Přejít na obsah


Fotka

Orientace map na webu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 sundialer

sundialer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 3:22

Zna nekdo duvod, proc je mapa od DPA (Atlas) natocena cca o 7,5° po smeru hodinovych rucicek oproti zvyklosti, ze poledniky a rovnobezky jsou rovnobezne s pravouhlym formatem mapoveho listu? Tak jak je tomu na mapach mape od Geodis (mapy.cz) resp. Google, tedy ze sever je "presne nahore".
  • 0

#2 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 9:46

Je to použitým souřadným systémem S-JTSK, který nemá orientaci k severu. Pěkný popis třeba zde http://grass.fsv.cvu...ndex.php/S-JTSK
  • 0

#3 sundialer

sundialer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 23:38

Myslim, ze hlavni vyhodu Krovakem uziteho kuzele v obecne poloze oproti poloze normalni jsem pochopil. (I kdyz dnes uz to asi neni tak podstatne, protoze pro samotnou CR by vysel plast souoseho kuzele jen o malo vetsi.) Dal jsem se uz bohuzel moc nechytal, takze mi zustava utajenej smysl tohoto natoceni (proc to jeste nakonec cele neotocit v rovine), kdyz se po te plose stejne pohybuju prostrednictvim transformovanych souradnic systemu WGS84, ale to by asi bylo na par geopiv. Tak sned nekdy... Zkusim se nad tim nejdriv hluboce zamyslet. :| Diky sund.
  • 0

#4 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 736 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2008 - 6:56

sundialer napsal/a:
Myslim, ze hlavni vyhodu Krovakem uziteho kuzele v obecne poloze oproti poloze normalni jsem pochopil. (I kdyz dnes uz to asi neni tak podstatne, protoze pro samotnou CR by vysel plast souoseho kuzele jen o malo vetsi.)

Dal jsem se uz bohuzel moc nechytal, takze mi zustava utajenej smysl tohoto natoceni (proc to jeste nakonec cele neotocit v rovine), kdyz se po te plose stejne pohybuju prostrednictvim transformovanych souradnic systemu WGS84, ale to by asi bylo na par geopiv. Tak sned nekdy... Zkusim se nad tim nejdriv hluboce zamyslet. :|

Diky sund.


Natočení je dáno tím, že u Křováka je souřadnicová síť pravoúhlá a ve WGS-84 to jsou lichoběžníky (poledníky se sbíhají). Společný směr k severu mají jen v pošátku S-JTSK (někde za Zakarpatskou Ukrajinou), takže na západním okraji ČR dělá ta odchylka svislé osy S-JTSK od poledníku asi 10°
A v době vzniku neměli o nějakém WGS ani potuchy :)
  • 0

#5 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2008 - 11:25

Velmi pěkně na toto téma je zpracovaná série přednášek od pana Čada ze Západočeské univerzity. Tam najdeš opravdu všechno

http://gis.zcu.cz/st...-old/index.html
  • 0

#6 sundialer

sundialer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2008 - 22:38

rsc_cz napsal/a:
Natočení je dáno tím, že u Křováka je souřadnicová síť pravoúhlá a ve WGS-84 to jsou lichoběžníky (poledníky se sbíhají).


No jo, hrome, to je ono :o

FHonza napsal/a:
Velmi pěkně na toto téma je zpracovaná série přednášek od pana Čada ze Západočeské univerzity. Tam najdeš opravdu všechno

http://gis.zcu.cz/st...-old/index.html


Jo, tak tohle je dost vyzivnej zdroj. Diky!
Mozna by stal i za zarazeni mezi doporucene linky.(?)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama