Přejít na obsah


Fotka

Klistata


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
284 odpovědí na toto téma

#1 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2007 - 21:48

Chtel jsem se zeptat, jak se branite proti klistatum a vubec jestli na vas jdou?

Ja jsem za poslednich 15 let pred zacatkem geocachovani nemel jediny kliste a za posledni 2 mesice jsem jich pri geocachingu chytil celkem uz asi 20. Repelent nerepelent, kratky nohavice dlouhy nohavice, proste z kazdyho celodenniho vyletu si dve tri prinesu:(

Zacinam mit docela strach z encefalitidy-sice se rika, ze nakazeny jsou jen dve tri procenta vsech klistat, ale s timto tempem na naky takovy brzo narazim...
 


  • 0

#2 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2007 - 22:28

michal_a_jana:

Chtel jsem se zeptat, jak se branite proti klistatum a vubec jestli na vas jdou?

Ja jsem za poslednich 15 let pred zacatkem geocachovani nemel jediny kliste a za posledni 2 mesice jsem jich pri geocachingu chytil celkem uz asi 20. Repelent nerepelent, kratky nohavice dlouhy nohavice, proste z kazdyho celodenniho vyletu si dve tri prinesu:(

Zacinam mit docela strach z encefalitidy-sice se rika, ze nakazeny jsou jen dve tri procenta vsech klistat, ale s timto tempem na naky takovy brzo narazim...
 

Pred casem jsem narazil na tyto stranky: http://www.gentrend.cz/mikrobiologie.php.  Nekomu to muze pripadat drahe (pri 20 klistatech mesicne celkem opravnene :-)). My, co uz jsme si boreliozu z vypravy za kesi prinesli vime, ze cim driv je vysledek, tim driv zacne lecba a nasledky nemusi byt tak drasticke. Clovek se taky v pripade ze je vysledek negativni pomerne brzo uklidni.
 No a proti encefalitide existuje ockovani: viz http://www.vakciny.n...tml. Kazdy, kdo casto leze po lese nebo po loukach by ho pro svuj klid mel mit. Jinak vsem preju, aby se jim to vyhlo, je to fakt svinstvo. 

  • 0

#3 wwwerca2

wwwerca2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2007 - 22:51

Na me asi 20 let nevlezlo jediny kliste a ted asi poslednich asi 5 let si obcas nejakou tu zrudicku domu prinesu. Naposledy minulou sobotu ze Zebina, jeste ted tam mam cerveny puntik tak uvidime co z toho vyleze. Uz jsme o ockovani premysleli, stoji to pry kolem 1500Kc .
  • 0

#4 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2007 - 23:08

no ja mam posledni dobou stesti a klistaci na me posledni dobou nelezou, nebo spise se neprisavaji, u me pomaha kdyz se clovek nacpe Beckem, ale jen nekdy ;) ale vetsinou jsem na to dost haklivej a kdyz vylejzam za jakyho koliv housti tak se radne oprasuju a klistaky smetavam.
Co se tyce posilani do labortore tak mi to prijde zbytecne, pokud si pamatuju dobre tak vyplynulo i z diskuze ktera tady pred nejakou dobou probehla 
na tohle tema, kde bylo napsano ze klistata jsou nakazena povetsinou, ale prenos na cloveka zalezi hlavne na tom jak dloho cloveku krev saje.
Ale kdyz ho poslete do lboratore a nakazene nebude, tak se urcite uklidnite vice;)

  • 0

#5 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 03 červen 2007 - 23:29

wwwerca2: Na me asi 20 let nevlezlo jediny kliste a ted asi poslednich asi 5 let si obcas nejakou tu zrudicku domu prinesu. Naposledy minulou sobotu ze Zebina, jeste ted tam mam cerveny puntik tak uvidime co z toho vyleze. Uz jsme o ockovani premysleli, stoji to pry kolem 1500Kc .

Pri my klice kdyz se dam ockovat tak na me polezou jen ty bestie s boreliozou.

  • 0

#6 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 0:03

Upřímně nechápu geocachera, který není naočkovaný proti encefalitidě, když to není žádný problém a ani to není nijak moc drahé (jedna dávka stojí cca 300,- Kč, v prvním roce se aplikujou 3, pak po dalších třech letech jedna atd.). Doma jednoho takového idiota mám a můžu jí to vysvětlovat tisíckrát, ale ona se "bezdůvodně" očkovat nechce, hlavně ale že je očkovaná proti žluté zimnici a tyfu [:@]

 Loni se mi podařilo občas chytit i deset klíšťat (přisátých) za den a jednoho zmetka jsem si bohužel všimnul po cca třech dnech, kdy už byl pěkně napitý, takže jsem musel absolvovat i test na borélie.


  • 1

#7 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 0:08

mitak:

Upřímně nechápu geocachera, který není naočkovaný proti encefalitidě, když to není žádný problém a ani to není nijak moc drahé (jedna dávka stojí cca 300,- Kč, v prvním roce se aplikujou 3, pak po dalších třech letech jedna atd.). Doma jednoho takového idiota mám a můžu jí to vysvětlovat tisíckrát, ale ona se "bezdůvodně" očkovat nechce, hlavně ale že je očkovaná proti žluté zimnici a tyfu [:@]


 Loni se mi podařilo občas chytit i deset klíšťat (přisátých) za den a jednoho zmetka jsem si bohužel všimnul po cca třech dnech, kdy už byl pěkně napitý, takže jsem musel absolvovat i test na borélie.



Já doma taky jednoho takovýho idiota mám... sice na mě moc nelezou, ale přece jen to očkování asi absolvuju (jestli už není pozdě)...


  • 1

#8 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 0:16

Pozdě není nikdy. Ve "studených měsících" po první vakcíně následuje druhá zhruba za čtyři týdny, v "teplých měsících" je to zkrácené a následuje už po dvou týdnech. Třetí vakcína by měla přijít zhruba devět až dvanáct měsíců po první, ale to už by bylo rozumější to ustálit na přelom roku - líp se to pamatuje a člověk v té době obvykle klíště nechytá. I když samozřejmě existují vyjímky - já jsem loni chytl klíště i v prosinci. Letos se do mě kupodivu nezakouslo ani jedno, ale zase si dávám fakt velkého majzla a kontroluju kalhoty a paže až paranoidně často [:|]
  • 0

#9 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 0:18

pokud nemyslis pozde ve stylu ze uz ji mas, tak pozde pro tohle leto uz je, ockuje se na podzim.  ona ta davka jednou za tri roky je pekne zakerna :( jsem na to uz druhej rok zapomnel a tak budu muset na vsechny 3 davky od znovu, 
pokud na to zase nezapomenu na podzim
  • 0

#10 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 0:27

Tak já jsem na tom stejně. Tak dlouho jsem se rozhýbával k tomu, že se nechám naočkovat, až bylo opravdu pozdě. Lékaři se nějak nedokážou shodnout, jestli má smysl očkovat i během období klíšťat nebo jen před ním.

Ale taky na mě nelezou. Loni jsem měl jen dvě, a to jsem oproti letošku lovil hlavně v krátkých kalhotách. Letos zatím nic.
 


  • 0

#11 lamin

lamin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 145 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 0:42

Zde..http://www.teepek.cz/skaut-fun/fotoroman/978-klistata/..je podrobny navod i s fotkama jak postupovat...[Y]

  • 0

#12 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 1:57

Moje i vyčtené zkušenosti :

Klíšťata jsou přenašeči dvou závažných chorob boreliozy- bakteriální a encefalitidy-virové
Očkování je účinné jen proti encefalitidě, proti boreliím zabírají antibiotika. Včasnost zjištění může hrát významnou roli v léčení.
Očkovat lze kdykoliv, ale mezi prvním a druhým nesmí dojít k infekci virem, jinak jsou následky fatální nebo dokonce letální. Proto je třeba první dvě očkování absolvovat mimo klíšťovou sezónu.
Klíšťata se vyskytují prakticky všude do n.v 900m, Přelézají na člověka z křovin a trav do výšky 1m. Putují po těle a oděvu a přisávají se nejčastěji v měkčích částech těla podkolení, třísla, rozkrok, podpaží, loketní jamky a dolní část tricepsu, za ušima, krk. K infekci dochází až po více než 12ti hodinách, tak je důležité včasné odstranění. Před odstraněním klíště usmrtit koncentrovaným lihem nebo lépe roztokem jodu v lihu. Působí do hloubky tkáně a zároveň desinfikuje postižené místo. Roztok nechat působit cca hodinu a pak teprve klíště vytáhnout. Uchopit plochou pinzetou co nejblíže kůže a lehkým tahem napnout i s kůží dokud nepovolí. Pak opět řádně vydesinfikovat. Posléze ještě možno ošetřit framykoinovou mastí nebo juvimgelem. Pokud do tří týdnů zpozorujete něco jako příznaky lehké chřipky - okamžitě k lékaři hrozí zánět mozku - encefalitida. Pokud se vám udělá kolem bodance do dvou týdnů červené kolo cca 5cm se světlým středem - okamžitě k lékaří - příznak borelíózy.
Ochrana: dlouhé kalhoty do ponožek nebo na stažení, dlouhé rukávy, repelent i na oděv. Je dobré světlé oblečení - jsou vidět - mrchy. Před vlezem do auta či domů se prohlédnout, převlíct, oděv vytřepat. Dát do igeliťáku. Béčko (b-complex) prý zabírá jako repelent, ale není to dokázáno. Koneckonců je obsaženo i v pivu.[B][:D]

Mě se nedávno stalo, že zůstaly někde na botách nebo kalhotách a v autě po cestě vlezly pod nohavicema a přisáli se na stehnech.
 


  • 0

#13 Qnik

Qnik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 262 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 8:04

Cim vic se toto tema objevuje tim vic se strachuju. Ja hrdina na keše jedině v kratkych kalhotach a tričku, někdy dokonce i v sandálích. Asi se nad sebou budu muset hoodně zamyslet.Obzvlášt po sobotě, kdy jsme s boo21 na sobě nalezli asi 14 klíšťat a to pozor, za 2 minuty chuze v trave. Nastesti jsme vsechny vypozorovali a nezustalo na nas jediny. Nejhorsi je ze to je tak maly a dokaze to nadelat takovej boordel.

Co se tyče očkování, tak to radši na podzim sfouknu, prozatím se začnu alespoň pořádně oblíkat.

Jinak tedy moje zkušenosti kdejaký žádný..tedy co na ně, nedokážu říci, jen budu číst.

Každopádně díky WAVovi za jeho informace


  • 0

#14 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 8:11

WAV:

.... Uchopit plochou pinzetou co nejblíže kůže a lehkým tahem napnout i s kůží dokud nepovolí. Pak opět řádně vydesinfikovat.... 



Mion: Máme skvělé zkušenosti s chlupatou látkou (stylu froté ručník, žínka, a pod) a mýdlem. Stačí bez přitlačení krouživými pohyby chvíli klíště (živé - neusmrcovat předem!) masírovat a obvykle v rozmezí 15 až 240 sec (čas bývá dost rozdílný, záleží i na době přisátí a stáří klíštětě) se ta potvora pustí sama od sebe  - takže zcela bez nebezpečí, že v rance zůstane zbytek utržených kusadel. Následuje samozřejmě desinfekce. Pokud nemáte po ruce líh a jód, na cestách je dobré mít s sebou pro tyto (a jiné) účely lahvičku s olejem z australského čajovníku - vynikající přírodní antiseptikum. Často mi pomáhá i při alergických reakcích na trávy.


  • 0

#15 Bill22

Bill22

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 59 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 9:40

mitak:

Upřímně nechápu geocachera, který není naočkovaný proti encefalitidě, když to není žádný problém a ani to není nijak moc drahé (jedna dávka stojí cca 300,- Kč, v prvním roce se aplikujou 3, pak po dalších třech letech jedna atd.).

S tím souhlasím, bohužel naše zdravotnictví je tak neschopné, že v našem regionu už mám vakcínu objednanou asi tři měsíce a pořád není k dispozici [:S]. Takže pro mě to není otázka chtění nebo peněz, ale nemožnosti vakcínu sehnat.

Nechci vyvolávat nějakou paniku, ale už mi víc lidí tvrdilo, že borelie už přenášejí i komáři, takže se proti tomu člověk stejně neochrání. Když mě v noci kousne nakažená komářice, tak holt mám smůlu. Rozhodně se nebudu do postele mazat repelentem [:P].


  • 0

#16 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 9:47

Specielně na klíšťata je zaměřena stránka www.kliste.cz. Jsou tam tuším všechny potřebné informace i adresa, na které vám vyšetří vytaženého klíštáka, "jestli není nemocný". Samozřejmě za peníze, zdarma (tj. na pokladnu) to udělají (jinde) leda když to pošle váš ošetřující lékař. Očkování doporučuji, a jako desinfekce se mi osvědčil Jodisol.


  • 0

#17 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 13:10

WAV:

Před odstraněním klíště usmrtit koncentrovaným lihem nebo lépe roztokem jodu v lihu. Působí do hloubky tkáně a zároveň desinfikuje postižené místo. Roztok nechat působit cca hodinu a pak teprve klíště vytáhnout. Uchopit plochou pinzetou co nejblíže kůže a lehkým tahem napnout i s kůží dokud nepovolí. Pak opět řádně vydesinfikovat.

Tohle mi pripada jako zavadejici ba primo velmi spatna informace. Kdyz jsem byl na ockovani proti KE, studoval jsem na stene zdravotnickeho zarizeni obrazkovy navod, jak odstranit kliste. A psali tam neco UPLNE jineho. Nejsem odbornik, ale TAKHLE, bych to tedy nedelal, rekl bych, ze hrozba, ze se kliste pretrhne a kusadla zustanou zakousnuta v cloveku je velka.

Nicmene, podle toho navodu se mi to moc nedarilo :-), proto tu o tom nepisu, ale logiku to melo rozhodne vetsi. 


  • 0

#18 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 15:34

A já bych tomu zase věřil, i když si myslím, že je lepší klíště po dobrém vyviklat nebo se vyhnout jeho zadku, vzít za hlavu a vyškubnout bez čekání, jestli se pokusí povolit nebo ne. Klíště se prakticky nikdy nepřetrne. Ovšem aby se nepřetrhlo, je nutné použít vhodnou pinzetu a chytit ho z boku za hlavu bez kontaktu se zadkem.
  • 0

#19 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 16:11

mitak: A já bych tomu zase věřil, i když si myslím, že je lepší klíště po dobrém vyviklat nebo se vyhnout jeho zadku, vzít za hlavu a vyškubnout bez čekání, jestli se pokusí povolit nebo ne. Klíště se prakticky nikdy nepřetrne. Ovšem aby se nepřetrhlo, je nutné použít vhodnou pinzetu a chytit ho z boku za hlavu bez kontaktu se zadkem.

Na klíšťata se prodává specielní pinzeta, mám ji trvale v batůžku v příruční lékarničce.

Asi to ta havěť tuší a tak na mne nejde.

 


  • 0

#20 astr443

astr443

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2007 - 16:12

Potvrdzujem info od Bill22, ze boreliozu dnes uz prenasaju aj komare a ine "kusajuce" muchy. Aspon tak mi to tvrdila aj moja doktorka, ktora ma uz 3x liecila na boreliozu (aj v tychto dnoch beriem prislusne ATB). A bude este horsie - s postupnym oteplovanim sa k nam budu dostavat dalsia viac-menej jedovata a zakerna haved stredomoria.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama