Přejít na obsah


Fotka

Měnič (trafo) 12V/230V


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#21 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2013 - 21:36

To je trochu násilí ne...?!? Určitě bych alespoň omezil nabíjecí proud odporem.



  • 0

#22 Ostrovaci

Ostrovaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)
  • LocationKarlovarsko

Publikováno 26 květen 2013 - 22:56

No...to by musel bejt hodně velkej odpor, aby zvládl výkonově nabíjecí proud akumulátoru...A možná by se dal použít jako topení na zimu ;) Minimálně bych volil výkonovej integrovanej stabilizátor, třeba s LM317.... Dnešní nabíječky nejsou založený na odporech, jak si mnozí stále myslí Delta U a podobné nabíjecí charakteristiky...Je to o dost složitější. :)
  • 0
GARMIN GPSmap 62st + Topo Czech PRO Lifetime
GARMIN GPSmap 60C + Topo Czech 2
GARMIN nuvi 770 + Lifetime

Opravy GPS, PDA, NTB a jiných udělátek
Revize vyhrazených elektrických zařízení

#23 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2013 - 23:09

Pokud bys chtěl omezit proud, lepší než odpor je mezi ty baterky dát autožárovku. Do jisté míry je její odpor závislý na proudu a navíc, určitě ji máš, na rozdíl od odporu.
  • 0

#24 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 5:53

mpik napsal/a:
Pokud bys chtěl omezit proud, lepší než odpor je mezi ty baterky dát autožárovku. Do jisté míry je její odpor závislý na proudu a navíc, určitě ji máš, na rozdíl od odporu.

To vypadá jako dobrá metoda, myslíš paralelně obrysovku nebo brzdovou žárovičku?
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#25 Ostrovaci

Ostrovaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)
  • LocationKarlovarsko

Publikováno 27 květen 2013 - 6:56

Jenom bych chtěl upozornit, že žárovka se používala u klasickejch auto akumulátorů u starých nabíječek dělaných ve stodole. Gelový akumulátory mají nabíjecí napětí 14,5 V až 14,9V s inicializačním proudem 4,8A (pro akumulátor 12V/12Ah) a klidové napětí 13,6 až 13,8V. To znamená že toleranční pásma jsou mnohem užší než pásma u klasických autobaterií. A odporem nebo žárovkou to rozhodně nuregulujete. Ale proti gustu.... Když se vám vyplatí riskovat poškození akumulátoru proti pár korunám za nabíječku.....
  • 0
GARMIN GPSmap 62st + Topo Czech PRO Lifetime
GARMIN GPSmap 60C + Topo Czech 2
GARMIN nuvi 770 + Lifetime

Opravy GPS, PDA, NTB a jiných udělátek
Revize vyhrazených elektrických zařízení

#26 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 7:23

Nechtěl bych nikomu radit, jak si zničit akumulátor. Ale mnoho výrobců to dělá. S gelovkami zkušenost nemám, ale Lion v mobilu mi neslouží moc dobře a skoro určitě to je špatným nabíjením. Tu žárovku jsem radil proto, že se tu začalo mluvit o odporu, a to je žárovka lepší. Přinejhorším na to, že když je proud velký, rozsvítí se a je to vidět. Ze zkušenosti vím, že udělat přesnou nabíječku je možné. Ale taky vím, že spousta profi výrobků stojí za starou belu. A zákazník to nemůže poznat. Mám nabíječku k akuvrtačce. Po nabití za cca 5-8 hodin má LEDka zhasnout. Nikdy nezhasla. Po rozebrání jsem tam našel jen LEDku s odporem. A to jsem to nekupoval na tržnici!.
  • 0

#27 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 7:28

Ostrovaci napsal/a:
Tak buď to připojíš do autozásuvky a budeš nabíjet s nastartovaným motorem s tím, že ho možná časem odepíšeš, nebo si seženeš nabíječku, která umí jak autobaterie tak gelovky

Jde o to, že tvá předchozí rada dost nápadně připomínala pokyn nabíjet přímým připojením do zásuvky. Proto rada o odporu na omezení proudu. A ano, žárovka je vzhledem ke své nelineární charakteristice, výkonové zatížitelnosti a snadné dostupnosti mnohem lepší volba. A taky slouží jako ampérmetr...;)
  • 0

#28 Ostrovaci

Ostrovaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)
  • LocationKarlovarsko

Publikováno 27 květen 2013 - 10:25

mpik napsal/a:
Nechtěl bych nikomu radit, jak si zničit akumulátor. Ale mnoho výrobců to dělá. S gelovkami zkušenost nemám, ale Lion v mobilu mi neslouží moc dobře a skoro určitě to je špatným nabíjením. Tu žárovku jsem radil proto, že se tu začalo mluvit o odporu, a to je žárovka lepší. Přinejhorším na to, že když je proud velký, rozsvítí se a je to vidět.
Ze zkušenosti vím, že udělat přesnou nabíječku je možné. Ale taky vím, že spousta profi výrobků stojí za starou belu. A zákazník to nemůže poznat.
Mám nabíječku k akuvrtačce. Po nabití za cca 5-8 hodin má LEDka zhasnout. Nikdy nezhasla. Po rozebrání jsem tam našel jen LEDku s odporem. A to jsem to nekupoval na tržnici!.

Nemůžeš porovnávat Pb kyselinovou technologii s LiIon technologií.
Nevím co je to za "Profi" vrtačku, ale asi moc profi nebude a nejspíš nebude mít LiIon akumulátor. Pro nabíjení LiIon platí úplně jiná pravidla a charakteristiky než pro NiCd a NiMh. A to tak odlišná, že pokud není nabíječka pro LiIon stavěná, tak ho odepíšeš velice rychle.
NiCd - mají paměťový efekt, ale mohou se hluboce vybít a trvale dobíjet
NiMh - omezený paměťový efekt, mohou se hluboce vybít, ale nedoporučuje se trvalé dobíjení
LiIon - nemají paměťový efekt, neměly by se vybíjet pod 15% kapacity.
Pb akumulátory se chovají zase úplně jinak.
Z toho vyplývají i naprosto rozílné požadavky a charakteristiky nabíjení jednotlivých typů článků.
Já s LiIon nemám problém v žádném zařízení, slouží bez problémů i tři - čtyři roky, ale dodržuju základní zásady pro zacházení.
  • 0
GARMIN GPSmap 62st + Topo Czech PRO Lifetime
GARMIN GPSmap 60C + Topo Czech 2
GARMIN nuvi 770 + Lifetime

Opravy GPS, PDA, NTB a jiných udělátek
Revize vyhrazených elektrických zařízení

#29 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 14:02

Tohle pochopitelně vím. I s tou pověrou o pamětovém efektu, která je převážně daná zničením při špatné detekci nabitého stavu. Jinak by nikdy nemohly fungovat baterie třeba v družicích. NiCd a NiMH se dají nabíjet desetinou kapacity celkem bez nebzpečí. A taky 1C i víc, ale to už musí být dobře hlídaný. A další kacířský názor - deltaU je zřejmě způsobená zahříváním článku když se začne přebíjet a při pomalém nabíjení se skoro neukáže, takže nabíječka "šetrně" nabíjí pořád dál. Hlavně jsou dobré nabíječky co nabíjejí po párech. Za pár cyklů se jeden přebíjí, druhý nedobíjí, protože kapacita se rozjede. Co se týče Lionu, předpokládám, že v telefonu kam patří Lion, je nabíječka k tomu určená. Že se nesmí vybíjet nadoraz, to taky vím, ale jaká je asi baterie, která rok nebo víc ležela ve skladu? Vybitá. A to mi ještě v prodejně tvrdili, že ji musím vybít až se telefon vypne a pak nabít, že se po několika cyklech srovná. Měl jsem jim to asi rovnou vrátit, evidentně tomu nerozuměli. Co se týká olova, staré baterky, co se do nich lila kyselina, vydržely skoro všechno, jen ne mráz ve vybitém stavu. Uzavřené už se musí nabíjet opatrněji. Chtěl jsem jen napsat, že nabíječka udělaná ve stodole se od nabíječky z hobbymarketu může lišit jen horší krabičkou.
  • 0

#30 Ostrovaci

Ostrovaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)
  • LocationKarlovarsko

Publikováno 27 květen 2013 - 14:25

JJ, nabíječka po párech je geniální vynález jak "ušetřit". A aby to bylo ještě geniálnější, dáme přepínač na dva články nebo na 4... Proto mám nabíječku co nabíjí/vybíjí každou šachtu zvlášť a baterky mi sloužej až se sám kolikrát divím jak dlouho. Jestli si myslíš, že baterky u nářadí z hobby marketů jsou "jen" rok starý, tak to pořádně přidej. tři roky a víc není problém. A o jejich kondici vůbec nepochybuju. je to měsíc co jsem kupoval akušroubovák v OBI - Narex a aku byly z roku 2010! Tak jsem to odnes druhej den zpátky, že teda takhle ne. Bez mrknutí oka vrátili 2500,- a já si to samý, navíc s originál LED svítilnou a baterkama mnohem čerstvějšíma koupil na netu přímo od autorizáku Narexu za stejnejch 2500,- :) Ono než články, ze kterých se baterie skládaj doputujou od asijského výrobce do skladu, pak do fabriky kde je zkompletujou, dodají výrobci nářadí, ten je naskladní, pak zkompletuje s nářadím, odveze do centrálního skladu a odtamtud pak do jednotlivých marketů, kde to klidně rok leží na prodejně nebo ve skladu....a tři roky utečou jako voda....
  • 0
GARMIN GPSmap 62st + Topo Czech PRO Lifetime
GARMIN GPSmap 60C + Topo Czech 2
GARMIN nuvi 770 + Lifetime

Opravy GPS, PDA, NTB a jiných udělátek
Revize vyhrazených elektrických zařízení

#31 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 18:35

Ostrovaci napsal/a:
Jenom bych chtěl upozornit, že žárovka se používala u klasickejch auto akumulátorů u starých nabíječek dělaných ve stodole. Gelový akumulátory mají nabíjecí napětí 14,5 V až 14,9V s inicializačním proudem 4,8A (pro akumulátor 12V/12Ah) a klidové napětí 13,6 až 13,8V. To znamená že toleranční pásma jsou mnohem užší než pásma u klasických autobaterií. A odporem nebo žárovkou to rozhodně nuregulujete. Ale proti gustu.... Když se vám vyplatí riskovat poškození akumulátoru proti pár korunám za nabíječku.....

To si asi nerozumíme, já bych potřeboval ten akumulátorek nabíjet za jízdy v autě. Nabíječku samozřejmě mám, ovšem na 230V a použití předřazeného měniče 12/230 mi přijde fakt jako brutál :-)
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#32 Ostrovaci

Ostrovaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)
  • LocationKarlovarsko

Publikováno 27 květen 2013 - 21:38

Ale já nemluvil o měniči....já mluvil o stabilizátoru, kterej by ti dal max. napětí kolem 13,8 - 14V s proudem do 1A
  • 0
GARMIN GPSmap 62st + Topo Czech PRO Lifetime
GARMIN GPSmap 60C + Topo Czech 2
GARMIN nuvi 770 + Lifetime

Opravy GPS, PDA, NTB a jiných udělátek
Revize vyhrazených elektrických zařízení

#33 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2013 - 6:16

Ostrovaci napsal/a:
Ale já nemluvil o měniči....já mluvil o stabilizátoru, kterej by ti dal max. napětí kolem 13,8 - 14V s proudem do 1A

A to se prodává, nebo to si to musím nějak zbastlit?
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#34 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2013 - 7:39

Debata se sice rozjela úplně off-topic, ale já si dovolím postnout odpověď na původní dotaz. Měnič na 230V máme také a zkušenosti s ním velice dobré. Používáme BELKIN 150W/300W. Pozor na to, při připojení do autozapalovače je to jen na těch 150W, pro těch 300W je potřeba připojit ho pomocí dodaných krokodýlů přímo na autobaterii (tolik oficiálně od výrobce). Každopádně největší pecku jsme mu dali cestou do Itálie, kde na něj ze zadní zásuvky Octavie jely permanentně 2 notebooky a úplně bez problému. Samozřejmě by bylo lepší pořídit nabíječku přímo 12V/19V, ale to naráží na to, že každý notebook má jinou, což pak zvyšuje náklady. Ale měnič jsme dostali k Vánocům nebo k něčemu takovému. Navíc je univerzálnější, jak už bylo zmíněno, napájet se z něj dá cokoliv. S poklesem napětí na baterii jsme nikdy problém neměli, je tam tuším 5 modrých diod, při nastartovaném motoru je napětí dost vysoko a svítí věechny, při vypnutém motoru svítily 4. Po cca 2 hodinách provozu pokles na 3, víc jsme to nikdy nevybili. Auto startovalo bez problému (diesel). Zkoušeno na táboře pro nabíjení různých typů mobilů, kdy auto (starý Fiat Punto) několik dní stálo a jen nabíjelo mobily a taky bez problému.
  • 0

#35 lacop

lacop

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2013 - 9:47

... alebo DC/DC menič s nastaviteľným výstupným napätím: http://www.qcomp.sk/...X120W#popis-tab
  • 0
Samsung Galaxy S II + Locus Pro + iGO
Garmin Oregon 450 (Patched)
Magellan Mobile Mapper 6 + OziExplorerCE 2 + iGO
QSTARZ BT-Q1000Platinum (Datalogger)

#36 Ostrovaci

Ostrovaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)
  • LocationKarlovarsko

Publikováno 28 květen 2013 - 10:00

zlicinaci napsal/a:
A to se prodává, nebo to si to musím nějak zbastlit?

Tak jestli bastlíš, tak to spíchneš za jeden večer ze součástek ze šuplíku, jestli ne, pokoukej po netu.
  • 0
GARMIN GPSmap 62st + Topo Czech PRO Lifetime
GARMIN GPSmap 60C + Topo Czech 2
GARMIN nuvi 770 + Lifetime

Opravy GPS, PDA, NTB a jiných udělátek
Revize vyhrazených elektrických zařízení

#37 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2013 - 18:49

automěnič je fajn, používám dva, jeden v osobáku a jeden v kamionu 24/220V 600W. zapnuté je nechávám v kamionu stále, běží na ně noťas, nabíječky telefonů, LED svítidla, svého času jsem vozil i malou ledničku. bez problémů vydrží přes noc, zejmna když usnu u filmu. V osobáku jsem to měl zabudované uvnitř palubovky a ven koukala v kastlíku jen zásuvka na 220. problém s tím nikdy nebyl, pouze když jsem jel jiným autem a nechal jsem ho doma :-) i jsem s ním startoval, jen zapískal že má malé napětí.
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencachi...munzeer=petr007[url]


#38 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2013 - 19:15

Ostrovaci napsal/a:

zlicinaci napsal/a:
A to se prodává, nebo to si to musím nějak zbastlit?

Tak jestli bastlíš, tak to spíchneš za jeden večer ze součástek ze šuplíku, jestli ne, pokoukej po netu.

No, z 24V na 14 je to opravdu na pár součástek. Z 12V na 14 a proud 1A je to už spínaný zdroj a to je už práce pro zkušenějšího bastlíře, který tuto radu už nepotřebuje.
Obyčejný pasivní stabilizátor musí mít vstupní napětí tak o 1,5V větší. Existují i takové, co mají mnohem menší úbytek. A spínaným regulátorem se dá napětí snižovat i zvyšovat, podle zapojení.
  • 0

#39 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2013 - 20:21

dr.vota napsal/a:

Tom Fuk napsal/a:

Parkis napsal/a:
Při připojení staršího noťase je to taková proudová prda, že to neutáhne a taky křičí že je vybitá baterka

300W má ve špičce a neutáhne noťas??? Ani když je zapnutý motor? To je pak k ničemu :@

ráno se ti podívám, co vozím v autě, problémy s tím nebyly :)

mám něco takového http://www.cartechni...ail=0&index=#-2
  • 0

#40 AgentJ

AgentJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2013 - 23:55

Doporučuji např.: http://www.ebay.com/...=item53f28a7c7f -> pro accu charger (pokud máš dobíječku na 4 AA baterie, pak si nastav DC output na 15V) -> pro notebook (podle příslušného AC-DC zdroje si nastav DC output - obvykle 19V) Pokud potřebuješ napájet obé najednou, pak to budeš muset vzít 2x, případně ještě: http://www.ebay.com/...d0cc947&vxp=mtr Pozor, na cigaretových zásuvkách jsou nejčastěji tavné pojistky 15A, což je nějakých 12x15=180W, takže to s těmi DC-AC zdroji nepřehánějte, připadně je zapojujte přímo na svorky autobaterie (za jízdy vcelku nepraktické :-) )
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama