Přejít na obsah


Fotka

,,Leter box ,,


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#21 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 11:57

Nic zvláštního. Kolikrát jedeme kolem kapličky a říkáme - je tu keš ? Není, tak ta kaplička co ji vidíme je přelud :-)

 

Vidíš, a já se u ní zastavím vyfotím si ji, ale za přelud ji nepovažuji... A pokud je v dosahu, tak tu kešku časem i udělám :-).

GC není vše...


  • 0

#22 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 12:15

Vidíš, a já se u ní zastavím vyfotím si ji, ale za přelud ji nepovažuji... A pokud je v dosahu, tak tu kešku časem i udělám :-).
GC není vše...

No dobrá, zastavím, vyfotím aby bylo na waymark až bude chvíli čas :-)
  • 1

#23 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2014 - 12:23

Já sám mám taky letterbox, který je jen tradičkou s razítkem – GC1E33B. Založil jsem ho ovšem v roce 2008 a tehdejší vnímání pravidel pro letterboxy bylo jiné než dnes. Šlo o propojení mezi hrami letterboxing a geocaching. Hlavní podmínkou bylo razítko (které později bylo nepovinné a teď myslím už zase povinné) a byla doporučovaná registrace keše i na letterboxing.org.

 

V USA jsem našel asi 10 letterboxů a až na jednu či dvě výjimky to všechno byly tradičky s razítkem. Proč tomu tak je? Protože výklad pravidel se liší oblast od oblasti. Místní komunity ve spolupráci s místními reviewery vytváří lokální interpretace pravidel a proto se podoba hry mění. V Americe jsou pravidla vnímána jen jako přibližné vodítko, u nás bychom měli nejraději tlustý zákoník, který podchytí každou možnou situaci, stěžujeme si u reviewerů, u GS... Proto jsou u nás pravidla zdaleka nejpřísnější ve srovnání se vším, co jsem ve světě v geocachingu zažil.

 

Proč se v Americe málo kešuje? Těch důvodů je víc, bylo by to na samostanou úvahu (kterou jsem kdysi začal psát a nikdy nedokončil). Tím hlavním důvodem je podle mě to, že tam převládla kvantita nad kvalitou. Keše jsou úplně všude, obsahově hodně povrchní, powetraily kam se podíváš, skoro všechny keše jsou neudržované a mají společné jedno – lovit je je obrovská nuda pokud vás tedy zrovna nebaví pouhý sběr bodů. To platí o keších v obydlených oblastech. V přírodě, v národních či státních parcích to je o něčem jiném. Tyhle keše jsou však často natolik nedostupné, že ani tam těch nálezů moc není.

 

Padl tady návrh, že by někdo měl požádat GS o vysvětlení proč platí pro letterboxy v USA jiná pravidla než u nás. Proč bychom to dělali? Jestliže jsou Američani spokojení se svou podobou letterboxů a my zase se svou, co chceme vyšetřovat?


  • 8

#24 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2014 - 12:21

Já sám mám taky letterbox, který je jen tradičkou s razítkem – GC1E33B. Založil jsem ho ovšem v roce 2008 a tehdejší vnímání pravidel pro letterboxy bylo jiné než dnes. Šlo o propojení mezi hrami letterboxing a geocaching. Hlavní podmínkou bylo razítko (které později bylo nepovinné a teď myslím už zase povinné) a byla doporučovaná registrace keše i na letterboxing.org.

 

V USA jsem našel asi 10 letterboxů a až na jednu či dvě výjimky to všechno byly tradičky s razítkem. Proč tomu tak je? Protože výklad pravidel se liší oblast od oblasti. Místní komunity ve spolupráci s místními reviewery vytváří lokální interpretace pravidel a proto se podoba hry mění. V Americe jsou pravidla vnímána jen jako přibližné vodítko, u nás bychom měli nejraději tlustý zákoník, který podchytí každou možnou situaci, stěžujeme si u reviewerů, u GS... Proto jsou u nás pravidla zdaleka nejpřísnější ve srovnání se vším, co jsem ve světě v geocachingu zažil.

 

Proč se v Americe málo kešuje? Těch důvodů je víc, bylo by to na samostanou úvahu (kterou jsem kdysi začal psát a nikdy nedokončil). Tím hlavním důvodem je podle mě to, že tam převládla kvantita nad kvalitou. Keše jsou úplně všude, obsahově hodně povrchní, powetraily kam se podíváš, skoro všechny keše jsou neudržované a mají společné jedno – lovit je je obrovská nuda pokud vás tedy zrovna nebaví pouhý sběr bodů. To platí o keších v obydlených oblastech. V přírodě, v národních či státních parcích to je o něčem jiném. Tyhle keše jsou však často natolik nedostupné, že ani tam těch nálezů moc není.

 

Padl tady návrh, že by někdo měl požádat GS o vysvětlení proč platí pro letterboxy v USA jiná pravidla než u nás. Proč bychom to dělali? Jestliže jsou Američani spokojení se svou podobou letterboxů a my zase se svou, co chceme vyšetřovat?

 

Mě jen udivuje, že pokud jsou v Americe chápána pravidla jen jako přibližné vodítko, proč GS nutí naše RW schvalovat noční tradičky jako Mystery, i když splňují letterbox a mají v sobě tyto prvky, proč potom nemohou být schváleny jako letterbox. Ale asi nad vším moc přemýšlím...

 

Chtěl jsem původně napsat ostřejší názor, ale pak jsem si uvědomil, že vlastně to, že Američané asi chápou Letterbox asi opravdu je jen o tom razítku a že to schvalování nočních keší se řídí spíše nějakým jiným vnitřním nařízením o mysterkách, které vydali RW, ale i tak nechápu, proč v případě tak volných pravidel, jako je mezi Letterboxem a mysterkou je nutné něco takhle rozlišovat... Pro odlišení nočních keší by byl stejně potřeba udělat nějaký speciální atribut, který by byl udělen i zpětně. Striktním zařazením do mysterek to nevyřeší...


  • 1

#25 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2014 - 12:56

Ono to asi bude hodně způsobeno tím, že od nás chodí na GS hodně stížností, takže je obrannou reakcí GS i RW vytvářet pomalu tu bichli, o které mluví Kulhal.


  • 1

#26 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2014 - 15:22

.... Pro odlišení nočních keší by byl stejně potřeba udělat nějaký speciální atribut, který by byl udělen i zpětně. Striktním zařazením do mysterek to nevyřeší...

noční keše ale už dávno svůj speciální atribut mají (jen ho musí owneři správně používat...)


  • 0

#27 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2014 - 20:37

Jak tady Kulhal naťuknul kvalitu a zvláštnosti amerických keší... Docela by mě zajímal nějaký rozhovor s americkými kačery, proč mají tolika tradiček a minimum jiných keší, proč jsou v každém větším městě obtažené powertraily celé ulice, proč mají málo keší v přírodě, jak se dívají naopak z Ameriky na evropský geocaching. Bylo by to možná zajímavé počtení.


  • 3

#28 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2014 - 22:12

Uff, tak se na cestě kterou velmi často jezdím na Slovensko nebo do Maďarska objevil nový letterbox, který dává tomuto druhu keše nový význam! Vychází se z překladu Letterbox =poštovní schránka. Razítko není nutné. Jinak normální tradička.

GC557QB
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama