Přejít na obsah


Fotka

Geocaching v médiích (rozcestník)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2045 odpovědí na toto téma

#1621 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 20:05

Někdo z hledačů asi spolupracoval s panem Turkem... viz otisknutý e-mail od pana Hurta.
  • 0

#1622 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 20:33

 

Stejně se mi líbí ten konec, nevěděl jsem že OC.cz se přesunul pod GC.cz. Ale co, nač hledat cíleně nějakou srandu, když ji mám při každé cestě pro kešku. :)

 

EDIT: Aby to někdo nechápal špatně, proti Geofun nic nemám, dokonce jsem měl i snahu jednu vyzkoušet.


Tento příspěvek byl upraven od KulisekW: 02 prosinec 2014 - 20:57

  • 0

#1623 Kuba Turek

Kuba Turek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 21:09

Někdo z hledačů asi spolupracoval s panem Turkem... viz otisknutý e-mail od pana Hurta.

...ne jeden a ne jedna :-)


  • 0

#1624 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 21:38

Milý Korismato, psal jsem to já a dlouhodobě k tomu sháněl informace. Z principu jako novinář nemůžu hrát hru, ke které se kriticky vyjadřuji - takže jsem nehrál Sametky (a dokonce ani nejsem geokačer a přičichnu ke geocachingu jen v rámci své práce, případně doprovázím jiného geokačera na lovu).  

 

 

Eh, copak je to za princip? Nějaká speciální, psychologicky složitá podmínka pro novináře - vědět kulový, o čem píšu? Jasně, podle toho český zpravodajství už desetiletí vypadá; ale netušil jsem, že taková instrukce FAKT existuje... já trouba si jen myslel, že sou blbý. Nevěděl jsem, že to maj nařízený.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 02 prosinec 2014 - 21:38

  • 15

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1625 Korismata

Korismata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 159 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 21:58

Milý Korismato, psal jsem to já a dlouhodobě k tomu sháněl informace. Z principu jako novinář nemůžu hrát hru, ke které se kriticky vyjadřuji - takže jsem nehrál Sametky (a dokonce ani nejsem geokačer a přičichnu ke geocachingu jen v rámci své práce, případně doprovázím jiného geokačera na lovu).  

Tak toto mi přijde snad asi ještě horší... :-/ Citecka to tady vystihl pěkně. Hele nějak mi nepřijde normální nehrát něco co kritizuju... Podle čeho to pak můžu kritizovat? Mám kritizovat film podle traileru? To asi né. A to, že si místo toho pokoutně sháníš informace mi přijde velice nešťastné. Už jen pro to, že ti vlastně můžu říct co chci a ty o tom stejně nebudeš nic vědět. A to, že někdo z hledačů přeposílá maily do bulvárního deníku... Nezlobte se na mě, ale to mi taky moc normální nepřipadá.


Tento příspěvek byl upraven od Korismata: 02 prosinec 2014 - 22:03

  • 0

#1626 Kuba Turek

Kuba Turek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 23:20

Tak toto mi přijde snad asi ještě horší... :-/ Citecka to tady vystihl pěkně. Hele nějak mi nepřijde normální nehrát něco co kritizuju... Podle čeho to pak můžu kritizovat? Mám kritizovat film podle traileru? To asi né. A to, že si místo toho pokoutně sháníš informace mi přijde velice nešťastné. Už jen pro to, že ti vlastně můžu říct co chci a ty o tom stejně nebudeš nic vědět. A to, že někdo z hledačů přeposílá maily do bulvárního deníku... Nezlobte se na mě, ale to mi taky moc normální nepřipadá.

Pánové, tohle platí obecně: Seriozní novinář nemůže psát o tom, na čem je sám zainteresovaný. Musí ovšem vědět, o čem píše (fotí, filmuje, mluví...). Proto taky jsem se zmiňoval o tom, že se občas lovů zúčastňuji, abych věděl, o co jde.

Je to stejné, jako že fotbalista nemůže sázet na fotbal, burzovní makléř nemůže obchodovat na sebe atd... Tím je zajištěno, že nebudou pracovat ve svém (skrytém) zájmu, ale v zájmu svých klientů, čtenářů, diváků a pod.

Pokoutně sháním informace? To také ne. Všichni, se kterými jsme mluvil a od nichž jsme informace dostal, věděli, že mluví s novinářem.


  • 0

#1627 Korismata

Korismata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 159 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 23:29

Pánové, tohle platí obecně: Seriozní novinář nemůže psát o tom, na čem je sám zainteresovaný. Musí ovšem vědět, o čem píše (fotí, filmuje, mluví...). Proto taky jsem se zmiňoval o tom, že se občas lovů zúčastňuji, abych věděl, o co jde.

Je to stejné, jako že fotbalista nemůže sázet na fotbal, burzovní makléř nemůže obchodovat na sebe atd... Tím je zajištěno, že nebudou pracovat ve svém (skrytém) zájmu, ale v zájmu svých klientů, čtenářů, diváků a pod.

Pokoutně sháním informace? To také ne. Všichni, se kterými jsme mluvil a od nichž jsme informace dostal, věděli, že mluví s novinářem.

Rozumím ti co mi chceš říct a tvůj názor ti neberu. Můj názor ale je, že by sis alespoň na pár Sametek měl zajet. abys jenom neřikal cizí názory, ale sám ses o tom něco dozvěděl.

 

Pokoutné shánění informací asi nebyl ode mě správný výraz (moje myšlenka vyzněla jinak), to uznávám. Každopádně to bylo myšleno tak, že sis sháněl informace pouze od určitých lidí (a to myslím, převážně kritiku), místo toho aby sis sám někam zajel nebo třeba sem na fórum nahodil nějaký dotaz jak to je. To podle mě není správné a v tom já svůj názor nezměním. 


  • 0

#1628 Kuba Turek

Kuba Turek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2014 - 23:51

Rozumím ti co mi chceš říct a tvůj názor ti neberu. Můj názor ale je, že by sis alespoň na pár Sametek měl zajet. abys jenom neřikal cizí názory, ale sám ses o tom něco dozvěděl.

 

Pokoutné shánění informací asi nebyl ode mě správný výraz (moje myšlenka vyzněla jinak), to uznávám. Každopádně to bylo myšleno tak, že sis sháněl informace pouze od určitých lidí (a to myslím, převážně kritiku), místo toho aby sis sám někam zajel nebo třeba sem na fórum nahodil nějaký dotaz jak to je. To podle mě není správné a v tom já svůj názor nezměním. 

Aha, chceš vědět až takové detaily :-) Samozřejmě jsem několik sametek viděl :-) ...ale to není tak podstatné. Novináři tu nejsou od toho, aby dávali lidem své moudra, názory a komentáře (až na drobné komentářové výjimky), ale aby přenášeli informace od těch, kteří je mají, k těm, kteří je potřebují.  


  • 0

#1629 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 0:08

Jestli někdo švindloval s nálezy, mě se to nedotklo. Já jsem si hledal podle sebe, akorát jsem se snažil dosáhnout na výhru, kterou nějak využiju. Ale poctivě. A jsem rád, že jsem se na ta místa podíval.
  • 0

#1630 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 0:48

Seriozní novinář si především vybere skutečně zasvěcený zdroj a nechá si zkontrolovat fakta. Jo, a taky se neschovává za fráze a floskule, šmarjá :rolleyes:


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1631 Kuba Turek

Kuba Turek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 1:41

Seriozní novinář si především vybere skutečně zasvěcený zdroj a nechá si zkontrolovat fakta. Jo, a taky se neschovává za fráze a floskule, šmarjá :rolleyes:

1) Jaká fakta máme špatně? 
2) Všechny zdroje jsou v tomto případě opravdu hodně zasvěcené - jak do Sametek, tak do Geocachingu. Asi by ses dost divil :-) Máme i jména těch, kteří podváděli, spolu s důkazy. O tom ale článek nebyl, protože kdo a jak si hraje, nás jako daňové poplatníky až tak nezajímá. Uveřejnili jsme, co za blbosti napáchal organizátor za veřejných sto tisíc korun. 


Tento příspěvek byl upraven od Kuba Turek: 03 prosinec 2014 - 1:45

  • 0

#1632 ouvalak

ouvalak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 10:46

Články na Horydoly.cz ohledně Sametek jsem si se zájmem přečetl, stejně tak diskusi zde. Také jsem ze zvědavosti pár kousků odlovil a po prvních čtyřech krabičkách kontaktoval pořadatele se sadou dotazů a nejasností. Část jsme si vyjasnili, část zůstala v obecné rovině. Proběhlo např. zpřesnění pravidel ohledně zápisu do notýsku. Upozorňoval jsem též na možnost podvádění při logování, ale s tím lze těžko něco udělat. Jsem přesvědčen, že se našli jedinci (skupinky), kteří logovali podvodně, hodnotné ceny k tomu sváděli. Na druhou stranu jim to ani trochu nezávidím. I tak jistě utratili více peněz za pohonné hmoty, než je hodnota jimi vyhraných cen...

Uvedu zde pár mých osobních postřehů z těch několika Sametek, které jsem nalezl.

 
Pro:
- námět a ucelená série, edukativní charakter
- jednotná velikost Lock&Lock krabičky
- "listing" přímo v krabičce - zalaminované kartičky se stejným textem, jako na webu. To je dobrá inspiraci i pro GC
- rozhodnutí pokračovat v celém projektu. Snad se najdou peníze a chuť na obnovu krabiček.

Proti:
- soutěž, spojená s hodnotnými cenami. Dle mého názoru by stačily jakési drobné upomínkové předměty.
- uložení krabiček mnohdy neodpovídalo smyslu hry. Pokud si mohu na místě ukrytí krabičky přečíst "listing", který je součástí krabičky, potřebuji na to klidné místo. Převážně městské Sametky toto v žádném případě neumožnily, tedy kartičky byly nadbytečné a to je škoda.
- trochu nesmyslné publikování několika Sametek deset dní před ukončením soutěže - to je vzhledem k celkové době trvání akce pozdě a tedy zbytečně. Navíc informace o založení nových krabiček byla pouze na FB.
- možnost spekulovat s logováním na webu hry a zalogovat většinu nálezů na poslední chvíli, aby ostatní neměli přehled o mých nálezech a tedy i umístění. K tomu jednoznačně došlo, jen těžko hledat řešení.  A koneckonců je to soutěž a "taktiku" si každý určoval podle sebe...
- evidentní využití geocachingu bez sebemenší snahy to zastírat. Slovo geocaching se v oficiálních materiálech organizátora a v doprovodných rozhovorech a článcích objevovalo až příliš často. Postupně je nahrazovala slova jeko Geohra a pod. Geocaching zjevně není žádná registrovaná značka, ale jisté zneužití úspěšného slovního spojení tu je...
- trochu složitější vyhledávání jednotlivých sametek na webu projektu a následné plánování trasy - asi jsem ale ovlivněn možnostmi GeoGetu a pod.


Našlo by se více pro a proti, ale toto vidím jako zásadní.
Možná by bylo zajímavé oslovit aktivní hráče Sametek (ty, co se přihlásili o výhry) s krátkou anketou, která by pomohla zpětně celý projekt vyhodnotit. Názor na ukrytí městských krabiček, kolik hráčů si přečetlo všechny listingy k nalezeným krabičkám, a pod...
Docela by mne zajímalo, kolik se celkem tohoto projektu zůčastnilo hráčů. Podle webu Sametky.cz lze usoudit, že asi 200 lidí nalezlo alespoň jednu krabičku. U nich se dá předpokládat, že si přečetli alespoň některé texty, u ostatních je to pouhá spekulace. To je podle mne velmi málo na to, jak byl celý projekt zpracován.
Nalezl jsem celkem 9 Sametek, z toho 6x městskou a 3x v přírodě.

Závěr. Pokud by se měl projekt opakovat s jiným historickým tématem, mne už hledání nechá chladným. Muselo by dojít k zásadním změnám v pravidlech a celém systému, aby stálo za námahu jít tyto krabičky hledat.
Nicméně, organizátorům patří můj dík za snahu. Něco jsem se i přiučil, podíval se na pár zajímavých míst a vyvolal zájem o rok 1989 u svého synka. I vzhledem k pokračování projektu si nemyslím, že jsou to vyhozené peníze.


  • 9

Přátelé - chvátám, chvátám, nemám chvíli klid. Já tam, já tam dávno už měl být. Ne, ne, ne nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím...


#1633 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 11:19

1) Jaká fakta máme špatně? 
2) Všechny zdroje jsou v tomto případě opravdu hodně zasvěcené - jak do Sametek, tak do Geocachingu. Asi by ses dost divil :-) Máme i jména těch, kteří podváděli, spolu s důkazy. O tom ale článek nebyl, protože kdo a jak si hraje, nás jako daňové poplatníky až tak nezajímá. Uveřejnili jsme, co za blbosti napáchal organizátor za veřejných sto tisíc korun. 

 

 

Tak za prvé, naprosto neprofesionální úroveň textu. Neopravené překlepy. Špatné členění vět. Neshoda větných členů. Chybějící interpunkce. Redundance slov. Jen hned v prvním odstavci snad pět přestupků.

 

Reviewři těžko mohou mít dohled, jak je keš mudlovzdorná.

 

Mám dojem, že jsem tam zahlédl formulaci "...jeho český klon geocaching.cz", která tam již není. Snad se mi v hlavě nemotají věci dohromady z různých stran. Rozhodně fakt, že to už tam není (a předtím pokud bylo) je spíš pozitivní.

 

Celkově je ten článek lepší, než většina o GC, ale pořád nedopečenej rohlík je... prostě nedopečenej.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 03 prosinec 2014 - 11:20

  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1634 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 11:27

Ouvalak: publikování nových Sametek 10 dnů před ukončením soutěže - ony se dají hledat a logovat dál, akorát už to nebude o ceny. Jinak: ve městě se tahle velikost krabičky prostě ukrývá hůř. Snad se lidi zabavili a něco dozvěděli :-)
  • 0

#1635 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 11:32

Citečka: to bylo v tom článku o Geosrandách. " geocaching.com a jeho tuzemský klon geocaching.cz", nebo tak nějak. Jinak s tím reviewerem máš pravdu, ztrátě keše v terénu asi moc nezabrání.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 03 prosinec 2014 - 11:47

  • 0

#1636 Kuba Turek

Kuba Turek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 11:47

Tak za prvé, naprosto neprofesionální úroveň textu. Neopravené překlepy. Špatné členění vět. Neshoda větných členů. Chybějící interpunkce. Redundance slov. Jen hned v prvním odstavci snad pět přestupků.

 

Reviewři těžko mohou mít dohled, jak je keš mudlovzdorná.

 

Mám dojem, že jsem tam zahlédl formulaci "...jeho český klon geocaching.cz", která tam již není. Snad se mi v hlavě nemotají věci dohromady z různých stran. Rozhodně fakt, že to už tam není (a předtím pokud bylo) je spíš pozitivní.

 

Celkově je ten článek lepší, než většina o GC, ale pořád nedopečenej rohlík je... prostě nedopečenej.

Aha, tak už nééé špatná fakta a nezasvěcený zdroj... Promiň, to už je diskuse jako na Novinkách. Měj se.


  • -2

#1637 ouvalak

ouvalak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 12:18

Ouvalak: publikování nových Sametek 10 dnů před ukončením soutěže - ony se dají hledat a logovat dál, akorát už to nebude o ceny. Jinak: ve městě se tahle velikost krabičky prostě ukrývá hůř. Snad se lidi zabavili a něco dozvěděli :-)

Proto jsem psal "10 dnů před ukončením soutěže" - výtka to byla z pohledu ne úplně férového jednání vůči soutěžícím. Nikde se neobjevila jediná zmínka o přidávání sametek ještě koncem listopadu. Na webu pořadatele bylo pouze sdělení: "Během září jejich (Sametek) počet vzroste až na dvě stovky."

To jen pro vysvětlení mého údivu :)


  • 1

Přátelé - chvátám, chvátám, nemám chvíli klid. Já tam, já tam dávno už měl být. Ne, ne, ne nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím...


#1638 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 12:18

Mě varovali, kdo je co... :)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1639 Korismata

Korismata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 159 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2014 - 15:22

1) Jaká fakta máme špatně? 
2) Všechny zdroje jsou v tomto případě opravdu hodně zasvěcené - jak do Sametek, tak do Geocachingu. Asi by ses dost divil :-) Máme i jména těch, kteří podváděli, spolu s důkazy. O tom ale článek nebyl, protože kdo a jak si hraje, nás jako daňové poplatníky až tak nezajímá. Uveřejnili jsme, co za blbosti napáchal organizátor za veřejných sto tisíc korun. 

Tak jo. Vezmu to hezky popořadě...

 

Podvody:

To, že někteří mohou podvádět mě napadlo taky. Proto jsem celou dobu lovení Sametek sledoval logy ostatních. Věř, že nikdo minimálně z prvních 20ti hráčů nepodváděl. V tomto jsou důkazy v logboocích jako například datum, stejný rukopis, razítko apod. Možná se ti může zdát zvláštní, že někdo stihl být na tolika místech v jeden den, ale věř, že stihnout se to dá a to výletním a pohodovým tempem. Navíc tvoje tvrzení o podvodech vyvrací už i fakt, že snad všichni kdo alespoň něco nalezli mají každý jiný počet nálezů. Kdyby podváděli, měli by asi stejně ne? Jediné co se možná dělo, že se sesedlo do jednoho auta víc hledačů a jeli spolu. Ve víc lidech je to přeci větší zábava a navíc se ušetří i za naftu/benzín. Já sám jsem např. lovil ve dvojici.

 

Ukradené krabičky:

Kešky se bohužel kradou, to je známá věc. Některá zvolená místa prostě byla časem profláknuta, takže krabička prostě zmizela. Co se týče možného kradení těmi, co chtěli vyhrát - je to blbost. A opět to mohu dosvědčit. Objel jsem spoustu Sametek, které navštívili známí hráči a všechny byly v pořádku. Navíc některé ztracené Sametky mnoho "těch známějších" nemá zalogované. Pravdou ale je, že některé ztracené Sametky byly opravdu zvláštní. rozhodně si ale nemyslím, že je kradl někdo ze zájemců o výhru. Spíš se tato soutěž někomu nelíbila a rozhodl se Sametky likvidovat. Toto se poslední dobou bohužel děje i v geocachingu běžném a nejspíš tomu nejde zabránit. Rozhodně bych tuto debilitu určitého jedince neházel na organizátory či zájemce o výhry.

 

Organizace:

Zde ještě dokončím myšlenku související se ztrátami Sametek. mnoho sametek označených jako ztracené totiž doopravdy ztracených nebylo. To je možná jedna drobná chybka organizátorů. Cíleně jsem totiž jezdil i po některých ztracených Sametkách a téměř polovinu jich našel. Bylo to tedy způsobené slepotou ostatních hledačů. Co se týče umístění Sametek, je pravda, že pár jich bylo opravdu nešťastných. To bylo ale pouhé minimum a je to možná jedna z věcí, kterou pro příště vylepšit. Co se týče přibývání Sametek, platí asi to samé. Mohly být sice publikované dřív, ale svět se kvůli tomu nezhroutí. Možná ještě další věc, na které se dá do příště zapracovat. určitě ale bylo lepší poprosit o ukrytí samotné hráče, když jsou ochotní, než aby jeden jezdil přes půl republiky kontrolovat Sametku.

 

Abych to tedy řekl nějak kompletně - podle mého názoru byly Sametky celkem vydařenou hrou. Přiblížila nám některé věci zábavnou formou a dokázala pobavit. Pěkné je i to, že hra byla nejspíše (na předních místech určitě) odehrávána fair play. Další dobrou věcí byla komunikace s hráči. Pokud nastal jakýkoli problém, byl hned vyřešen díky pohotové reakci organizátorů. Pokud bude nějaká podobná hra i příště, bude to určitě dobře. Z letošního ročníku vyplynulo i pár věci, na které si dát příště pozor a to na lepší ukrytí některých krabiček, mít jasný počet schránek uschován v době startu soutěže a možná i o lepší šíření hry. Přeci jenom mi přijde, že soutěžících by klidně mohlo být víc. Je ale vidět, že toto bylo pár drobností a nemůžeš díky tomu zdařilou akci považovat za úpadek. Organizátoři se snažili jak mohli a já pevně doufám, že je nic neodradí v další soutěži, která bude třeba ještě o chlupínek lepší a bude nám dělat radost minimálně stejnou jako Sametky. Tož asi tak, snad ti to jako moje vysvětlení proti tvému článku stačí. Pokud máš nějaké důkazy potvrzující opak mého tvrzení, budu rád, když mi je soukromě pošleš popřípadě prodiskutuješ. Já totiž vím, co jsem viděl a to co jsem viděl mě jen a jen usvědčuje v lživosti tvého článku.


Tento příspěvek byl upraven od Korismata: 03 prosinec 2014 - 15:34

  • 5

#1640 Kuba Turek

Kuba Turek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 04 prosinec 2014 - 0:45

Milý Korismato, fair-play? Na prvních 20 místech? Prostě nemáš pravdu. I Ty osobně o tom mnoho víš.


  • 0




8 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 8 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama