Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

TOPO Czech 2015 z karty SD do vnitřní paměti GPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 carodejnice

carodejnice

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 8:39

Ahoj, máte prosím někdo zkušenost se zakoupením mapy TOPO Czech Pro 2015 na SD kartě? Dostala jsem navigaci Garmin Oregon 600 Pro s mapou na SD kartě. Pokud vložím kartu do přístroje funguje, ale nahrát do vnitřní paměti nelze. Vznesla jsem dotaz přímo na Garmin. A tam mi odpověděli, že tyto karty nelze kopírovat do vnitřní paměti. Moc to nechápu, mapa je koupena přímo s navigací a já ji nemohu použít do její vnitřní paměti? Když tak učiním napíše mi to, že mapu nelze odemknout. A já bych ráda mapu nahrála do vnitřní paměti a slot na kartu použila na nahrání .gpx souborů. S "garminem" se nelze dohodnout na nějakém řešení. Nikde jsem nenašla, že by nebylo možné tento krok s legálně koupenou mapou učinit. Navíc na obalu kartyje tato možnost uvedena. Děkuji za případné rady.


  • 0
čarodějnice

#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 8:50

U Garminu muze vyrobce mapu zamkout. Zamknout se da pro konkretni GPS pristroj, nebo pro konkretni pametovou kartu.

 

Kdyz je zamcena na konkretni GPS, pak mapa funguje v pameti nebo na libovolne karte, ale jen pokud je v tom spravnem pristroji.

 

Kdyz je zamcena na konkretni pametovou kartu, pak bude fungovat jen na te konkretni pametove karte, a nikde jinde. Ani na jine pametove karte, ani ve vnitrni pameti GPSky.

 

Pro garmin je pohodlne, kdyz muze vyrobit hromadku pametovych karet a mapy na ne zamknout. Takovou mapu pak pohodlne proda - proste sahne do hromadky a je jedno, jakou konkretni kartu vytahne. A nemusi resit registrace a generovani aktivacnich klicu pro konkretni GPSku.

 

Pro uzivatele to pohodlne neni, jak sama vidis.

 

Ja napriklad mam tuto mapu zamknutou pro GPSku, ale vzniklo to upgradem starsi mapy. Popravde vubec netusim, jestli tuto variantu samostatne prodava. Naivne predpokladam, ze kdyby ano, tak by ti asi nabidli vymenu. :-(

 

Tim legalni moznosti konci... S timto pristupem at se Garmin nedivi, ze se jejich mapy kradou, nebo ze cim dal tim vic lidi prechazi na free mapy.


  • 0

#3 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 8:50

Mapa muze byt odemcena:

 

1. pro konkretni GPS

2. pro konkretni SD kartu

3. pro jakekoli pouziti

 

V tvem pripade jde zjevne o mapu vazanou na SD kartu a legalne to obejit nejde.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#4 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 9:19

Poslal jsem ti mail....


  • 0

tarmara.png


#5 carodejnice

carodejnice

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 9:43

Všem moc děkuji za odpovědi. Tak už se nedivím, proč se mapy řeší nelegální cestou.


  • 0
čarodějnice

#6 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 9:43

Jak HaLuMa tak gord mají pravdu. Já mám třeba zmíněnou mapu v GPS a to jen proto, že jsem použil stejný postup jako HaLuMa. Upgrade. Nicméně celá věc je tak trochu ze strany Garmina na hraně. Nedávno jsem se bavil s člověkem co se zaobívá problematikou kopírování. Je tomu pár let co jedna hudební kapela vydala CD a toto CD nešlo normální cestou přehrát v PC. / Cactus Data Shield / Tenkrát tím byla porušena práva kupujícího a člověk toto CD z tohoto důvodu mohl vrátit. Pokud má totiž člověk originál, může použít pro svojí osobní potřebu i kopii z tohoto originálu a to kdekoliv, což Garmin nesplňuje. Samozřejmě obejít se to dá a i si myslím, že v případě soudního sporu / což je podle mě  málo pravděpodobné / by Garmin oporu v našich právních řádech pro své omezení nenašel. Ale je to jen můj názor.


  • 0

#7 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 10:09

V takovýhle případech se snad ani nemůžou divit, že co se týče map, se uživatelé chovají dle hesla "jak vy k my, tak my k vy"


  • 0

tarmara.png


#8 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 10:12

 ........Pokud má totiž člověk originál, může použít pro svojí osobní potřebu i kopii z tohoto originálu a to kdekoliv, což Garmin nesplňuje.........

Nevím jestli se tohle nějak změnilo, ale už před mnoha lety jsem se o tomhle bavil s člověkem z BSA a jeho výklad zněl tak, že vydavatel nemůže kopírování pro vlastní potřebu zakázat, ale to neznamená že mu nemůže technickými prostředky zabránit.(což je defakto tento případ). Jak by se na to ale koukal případný soud, to netuším.

To že nejde audio CD přehrát v PC je imho trošku jiný případ, tam to znamená že nejde používat v zařízení k tomu běžně určeném, což je z hlediska zákazníka samozřejmě špatně.

 

Ale k tématu - v tomhle případě bych se vůbec nezdráhal dopomoci si úplným odemčením mapy a svědomí bych měl čisté.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 26 leden 2016 - 10:14

  • 0

#9 carodejnice

carodejnice

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 10:21

Tak mi to nedalo a ještě jsem napsala znovu do "Garminu ", ofotila to, co píší na obalu a přišla mi odpověď. Že jsem dostala s kartou starý obal, ale že mi tedy posílají aktivační kod :-), když je to jejich chyba, že mi dali starý obal :-), kde se píše o možnosti kopie do vnitřní paměti :-).


  • 3
čarodějnice

#10 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 10:52

Jinymi slovy - máš kliku, další zákazníci už takové štěstí mít nebudou.

 

Garmine, opravdu jdeš dobrou cestou?


  • 0

#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 12:47

Ono by to mohlo být jedno, ALE.

Viděl jsem SD kartu s mapami a měla 2GB. Pro eTrex HCx, nevím jak velké dávají dnes.

Pokud budu chtít na tu kartu dostat další mapy (legálně koupené, nebo free), BirdsEye, fotky, atd., nebude mi tato velikost stačit. A zkopírovat mapu na větší kartu nelze. A dát do přístroje další kartu taky ne. Nafouknout vnitřní paměť taky ne.

V takovém případě je jediný postup, a to odemknout mapu nelegálně. A člověk si řekne, co je na tom nelegálního, když tu mapu koupil a používá ji pořád jen na tom přístroji, pro který ji koupil.

Myslím že alespoň funguje možnost zálohovat si mapu z karty do PC a případně ji nahrát zpět. Pro případ náhodného smazání. Ale nezkoušel jsem to.


  • 0

#12 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 12:51

Ono by to mohlo být jedno, ALE.

Viděl jsem SD kartu s mapami a měla 2GB. Pro eTrex HCx, nevím jak velké dávají dnes.

Pokud budu chtít na tu kartu dostat další mapy (legálně koupené, nebo free), BirdsEye, fotky, atd., nebude mi tato velikost stačit. A zkopírovat mapu na větší kartu nelze. A dát do přístroje další kartu taky ne. Nafouknout vnitřní paměť taky ne.

...

Přesně na tohle jsem narazil taky. Nadával jsem. Dost. S tímhle můžete jet...vítekam


  • 0

#13 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 12:59

Se divím, že se Garmin s Groundspeakem rozkmotřili. Uvažují oba stejným směrem. Anebo že by Garmin přetáhnul Groundspeaku nějaké vrcholové manažery? To by vše vysvětlovalo.


  • 1

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#14 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 13:02

Myslím že alespoň funguje možnost zálohovat si mapu z karty do PC a případně ji nahrát zpět. Pro případ náhodného smazání. Ale nezkoušel jsem to.

 

Tak jisteze jde obsah te karty si schovat, ale funkcnost je porad vazana na ten konkretni kus pametove karty. Takze az ti odejde, jsi v haji. A o spolehlivosti pametovych karet, zvlast tech nejlevnejsich, na ktere to davaji, vime sve.


  • 0

#15 carodejnice

carodejnice

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 13:04

Zazálohovat mapu si můžeš, ale neodemkneš jí. Musíš si pak s tou zálohou dojít do Garminu a tam ti jí nahrají na tu kartu (na které ti ji prodali), ze které jsi si ji smazal. :angry: .


  • 0
čarodějnice

#16 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 14:04

Jasně. Já tehdy tu mapu zkopíroval do PC (ten eTrex nebyl můj), kdyby se něco stalo při experimentování s kartou v PC, smazat soubor se dá v PC velmi snadno. Ale nevyzkoušel jsem, jestli by to fungovalo po novém nahrátí. Tj. jestli je to vázáno např. na výrobní číslo karty, nebo přímo na konkrétní soubor, třeba na konkrétní položky FAT tabulky. Pak by nové nahrání nepomohlo. A vzhledem k tomu, jak se Garmin chová k souborům a jak má organizovanou vnitřní databázi (keš v novém GPX neaktualizuje starou) bych se nestandardnímu chování nedivil. Takže mě uklidňuje, že se asi v tomto chová normálně. Tu zálohu jsem nakonec nepotřeboval. Ono se s eTrexem HCx toho přes PC stejně moc dělat nedá.


  • 0

#17 Five D

Five D

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2016 - 15:33

Jestli tady někdo ocení i kladné zkušenosti, tak já řešil něco podobného s Garminem několikrát a vždycky jsme se dohodli. Naposledy jsem chtěl převést detailní mapu, kterou jsem měl zakoupenou v Oregonu 450 (pochopitelně na kartě), na Oregon 650. (Tu 450 jsem bohužel zničil a nechtěl jsem platit mapu znovu.)

 

Mapu jsem si stáhnul podle pokynů od garminů přes internet do O650 (tentokrát do interní paměti) a všechno funguje, jak má.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama