Přejít na obsah


Fotka

Kešky s použitím PIC/Arduino/... (GADGET)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#21 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 12:15

Jen by asi nebylo úplně etické a možná i proti pravidlům nutit někoho pít aby se dostal ke krabce  :D

Jen by asi nebylo úplně etické a možná i proti pravidlům nutit někoho vystřízlivět aby se dostal ke krabce  :D


  • 3

#22 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 15:29

Elektronické keše proč ne, sám jsem spáchal 3 kousky a zatím mají dobrý ohlas.

U první jsem našel dobré místo se zásuvkou, takže odpadá údržba ve formě baterie.

U další o dost propracovanější keše mám gelovku 12V/7,2Ah (pro mě byla lacinější) která vydržela cca 1/2 roku. A je dobré dát tam nějakou indikaci vybité nebo slabé bat, když ti pak kačeři do logu dopíší, že baterie jde s kapacitou dolů, vyrazíš na údržbu.

A u zatím posledního publikovaného kousku jsou třeba 2 tužkové AA baterky, které si každý donese. Ale taky jsem tam při publikaci (srpen 2015) baterky dodal a dodnes jsou použitelné a cache funguje.

Ono taky hodně záleží co to bude dělat, a jaký odběr bude mít.

Spáchat takovou keš chce hlavně nápad a pohrát si s tím, udělat keš úplně blbuvzdornou si troufám říct nejde. Jelikož blbci jsou ohromně vynalézaví ... :-)

 

Jato takovou pojistku u propracovanějších a složitějších keší, které není problém (po volných chvílích) páchat třeba 1/4 roku je mám pouze pro PM, pak jsou to mysterky (což taky pár honibodů odradí) a další je dobré je umístit dál od civilizace, třeba do lesa, kam se musí kus pěšky ... 

PM je filtr hlavně proti začínajícím kačerům, pokud budou chtít nemám problém jim poskytnout listing. Nebo se tam dostanou s někým kdo PM je. 

 

Jelikož dělám pouze s Atmely, pohání moje výtvory převážně Atmega8, ale v principu je jedno jestli tam vrazíš třeba PIC. 

 

P.S. keš nemusí být ani elektronická, stačí když si pohraješ třeba s mechanikou nebo spácháš nějaký stylový a vymazlený úkryt, kačeři to taktéž ocení ...

Jinak s elektronikou mám v geocachingu ještě nějaké plánky :-)

Zrovna tvoj keše jsou naprosto dokonalý, na tu s tou "dětskou hrou na šest písmen" povazuji za něco dokonalýho, co jen tak nemá konkurenci. Bejt to v Praze, tak to má řádově stovky FP (myslím, že bys dosahoval nejvyšších příček). 

 

Ale jinak, taky mě něco láká, jen nemám čas se s tím učit, nejraději bych něco, kde daný kačer (a zařízení) musí komunikovat - že proti svému nicku zadaného někam (web, přímo krabička - odpadá nutnost síťové komunikace) získá "heslo" na otevření. A tak podobně. Jsou s tím super možnosti.


  • 0
:)

#23 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 18:04

K Arduinu jsou i moduly s akcelerometry a gyroskopy. Dala by se postavit i kouzelná hůlka, kde by to reagovalo na určitou sekvenci pohybů v prostoru. Ale programovat bych to nechtěl.


  • 0

#24 Onygzz&Pudinka

Onygzz&Pudinka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 55 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 19:23

To je zajímavý, že zrovna asi 2 týdny po tom, co jsem rozpracoval dva arduino projekty zde vznikne tohle vlákno :-D 


  • 0

#25 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 20:49

Ta kouzelná hůlka je sice pěkně pracný ale zajímavý nápad. Taky bych se s tím nechtěl dělat... nicméně když už o tom mluvíme dal  by se tma, čistě hypoteticky, dokonce dát i mikrofon a napísat nějakou detekci hlasu... Že bys pak kešku otevíral mávnutím a pronesením: "Alohomora" :D Ale taková věc by musela být přidělaná na řetězu aby si to někdo neodnes domů jako pěknou pokladničku a navíc by to bylo už hodně složíté nato aby se tím někdo zabýval zadarmo :D


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 15 březen 2016 - 20:52

  • 0

#26 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 21:00

Kupodivu to ani není moc drahé ani velké (2,1x1,6cm, 76Kč).

http://www.dx.com/p/...02#.VuhoYEBa9TY

A má to obyčejnou IIC sběrnici, takže by nebylo ani nutné Arduino, ale stačil by jednoduchý jednočip.

Ale hranice mezi snadným a prakticky nemožným je pro nezasvěcené dost nejasná.

http://xkcz.cz/1425-ukoly/


  • 0

#27 PaJa-trb

PaJa-trb

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 21:18

fretiie: díky, ale mám strach, jestli by v Praze vydržela bez újmy ... 

 

WiliamBill a ostatní:

teorie je hezká věc, debatovat o cenách součástek ... pokud chceš el. keš a elektronika tě baví, máš schopnosti něco takovýho spáchat, dej se do toho. 

Cena materiálu je jedna stránka, ale tu mnohdy zastíní počet hodin strávených výrobou keše a spousty ruční práce ...

Na jednu stranu je sice dobrý udělat si nějaký průzkum co kde funguje, ale zase není potřeba kopírovat cizí nápady (i když vždycky se tomu nevyhneš, nebo pokud ten nápad dokážeš realizovat lépe a pozvednout na vyšší úroveň - proč ne).

 

Ono není potřeba TEĎ za každou cenu něco vypotit, občas to chce čas, nápady často chodí samy v reakci na nějakou situaci. Pak je potřeba s takovým nápadem pracovat, přemýšlet a když máš chuť, schopnosti, možnosti, SPOUSTU času a elán, pusť se do díla. 


  • 3

#28 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2016 - 9:28

fretiie: díky, ale mám strach, jestli by v Praze vydržela bez újmy ... 

 

WiliamBill a ostatní:

teorie je hezká věc, debatovat o cenách součástek ... pokud chceš el. keš a elektronika tě baví, máš schopnosti něco takovýho spáchat, dej se do toho. 

Cena materiálu je jedna stránka, ale tu mnohdy zastíní počet hodin strávených výrobou keše a spousty ruční práce ...

Na jednu stranu je sice dobrý udělat si nějaký průzkum co kde funguje, ale zase není potřeba kopírovat cizí nápady (i když vždycky se tomu nevyhneš, nebo pokud ten nápad dokážeš realizovat lépe a pozvednout na vyšší úroveň - proč ne).

 

Ono není potřeba TEĎ za každou cenu něco vypotit, občas to chce čas, nápady často chodí samy v reakci na nějakou situaci. Pak je potřeba s takovým nápadem pracovat, přemýšlet a když máš chuť, schopnosti, možnosti, SPOUSTU času a elán, pusť se do díla. 

Vydržela by, jen by musela být opravdu blbuvzdorná a na nějakým místě, kde nezmizí. A přidělaná řetězem.


  • 0
:)

#29 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2016 - 11:02

Kupodivu to ani není moc drahé ani velké (2,1x1,6cm, 76Kč).

http://www.dx.com/p/...02#.VuhoYEBa9TY

A má to obyčejnou IIC sběrnici, takže by nebylo ani nutné Arduino, ale stačil by jednoduchý jednočip.

Ale hranice mezi snadným a prakticky nemožným je pro nezasvěcené dost nejasná.

http://xkcz.cz/1425-ukoly/

 

Tak jasně... Já jsem to rozváděl jen hypoteticky... Ta práce s tím by byla obrovská a s takovou funkčností se účelově dostáváme už do úplně jiné sféry užití než otevírání pixly...S tím by se dalo lítat i doma a máváním proutku zapínat vypínat světla, troubu, televizi...  Když už o tom mluvíme, podobné věci vyvijí známí ve firmě... Inteligentní domácnost, detekce a monitoring pohybu, rozpoznání hlasu... A je to biznis jak prase :D

 

 


WiliamBill a ostatní:

teorie je hezká věc, debatovat o cenách součástek ... pokud chceš el. keš a elektronika tě baví, máš schopnosti něco takovýho spáchat, dej se do toho. 

Cena materiálu je jedna stránka, ale tu mnohdy zastíní počet hodin strávených výrobou keše a spousty ruční práce ...

Na jednu stranu je sice dobrý udělat si nějaký průzkum co kde funguje, ale zase není potřeba kopírovat cizí nápady (i když vždycky se tomu nevyhneš, nebo pokud ten nápad dokážeš realizovat lépe a pozvednout na vyšší úroveň - proč ne).

 

Ono není potřeba TEĎ za každou cenu něco vypotit, občas to chce čas, nápady často chodí samy v reakci na nějakou situaci. Pak je potřeba s takovým nápadem pracovat, přemýšlet a když máš chuť, schopnosti, možnosti, SPOUSTU času a elán, pusť se do díla. 

 

tak mě hlavně zajímalo, jestli vůbec nějaké více propracované kešky v tomto stylu existují.. Ono ať mě zatím napadlo cokoliv snáze proveditelného, napíšeš to do youtube a najdeš že už to někdo v cizině udělal takže být opravdu original je težký... Nicméně to sdílení nápadu a společná debata je myslím si užitečná a prospěšná pro dobrý výsledek...

Aspoň vidím že tu jsou i lidé, kteří tomu rozumí a vím s kým popřípadě mohu konzultovat nějaký problém... :)


  • 0

#30 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2016 - 11:57

Na tohle tu ale bylo založeno vlákno Dílnička.


  • 0

#31 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2016 - 21:21

Tak to je jasné, já ani neříkal že bych to konzultoval tady.. myslel jsem to spíš tak, že jsem zjistil konkrétně kdo o tom něco ví, a kdyžtak vím komu se přímo ozvat s prosbou o radu kdyby náhodou nastala ta situace... V každém případě už se tu pár těch keší sešlo, takže asi ten bookmark opravdu udělám, protože to nakonec asi byde mít smysl... :)

 

Budu rád když sem průběžně budou přibývat další tipy :)


  • 0

#32 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2016 - 21:30

Ona často potěší i obyčejná mechanická hračka. Nebo potrápí. Problém je, že nápady, originální, se opakují a už nejsou originální. Např. první, kde se musela nalít voda do trubky, aby PETka vyplavala, byl úžasný nápad, další dvě na stejném principu už mě nepřekvapily.


  • 1

#33 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2016 - 21:36

To je pravda, nicméně každý tu keš blízko nemá a asi se jentak nedostane ke kešce která je třeba 200km daleko, takže ona ta kopie když to tak nazvu má taky svůj význam. Pravda že pak další už nepřekvapí, ale překvapí třeba ta kopie, která je blíž. V každém případě když někdo duplikuje něčí nápad jak přes kopírák, je asi fér zmínit v popisu odkud ten nápad má.


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 16 březen 2016 - 22:17

  • 1

#34 Onybazmek

Onybazmek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2016 - 18:05

Hmm, tohle vlákno mě inspirovalo a objednal jsem si rovnou dvě Arduina, pod podmínkou že se s tím naučím a něco zkusím stvořit. Nápadů mám momentálně skutečně hodně a možnosti arduina jsou téměř nekonečné. Jen zkušenosti s programováním IC vůbec nemám, tak jdu téměř od úplného základu.

 

Také by mě zajímalo co se týče odolnosti Arduina vůči teplotám pod bodem mrazu. Máte někdo zkušenosti? (počítám s tím že si kačer přinese vlastní zdroj napětí - 9V či něco podobného)

 

Jinak abych nebyl 100% OT: Podobný bookmark už tady existuje pod názvem "Kešky mechanické či elektronické" a stejnojmenné vlákno zde také. 


  • 0


Garmin Dakota 10, Gigabyte akta a4


#35 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2016 - 18:26

Arduino nevím, ale obecně elektronice nízké teploty nevadí. Kritické bývají elektrolytické kondenzátory. Viz problémy telefonních budek za silných mrazů. A pak pochopitelně baterie, což by se vyřešilo přineseným zdrojem.

Arduino jsem programoval jen na tématickém eventu, ale destičky s procesory Atmega (malými) ano. Pokud trochu znáš céčko, nebude to problém. A u Arduina odpadá nutnost externího programátoru, sype se to tam jeho sériovou linkou.


  • 1

#36 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2016 - 19:00

S nízkými teplotami problém nebude, pokud zajistíš že bude v suchu. I ty elektrolyty mají dnes většinou spodní limit kolem -40 stupňů.

Bezdrátový teploměr postavený na atmelu mi bez problémů fungoval dlouhodobě i v mrazáku.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama