Přejít na obsah


Fotka

,,Leter box ,,


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 jenik100

jenik100

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 59 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 17:50

Ahoj, může být u Leteru 1 část že musíš něco spočítat a vypočítaně souřadnice tě dovedou na začátek Leteru ?? :)

předem diky ,

Jenik
  • 0

Lidi , je to jen hra .. :)

 

Sony xperia SOLA  ( officiální aplikace )  ---->  Právě hledám ..


#2 weri

weri

    weri.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 519 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 18:22

Pokud se nějak nezměnila pravidla, tak toto nebude zřejmě publikováno jako letterbox, ale spíše jako mysterka.

Jakmile musíš něco luštit, tak je to mysterka.


  • 0

PLÁNOVANÉ EVENTY-JSTE ZVÁNI

6.gif15.5.-Den kuřete vindaloo

6.gif25.11.-Den polévky gazpacho 2014-Praha-web, facebook

Banner_468.gif

Zážitky (nejen z geocachingu) nemusí být nutně dobré... hlavně když jsou intenzivní!


#3 jenik100

jenik100

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 59 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 18:26

jasné ale kvůli tématu bych to udělal rád jako letr protože se skvěle k tématu hodí zr musíš jít podle mapy :)
  • 0

Lidi , je to jen hra .. :)

 

Sony xperia SOLA  ( officiální aplikace )  ---->  Právě hledám ..


#4 weri

weri

    weri.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 519 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 18:29

Konečné slovo má příslušný revírník. Takže pokud chceš nutně letterbox, tak to konzultuj s ním. Dle mého ale jakékoliv luštění či počítání vede k mysterce. Letterbox je čistě popis trasy dle fotek.


  • 0

PLÁNOVANÉ EVENTY-JSTE ZVÁNI

6.gif15.5.-Den kuřete vindaloo

6.gif25.11.-Den polévky gazpacho 2014-Praha-web, facebook

Banner_468.gif

Zážitky (nejen z geocachingu) nemusí být nutně dobré... hlavně když jsou intenzivní!


#5 L@Troj

L@Troj

    L@Troj

  • Members
  • PipPipPip
  • 196 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 18:47

Na české wiki se píše:

Letterbox hybrid je další typ keš, zvláštností toho typu je, že část hledání je absolvována pomocí popisu cesty či fotografií, jako v letterboxingu a jen část dle souřadnic. Letterbox hybrid může obsahovat mystery nebo puzzle prvky, nesmí však být navržen tak, aby byl nalezitelný bez použití postupů typických pro geocaching, bez GPS, jen za pomoci indicií.

 

Spočítání souřadnic je podle mého mystery prvek. K dojití na souřadnice (začátek popisu trasy) použiješ GPS. Popřípadě GPS použiješ i dohledání kešky.

Já bych to jako problém tedy neviděl.

A podle toho co je na wiki nemáš ani pravdu, že letterbox je čistě popis trasy podle fotek. Musíš použít i GPS.

Souhlasím s dotazem na příslušného reviewera.


  • 1

GeoVysočina ...geocaching nejen na Vysočině
Copy - nový klon Dropboxu


#6 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 917 příspěvků(y)

Publikováno 20 květen 2014 - 21:28

Jakmile musíš luštit úvodní souřadnice, je to mysterka. 

Tak mi bylo alespoň už před lety řečeno reviewerem.


  • 0

#7 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 8:23

Jakmile je to nočka, byť bez jediného výpočtu, je to mysterka a to se nijak nezmění.


Tento příspěvek byl upraven od Novom: 21 květen 2014 - 8:25

  • 0

#8 Pif73

Pif73

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 8:57

Ahoj, ježto mě letterboxing docela zaujal, tak si dovolím taky přispět. Podle vysvětlení na gc.com je Letterbox Hybrid letterbox, který je "taky" geocache. Víc viz stránky o letterboxingu.  A tam se píše, že je popis cesty ke krabičce možno zadat jakkoli, tedy i s pomocí šifer:

The hider then usually writes directions to the box (called "clues" or "the map"), which can be straightforward, cryptic, or any degree in between. Often the clues involve map coordinates or compass bearings from landmarks, but they don't have to.

 

Akorát aby ten Letterbox mohl být taky geocache, tam tam ale někde ty cooridnates or compass bearings bejt musí, jako nutná součást, což popisuje i L@Troj.
 


  • 0

#9 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 10:11

Nevidím důvod, proč pokud by to splňovalo podmínky pro letterbox, proč by nemohla být i noční keš letterbox. Znám pár takových a často velmi pěkných, právě proto, že jsou v nich prvky letterboxu.

Sice na wiki je psaná, že patří do mystery, ale myslím si, že letterbox je právě speciální druh takové mysterky...

Krom toho i u letterboxu máš občas nějaký ten výpočet.

 

Mimochodem už jsem viděl i mnoho nočních multin. Ovšem ty vznikaly dříve a je pravda, že nočky jako multiny mi nesedí.


  • 1

#10 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 917 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 10:45

Myslím, že noční keš neva, ale vadí to luštění souřadnic z indicií (myšleno startovní souřadnice nikoli finální) a pak je to mysterka - co vím na tomto se shodli všichni revírníci.


  • 0

#11 Yaro.SH

Yaro.SH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 11:18

Myslim, ze je rozdil mezi lustenim (prispevky z diskuze) a pocitanim (puvodni dotaz).

 

Pokud bude v listingu, napr: na uvodnich souradnicich spocti pocet turistickych tras na ceduli = A  a pak zajdi na souradnice N50 A.AAA E14 A.AAA kde pokracuj po trase ...a nasleduje LetterBoxova cast, tak nevidim duvod proc to mela byt mysterka. Nejedna se o mystery (lusteni) a kdyz uz, tak je to spis multina.

 

Vetsina Letterboxu ma obdobne na konci vypocet finalniho ulozeni (ze sebranych indicii po ceste). Kdyz mas pouzit navigaci tak to nemusi byt na konci, ale muze to byt i na zacatku, nebo oboje. (A start je na uvodnich souradnicich)


Tento příspěvek byl upraven od Yaro.SH: 21 květen 2014 - 11:19

  • 1
---
Normální je respektovat i jiné postoje - nemusíme dostávat infarkt z toho, že někdo si myslí něco jiného než my. To je podstatou demokracie a plurality.

#12 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 12:31

Toto psal Tobias k mé poslední nočce, která byla původně LTB (zprávy jsou záměrně upraveny o interní informace o keši):

"Tato keš skutečně není LTB, ale je to jednoznačně mystery. Podle posledního stanoviska GS by měla být každá nočné keš mystery.
Proč to není LTB? Důvodů je hned několik.
Nejprve přikládám oficiální překlad pravidla pro Letterbox, který mám k dispozici:
Letterbox hybrid je typ keše, jejíž zvláštností je, že část hledání je absolvována pomocí popisu cesty či fotografií, jako v letterboxingu a část dle souřadnic. Za popis cesty se považuje slovní popis cesty, případně může být trasa udaná fotografiemi, nikoli mapou.
Letterbox hybrid může obsahovat mystery nebo puzzle prvky, nesmí však být navržen tak, aby byl nalezitelný bez použití postupů typických pro geocaching, bez GPS, jen za pomoci indicií. Mystery prvek je možné použít jen v případě, že tento nepřevažuje v celkovém řešení.
Po vzoru letterboxingu musí obsahovat unikátní razítko, které je jeho nedílnou součástí.
Kačeři, kteří loví letterbox hybridy, nemusí mít vlastní razítko ani zvláštní deník na otištění razítka z letterboxu.

Zde převažují mystery prvky - noční keš, jde se po světluškách a chybí slovní popis cesty, ... stages s hádankami, nutnost pomůcky..."

 

a vyjádření Alexe, proč nejde, aby to byl LTB:

 

"Celá keš má X částí (těch základních), 1/X celého putování má příznak LTB, azimut a vzdálenost je mystery prvek, který MŮŽE LTB obsahovat. Takže zbývá minimálně X/X částí, které se jdou podle světlušek, což je zřejmá mystery keš. LTB navíc musí alespoň v jedné části obsahovat práci s GPS (do této podmínky nespadá cesta na úvodní souřadnice)."

 

Taky si říkám, že pokud se jde jen podle světlušek a jsou tam části, kde se jde podle kompasu, nikoliv GPS souřadnic, mohl by to být LTB, ale GS má holt jiné smýšlení. Takže staré keše sice prošly, ale pravidla se od té doby změnila.


  • 1

#13 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 917 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 14:08

Novom - díky za obsáhlé info. Předělávala jsem svou keš, tak aby vyhovovala LTB, ale koukám, že GS má těch podmínek čím dál víc a tak to bude muset být mysterka, což mě mrzí. Razidlo už mám vyrobeno dlouho, tak tam bude navíc pro potěchu kačerům:o)))


  • 0

#14 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 14:16

Info není ode mě, ale od RW. Já jsem tím ovšem určitě nechtěl říct, že LTB nelze zakládat, šlo by to. A za daných podmínek lze LTB založit i jako noční keš, ale to spíše ve městě, kde by byla značná část trasy po ulicích a třeba jen poslední kousek by se šel s baterkou mimo zástavbu. V lese a v noci navigovat jen podle listingu je více než nemožné.

 

Ale jsem si jistý, že pokud předěláváš keš na LTB, tak se stačí domluvit s RW, proti čemu by mohly být případné výhrady a předělat to. Já jsem tu keš měl ani ne 24 hodin před publikací, zbetatestovanou a tak konstrukčně náročnou, že předělávat se mi ji fakt už nechtělo. Razítko mám taky, i když logující to pojali trošku jinak a místo toho, aby si ho převážně obtiskovali do svých bločků a na sebe, tak mi tam tisknou své otisky prstů do logbooku. :D


Tento příspěvek byl upraven od Novom: 21 květen 2014 - 14:20

  • 0

#15 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2014 - 14:24

Jakmile je to nočka, byť bez jediného výpočtu, je to mysterka a to se nijak nezmění.

 

Já mám dva noční letterboxy a musel jsem být hodně opatrný, aby to ještě letterbox byl, pokud to není vyloženě slovní nebo obrázkový popis, je hranice tenká. U první používám azimut, takže je to na hraně s mysterkou a u druhé sice popis trasy a bludičky, ale i tak byla keš nejdřív publikována jako mysterka s razítkem a musel jsem ji předělávat. Takže tady opravdu pomůže jedině dotaz na revírníka. A i tak se může stát, že jeden tady řekne ano a při publikaci druhý ne.


  • 0

#16 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 6:38

Dle mého jde o to, že GS nevidí v bludičkách nic letterboxového, příjdou mu spíše mysteriózní. :D Holt emeričani. Kam se nedá dojet autem, je mysterka. Vůbec bych se nedivil, kdyby tam multiny byly typu, jako naše D1-Praha-Brno. Ale na druhou stranu, pokud se postaví kvalitní keš, je ikonka vcelku nepodstatná, i když i pro mě je LTB něco navíc.


  • 1

#17 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 7:23

Náhodou jsem dnes rozklikl pár letterboxů v Americe, trochu nechápu, čím se tam liší od tradiček a děkuji bohu, že jsem v ČECHÁCH!

GC4D7JAGC4D7MHGC4D7JF.

Jak je možné, že tam vznikají tradičky jako LTB, ale u nás kešky s prvky leterboxů musí vzniknout jako mysterky, protože v sobě mají prvky mysterek... Trochu to nechápu.

 

A také se divím, jak málo je nálezů na keších v USA.


  • 0

#18 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 10:00

Náhodou jsem dnes rozklikl pár letterboxů v Americe, trochu nechápu, čím se tam liší od tradiček a děkuji bohu, že jsem v ČECHÁCH!
GC4D7JAGC4D7MHGC4D7JF.
Jak je možné, že tam vznikají tradičky jako LTB, ale u nás kešky s prvky leterboxů musí vzniknout jako mysterky, protože v sobě mají prvky mysterek... Trochu to nechápu.
 
A také se divím, jak málo je nálezů na keších v USA.

To by docela bylo na dotaz do HQ Zeměmluvu, bylo by to zajímavé jak by to vyložili. Nechce se toho někdo plynule vládvoucí engliš ujmout ?


Ale jinak s těmi letterboxy v zahraničí je to opravdu divné, mám docela dojem že podstatné není jak se ke krabičce dostane, ale zda je tam razítko.

Další příklad se před několika dny objevil ve FB skupině Nakopni - GC336ZY - podle toho co tam čtu je to obyčejná mysterka s razítkem.
Loni jsem zase odlovil GC25X4C a také jsem se nestačil divit. Razítko tam nebylo, souřadnice tradička a to co se zjistí z úkolů slouží jako heslo pro slevu na vstupném do zříceniny (nesmíte tam ale jít předem). Velmi podobná je už archivovaná GC2B1CK nebo GC25KB6, tam nebyla sleva na vstupném ale na flašu vína - to by byla voda na mlýn zdejším diskutérům o komerčnosti. A jak se tak dívám, tak jedna taková vínová je stále v provozu v oblasti Wachau, až tam zase někdy pojedu nesmím na ni zapomenout!

Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 22 květen 2014 - 10:16

  • 0

#19 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 11:19

Velmi vtipná věta z toho amerického letteropboxu - cituji:

 

"I was shocked to find a cemetery without a cache in it"

 

Se tady válím smíchy, byl v šoku z toho, že našel hřbitov bez kešky.

A ti zombíci kolem ho nechávají v klidu ?

Já prostě požaduji, aby každý pořádný hřbitov měl keš !!!!

 

No komedie :D


  • 1

*


#20 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 11:43

Velmi vtipná věta z toho amerického letteropboxu - cituji:
 
"I was shocked to find a cemetery without a cache in it"
 
Se tady válím smíchy, byl v šoku z toho, že našel hřbitov bez kešky.
A ti zombíci kolem ho nechávají v klidu ?
Já prostě požaduji, aby každý pořádný hřbitov měl keš !!!!
 
No komedie :D

Nic zvláštního. Kolikrát jedeme kolem kapličky a říkáme - je tu keš ? Není, tak ta kaplička co ji vidíme je přelud :-)
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama