jsme projeli. Po špatné zkušenosti u Edirne, kdy se nám zdál poplatek za těch pár kilometrů přehnaný, jsme se pak dálnicím vyhýbali. No, ono jich v té době v Turecku moc nebylo. Akorát to mýto na mostě přes Bospor se zaplatit muselo, ale to tam v těch budkách ještě seděla obsluha. Kvalita silnic i značení byla na dobré úrovni, a i bez GSP, pouze s papírovými automapami jsme bez bloudění vždy dojeli tam, kam jsme chtěli. Ani s kvalitou benzínu nebyl problém. Mimo velká města bylo potřeba jezdit podle pravidel a dopravního značení, cesta do centra Istambulu byl ale zážitek na celý život. Takže přeji i vám podobnou pohodovou cestu.
  • 0

#13 puczmeloun

puczmeloun

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 350 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2013 - 9:26

dr.vota napsal/a:
Až zjistíte, jak se platí v Turecku dálnice, tak sem dejte vědět.
Ačkoliv se všude na webech píše, že tam se platí pouze v hotovosti, tak se mi to na žádné mýtné bráně nepodařilo (ani na mostě Fatih Sultan Mehmet Köprüsü v Istanbulu), budky jsou prázdné bez obsluhy. Ani běžné platební karty to nebere, jen nějaké místní speciální karty - ale zase netuším, kde se kupují.

Teda rád bych poradil a zeptám se místňáků, ale toho placení jsem si jakožto cestovatel busem/MHD vůbec nevšiml a naivně jsem si myslel, že jsou zadarmo (dálnice, ne most). Jen jsem si všiml že MHD má takovéty krabičky na skle, jako se u nás používají na mýtných bránách. Více informací snad později.

dr.vota napsal/a:
Na benzínkách až do Turecka (včetně) platba kartou no problema, tedy aspoň v západní půlce.


K tomu snad jen poznámka - benzín v Turecku je velmi velmi drahý a i kamarádi co cestovali z/do Gruzie přes Turecko si před hranicema nabírali do kanystrů benál navíc a "pašovali" (proč je to v uvozovkách? bo nevím jak moc je to legální) ho přes hranice aby v Turecku vůbec nemuseli nabírat...
  • 0
Užívej života...

#14 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2013 - 10:03

puczmeloun napsal/a:
...

Tak doplnění:
Na těch dálnicích je systém OGS a KGS (údajně snad info na http://www.kgm.gov.t...yollar/HGS.aspx, oddělené průjezdy (koukal jsem ještě na fotky).
Nikde žádná obsluha v budkách, ani možnost platit hotovost do automatu, jako je někde na západě, kde se hází drobné do takového "pisoáru". Jel jsem tam v dobré víře, že se platí hotově na budkách.
Prů...švih je v tom, že od brány už se neotočíte zpátky, takže co asi tak zbývá...
Ano, benzín je jednoznačně nejdražší ve známé Evropě, loni v létě to bylo tuším přes 40 Kč/l (musel bych přesné částky dohledat, ale stejně se to pořád mění.
V předpisech jsem na omezení dovozu benzínu nějak nenarazil - ale do Řecka se může max 10 litrů v plechovém kanystru - a taky to byla na hranici Turecko->Řecko u Řeků nejhustější prohlídka, co jsem cestou zažil...to ještě mají u mě.

Jinak ještě info na http://www.gc-plzen....?article_id=113
Já bral hlavně z http://cestujte.sweb...m-na-balkan.htm, ale bacha na ty už zastaralé informace!

P.S. ještě k těm tureckým cestám - jak jsem zjistil, když v GPS zakážete "placené" silnice, pojede po neplacených, zato mnohem lepších, než jsou naše "dálnice", zadarmo a naprosto v komfortu.

P.P.S. a ještě k mapám, skoro všude City Navigator Europe 2013 dobrá volba, někde lepší OSM (Makedonie, Albánie, Černá Hora nebo BIH)
  • 0

#15 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2013 - 11:14

Díky všem. Sosám z internetu co se dá a v mezičase oživuju už skoro mrtvou ruštinu:D. OSM mapy už jsou v Oregonu, ale určitě si chci koupit ještě papírové. Je to dobrý suvenýr. No a všichni majitelé vědí, jak Oregon naviguje na silnicích :D. Právě se chystám absolvovat doporučené očkování: žloutenka A a tyfus.
  • 1

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#16 Iabbervox

Iabbervox

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2013 - 11:42

Z Arménie jsem se před pár dny vrátil. Sice jsme tam nebyli autem, ale kdyby tam někdo chtěl jet a chtěl se na něco zeptat (ubytování, památky, tipy a triky atd.), rád odpovím. Můžu poskytnout i telefon na příjemného a cenově přijatelného taxikáře v Sevanu, se kterým jsme pár dní objížděli památky. Jmenuje se Arsen a byl u nás v 80. letech na vojně v Děčíně :-)
  • 0

#17 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 327 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2013 - 12:39

A kdyby se někdo chtěl podívat na fotky z Arménia a Gruzie tak jsou na http://www.csh.cz/fotky/agt/ . Byl jsem tam v květnu a můžu potvrdit že je tam moc hezky. A taky můžu posloužit případnou radou - my měli půjčené auto.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama