Thomas More byl svatořečen v r. 1935 (Attwater,D.: Slovník svatých. Nakl. Papyrus a JEVA, Vimperk a Rudná u Prahy 1993). Nepleťte si ho s Thomasem Moorem, anglickým romantickým básníkem - 1779-1859!!! Ten svatořečen nebyl (i když bych se už nedivil ničemu...)
Tomáš Akvinský byl zajímavá postava. Stavěl víru nad rozum, z čehož správně dovozoval, že víru nelze vyvrátit ani potvrdit rozumem, tedy rozumovými argumenty. Ovšem Boží existenci podle něho prý rozumem prokázat lze.
Polemizovat s ním samozřejmě nehodlám, ale nemožnost logickými argumenty (poraďte mi přesnější výraz) potvrdit nebo vyvrátit víru naznačují i poslední neurofyziologické poznatky. Centrum religiozity (víry apod.) existuje ve stejné oblasti mozku lidí různých kulturních okruhů i různých vývojových stupňů civilizací. Tedy jak bílého plemene Evropy a Severní Ameriky, tak i různých vývojově primitivních kultur (i když o jejich "primitivitě" a "zaostalosti" lze polemizovat). Je už jenom podružný detail, že někde se věří na Ježíše, někde na Alláha, jinde zas na Kršnu a jinde zas na stovky různých bůžků u studánek, v hájích, přírodních svatyních atd. Ale "věří se" touž oblastí mozku.
Tím chci říci: Přesvědčovat věřícího logickými argumenty, že Bůh neexistuje nebo naopak, je zbytečná námaha. Centrum pro rozum je v mozku totiž jinde než centrum pro víru a jejich propojení zřejmě nebude zrovna dokonalé... (A asi je to tak dobře!)
Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 09 únor 2014 - 19:55
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).