Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

přesnost gps a uložení kešky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 SifaTp

SifaTp

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 18:11

ahoj, jaká je přesnost gps na metry.. abych věděla v jaký největší vzdálenosti se může keška schovávat.. jsem začátečník a dneska jsem hledala a nějak ticho po pěšině :)


  • 0

#2 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 18:35

Zálží nejen na přesnosti GPS, ale i na pečlivosti autora - zda použil první souřadnice co mu to ukázalo nebo zda nechal průměrovat několik set hodnot.

Hledat tak do 15 metrů, ale někdy ti to může ukázat i víc.


  • 0

#3 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 19:02

Hlavně se to velmi liší podle lokality a výhledu na satelity na daném místě,

 

A ještě jedna věc je důležitá, chyba GPS toho, kdo keš zaměřil a toho, kdo ji hledá, se může i sečíst, takže pokud je v lokalitě přesnost třeba 15 metrů, tak můžeš mít keš klidně i 30 metrů daleko.

 

Nejlepší je dojít zhruba na místo a pak začít hledat hlavně očima a hlavou.


  • 4

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#4 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 19:11

Většina je ale zaměřena přesně, stačí se pak podívat na navigaci, jakou má přesnost a podle toho si vytyčit kruh. A když se keš nenajde, tak teprve pak ten kruh zvětšovat.


  • 0

#5 zdeziz

zdeziz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 514 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 19:12

Trochu optimismu - většinou je keš zaměřena přesně a se signálem to taky není tak zlé. Můžeš zkusit třeba podle map na Seznamu nebo Googlu, vem třeba osamělý strom v okolí, koukni na mapu jaké má souřadnice, zadej do GPS a vyraž. Nejspíš do něj narazíš. V místech s horším signálem se prostě projdi kousek tam a zase zpátky.

Á, Smrk byl rychlejší.


Tento příspěvek byl upraven od zdeziz: 17 květen 2014 - 19:13

  • 0

#6 SifaTp

SifaTp

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 19:19

díky všem za radu.. vyrazím zítra zpět na místo činu a pohledám.. myslím, že časem a počtem získaných kešek se zlepším :)


  • 0

#7 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 19:39

ona může být taky o pár metrů vertikálně jinde, nejen horizontálně...podle určeného terénu


  • 3

#8 Musky

Musky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 67 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 21:19

Záleží dost na tom čím se zaměřuje a čím hledáš. Můj mobil má přesnost většinou 20m a víc. Tak by to dělalo v nejhorším až 40m okruh. Místa se špatným výhledem na oblohu (údolí, skály) tam i 50m nebo čekám dlouho na fixaci. Už jsem zažil i 200m přesnost a po hodině se nezlepšila, keš jsem našel podle cestiček, ale to byla jediná. Menší údolí, ale už jsem lovil ve větším a hlubším údolí. Kvůli tomu uvažuji o samostatné navigaci.


  • 0

#9 r6ak

r6ak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 50 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2014 - 22:12

Záleží na signálu i na gps zařízení. Používal jsem 3 roky HTC Desire (jen GPS satelity) a při dobrých podmínkách mi nejednou ukázal 0,7m a správný směr (Urbanův kopec, sedl jsem ve svahu a sáhl za sebe:) Teď nosím LG Opt.9/II (má větší citlivost a pracuje s obojíma satelitama) a ojediněle jsem dosáhl na 0,2m. Někdo říká, že mobil je krám, že to chce HW GPSku. Hmmm ...

 

Signál je ovlivěn předměty mezi námi a satelity. V lese může pěkně zamotat šipkou vlhké listí (myslím samozřejmě to nad hlavou), někdy stačí šťavnaté jarní olistění a šipka skáče jak zajíc. Ve městě jsem víckrát pozoroval úlet šipky na ulici, která má pětipatrové domy jen na jedné straně, fungujou trochu jako zrcadlo. V praxi běžně dosáhneš přesnosti na 6-8 metrů, většina přístrojů ukazuje aktuální toleranci. To pohodově stačí na "zapíchnutí kružítka", jak řekli mnozí přede mnou. Někdy si do toho středu odložím batoh nebo pověsím na větev červenou machršňůru a dohledávám s ohlížením na střed.

 

Při opisování souřadnic člověk snadno udělá chybu, tady platí dvakrát měř ... jednou jsem místo xx.531 opsal xx.351 a byli jsme nějakých 200 metrů jinde. To pak opravdu nenajdeš.

 

Taky už bylo řečeno, že lovec musí číst atributy. To třeba u terénu 4 znamená, že někam polezeš. Pokud je v atributech strom nebo lezení, nemusíš šacovat pařezy. A neboj se používat hintu. Samozřejmě s přibývajícími zkušenostmi člověk lépe odhadne, kam má ruku strčit.

 

Když jsem s geocachingem začínal, tak jsem taky hledal škatulku na earth keši ... no to si musí každý prožít :)

 

Pro své synovce jsem kdysi sepsal stránku Začínám, ale jistě najdeš i jiné takové.

 

Ještě ti doporučím to co každému začínajícímu, projít si takový malý "řidičák". U nás v Brně je to Začátečnická , nevadí, že ji třeba neodlovíš, ale ten test podle mého stojí za to.

 

Dobré lovy!


  • 1

Festina lente ...

 

http://r6ak.cz/gc


#10 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)
  • LocationMělník

Publikováno 17 květen 2014 - 22:21

Kolik tresni tolik visni....Kazdy pouziva to, co mu nejvic vyhovuje. Mobil ma spoustu vyhod, Garmin taky. Mam Oregona600 a iPhone5 a posledni dobou skoro vubec iPhone nepouzivam. Rekl bych tak 98/2! Samozrejme sem prosel urcitou evoluci, az revoluci :-) Ale aspon PODLE ME, ma Garmin vic plusu pro MOJE hledani, nez telefon! Chce se hodne ptat kolem sebe a ujasnit si svoje priority.

No a taky souhlasim s tim, ze hledani je hodne o selskem rozumu, ci-li hlavne pouzivat mozek, pak teprve techniku. Sou kesky, kde jsou presny souradnice to posledni, co nejvic brani nalezeni. A nemluvim o letterboxech :-)


  • 0

:ph34r: Garmin Oregon 600 - Sony Xperia Z3 - GeoGet - a:Drake  :ph34r:


#11 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 6:47

Ono taky by kacer nemel hledat nulu /na GPSce/, ale kes. Ze jsi na nule nemusi vzdycky znamenat, ze stojis na kesi :)


  • 0

#12 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 6:57

Opravdu hodně záleží na rozumnosti a pečlivosti ownera. Když dá keš do skalnatokamenitýho srázu, sám zaměří ledabyle, signál hází kruh 30m a více a ještě hint je kámen nebo jeskyňka, tak je to na odstřel (sebe neb ownera - dle rozhodnutí každého soudruha :D).

 

Ale i na prostranství s dobrým signálem jsou owneři schopní to zaměřit 30m vedle, když si ani nedají práci, aby to třeba zkontrolovali na mapě podle polohy vzhledem k okolním objektům. Onehdá jsem takhle našla keš asi 30m mimo a na místě, kam ukazovala šipka/mapa vypáčenou pootevřenou skříňku s elektrikou (jističe pro hřbitov). Taky dobrý.


  • 0

#13 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 8:35

Pozor také na případy, kdy autor ÚMYSLNĚ! zaměří keš až skoro 100 metrů jinak... U jedné mysterky se mi stalo, že keš je skoro 100 metrů (určitě přes 80) od OVĚŘENÝCH! souřadnic - v kolizi... Podle logů jsem nebyl jediný a většina kačerů to pak najde BF cestou ke / od keše...


  • 0

#14 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 218 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 8:52

Zálží nejen na přesnosti GPS, ale i na pečlivosti autora - zda použil první souřadnice co mu to ukázalo nebo zda nechal průměrovat několik set hodnot.

Hledat tak do 15 metrů, ale někdy ti to může ukázat i víc.

. . . několik set hodnot? Tak tohle jsem u mých keší nedělal, asi budu špatný owner....


  • 1

Co nevidím, nahmatám . . .


#15 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 9:01

Nejspíše myslí několik set hodnot při průměrování...

 

Osobně - min. 2-3 měření (z průměrování, ne jen že uložím bod) nejlépe při více návštěvách a konzultace s foto mapou...

Občas je ale uprostřed lesa nebo uprostřed skal daleko lepší dobrá nápověda, než přesné zaměření, protože taky kačer nemusí mít dobré podmínky a jeho GPS může mít špatný signál... 


  • 0

#16 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 218 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 9:20

Nejspíše myslí několik set hodnot při průměrování...

 

Osobně - min. 2-3 měření (z průměrování, ne jen že uložím bod) nejlépe při více návštěvách a konzultace s foto mapou...

Občas je ale uprostřed lesa nebo uprostřed skal daleko lepší dobrá nápověda, než přesné zaměření, protože taky kačer nemusí mít dobré podmínky a jeho GPS může mít špatný signál... 

Jo jo, takhle to dělám a neustále si opakuji báseň:

Každá správná GPS

nenávidí hustý les!


  • 0

Co nevidím, nahmatám . . .


#17 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 9:35

Spousta řečí, někdo si dokonce plácá po vlastních ramenou, je v tom ve všem pravda, ale moc to nepomůže...

 

Po lopatě (s odvoláním na přístroje Garmin, ale bude to obecně podobné):

přístroj ti ukazuje nějakou momentální přesnost. Reálně - a to garminy třeba dodržují - je maximální hodnota přesnosti 3 metry. Pokud ti ukazuje přístroj tuto přesnost, je to "pintlich" a hledej v okruhu asi tak sedmi metrů.

Pokud ti ukazuje 4 metry, hledej ve dvanácti, pokud 5 metrů, je to v reálu 15-20 metrů, pokud ti ukazuje kolem 7 metrů, počítej to jako "tady někde okolo" a pokud přesnost přeleze 12 metrů, jseš v háji a může to být kdekoli na ploše jednoho hektaru.

 

Sleduj spíš geostopy, geoobjekty a rozum (kambych to dala já?).


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#18 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 10:02

. . . několik set hodnot? Tak tohle jsem u mých keší nedělal, asi budu špatný owner....

Co v tom vidíš za problém ? Když ukládám keš, tak na to místo položím navigaci a kliknu na průměrování hodnot. Pak v klidu dokončuji nachystání krabky nebo fotografování a po chvíli vezmu navigaci kde mám několik set hodnot zprůměrovaných. Řekl bych, že je to jednodušší než ručně zkoušet které naměřené souřadnice jsou lepší. Samozřejmě, pokud je to možné tak nutná kontrola a případná korekce podle satelitních map.
  • 1

#19 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 10:17

Přesně tak. Pokud to jde, položím tam více přístrojů (když to děláme s Čitou spolu, tak Oregona, její Dakotu a třena ještě telefon) a zprůměrované hodnoty ještě porovnám mezi sebou.


  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#20 SifaTp

SifaTp

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2014 - 11:38

paráda jak to tak čtu, dneska jsem našla kešku, kterou jsem spíš jaksi odhadla kde by mohla být a gps mi ukazovala o cca 8m. Takže si asi pořídím nějakou gps než jet přes mobil.. haha.. jinak dík za odkazy, určitě si pročtu ;)  .. Brněnská začátečnická by byla v případě dovči, jsem totiž z druhý strany ČR :) ..


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama