Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Elektro hračičky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#21 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 30 říjen 2014 - 8:40

Co se bude otevírat, to už je celkem jedno. Může to být velká dřevěná krabice či cokoli robustnějšího.


Naopak. Jak moc robustní krabice se bude otevírat, je naopak prvotní parametr. Robustnosti krabice musí být přizpůsobena robustnost zámku a tím bude dáno i množství energie (myslím teď elektrické), které bude potřeba na jeho otevření. Z toho ti vyjde, jestli stačí nějaká baterie, co si kačer s sebou přinese, nebo jestli budeš muset do krabice nainstalovat akumulátor z auta a chodit ho s elektrocentrálou dvakrát do roka do lesa nabíjet...
  • 2

#22 jakuma.cz

jakuma.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 30 říjen 2014 - 10:52

Tak děkuji za nějaké bazální tipy. Bude se samozřejmě jednat o keš. Princip keše je ten, že prakticky není možné, aby to zvládl jeden kačer sám. Ovšem ve dvou by už to mělo jít bezproblému. Proto chci otevírání pomocí volání (bude se volat z telefonní budky) a v žádném případě nechci, aby jim tam sdělili trojmístný kód - to by keš ztratila smysl.

Co se bude otevírat, to už je celkem jedno. Může to být velká dřevěná krabice či cokoli robustnějšího.

 

O něčem "pro dva" jsem taky přemýšlel, ale v mnohem jednodušší variantě, tedy pouze tlačítko dál o krabky než je rozpětí paží, či dokonce více tlačítek v sérii pro 3+ lovce, ale pak jsem od toho opustil (však odloveno máš, tak víš), právě kvuli vlkům samotářům a nutnosti zahrabávat šňůru někam do země, což by mohlo narazit na pravidla, takže nakonec stačí s sebou vzít jen 9V a hotovo, ale kdybych to dělal znovu, tak co se týče napětí, bych se určitě snažil držet dostupnějších 2*AA


  • 0

#23 JirkaRybka

JirkaRybka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 30 říjen 2014 - 10:55

Mám v terénu jednu trochu podobnou hračičku (funguje s jednou opravou něco přes rok, i když i ten pokus o vypáčení tam už byl...) tak zkusím přihodit pár myšlenek aspoň k bodu 2 (protože GSM je opravdu spíše na relativně dražší nákup než nějaké bastlení).

 

- Krabici jsem já volil plastovou (polykarbonátovou elektroskříňku) a dovnitř vmontovaný pokud možno co nejfestovnější kovový vnitřek. Kovová bedna nejenže koroduje a je drahá, ale hlavně budí zájem bezdomovců co všechno urvou a odvlečou do sběrny. Taky jsem to na místě pořádně připevnil.

- Napájení je obecně problém. Elektrickou přípojku v terénu sežene málokdo (tam je navíc pak velký bezpečnostní problém v případě poškození), no a baterie jsou náročné prostorově i na údržbu. Třeba úvodní stage výborné keše GC2QPFF se s vybitými baterkami potýká každou chvíli (třebaže tam je zařízení pod stálým dohledem).

- Pokud má baterka opakovaně pohánět nějakou mechaniku (zámek) tak to opravdu asi pár tužek nespraví, to už je na solidní akumulátor. Osobně se přikláním k verzi, kde kačer musí zdroj energie donést s sebou.

- I při hromadění eneregie v kondenzátoru je třeba počítat s trochu větším prostorem na ty kondenzátory - já jich do své krabky nacpal asi 30ks (něco přes 100 000 mikrofaradů) a stejně to udrží západku sotva vteřinu. Existují "superkapacitory" s ještě větší kapacitou na malém prostoru, před těmi ale varuji - mají veký vnitřní odpor, takže odběr odpovídající zámku neutáhnou (energii "mají ale takhle rychle nevydají").

- Zámek s motorkem (oproti elektromagnetu) by asi nebyl tak energeticky náročný, ale zase bych se bál o spolehlivost nutně složitějšího mechanismu. Je třeba počítat s tím, že každý kačer to zařízení vidí poprvé v životě a snaží se to "nějak" otevřít, lidi jsou vynalézaví ale ne vždy mají pro techniku cit, takže se u čehokoliv trochu subtilnějšího rychle objeví opotřebení.

- Napětí bych volil do 12V z bezpečnostních důvodů.

- V keši by toho mělo být v době neaktivity co nejméně pod proudem (optimálně vůbec nic) a zařízení by mělo být co nejlépe ošetřeno proti vlhkosti. Kombinace elektrického napětí a vlhkosti je zabiják - vede to k velmi rychlé korozi.

- Jinak z vlastní zkušenosti musím říct, že taková "hračička" je sice lákavý nápad (a může přinést i radost z haldy FP a pochvalných logů), ale je to dost drahá a velmi pracná záležitost. Je třeba si dobře rozmyslet zda jsem ochoten takové dílo pak nechat někde venku napospas vandalům a zda jsem schopen takovou věc později udržovat (opravovat).

 

No, já asi podruhé už takovou keš dělat nebudu...


  • 3

#24 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 453 příspěvků(y)

Publikováno 30 říjen 2014 - 14:08

Jako schránku bys mohl použít lowendovej trezůrek do zdi s el.klávesnicí a klikou. Na otevření závor není třeba mnoho elektrické energie, protože ty se uvádějí v pohyb ručně klikou, elektřina pohání jen maličké relátko co vysune maličkou západku.


  • 2
> Body nesmrdí <
Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#25 Vilas.1979

Vilas.1979

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 0:04

Něco podobného jsme nedávno realizovali, jen bez toho telefonu. Vyřešili jsme to přes kondenzátory a elektromagnet. Zatím to funguje.
  • 0

#26 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 9:02

Něco podobného jsme nedávno realizovali, jen bez toho telefonu. Vyřešili jsme to přes kondenzátory a elektromagnet. Zatím to funguje.

To je ta elektrokeška co máš na mysli? Koukám na ní, asi si jí půjdu odlovit :-) abych pobral trochu inspirace


  • 0

#27 Vilas.1979

Vilas.1979

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 10:09

JJ, Elektrokeska.
  • 0

#28 Vilas.1979

Vilas.1979

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 10:39

JJ, Elektrokeska.

Chtěli jsme navázat na Baterku a udělali to tentokrát tak, abychom nemuseli doplňovat nabité baterie nebo nutit lidi, aby si přinesli svoje. Na případné dotazy milerád odpovím, až si jí odlovíš, abych ti nepokazil zážitek. Já jsem dělal tu mechanickou část, řídící elektroniku jsem outsourcoval na kolegy.


  • 0

#29 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 11:10

Chtěli jsme navázat na Baterku a udělali to tentokrát tak, abychom nemuseli doplňovat nabité baterie nebo nutit lidi, aby si přinesli svoje. Na případné dotazy milerád odpovím, až si jí odlovíš, abych ti nepokazil zážitek. Já jsem dělal tu mechanickou část, řídící elektroniku jsem outsourcoval na kolegy.


Tak jsem si je vcera s kacerkou Moniik.K odlovil vsechny tvoje kese...vic v logu u kazde znich. Sem musim napsat snad jen to ze jsou fakt paradni..moc se nam lov libil. A to nabijeni je fakt vymysleny...asi te budu otravovat se schematama...jsou nejaka? :)
  • 0

#30 Vilas.1979

Vilas.1979

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 11:39

Tak jsem si je vcera s kacerkou Moniik.K odlovil vsechny tvoje kese...vic v logu u kazde znich. Sem musim napsat snad jen to ze jsou fakt paradni..moc se nam lov libil. A to nabijeni je fakt vymysleny...asi te budu otravovat se schematama...jsou nejaka? :)

Díky, chystáme ještě bonusovku k Elektrokešce, snad to dobře dopadne.

 

Poptám se kolegů, co dělali na elektronický části. Ono by to šlo i jednodušuji bez toho řídícího integráče, ten tam je jako takovej trošku zbytečnej luxus, ale tak aspoň má to blikání LEDek a pípání nějakou logiku.


Tento příspěvek byl upraven od Vilas.1979: 07 listopad 2014 - 21:42

  • 0

#31 Vilas.1979

Vilas.1979

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2014 - 21:37

Tak kolegové konečně poskytli schéma k Elektrokešce, jak jsem ale pochopil, k ničemu ti nebude, protože v tom integráči je nahranej program, bez kterého to nefunguje. Takže to je spíš jen tak pro zajímavost.

Přiložené miniatury

  • schema.jpg

  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama