Publikováno 15 říjen 2007 - 9:51
Dobrý den,
vyznat se ve spleti českých zákonů není snadné a tak se nedivím, že tento dotaz vznikl, ani že na něj chodí odlišné odpovědi. Nejsem sice reviewer, ale snad moje reakce pomůže. Jsem zaměstnanec AOPK ČR, tedy organizace, která zahrnuje mj. 24 správ CHKO v naší republice. V této organizaci jsem kromě své hlavní náplně (přírodní rezervace a památky) také tajemníkem odborné skupiny pro rekreaci, sport a turistiku, která se zabývá mj. také geocachingem. Tolik na úvod.
Padla tu řada přesných informací, ale i řada méně přesných či nepřesných. Děkuji za odkaz na zákon č. 114/1992 Sb., to je skutečně základ, ze kterého je nutné vyjít. Ale obecně ještě upřesním, že co není zákonem zakázáno, je povoleno. Proto se nikde v zákonech nesnažte najít formulaci "geocaching je povolen". kromě zmíněného zákona existují také vyhlášky a další tzv. obecně závazné právní předpisy, jimž zákon ukládá upřesnění některých detailů. To je v případě geocachingu důležité. Dál už to vezmu po kategoriích chráněných území:
Přírodní park - je kategorie tzv. obecné ochrany území, žádné omezení pro geocaching.
Následují kategorie tzv. zvláště chráněných území přírody (ZCHÚ):
Národní park - u nás nejvyšší kategorie pro rozlehlá (tzv. velkološná) chráněná území přírody. Důležitá je zonace - I. až III. zóna, v každé platí jiné zákazy. I. zóna je nejpřísnější, je zde zákaz vstupu mimo cesty vyznačené se souhlasem správy NP (za takovou cestu lze podle výkladů právníků považovat v české praxi cestu s pruhovým značením KČT). Každý, kdo vstoupí mimo takovou cestu, porušuje zákon. Každý, kdo jiného navádí k porušování zákona, porušuje zákon také. Jak již někdo napsal, některé přestupky jsou tolerovány. Ale když půjde do tuhého, zákon je zákon. Např. někdy nejde tolerovat věc, která za to sice stojí, ale na níž upozorní někdo jiný, že je v rozporu se zákonem. Orgán státní správy těžko může napsat "je to porušení kákona, ale my to tolerujeme". Za povšimnutí stojí ovšem i další zákazy v NP, např. táboření a rozdělávání ohňů mimo místa vyhrazená správou - tj. keš si dejte ve II. zóně kamkoli, ale opovažte se aktivovat ikonku "campfires". Ještě bych upozornil na § 15 odst. 2 uvedeného zákona, který lze zobecnit pro všechna zvláště chráněná území do lidsky srozumitelné věty, že je zakázáno poškodit přírodu. Umísťujte tedy keše tak, aby vás nikdo nemohl nařknout z poškození přírody nebo navádění k tomu. Národní parky mají zvláštní vlastnost, a sice návštěvní řády. Zde může správa upřesnit podmínky chování návštěvníků nad rámec zákazů vyjmenovaných v zákoně. Návštěvní řády najdete na webových stránkách správ parků.
Chráněná krajinná oblast - velkoploška, kde se kromě přírody chrání i ostatní krajina propojující přírodně cenné plochy. Je zakázáno táboření a ohně mimo místa vyhrazená, zákaz vstupu zde neplatí ani v I. zóně (CHKO mají zóny 3 nebo 4). Ovšem pozor - omezení se může objevit ve vyhlašovacím předpisu konkrétní CHKO. Např. pro Český ráj platí, že jen se souhlasem správy lze umísťovat informační zařízení mimo zastavěné území obcí. Je otázkou, jestli keš je takovým zařízením...
Národní přírodní rezervace - maloploška, nejcennější co v přírodě máme, srovnatelné s I. zónou národních parků jak po stránce kvality, tak po stránce ochranných podmínek, tedy zákaz vstupu mimo značené cesty. To jsou např. ty Karlovské bučiny, doporučuji shlédnout alespoň v internetové podobě. Příklad toho, kde je tolerováno chození po lesní cestě, která nemá turistické značení. Osobně bych sem aspoň netahal cyklisty. Autor nechť doufá, že pojem "cesta vyznačená se souhlasem orgánu ochrany přírody" nebude v tomto případě muset řešit soud. Já také doufám, bylo by to nepříjemné. Obecně platí, že při umísťování keší v NPR si dávejte hodně pozor, stejně jako I. zóně národního parku. Ale keš pod lavičkou na vyhlídce určitě nikomu vadit nebude. Doporučuji pro jistotu do popisů takových keší dávat upozornění na nutnost pohybu po značených cestách.
Přírodní rezervace, národní přírodní památka, přírodní památka - ostatní maloplošky, v zásadě bez omezení pro geocaching, ale před založením keše se určitě přesvědčte, zda není nějaký zákaz (přesněji řečeno "činnost vázaná na souhlas orgánu ochrany přírody") ve vyhlašovacím předpisu. Doporučuji již uvedený odkaz drusop.nature.cz.
Nebudete-li si jisti nebo když prostě jen budete chtít mít čisté svědomí, obraťte se na orgán ochrany přírody příslušný pro dané území. Mimo ZCHÚ bych to vůbec neřešil (resp. domluva s vlastníkem pozemku). NP a CHKO mají své správy. NPR a NPP ležící mimo NP a CHKO spravuje Ministerstvo životního prostředí. V tomto případě ovšem doporučuji kontaktovat příslušnou správu CHKO, protože ty jsou ministerstvem pověřeny péčí o tato území. Kontaktujte nejbližší správu CHKO, pokud bude území náhodou spadat pod jinou, řeknou vám to. PR a PP ležící mimo CHKO a NP řeší krajské úřady, odbory životního prostředí.
Snad je to trochu jasnější, případné další nejasnosti v této záležitosti vyjasníme s kolegy po mailu, telefonu nebo osobně. Třeba se sejdeme na nějakém eventu, není problém to tam rozebrat podrobně pro všechny účastníky, pokud by je to ovšem zajímalo...
Ondra Vítek, AOPK ČR, ondrej.vitek@nature.cz, tel. 241082310.