Přejít na obsah


Fotka

Specifika geocachingu v různých zemích


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
137 odpovědí na toto téma

#61 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 8:49

Přinést si velkou flašku vody, několik km na kopec, když ve vsi pod kopcem je jen rybník kachňák, není zase taková trivialita, tady tu mysterku chápu. Jiný případ byl, když to bylo přímo u potoka a petka byla schovaná poblíž, to byla ale mysterka z jiných důvodů. Osobně to chápu, že i šroubovák je nástroj, už ale snad byly povoleny tradičky na zámek, když klíč visí poblíž, jednu takovou mysterku jsem taky našel.


  • 1

#62 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 9:13

Hezké téma. Většina příspěvků pochopitelně komentuje okolní země. Přes všechny odlišnosti mám pocit, že geocaching v německy mluvících zemích je nejpodobnější tomu našemu. Keše mívají listingy s nějakým obsahem, často ukazují zajímavá místa, multiny i mysterky mívají občas i jiný smysl než jen ztížení přístupu k finálce, wherigo je oblíbené, často se narazí na hezky zpracovanou schránku...

 

Opakovaně taky hledám v Polsku, hlavně ve Varšavě – a vidím, jak se tam geocaching rozvíjí do celkem zajímavé podoby ne moc vzdálené od naší verze městského kešování – keše často mívají obsah i nápad, schránky jsou však velmi jednoduché.

 

Kešování v jižních zemích je mnohem méně rozvinuté, a díky tomu je víc problematických keší se špatným zaměřením, neudržovaných, založených turisty. Do této skupiny patří i geocaching v jihovýchodní Asii a Latinské Americe. Výjimkou je Portugalsko – nevím proč, ale Portugalci ze všech jižních národů nejvíc kešují a taková Madeira je plná hezkých keší (možná i proto, že tam jezdí Němci rádi na dovolenou).

 

Kešoval jsem i na Islandu, líbily se mi earthky (založené většinou Němci) protože celý Island je jedno geologické muzeum. Tradičky jsou na hezkých místech, ale na rozdíl od názoru popsaného v jednom z předchozích příspěvků nemám pocit, že by krabičky a skrýše byly něčím zajímavé. Často jsou neudržované, spoléhají na samoúdržbu nálezci (protože spoustu z nich založili cizinci).

 

Hodně keší (500+) mám nalezeno v různých částech USA. Už dřív jsem psal o tamnějším úpadku geocachingu (ve vláknu o powertrailech a o turistických eventech), a sestupný trend pokračuje. Keší - hlavně tradiček jsou mraky, zájemců o hledání málo. Pro ilustraci - před pár týdny se mi tam podařilo moje páté FTF – jednoduchá tradička v parku u řeky v centru několikatisícového městečka – pět dní od publikace o ni nikdo neprojevil zájem až jsem na ni zcela náhodou narazil já - GC626C0. Vyskytují se tam masoví lovci bodů, kteří podle mě nedělají nic jiného než že objíždějí nekonečné powertraily. Objevuje se tam dost začátečníků – typicky studentů, protože školy a místní zájmové skupiny se geocaching snaží propagovat jako zdravou aktivitu – ale ti u toho dlouho nevydrží. Taková ta střední skupina geocacherů, co loví keše dlouhodobě na výletech, je mnohem menší než u nás. Kešování ve městě je většinou velká nuda – objíždění parkovišť nákupních center a osahávání podstavců veřejného osvětlení a keříků mě moc nebaví. Na druhou stranu americká města mívají hezké a velké parky, a v těch se dají najít pěkné keše. Keše v přírodě jsou o něčem jiném – protože příroda v USA je větší a divočejší než v Evropě, tak o zajímavá místa tam není nouze. Líbí se mi americké earthky – málokdy se tam jedná o googlení nebo opisování údajů z informační tabule, často se dělají nějaká pozorování v terénu a často owner na odpovědi odpovídá a má snahu o pozorováních diskutovat.


  • 7

#63 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 9:32

Zaujalo mě množství others v Egyptě a Indii. Tak jsem na to koukal a jak už tady někdo zmiňoval, většinou to jsou earthky zakládané cizinci.


  • 0

#64 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 9:46

...

Suma sumárum, buďme rádi, jaký to u nás máme. Mouchy jsou všude, ale v globálu bych řekl, že český geocaching patří mezi špici.

 

Přemýšlel jsem, co napsat...ale tohle je vcelku výstižné a vidím to podobně.


  • 5

#65 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:01

Zajimavy na tomhle vlakne je taky to, ze kdyz tu nekolik lidi napise zkusenosti z nejake zeme, tak v tom co pisou je hodne vysoka mira shody. Pominu-li ciste osobni stesky typu nadbytek nebo nedostatek mysterek ktere s tematem az tak nesouvisi, tak ciste ve vecne rovine popisu situace v jednotlivych zemich je shoda prakticky na 100%. Ze bysme se vyjimecne nepoprali? ;)


  • 4

#66 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:23

Osobně mě překvapuje tolik pozitivních ohlasů na polský geokešing. 

Je pravda, že loni jsem nelovil až tak daleko od hranic, nebo jen pár keší cestou v Nyse atp. Buď to ale byly obyčejné schránky někde pod kamenem, nebo městské mikrovky. Z dřívějška jsem měl zkušenosti, že část v Polsku založených keší na GC.com byla zakládaných Čechy. Nově vím o spoustě nových keší, sériích keší atd. Jedna taková série vede kolem hranic v Krkonoších a tak při výletech mám její část odlovenou. Asi jednu keš jsem po domluvě s polským autorem obnovoval, druhá byla dlouhodobě vyplá, i když jsem autorovi psal, že i když chybí cedule, na místě bylo místo, kam mikrovku, jaká tam původně byla dát, další asi 2-3 ze série asi 10 co mám odlovené byly poškozené (díry v krabičkách atp.). Dost mě taky překvapil Polský projekt přeshraniční spolupráce, kde dali spoustu keší i na území ČR, s listingy, kde byla 1-2 větičky, buď jen polsky, nebo špatnou češtinou z google překladače a keše taky nic moc.

Na druhou stranu jedna série starší asi 6 kešek u Žacléře byla celkem fajn, obyčejné lock&lock krabičky a pěkná procházka přírodou. Ovšem nezdálo se mi, že by to bylo něco extra.


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 14 říjen 2015 - 10:26

  • 0

#67 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:25

.........

 

Kulhale, když jsi navštívil několik eventů v USA, ptal ses jich, jak se oni dívají na geocaching v Americe, případně v Evropě?


  • 0

#68 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:35

Osobně mě překvapuje tolik pozitivních ohlasů na polský geokešing. 

Já ty sériové projekty neznám. Líbila se mi spousta městských keší ve Varšavě, protože mám rád „vlastivědné“ keše, a Poláci si hodně připomínají svou historii – a tak jsem se dozvěděl spoustu věcí o Varšavském povstání, o ghettu, o tajných školách během války, i o starších dějinách Polska. I místa jsou celkem zajímavá – třeba střecha univerzitní knihovny, nebo místa kudy vedla zeď ghetta za války. Schránky jsou nic moc, často jen plastová minizkumavka, ale to mi nevadí, provedení schránky je pro mě jen posledních 10% celkového dojmu.


  • 2

#69 Taddeo

Taddeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:46

Polské keše se mi všeobecně líbily (až na některé kousky z toho trailu, co je na čáře), je tedy ale pravdou, že hlavně u hranic je spousta kousků od českých autorů. Když se čas od času objeví nějaký event v dojezdové vzdálenosti cca 60 km, tak hodně lidí z VČ jede, onehdá na polském eventu byla převážná většina Čechů.

 

Itálie mě zklamala, hlavně nepřesným zaměřením a to mám státnice z italštiny, takže s listingem opravdu problém nebyl.

 

Německo, obešel jsem pár menších sérií okolo Erfurtu a byl jsem spokojen. Pohodová procházka přírodou a okolo jezer, umístění i kešky samotné se dost měnily, tak to nebyla nuda. Nějakou multi jsme dali taky, ale hlavně díky kolegovi, který vládl němčinou, já bych to nedal.

 

Holandsko, těch pár kešek co tu mám, nemohu dost dobře hodnotit, ale když pominu zajímavé údaje do statistik (-5 m), tak se mi místní kešky líbily, např. jsem tam poprvé viděl "hotel pro hmyz" a i ostatní zpracování bylo zajímavé.


  • 1

Taddeo.png


#70 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:53

Kulhale, když jsi navštívil několik eventů v USA, ptal ses jich, jak se oni dívají na geocaching v Americe, případně v Evropě?

Když se nad tím zamyslím, tak na místních eventech jsem poznal pár lidí – ale nikdo z nich v zahraničí nebyl. Naprostá většina Američanů vůbec nemá cestovní pas, USA + Kanada představují celý kontinent, na kterém najdou všechno od tropů až po polární krajinu, moře, hory, pouště, zajímavá města... Jejich potřeba cestovat do zahraničí je velmi malá, a tudíž o geocachingu mimo severní Ameriku vůbec nic neví. Znám i hezkých pár Američanů, kteří naopak cestují po celém světě, ale ty zase nezajímá geocaching J. Profil typického geocachera v USA a u nás / v Evropě je trochu jiný.


  • 1

#71 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:56

Osobně mě překvapuje tolik pozitivních ohlasů na polský geokešing. .

Tak ono to neni ze by Polsko byl nejakej zazrak. To porad zdaleka neni. Ty pozitivni ohlasy jsou spis ve smyslu ze zatimco pred 2-3 lety to byla naprosta katastrofa a pro me treba byla cesta do Polska dost utrpeni, tak ze se to od te doby viditelne zlepsilo a uz se tam da nekde i na zajimave veci narazit. Kulhal treba zminuje jine veci, Jacka trochu taky. Ja zas vidim jinou cast, a to tu ze driv kdyz jsem se na Polsko kouknul pres filtr ktery ukaze jen D>4, T>4 a podobne, tak ta mapa byla v podstate uplne prazdna. Dnes uz neni. Uz jsem tam smycoval sloup, lustil D5 mysterky, lez na nejakou konstrukci u zelezaren (T4.5) kde dokonce par dni pred tim nejake kacery odchytli policajti, dal jsem DNF na D5 tradicce, proste uz to melo nejaky grady a ne jen ze najdes mikro tradicku pod kamenem. Kazdej zjevne vidime trochu jinou cast veci, ale dohromady je z toho videt posun nahoru, i kdyz s nama nebo Nemeckem se to zatim zdaleka neda srovnavat.


  • 0

#72 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 11:00

Osobně mě překvapuje tolik pozitivních ohlasů na polský geokešing. 

...

 

Když jsem ulovil první čtyři kešky, chtěl jsem jubilejní pátou v zahraničí, tak jsem se vydal do Polska. A našel rozmočenou papírovou dózu od kafe. Časem jsem tam našel keší víc a většina byla neudržovaná, polámaná a vykradená. Dneska je tam situace opravdu o řády lepší. Na hřbitově jsem našel otvírací lebku, v lese sérii z hub, ve města součástku vypadající jako příslušenství dopravdní značky atd.


  • 0

#73 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 11:03

Ono jsem spojil spíše více sérií.

Ta série na hranicích v Krkonoších je ještě celkem fajn, jen bohužel často jsou ty krabičky poškozené.

 

Ty kešky z Evropských fondů byly rozesety nejen kolem Klodzka, ale i v ČR, příklad GC5PJBQ


  • 0

#74 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 13:09

No a je to :( Tak kdo mate tradicku, sup s ni honem do archivu :ph34r:

Naopak od tebe s důvěrou očekáváme, že nám založíš PWT z D5 mysterek. Aspoň 90 kousků, po 10 od každýho terénu.


  • 0

#75 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 14:09

Já ty sériové projekty neznám. Líbila se mi spousta městských keší ve Varšavě, protože mám rád „vlastivědné“ keše, a Poláci si hodně připomínají svou historii – a tak jsem se dozvěděl spoustu věcí o Varšavském povstání, o ghettu, o tajných školách během války, i o starších dějinách Polska. I místa jsou celkem zajímavá – třeba střecha univerzitní knihovny, nebo místa kudy vedla zeď ghetta za války. Schránky jsou nic moc, často jen plastová minizkumavka, ale to mi nevadí, provedení schránky je pro mě jen posledních 10% celkového dojmu.

To je právě problém Polska. Pokud kešuješ v bývalém Německu, tak tam je ten historický kontext naprosto přerván. V podstatě znají jen sakrální památky (ruiny) nebo výhledy. Šmitec. Pokud jedeš do "starého" Polska, tak tam je to jiné.

Jak píše Modrák, poslední 2 roky se to zlepšuje. Hodně pomohlo, že někteří owneři přijeli k nám na event(y) a ptali se.

 

GMKlodzko rulez! :D


  • 2

#76 Jerry 68

Jerry 68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 17:55

Naopak od tebe s důvěrou očekáváme, že nám založíš PWT z D5 mysterek. Aspoň 90 kousků, po 10 od každýho terénu.


A nejlépe přes celou republiku, minimálně 30 kousků v každým okrese,pro mě je většina vašich kešek dost z ruky :-).
  • 0
Čas strávený v Chřibech se nepočítá:-).

#77 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 19:20

A co tu nikdo nenapsal, ale zajimalo by me to: jsou nejake rozdily mezi ceskym a slovenskym GC?
  • 0

#78 Jezci-sokolov

Jezci-sokolov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 399 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 20:49

A ještě soukromý, pocitový postřeh: Když jsem byl poslední dobou ve Spojeném království, které vždycky bylo s Německem a Švédskem jednou z bašt evropského geocachingu (minimálně kvantitativně), měl jsem pocit, jako by tu geocaching byl již za zenitem. Tak trochu jako, ehm, Gondor před příchodem krále. Cache udržované před dlouhou dobou, cestičky pomalu zarůstající (to je zrovna dobře), dlouhé disably apod.

Stejný pocit jsem tam měl také. Jakoby víc zakládali, než lovili


  • 0

geowest.png


#79 Jezci-sokolov

Jezci-sokolov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 399 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 21:03

Další specifickou zemí je Maďarsko.

 

Také zde je historicky silný opencaching - server geocaching.hu, jen v maďarštině. S Google překladem se v něm dá trochu orientovat, ale musí k tomu být opravdu velká fantazie. Specifika tohoto lokálního systému se dost promítají do mezinárodních keší.

Především něco o některých  vlastnostech tohoto lokálního systému:

- všechny keše se elektronicky logují s pomocí kodového hesla, které je buď v krabičce (nebo yřeba nalepené někde poblíž), nebo se získá cestou. Takže jejich multina může vypadat tak, že se na stagích najdou části kodu, na konci který je v listingu pevně udán je( možná i) krabička a na serveru se zaloguje jen se znalostí hesla. Řekli bychom mix normální keše a virtuálky.

- jejich schvalování je pokud vím přísnější s nějakým hodnocením, ale to by museli blíže prozkoumat znalci maďarštiny. Co je zajímavé, že pro založení je zapotřebí mít něco odlovené, je to několik desítek, nevím přesné číslo.

- při logování je povinný údaj čas.

 

Osobně čas nepíšu a v Maďarsku jsem s tím problém neměl. 

Narazili jsme tam na podivné tradičky, kde to sice byla tradiční keš, ale na souřadnicích nic nebylo. Když jsem si to pak přeložil na hotelu, tak v prvním případě se něco muselo zjistit a dopočítat finále a ve druhém případě jít asi 50 metrů od souřadnic a o keš si říct v krámě (bylo stejně zavřeno). 

Zatím jediný problém s logováním jsem měl v Litvě, kde mi log v češtině owner opakovaně mazal. Přestal až na upozornění reviewera, že nesmí mazat logy v cizím jazyce. 


  • 0

geowest.png


#80 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 21:29

jezci-sokolov: a to jsi logoval skutečně na geocaching.hu ? Možná se to pole dá přeskočit, nevím, já čas vždycky mám a loguju ho,  tak když si občas nějakou keš u maďarů zaloguju tak s časem nemám problém Musím samozřejmě znát kod.

 

To ostatní - práce pro Fereholfiu. Psal mi, že má v úmyslu Maďarsko vyčistit, tak ať se snaží.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama