Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jak vyluštit šifru??


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
10 odpovědí na toto téma

#1 Kirstián

Kirstián

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 19:05

Při luštění mystery "keší" na víkend jsem narazil na několik šifer, se kterými nemůžu ani za nic hnout. Byl by tu někdo ochotný poradit??

a ) šifra obsahující kódy zemí, např.

                 N: 50° 14.(DE-FR)(EN)(EN-ES)   atd.

 

 

b ) šifra s dvojicemi písmen

                 ... DK UV PS GH MO BC AB...

 

U první šifry jsem zjistil jen to že to jsou kódy zemí dle normy (ISO 639-1) a u druhé jsem nezjistil vůbec nic :D 

Poradí někdo? :)

                


Tento příspěvek byl upraven od Kirstián: 12 listopad 2015 - 19:05

  • -1

#2 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 19:11

http://wiki.geocachi...mysterku_XYZ.3F


  • 0

#3 SvenWiersen

SvenWiersen

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 20:06

Asi bude dost zalezet na zbytku listingu, ne? Z toho, cos sem postnul se toho moc nepozna.

 

A jinak ma Dr.vota a wiki pravdu, zkus se nejdriv zeptat ownera, jestli by te nepostrcil spravnym smerem, pripadne se zkus zeptat nekoho, kdo tu kesku uz vylustil.


  • 1

#4 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 20:11

jooo, Dr.vota a wiki mají pravdu... Na druhou stranu se pak nesmíme divit, že tak prosperujou ty zas... Fi***ky, když se tady tady nováčkům nedostane ani základní rady, že?  ;)


  • 2

#5 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 20:19

Obdobná debata tu byla nedávno.

 

První dotaz a zrovna na to, jak se něco luští. Nezveřejněný profil a debata bez jakékoliv další odezvy od tazatele.

 

To není o finálkách, to je o základních modelech chování.

 

A když nedokáže vyluštit mysterku, tak ať jde na nějakou tradičku ....


  • 5

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#6 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 20:25

jooo, Dr.vota a wiki mají pravdu... Na druhou stranu se pak nesmíme divit, že tak prosperujou ty zas... Fi***ky, když se tady tady nováčkům nedostane ani základní rady, že?  ;)

Tím bys fakticky přesunul Fi...ky sem. A to určitě není košer. V žádném případě bych nebral ownerovi v první řadě rozhodnout jestli radu dá nebo ne.


  • 0

#7 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 20:39

Neporadím ti konkrétně, jednak proto, že se to nesmí :-) a jednak proto, že jsem to ne(vy)luštil (nějaké nápady mám, ale bez ověření na místě těžko poznám, jestli jsou správné). Takže spíš obecně. Skoro jistě nestačí prozkoumat vzoreček, ale je potřeba celý listing, v tomto případě se možná bude hodit i celá série. To, že si autor myslí, že je to lehké (zde 1,5-2*), ještě neznamená, že je to opravdu lehké - logy tady svědčí spíš o opaku. Nevím, kolik jsi toho vyluštil, pokud se nedaří jedno, zkus něco jiného. Pokud jsi úplný začátečník, zkus si např. najít stránky nějaké šifrovací hry a tam bývají šifry i s řešením. Existují i "výukové" mysterky, ale o nich přehled nemám.

Mimochodem, i to málo, co jsi zjistil a sem napsal, je špatně.


  • 0

#8 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 21:03

Já ti poradím velice konkrétně :D :

Zadej si do googlu slovo šifry a vylezou ti mraky stránek různých nadšenců do šifrování, skautských oddílů a podobně, kde se můžeš seznámit s různými jednoduchými i složitějšími šiframi. Například zde, ale najdeš i mnoho dalších. Tak si je prostuduj. Velmi pravděpodobně tam najdeš i ty svoje šifry, a pokud ne, tak se ti to bude hodit na příště, a navíc to podporuje myšlení :D.


  • 3

#9 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 21:11

Tím bys fakticky přesunul Fi...ky sem. A to určitě není košer. V žádném případě bych nebral ownerovi v první řadě rozhodnout jestli radu dá nebo ne.

Hele, tak jsem to fakt nemyslel... Ale rozhodně mi příjde smysluplnější rada Jacky, než nějaký házení odkazů o tom, co se tu zakazuje, že?


  • 2

#10 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 21:26

Hele, tak jsem to fakt nemyslel... Ale rozhodně mi příjde smysluplnější rada Jacky, než nějaký házení odkazů o tom, co se tu zakazuje, že?

Kdyby ses někdy namáhal ty odkazy si taky přečíst, tak bys věděl, že tam ty tvoje "základní rady" jsou:

 

Tak co s tím? Ideálně v tomto pořadí:

  1. Zkusit se nad zadáním zamyslet, vyzkoušet další postupy luštění, jiné šifry, atd.
  2. Nechat to chvíli uležet, třeba vás něco mezitím osvítí.
  3. Zkusit se zeptat autora-ownera, jestli by nenapověděl. Někteří pomoc přímo nabízí v listingu, někteří ne, ale jen málokdo pomoc odmítne.
  4. Zkusit se zeptat nějakého kolegy, pokud už všechny předchozí body vyčerpáte a ani tak to nepomůže.
  5. Zajít na nějaký event, třeba se to tam bude probírat, nebo se někde stranou někoho zeptáte.
  6. Vzdát to a odložit ad acta. Nikdo nemá odloveny všechny keše na světě, vždycky zbývá spousta dalších, které na vás čekají.

 

a jinak také porušuje pravidla tohoto serveru:

 

 

8. Je zakázáno zveřejňovat finální souřadnice keší a spoilovat postupy řešení bez souhlasu vlastníka keše.

http://www.geocachin...tion=boardrules


  • 3

#11 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 21:28

Jak píše dr.vota. Pravidla viz. bod 8 a také to co píše kolombo.

LOCK


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka