Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Navigace - poradit


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 pajkbrno

pajkbrno

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2013 - 13:40

Potřebuji poradit co koupit. Myslel jsem jakou navigaci.

Dík Pavel


Tento příspěvek byl upraven od pajkbrno: 21 listopad 2013 - 9:05

  • 0

#2 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2013 - 13:50

Na takhle obecný dotaz ti těžko někdo něco rozumného, co by ti pomohlo, odpoví.


  • 1

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#3 pajkbrno

pajkbrno

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 9:06

Mám na mysli jakou navigaci. Typ, značku, spolehlivost, Díky Pavel


  • 0

#4 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 9:28

Mám na mysli jakou navigaci. Typ, značku, spolehlivost, Díky Pavel

 

To je opravdu hodně obecný dotaz, chtělo by to trošku specifikovat, třeba aspoň kolik do toho chceš investovat.

Jinak podle mě jsou nejlepší Garminy, konkrétně model Oregon 450 - je to spolehlivá a přesná navigace, navíc skoro nerozbitná.

Dobrá výdrž a vynikající mapové podklady a umí i Wherigo.

 

Zkus kouknout třeba zde, osvědčený obchod a majitel kačer: Garmin Oregon 450 Pro


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#5 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 10:31

Michale, jen se mi zdá, že tu někdo nedávno psal, že O450 už v obchodech neseženeš. Sama bych ho také doporučila, mám ho cca 1,5 roku a  až na občasné zlobení spokojenost ( výdrž baterií, zaměření v horším terénu ). Jen wherigo je v některých případech zábavnější hrát na mobilu - sama jsem byla dřív jasný zastánce GPS, ale.....poslední dobou zjišťuji, že mobily jsou už srovnatelné nebo v NĚČEM i lepší - pokud se vybere správný a doplní se náhradními bateriemi. Porovnávali jsme nedávno opakovaně přesnost a buď to bylo nastejno nebo kupodivu vyhrával na otevřeném prostranství mobil. Takže z jasného zastánce GPS jsem pro kombinování. ;)


  • 1

#6 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 10:35

Michale, jen se mi zdá, že tu někdo nedávno psal, že O450 už v obchodech neseženeš. Sama bych ho také doporučila, mám ho cca 1,5 roku a  až na občasné zlobení spokojenost ( výdrž baterií, zaměření v horším terénu ). Jen wherigo je v některých případech zábavnější hrát na mobilu - sama jsem byla dřív jasný zastánce GPS, ale.....poslední dobou zjišťuji, že mobily jsou už srovnatelné nebo v NĚČEM i lepší - pokud se vybere správný a doplní se náhradními bateriemi. Porovnávali jsme nedávno opakovaně přesnost a buď to bylo nastejno nebo kupodivu vyhrával na otevřeném prostranství mobil. Takže z jasného zastánce GPS jsem pro kombinování. ;)

 

No, na tom odkaze co jsem přiložil, by ho ještě mít měli. Teda snad, dá se tam kdyžtak i zavolat a domluvit. Já myslím, že se ještě někde nějakej najde.

 

Jinak jasan, mobil je v mnoha ohledech lepší ale zásadní problém jsou baterky. Taky občas mobil použiju ale na delší kešování, třeba na víkendovej výlet je to právě kvůli baterkám skoro nepoužitelný.


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#7 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 10:48

Jinak jasan, mobil je v mnoha ohledech lepší ale zásadní problém jsou baterky. Taky občas mobil použiju ale na delší kešování, třeba na víkendovej výlet je to právě kvůli baterkám skoro nepoužitelný.

Ony ty vnitřnosti mobilů a navigací se nejspíš nebudou moc lišit, rozdíl bude spíš v soft(firm)ware a tady mobily asi povedou. Já osobně jsem vybíral smartphone s ohledem na výdrž baterie a s důrazem na její vyměnitelnost. Obvykle mi den keškování sežere tak půlku baterie a dobít večer nebývá problém.

Ale dost zásadní problém vidím v odolnosti, tady zase jednoznačně vedou navigace.


  • 0

#8 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 11:02

Z pohledu odolnosti jsem si otestoval odolný Android od Caterpillaru a to CAT B15 (nabízela Alza tušim) a moc spokojenej jsem s tim nebyl. Často se to hryzlo, spadla mi app a fungovala až po resetu. Navíc nemá žádné očko na poutko, výdrž baterky taky žádný zázrak a poměrně dlouho mu trval gps fix.

 

Takže nakonec mám Oregon 600 a jsem spokojený


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 21 listopad 2013 - 11:03

  • 0

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#9 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 11:15

Jinak jasan, mobil je v mnoha ohledech lepší ale zásadní problém jsou baterky. Taky občas mobil použiju ale na delší kešování, třeba na víkendovej výlet je to právě kvůli baterkám skoro nepoužitelný.

 

Dobrá věc k mobilům jsou powerbanky. Dají se pořídit už za docela slušné peníze (několik stokorun podle kapacity), nejsou ani moc velké a těžké (asi jako mobil) a telefon dokáží dobít třeba i 2x, 3x. Možná že na celý víkend bez možnosti jakkoliv se připojit k elektrické síti by člověk musel mít tři i dvě, ale myslím si, že i tak to může být zajímavá alternativa.

Já s sebou tahám jednu, pokud jedu autem, tak při přesunech průběžně mobil dobíjím z cigaretové zásuvky, v civilizaci (třeba při jídle, kafi apod.) se pokusím dobít přímo ze zásuvky, je-li k dispozici, a powerbanku si nechávám jako poslední záchranu. Ale je pravda, že jsem zatím nejdéle byl na geocachingu mimo auto a „mimo civilizaci“ asi tak 6 hodin.

 

Jinak k původnímu dotazu: Pokud si chceš geocaching jenom vyzkoušet a zatím nevíš, jestli tě to bude bavit, pak je lepší použít telefon, který už máš. Já tak kešoval asi půl roku (včetně hraní wherigo). Pokud však už víš, že tě to bavit bude, tak je vhodné se porozhlédnout po turistické navigaci. Ale je potřeba si říct, co pro tebe bude hlavní. Turistické navigace bývají většinou odolnější a lze je použít bez problémů i v dešti, při pádu nebo nárazu taky většinou vydrží víc, pokud nemáš smůlu, že ti spadne zrovna displejem na špičatý kámen. Taky je dobré si uvědomit, že geocaching je pouze jedno z možných využití navigací, takže těch faktorů je víc.

 

Jednoznačnou radu ti tady nikdo nedá, protože neexistuje. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by stačilo vyrábět jeden přístroj a bylo by to.


  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#10 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 11:50

Jinak k původnímu dotazu: Pokud si chceš geocaching jenom vyzkoušet a zatím nevíš, jestli tě to bude bavit, pak je lepší použít telefon, který už máš. Já tak kešoval asi půl roku (včetně hraní wherigo).

Svatá pravda, prvních 200 keší jsem našel se Symbianovskou Nokií a programem Handy Geocaching, až když mi začaly chybět mapy, pořídil jsem Android.


  • 0

#11 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 12:39

Pak ale ještě práce s daty. Do navigace (nemyslím tu novou co se ještě neprodává) máš problém nacpat více jak určitý ne moc velký počet keší v jednom balíku. Jsou problémy s waypointy, s výpočty stagí a finálek. Pokud je to skutečný telefon s alespoň nějakým datovým přenosem, tak se můžeš v terénu podívat na fotohint - mnohdy neocenitelné, ušetří někdy i desítky minut hledání nebo DNF.


Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 21 listopad 2013 - 12:41

  • 0

#12 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 12:59

Pokud však už víš, že tě to bavit bude, tak je vhodné se porozhlédnout po turistické navigaci.

 

Teď jsem si to po sobě znova přečetl a - napsal jsem to blbě! Takhle z toho vyplývá, že pokud chceš dělat geocaching, potřebuješ turistickou navigaci. Ne, to jsem říct nechtěl. Měl jsem na mysli - zahrň do svých úvah i turistické navigace a porovnej si jejich pro a proti s telefonem. Já sice Oregona mám (300), ale v drtivé většině kešuju pomocí telefonu s aplikací a:Drake. Pokud je dost uhla, tak mi to přijde nejpohodlnější.


  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#13 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 13:22

Mno, ono by pro úplného začátečníka nebylo možná od věci udělat přehled, jaké má do mobilu možnosti programů a jaké má který hlavní výhody. To mi docela chybělo, ušetřilo by to čas ( nebo jsem přehlédla vlákno? ). Něco takového jako:  pokud lovíš s Androidem/něčím jiným a chceš být offline jako s Oregonem, pak použij.... pokud budeš stále online, potom je lepší......


  • 0

#14 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 13:45

Mno, ono by pro úplného začátečníka nebylo možná od věci udělat přehled, jaké má do mobilu možnosti programů a jaké má který hlavní výhody. To mi docela chybělo, ušetřilo by to čas ( nebo jsem přehlédla vlákno? ). Něco takového jako:  pokud lovíš s Androidem/něčím jiným a chceš být offline jako s Oregonem, pak použij.... pokud budeš stále online, potom je lepší......

Obávám se, že není nikdo, kdo by měl až takový přehled a zkušenosti s nejrůznějším vybavením a software, aby to mohl objektivně posoudit a zhodnotit. Každý si prostě najde svůj způsob odlovu keší a nedá na něj dopustit.


  • 0

#15 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 13:52

...pokud lovíš s Androidem/něčím jiným a chceš být offline jako s Oregonem, pak použij....

Sákryš, to jsem ještě ani Tobě nevysvětlil, že s Androidem online být MŮŽEŠ, ale NEMUSÍŠ? Musím na tom zapracovat :)

A odpověď na otázku? Za mne mobil s Androidem, jen bych se rozmyslel, kolik do toho chci vrazit a podíval se po možnostech jinde. Sem bych se vrátil s konkrétnější otázkou. Dotaz typu "jakou navigaci" tu byl už mockrát.


  • 0

P%C5%88ov.png


#16 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 14:09

Sákryš, to jsem ještě ani Tobě nevysvětlil, že s Androidem online být MŮŽEŠ, ale NEMUSÍŠ? Musím na tom zapracovat :)

A odpověď na otázku? Za mne mobil s Androidem, jen bych se rozmyslel, kolik do toho chci vrazit a podíval se po možnostech jinde. Sem bych se vrátil s konkrétnější otázkou. Dotaz typu "jakou navigaci" tu byl už mockrát.

On se dá použít i tablet (Androidový), jen je někdy neprakticky velký do ruky. Zase je na něm krásně veliká mapa. Vzhledem k tomu, že jsem vyfasoval Galaxy S8, tak ho používám jako doplněk k malému PDA s PocketDrake. Bohužel, datové přenosy nemá ani jeden.


  • 0

#17 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 14:38

PHRKT: Asi jsem špatně formulovala - měla jsem na mysli základní radu k nejběžnějším/nejpoužívanějším programům pro různé způsoby lovení, online/offline. ;)  Je jasné, že každému bude vyhovovat něco jiného, šlo mi o základní nasměrování - když vím, že mám Android a chci lovit bez trvalého připojení, tak......se nabízí ty a ty možnosti.

PŇOV: V tomhle už mám (díky komu?) nějakou dobu jasno, ale dřív jsem používala jen O450 a nesledovala programy pro mobily - snažila jsem se na situaci podívat z pohledu úplného začátečníka - aby zbytečně nehledal, když ho stručný přehled může nasměrovat. Ne každý má v okolí ochotné poradce. ;)


  • 0

#18 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 327 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 14:50

Já budu zase pořád připomínat tu odolnost turistické navigace v dešti, sněhu, blátě, možnost tam v nouzi dát obyčejné tužkové baterky (jak se mi to ondy hodilo, když mi odešla nabíječka).

A nevím jak u jiného, ale u mého mobilu je ovládání takové, že když se na něj křivě podívám, už něco dělá. To u Oregona musím trošku na displej přitlačit, takže ten dělá jen když chci opravdu já. Uznávám, že aplikace pro mobil jsou v mnohém lepší než to, co do toho dává Garmin. Ale já bych s mobilem opravdu nemohl.


  • 2

#19 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 15:07

Obávám se, že není nikdo, kdo by měl až takový přehled a zkušenosti s nejrůznějším vybavením a software, aby to mohl objektivně posoudit a zhodnotit. Každý si prostě najde svůj způsob odlovu keší a nedá na něj dopustit.

Netvrdím, že jsem maximálně objektivní, ale hledat jsem začínal s dlouhodobě zapůjčeným Oregonem 450. Nelovil jsem nějak intenzivně, odhaduji za cca půl roku kolem padesáti keší. Mimo to jsem si s Oregonem dost vyhrál a zkoušel jeho možnosti. Že jsem tam měl stále aktuální FW považuji za samozřejmost. Zkoušel jsem úspěšně i několik přístrojů s Windows Mobile 6-7, zhruba před dvěma lety jsem si pořídil první mobil s Androidem, Huawei Ideos X5. Ke všem výše uvedeným telefonům jsem používal externí BT moduly, přestože Huawei GPS má, ale slabší. Několik měsíců používám o trochu modernější Huawei Honor, vzhledem ke kvalitě interní GPS a lepší výdrži baterie už bez externích modulů. Při několika výpravách s nejmenovanou kamarádkou jsme se přesvědčili, že přesností GPS se Huawei Honor Oregonu 450 +- vyrovná.

K mnohokrát probírané odolnosti:  Pokud vám to "šikovně" upadne na displej, rozbijete cokoli. Na mobilech používám fólii na displej, vše ostatní je obalené přesně padnoucím neklouzavým silikonovým pouzdrem (na Honor stálo 87,-kč včetně té fólie). Telefon někam letí 1-2x do měsíce, pořád drží (i ten původní).

Výdrž baterie? Náhradní akumulátor k mému mobilu stojí jen o trochu víc než pár značkových akumulátorů do Oregona. Mám dva, s tím novým mobilem jsem byl v terénu v kuse zatím jen cca 6 hodin v kuse, měnit jsem ještě nemusel. Při celodenním lovu se stačil dobíjet při přejezdech autem. Jestli si pamatuji, to Oregon neuměl.

Srovnávat kapacitu paměti (množství keší), snadnost a přívětivost obsluhy snad ani nelze. Nebo už umí Oregony navigovat u multiny na další stage? ;)

Stávkovat a vyžadovat restart umí všechny výše zmíněné přístroje.

A cena? Honor jsem dostal darem, ale včetně pouzdra a dvou náhradních akumulátorů bych se dostal do 5000,-kč. Pro dceru zvažuji koupit něco od ZTE za 3,5-4k, ale o tom je už kousek vedle jiné vlákno.

 

Arne1: Ježíšek donese synovi tablet, samozřejmě vyzkouším :D


  • 0

P%C5%88ov.png


#20 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2013 - 15:13

PHRKT: Asi jsem špatně formulovala - měla jsem na mysli základní radu k nejběžnějším/nejpoužívanějším programům pro různé způsoby lovení, online/offline. ;)  Je jasné, že každému bude vyhovovat něco jiného, šlo mi o základní nasměrování - když vím, že mám Android a chci lovit bez trvalého připojení, tak......se nabízí ty a ty možnosti.

PŇOV: V tomhle už mám (díky komu?) nějakou dobu jasno, ale dřív jsem používala jen O450 a nesledovala programy pro mobily - snažila jsem se na situaci podívat z pohledu úplného začátečníka - aby zbytečně nehledal, když ho stručný přehled může nasměrovat. Ne každý má v okolí ochotné poradce. ;)

Je možné vyzvat kačery k psaní blogů na téma "S jakým vybavením, softwarem a jak lovím, co mi vyhovuje, co ne, jak jsem spokojen a co bych dneska udělal jinak". Myslím, že to může oslovit i zkušené matadory, protože technika se rychle vyvíjí (a zastarává) a dneska už všechno může být jinak než např. před dvěma roky. Jestli najdu čas a trochu motivace, zkusím to napsat za sebe, třeba se někdo přidá.

 

Dodatek: koukám, že už někdo začal hned tady ve vlákně  :) 


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 21 listopad 2013 - 15:15

  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama