Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

pravidla - jednoznačnost souřadnic


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 6:30

Omlouvám se, možná pro oči nevidím, ale měla jsem takový pocit, že v pravidleh bývalo něco o tom, že souřadnice keše musí být jednoznačné. Tedy v tom smyslu, že např. řešení mysterky nemůže vést ke dvěma nebo několika rovnocenným řešením (jako třeba kvadratcká rovnice) z nichž každé ukazuje na jiné souřadnice, a ze zadání nelze jednoznačně určit ty správné. Nemůžu to teď ale nikde najít. Nevidím, pletu se a nebo se to změnilo a už to v pravidlech není? Nevíte někdo, prosím?


  • -1

#2 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 7:38

A kde by pak byla ta zábava s hledáním té keše ??


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 7:47

Myslel jsem, že vím o mysterce s dvěma finálkami, ale je to jinak, jsou tam dvě stage, z nichž vždycky jen jedna ukazuje cestu k finálce.

GC3VP5J


  • 0

#4 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 8:21

Herni sifry (a gc hrou je):

 

  1. by mely byt jednoznacne
  2. vsechny informace v zadani by mely byt relevantni a konzistentni (se stejnym typem informace by se vzdy melo zachazet stejne)
  3. sifra by nemela obsahovat informace, ktere nejsou k reseni potreba
  4. duvodem k uvedeni informaci by nemelo byt mateni resitele
  5. mel bych poznat, ze jsem dospel ke spravnemu reseni, idealni je tzv. AHA efekt - tedy kdyz objevim spravny postup, reknu si "AHA, vzdyt je to tak jasne"

Pro kazdy z bodu znam kese, ktere mu odporuji, a nekdy odporuji i vice bodum soucasne. Nekdy o tom autor nevi (a kdyz mu ukazu jine reseni nez jeho, divi se, a casto to uvede do poradku), ale nekdy je to poruseni umyslem a autori si mysli, jaci jsou bouraci, jak to umeji udelat slozite. Na pripominky, treba ohledne nejednoznacnosti. nereaguji nebo reaguji ve stylu "vzdyt to resit nemusis" (to je obecne rozsirene zaklinadlo, kdyz nejsou argumenty).


  • 8

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#5 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 8:33

Omlouvám se, možná pro oči nevidím, ale měla jsem takový pocit, že v pravidleh bývalo něco o tom, že souřadnice keše musí být jednoznačné. Tedy v tom smyslu, že např. řešení mysterky nemůže vést ke dvěma nebo několika rovnocenným řešením (jako třeba kvadratcká rovnice) z nichž každé ukazuje na jiné souřadnice, a ze zadání nelze jednoznačně určit ty správné. Nemůžu to teď ale nikde najít. Nevidím, pletu se a nebo se to změnilo a už to v pravidlech není? Nevíte někdo, prosím?

 

Jacko, Jacko, jako bys nikdy nelovila mysterky u nás na drsném severu...  :P


  • 2

#6 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 8:44

Jacko, Jacko, jako bys nikdy nelovila mysterky u nás na drsném severu...  :P

 

Presne ty jsem mel na mysli, kdyz jsem sepisoval ty body  :D  Zejmana nekteri vasi autori v tom vynikaji. Ale my nesmime ani naznacovat.


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#7 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 9:05

Herni sifry (a gc hrou je):

 

  1. by mely byt jednoznacne
  2. vsechny informace v zadani by mely byt relevantni a konzistentni (se stejnym typem informace by se vzdy melo zachazet stejne)
  3. sifra by nemela obsahovat informace, ktere nejsou k reseni potreba
  4. duvodem k uvedeni informaci by nemelo byt mateni resitele
  5. mel bych poznat, ze jsem dospel ke spravnemu reseni, idealni je tzv. AHA efekt - tedy kdyz objevim spravny postup, reknu si "AHA, vzdyt je to tak jasne"

Pro kazdy z bodu znam kese, ktere mu odporuji, a nekdy odporuji i vice bodum soucasne. Nekdy o tom autor nevi (a kdyz mu ukazu jine reseni nez jeho, divi se, a casto to uvede do poradku), ale nekdy je to poruseni umyslem a autori si mysli, jaci jsou bouraci, jak to umeji udelat slozite. Na pripominky, treba ohledne nejednoznacnosti. nereaguji nebo reaguji ve stylu "vzdyt to resit nemusis" (to je obecne rozsirene zaklinadlo, kdyz nejsou argumenty).

 

Minimálně s body 2, 3 a 4 nesouhlasím.

 

Je spousta keší, kde je luštění jednoznačné a hned je jasné, co dělat. A pak jsou takové, kdy se fakt musíš zamyslet, která z cest je ta správná.

 

Ale s bodem 5 souhlasím, pokud kápneš na správný postup, mělo by Ti být jasné, že máš výsledek.

 

Fakt chcete mysterky, kde prakticky bude napsané i řešení ?


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#8 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 9:41


Fakt chcete mysterky, kde prakticky bude napsané i řešení ?

 

To tady někdo požaduje?

 

Chci myterky, které se dají vyluštit logicky (hledáním různých zákonitostí, souvislostí, dáváním jednotlivých útržků dohromady, apod.) a nikoliv pustým hádáním, co s tím autor udělal - k tomu víceméně vede dodržování bodů 1-5. Zákeřností GC je navíc to, že řešením jsou číselné souřadnice, takže cokoliv, co mi vyjde (zejéna, když se řeší jen poslední 3 číslice z každé souřadnice), může být v zásadě správně a někdy je jediným způsobem, jak to ověřit, vyrazit na vypočtené místo.

 

Nechci tady kategoricky tvrdit, že šifrovací mysterky na GC musí splňovat body 1-5, nicméně tím, že je zhusta nesplňují, tak je zpravidla ignoruji, protože nemíním ztrácet čas hledáním logické cesty, která neexistuje. Hezkou šifrovací zábavu si dokážu užít jinde.


  • 2

#9 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 9:53

Nechci tady kategoricky tvrdit, že šifrovací mysterky na GC musí splňovat body 1-5, nicméně tím, že je zhusta nesplňují, tak je zpravidla ignoruji, protože nemíním ztrácet čas hledáním logické cesty, která neexistuje. Hezkou šifrovací zábavu si dokážu užít jinde.

 

Proto se také dělají keše jako mysterky, aby tam necoural každý, ale jen ten, co se umí zamyslet :-)

 

Pokud jsem postřehl, tak spousta lidí loví jen tradičky, protože je prostě líná přemýšlet. A neloví ani mysterky, kde je řešení opravdu snadné a naprosto nekomplikované.

 

Pak mi je ale divné, že pokud někdo udělá hromadu tradiček, že je spousta výhrad taky ...

 

PS: Vždycky tam je nějaká logická cesta, jen ji nevidíš ...


  • -2

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#10 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 10:09

Že při luštění souřadnic z nějakých hausnumer či mušinců vyleze pěti různým kačerům pět různých souřadnic, když každý použije jiný postup, to je obvyklé, ale dotaz zněl jinak. Jestli je možné, aby při použití správného postupu vylezly vícenásobné souřadnice. Jako příklad bych třeba mohl vzít, když se luští jen poslední tři číslice, třeba kódovanou morseovku, kdy člověk neví, co je tečka a co čárka. Toto /...--/....-/.----/ je něco jiného než /---../----./-..../. Takže pokud chybí ověřovač, nezbyde než jít na dvě místa, pokud třeba z mapy a hintu není poznat, které je pravé. A nebo dát dvě kešky na obě místa.


  • 0

#11 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 10:11

Ja teda vim o jedinym pravidle, a to ze finalka musi bejt jedna a na jednom miste. O zadnem jinem pravidle nevim, zbytek je eventualne jen slusnost od ownera.

 

S kesi kde by slo o kvadratickou rovnici ktera ma pouha dve reseni bych nemel zasadni problem. Aspon bych od zacatku vedel ze to ma konecny pocet reseni a jedno z nich je spravne. Furt lepsi nez mysterky ktere maji milion moznych postupu reseni, zadny neni lepsi nez ty ostatni a jen owneruv postup vede k cili. Sice treba i jednoznacne, ale neni z ceho poznat ze zrovna tenhle postup je spravny. To me muze pak slak trefit kdyz uz mam desaty tutovy reseni a finalka furt nikde. Soudnejsi owner ma aspon checker, mene soudny ani to ne.

 

Jinak samozrejme mam radsi ty jasne a jednoznacne.

 

Co me na ownerech mysterek mrzi je, ze casto zapomenou v listingu vyplnit u wpt Final location souradnice a nechaji tam potouchle 3 otazniky. Treba jeden nejmenovany owner ze severu (kdyz uz teda jsme u toho) ma ted dva nove kousky a zapomnel to vyplnit u obou :-)

 

Jinak co se tyka sifer, tak prave ty obvykle patri mezi ty jednoznacne veci kde to bud mam, nebo nemam a checker netreba


  • 2

#12 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 10:27

Jinak teda jednoho ownera jsem prave proklinal vcera vecer (resp. uz ho proklinam po vecerech asi tejden, potazmo v sirsich souvislostech nekolik let). Postup v principu jasnej. Indicie ovsem mene jasne, jejich dosazeni do vzorce mlhave. Checker nepovoli. Navic je to evince, takze kreativite moc nenahrava. Vyzkousena jasna reseni, spatne. Pak jsem se chytil jedne poznamky v logu a pomoci daru pritele von Neumanna jsem naprogramoval matematicky utok na vzorec. Nejake naznaky jo, ale zas nic. Ale dovedly me k jine interpretaci indicii, ktera temer odpovidala BF vypoctu. Kombinaci obojiho generuji dalsi souradnice. Vzpominam si na fintu s traktorem, dosazuji nulu. Ani tohle kouzlo nezabralo. Takhkle s tim muzu blbnout do smrti. Nebo se muzu sebrat, jet 100km (samozrejme na sever, kam jinam) a rozhlidnout se tam. Kdyz budu mit kliku, tak to taky na BF najdu, 70m od tutovejch vypoctenejch souradnic. Kdyz ne, pojedu zas domu. Proti takovejmhle kesim je kvadraticka rovnice s dvouma vysledkama cajicek a nemam s nima problem.


  • 1

#13 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 10:56

Minimálně s body 2, 3 a 4 nesouhlasím.

 

Je spousta keší, kde je luštění jednoznačné a hned je jasné, co dělat. A pak jsou takové, kdy se fakt musíš zamyslet, která z cest je ta správná.

 

Ale s bodem 5 souhlasím, pokud kápneš na správný postup, mělo by Ti být jasné, že máš výsledek.

 

Fakt chcete mysterky, kde prakticky bude napsané i řešení ?

 

To je trochu demagogie, ne? Vetsina sifer z sifrovacek podle me splnuje vsech 5 bodu a nemyslim si, ze by byly vzdycky lehke, spis jsou vetsinou nelehke. Jen je to vic prace pro autora udelat tu sifru poradne.

 

Neni to tak dlouho, co jsem lustil kesku, kterou melo tehdy odloveno 450 lidi. V sifre jsou prinejmensim 3 hrube chyby, 2 z nich ji delaji necitelnou, resp. vysledek nedava zadny smysl. Podle autora jsem prvni, kdo ho na to upozornil. To je sice chyba jina nez ve zminovanych peti bodech, a je jasne, jak asi lovili ti co lovili, ale krome techto hrubych chyb je treba problem v tom, ze pokazde se ke stejnemu prvku sifry chova jinak na ruznych mistech a jen z vysledku muzes pochopit jak se k tomu kteremu prvku chovat. A to je podle me spatne, a to je to, co myslim temi body 2-4.


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#14 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 13:08

Přidám jednu historku k luštění jakési nejmenované severní keše nejmenovaného AutoraX. Po publikaci nastalo klasické horečnaté dešifrování. Rozpracovány desítky variant, ale všechny skončily ve slepé uličce.

 

Po týdnu horečnatost luštících aktivit poklesla. Prostě došly nápady... Pak zaznělo - "šlo by ještě tohle, ale to bychom museli předpokládat, že AutorX udělal v řešení chybu". No a protože se v minulosti AutoroviX občas nějaká piha na kráse někam vloudila, začali jsme generovat další varianty za předpokladu chyby. A zase nic. Jen slepé uličky a konec s nápady... Po chvilce beznaděje mudrujeme nad stavem luštění a zaznělo ono památné - "a co takhle předpokládat, že AutorX udělal v řešení dvě chyby...?!?". :P  Jooo, někdy je to boj...  ;)


  • 2

#15 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 13:45

Přidám jednu historku k luštění jakési nejmenované severní keše nejmenovaného AutoraX. Po publikaci nastalo klasické horečnaté dešifrování. Rozpracovány desítky variant, ale všechny skončily ve slepé uličce.

 

Po týdnu horečnatost luštících aktivit poklesla. Prostě došly nápady... Pak zaznělo - "šlo by ještě tohle, ale to bychom museli předpokládat, že AutorX udělal v řešení chybu". No a protože se v minulosti AutoroviX občas nějaká piha na kráse někam vloudila, začali jsme generovat další varianty za předpokladu chyby. A zase nic. Jen slepé uličky a konec s nápady... Po chvilce beznaděje mudrujeme nad stavem luštění a zaznělo ono památné - "a co takhle předpokládat, že AutorX udělal v řešení dvě chyby...?!?". :P  Jooo, někdy je to boj...  ;)

Ani nevim proc, ale vzpomnel jsem si v teto souvislosti na GC338BA. Nadherna a nezapomenutelna zalezitost. Ani jsem tenkrat netusil kdo delal ten betatest. Dozvedel jsem se to nejak nahodou az ted pred par tydny :P


  • 0

#16 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 13:47

:D

No, já si živě vzpomínám na luštění v terénu u stage nejmenovaného autora ze severu, kde tento taky měl chybu (nějaký + místo -), takže vycházelo E16 místo E14. Pročež člověk začal propadat depresi a horečně koumat, jestli tudy cesta vede čili nic. Naštěstí jsem to nezabalila. Po odlovu jsem to ownerovi napsala. Neodpověděl, takže nevím, zda opravil nebo ne.

 

Jinak dík všem za názory, ale já jsem se fakt neptala, jestli je to dobře nebo špatně, ani jestli se nám to líbí nebo nelíbí, když řešení není jednoznačný, alebrž JESTLI TO JE NEBO V MINULOSTI NĚKDY BYLO V OFICIÁLNÍCH PRAVIDLECH, STANOVENÝCH ZEMĚPLKEM. Předem děkuji, pokud někdo odpověď na tuto otázku zná a seznámí mě s ní.

Typickým příkladem toho, co mám na mysli, je, kdyby owner třeba udělal v terénu stage, kde by z čiré zlomyslnosti ukryl tři různý štítky se souřadnicema finálky, jeden v dutině stromu, druhej v pixle pod kořeny a třetí T5 ve větvích. na každým by byly jiný souřadnice a jen jedny správně. Toto je to, co jsem myslela, že je nebo bylo v minulosti pravidly zakázáno, ale nemůžu to teď najít.


  • -1

#17 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 14:38


 


Pokud jsem postřehl, tak spousta lidí loví jen tradičky, protože je prostě líná přemýšlet. A neloví ani mysterky, kde je řešení opravdu snadné a naprosto nekomplikované.

 

 
Za sebe si dovolím s tou leností nesouhlasit, i když nevím, jak to mají jiní. Je to nechutí trávit čas luštěním, když můžu dělat spoustu jiných věcí. Prostě mi osobně přijde jako zbytečné prosedět nad mysterkou odpoledne, ale respektuji druhé, takže chápu, že pro mnohé je to výzva. Osobně tedy radši lovím nebo píši logy právě odlovených keší, než se trápím s šifrou. A když luštím, pak šifry jednoduché. Díky masovosti hry si z ní každý můžeme vybrat to své, jaké keše chceme. Takže neluštění rozhodně není o lenosti, nýbrž o prioritách a o zábavě, kterou si chci ze hry brát.

Tento příspěvek byl upraven od Dan Škareda: 05 srpen 2015 - 14:40

  • 9

#18 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 16:52

Jinak dík všem za názory, ale já jsem se fakt neptala, jestli je to dobře nebo špatně, ani jestli se nám to líbí nebo nelíbí, když řešení není jednoznačný, alebrž JESTLI TO JE NEBO V MINULOSTI NĚKDY BYLO V OFICIÁLNÍCH PRAVIDLECH, STANOVENÝCH ZEMĚPLKEM. Předem děkuji, pokud někdo odpověď na tuto otázku zná a seznámí mě s ní.

Asi by bylo lepší směřovat dotaz do vlákna pro reviewery. Teď jsem v pravidlech na gc.com taky nic takového nenašel, jestli to tam bylo dříve, si nevzpomínám, ale snad nějaký z reviewerů ty původní texty by mohl pamatovat nebo mít.

 

 

Typickým příkladem toho, co mám na mysli, je, kdyby owner třeba udělal v terénu stage, kde by z čiré zlomyslnosti ukryl tři různý štítky se souřadnicema finálky, jeden v dutině stromu, druhej v pixle pod kořeny a třetí T5 ve větvích. na každým by byly jiný souřadnice a jen jedny správně. Toto je to, co jsem myslela, že je nebo bylo v minulosti pravidly zakázáno, ale nemůžu to teď najít.

Ono asi pro všechny rozumné kačery na světě platí 1 kód = 1 fyzická krabička => jedny souřadnice. Ale u nás (možná i jinde) je normální pravidla porušovat či obcházet, takže třeba skutečně stále existuje keška, kde na výchozích souřadnicích (=stage 1) je několik schránek s různými souřadnicemi, na kterých pak jsou fyzické schránky. Takže danou kešku s jedním kódem je možno odlovit, a tedy i zalogovat, vícekrát. V listingu to přitom je všechno popsáno, takže když to bylo publikováno, tak to možná dříve šlo. Jinak případ, kdy je několik různých souřadnic, ale jen jedny jsou pravé, už jsem taky zažil. Nebo případ, kdy je v listingu udán prostor (celkem velký) a fotohint (např. 1 ha lesa a fotka pařezu). A nebo byla mysterka T5, kdy na jednom sloupu z řady byla keška, ale nebylo řečeno na kterém, a ani samozřejmě ze země nebyla vidět.


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 05 srpen 2015 - 17:07

  • 0

#19 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 17:51

A nezapomeňte na existenci keší "Schödingerova kočka", které jsou na dvojznačnosti založené.


  • 1

#20 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2015 - 18:25

 

 
Za sebe si dovolím s tou leností nesouhlasit, i když nevím, jak to mají jiní. Je to nechutí trávit čas luštěním, když můžu dělat spoustu jiných věcí. Prostě mi osobně přijde jako zbytečné prosedět nad mysterkou odpoledne, ale respektuji druhé, takže chápu, že pro mnohé je to výzva.

 

Pokud máš vedle sebe tradičku a mysterku, kde je šifra jasná na první pohled, tak i tam je ten rozdíl v návštěvnosti o řád.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama