Přejít na obsah


Fotka

THE DARK SIDE IS COMING SOON


Nejlepší odpověď kulhal , 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my. Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
214 odpovědí na toto téma

#161 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 9:11

Pandořinou skříňkou jsem myslel použít proti něčemu, co se mi nelíbí, dosud latentně ležící páky - byrokratické, právní, a podobné (komunitní nátlak, media ap.). Už jen uvažovat podobným způsobem smrdí sírou.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 21 říjen 2014 - 9:11

  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#162 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 9:15

Pročítal jsem logy u některých keší (je jich tam většinou přes dvacet) a někteří tam píšou, co je motivovalo k lovu. Většinou se tu píše o honibodech, ale většina to má jako výzvu, zda stihnou ulovit všech čtyři sta kešek za jeden den. A někteří, aby to stihli, keše nevracejí do původního stavu, logbooky rychle rvou do krabiček nebo používají ten slavný styl žáby, na což si tam stěžují zase jiní kačeři, že otevřou keš a tam jejich log.


  • 0

#163 comparare

comparare

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 9:18

I přestože jsem čekal, že vše co může být řečeno bude hned použito proti, jsem to napsal, tak mě tvá odpověď vůbec nepřekvapuje...

A už jsem to párkrát i říkal, nemusím to, 100 km za tím nejezdím, ale na mapě to neodlovené mít nechci, takže to, že si to časem třeba postupně odlovím ještě neznamená, že se mi to musí líbit...

A je pravda, že z toho první série mám alespoň pár FP, které jsem mohl rozdat keškám na pěkných místech...

Tak tady přestaň brečet, že to máš za barákem, že to je hnusný, když tam stejně pojedeš.

Stejně tak si přestań stěžovat na to, že máš málo času, že máš málo FP na svejch keších a že ti na event přišlo málo lidí.

Co příspěvěk, to slza.


  • 6
vylezu všechno,ale nevim za jak dlouho

#164 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 9:18

Pročítal jsem logy u některých keší (je jich tam většinou přes dvacet) a někteří tam píšou, co je motivovalo k lovu. Většinou se tu píše o honibodech, ale většina to má jako výzvu, zda stihnou ulovit všech čtyři sta kešek za jeden den. A někteří, aby to stihli, keše nevracejí do původního stavu, logbooky rychle rvou do krabiček nebo používají ten slavný styl žáby, na což si tam stěžují zase jiní kačeři, že otevřou keš a tam jejich log.

 

Přiznám se, že pokud by se mi na nějaký sérii stalo, že v následující keši kam jdu najdu svůj log, asi by mě to jednak pěkně nas.... a asi bych měl trochu cukání dát NA log jelikož by ve svý podstatě šlo o "jinou keš" než by tam měla bejt.


  • 8

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#165 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 996 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 9:49

Mi to nedá, když se tu mluví o posunu krabek a o tom jak owneři nemohou zvládnout údržbu: 

1970685_10202671481700305_28225784071004


  • 6

#166 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 10:59

..a honzak83 už archivuje DSGC  :D


  • 0

#167 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 11:40

Ano ano... jak vidno, cenzorští aktivisté mají svého náčelníka B)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#168 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 11:57

Tak tady přestaň brečet, že to máš za barákem, že to je hnusný, když tam stejně pojedeš.

Stejně tak si přestań stěžovat na to, že máš málo času, že máš málo FP na svejch keších a že ti na event přišlo málo lidí.

Co příspěvěk, to slza.

 

Víš Michale, nevím, co jsem ti udělal tím, že říkám otevřeně (ať už tady nebo v lozích) co si myslím.

Je mi líto, že nad tím brečíš, ale s tím nic udělat nedokážu, protože máme asi rozdílné názory.

Já je otevřeně řeknu, ať už to, že bych raději, kdyby tu PWT nevznikl, tak to, že když bude někdy příležitost a nálada, naplánujeme si nejspíše nějaký výlet po menší části, abychom ho měli z krku... To, že mě ty za to odsuzuješ je zase tvůj názor a já ti ho neberu. Máš na něj právo, stejně jako já mám právo na ten svůj názor.


  • 2

#169 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 11:58

Ano ano... jak vidno, cenzorští aktivisté mají svého náčelníka B)

 

Tak jsem si říkal, že bych o Honzákovi přece musel vědět, že co vím z upozornění na okolní NA logy mi zatím na sérii přišly jen 2 NA logy. Pak jsem si ale uvědomil, že ten nick na tom druhém NA logu je nějaký divný... A ono opravdu! Rozkliknu - a ono fakt, někdo mění nicky častěji, než oblečení :-).

Asi by to měl GS nějak omezit.


  • -1

#170 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 13:08

Líbil se mi systém výměny logbooků na Vlečce. Pro ty, co ji už nezažili: první keš byla velká a byla tam spousta logbooků. Kačer si jeden vzal a když našel někde plný, tak ho vyměnil. A na konci byla zase velká keš, do které se dal ten plný nebo naopak čistý nepoužitý.


  • 4

#171 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 13:39

Což je tady nepraktikovatelné, protože tahle "série" nemá nikde začátek a konec, keš #1 a #400 nelze brát jako počáteční a konečné body. To by musely být někde nějaké styčné body, large keše se stovkami kousků všeho a stejně by to nikdo neměnil, není čas.


  • 4

#172 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 13:43

Ale i vlečce se dá vytýkat skoro vše z toho, co se tu vytýká DSGC. Jenže tenkrát to nebylo tak v módě, nadávat ....

 

Kdyby na to lidi nechodili, tak to nikdo nedělá. Prostě chce mít každý hromadu nálezů, aby byl za toho správného kačera a tak to nahání na PT.

 

Jak říkám, statistiky jsou zlo  :-)


  • -2

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#173 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 14:16

Ale i vlečce se dá vytýkat skoro vše z toho, co se tu vytýká DSGC. Jenže tenkrát to nebylo tak v módě, nadávat ....

 

Kdyby na to lidi nechodili, tak to nikdo nedělá. Prostě chce mít každý hromadu nálezů, aby byl za toho správného kačera a tak to nahání na PT.

 

Jak říkám, statistiky jsou zlo  :-)

 

Vlečka vedla téměř liduprázdnou krajinou, takže nikomu nevadila. Tady vadit bude.


  • 7

#174 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 14:39

Ale i vlečce se dá vytýkat skoro vše z toho, co se tu vytýká DSGC. Jenže tenkrát to nebylo tak v módě, nadávat ....

 

Po vlečce se nedalo jet autem... DSGC si třeba někdy odlovím, ale ne autem.


  • 4

#175 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 16:03

     Vlečka vedla liduprázdnou krajinou když tam nebyla náhodou vesnice. Jinak ty logbooky v první a poslední keši jsou sice fajn, ale pouze pro ty, kdo jdou celou sérii. Na vlečce jsem byl dvakrát. Poprvé asi 20 kousků, víc mí čtyři pekiňáci nedali a podruhé od konce a někde u čísla 70 jsem našel tři logboky. Jedna origo filmovka a dva pytlíky kousek stranou, tak jsem je na zpáteční cestě vrátil do poslední keše. Na JT... jsem byl letos, dal jsem asi 30 keší a přes to, že série je rok stará, všude byly logbooky s dostatkem místa a pouze jedna PET neměla uzávěr. Předpokládám, že owneři mají logisticky vyladěnou i temnou stranu. Pokud bychm se měli bavit o opravdovém zlu, tak to byl jednoznačně PT u Náchoda. Byl první a byl na frekventované silnici a naprosto ignoroval !!!!!! bezpečnost na silnici. Keše v prudké nepřehledné zatáčce, nebo na plotě v obci. Hned u této keše rozježděný záhonek s kytkama to je ten pravej geocaching. Rok po publikaci jsem se pracovné dostal do Náchoda a zkusil kousek. Vzal jsem si do auta kolo a na něm jsem pár kešek dal. Po velmi krátkém čase jsem to vzdal a vrátil se. Provoz jako hrom a když jsem na stromě(bříza) vedle filmovky napočítal nějakejch 50 samolepek a nicků jel jsem domů. 


  • 0
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#176 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2014 - 17:56

Takovou břízu jsem viděl i na vlečce.


  • 1

#177 comparare

comparare

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 9:20

Víš Michale, nevím, co jsem ti udělal tím, že říkám otevřeně (ať už tady nebo v lozích) co si myslím.

Je mi líto, že nad tím brečíš, ale s tím nic udělat nedokážu, protože máme asi rozdílné názory.

Já je otevřeně řeknu, ať už to, že bych raději, kdyby tu PWT nevznikl, tak to, že když bude někdy příležitost a nálada, naplánujeme si nejspíše nějaký výlet po menší části, abychom ho měli z krku... To, že mě ty za to odsuzuješ je zase tvůj názor a já ti ho neberu. Máš na něj právo, stejně jako já mám právo na ten svůj názor.

Já ti ani nevím, ty mě prostě tak nějak ******.


Tento příspěvek byl upraven od tomy.22: 22 říjen 2014 - 10:47
upraveno

  • -6
vylezu všechno,ale nevim za jak dlouho

#178 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 9:30

Tak si, kolego comparare, zamedituj, opij se, nebo rozlouskni nějakou těžkou mysterku a uklidni se. Na vulgarity a napadání kolegů nejsem rozhodně na tomto fóru zvědavej.


  • -1

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#179 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 10:11

Tak si, kolego comparare, zamedituj, opij se, nebo rozlouskni nějakou těžkou mysterku a uklidni se. Na vulgarity a napadání kolegů nejsem rozhodně na tomto fóru zvědavej.

No nevím... Poslední dobou mi tohle fórum připadá, že je tu právě hlavně od toho napadání...

 

Viz např. toto vlákno, kde pár "spravedlivých a moudrých" už skoro týden od klávesnice statečně šije do těch, kteří si dovolili mít tu drzost a vyrobili, nebo (což je ještě horší) publikovali jakýsi trail.

A navíc si dalších pár jedinců troufá s tímto počinem souhlasit! Tož to musíme potlačit hned v zárodku! Tak založíme pár fiktivních nicků, začneme proti tomu neřádu bojovat na víc frontách, třeba sázet NA logy. Taky je třeba všimnout si keší zastánců trailu, jestlipak je mají v pořádku? (To by v tom byl čert, abychom na něco nenarazili!)... :(

 

Nejúsměvnější na tom celém je, že po vzoru JTJPT (nebo jak se to jmenuje), kde po publikaci vypukla podobná hysterie, bude mít do roka většina zdejších odpůrců i tenhle PWT odlovený... Já vím: "Aby to nezaclánělo na mapě" a "Abych nahrabal nějaké ty FP body, kterými odměním tu spoustu krásných keší, které nacházím". :P

 

Možná mě ukamenujete, ale než tohle pokrytectví, to už mi připadá férovější vyjadřování, jaké používá comparare.  ;)

 

SAKRA, LIDI! KDE V SOBĚ BERETE TU JISTOTU, ŽE PRÁVĚ VÁŠ NÁZOR JE TEN JEDINÝ A SPRÁVNÝ???  A ŽE ZROVNA VY VÍTE NEJLÍP, CO ŠKODÍ A CO PROSPÍVÁ "TOMU SPRÁVNÉMU GEOCACHINGU"??? 

TO MI FAKT HLAVA NEBERE!  :o

 

HOWG!


  • 15

#180 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2014 - 10:18

Sambare, já s tebou dost souhlasim. Když jsem ve "světlém" vlákně na to pokrytectví upozornil, hned jsem dostal sprchu, že nemám smysl pro nadsázku. Budiž. Přesto si myslím, že sprostá slova a agresivně nekonstruktivní výkřiky sem nepatří. Jde přece jen o hru, tak si, herdek, hrajme...


  • 4

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama