
Zakopávané / Zakopané cache
#1
Publikováno 01 July 2008 - 11:23
Je sice krásné, že chcete kamarádum nadělit 200 litrový sud plný jistě super věcí... Nebo chcete mít large cache, aby vám kamarádi záviděli.
Ovšem i large cache se dá "schovat" v souladu s pravidly, ale pravda, chce to už trochu přemýšlet a tvořit.
Jednoduchá a oblíbená metoda, vykopu díru, do ní sud vložím a na víko dám kámen, není v souladu s pravidly neb nejen při hledání cache, ale i při jejím UKRÝVÁNÍ se nesmí nic kopat.
Viz. http://www.geocachin...s.aspx#offlimit
věta... Caches that are buried...
Pokud nevíte, jak se dá uložit třeba 400 litrová bedna tak aby "nebyla" vidět, tak prosím large cache neplánujte a pokud přece jen, tak se klidně pro inspiraci stavte v Plzni... tam je v okolí large caches několik a žádná nemá v tomto směru s pravidly problém.
Takže mi neříkejte, že to nejde, nebo, že tam ta díra náhodou byla, vy jste na ní náhodou narazili a jen jste jí náhodou ucpali a ještě jakou dalo práci najít ten sud, který by do ní náhodou přesně pasoval a o co vše kačeři přijdou, když jí nepustím.
Upozorňuji, že i přes to všechno o co "skvělého" díky nepuštění cache kačeři přijdou, nehodlám již nadále takovéto praktiky ukrývání cache podporovat.
PS. ani kačeři jejichž úkryt cache poškozuje přírodu a stromy (přitlučením hřebíky, lezením) to nebudou mít se mnou jednoduché (obzvláště, kdyz je jestě taková cache v sérii památné stromy, tam už to považuji přímo za výsměch).
#2
Publikováno 01 July 2008 - 13:41
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com
#3
Publikováno 01 July 2008 - 13:42
#4
Publikováno 01 July 2008 - 13:44



#5
Publikováno 01 July 2008 - 13:49
No, chce to jen trochu přemýšlet. Nejhorší zakopávané keše jsou ty, co jsou zcela schované pod úrovní povrchu okolního terénu a zakryté maskováním zcela shodným s okolním terénem. Cacher pak musí přehazovat vše kolem, aby cache našel. Když se k tomu připočte chyba v měření, či špatně vypočtené souřadnice, pak je to pro okolí zkázou. V přírodě by mělo být běžne ukrytí takové, aby mudla přehlédl, ale cacher intuitivně úkryt odhadl.DeathOfRats napsal/a:
Co je špatného na zakopávání keší kromě toho, že je to v pravidlech zakázané?
Čím víc se vžijí zakopávané keše, tím víc budou cacheři rozrývat půdu v okolí i v případě, že keš nebude zakopaná, jen ji zrovna nedokážou třeba najít, nebo když bude vymudlená. Kdyby zakopávané keše vůbec neexistovaly a byly opravdu striktně zakázané, nenapadlo by nikoho rýt v zemi.
Kvůli tomu jsem na keší Hvozdnická lípa odešel z DNF místo s FTF, přestože jsem po cache chodil. Protože mne nenapadlo přehrabávat zem uprostřed planinky. Nemám takto ukryté keše rád. Z principu nemohou být citlivé vůči přírodě.
#6
Publikováno 01 July 2008 - 13:50
#7
Publikováno 01 July 2008 - 14:06

#8
Publikováno 01 July 2008 - 14:11
Z dlouholeté praxe z ošetřování vzrostlých stromů mohu potvrdit, že přitlučení ptačí budky strom nijak nepoškozuje, ale upevnění je potřeba čas od času zkontrolovat. Pokud hřebíky nebo šrouby pevně a hluboce drží ve dřevě stromu mohlo by dojít k tomu, že upevněný předmět časem zaroste do kmene stromu. Upevnění je vhodné občas povolit, aby kalus pod budkou mohl volně přirůstat. Některé technologie používají pro stabilizaci korun stromů náchylných k rozlomení ocelová táhla, která se osadí do otvorů vyvrtaných do kmene. Ani takový zásah pokud je odborně proveden stromy nijak neomezuje a mnohdy předejde značným škodám. Osobně vlastním GC17Y02 a po půl roce existence nevidím žádný problém při návštěvnosti cca 2x týdně. Na strom do městského parku nebo snad na památný strom bych však kešku v žádném případě neosadil. Co se týče zakopávání, tak najít rozumnou hranici je asi sporné. Některé zakopané kešky, které jsem zatím našel, většinou small nebo regular, byly vzorně vložené do jakési dřevěné truhly případně trubky a na povrchu zakryté třeba kamenem nebo pařezem. Tento způsob se mi velmi libí i když je asi v rozporu s pravidly. Zakopávat ale do země objemné sudy a truhly asi není nejlepší způsob jak založit cache. Jinak souhlasím s Mionem, že třeba keška zakopaná uprostřed louky a maskovaná travním drnem jen předurčuje, že louka bude za chvíli vypadat jako po nájezdu divočáků. Mudla nesmí tušit, ale kačer by měl mít jasno odkud vane vítr. To je pak dobrý úkryt.oliver napsal/a:
Ahoj, píšeš, že bude problém např. s přitlučením na strom - napadá mne tedy ptačí budka. Přečetl jsem si metodická doporučení Českého svazu ochránců přírody "ptačí budky" a v části o jejich upevnění na strom je uvedena jako jedna z možností upevnění právě přitlučení. Pokud to je jeden z doporučených způsobů ČSOP připevnění budky, tak v tom nevidím problém.

#9
Publikováno 01 July 2008 - 14:17
#10
Publikováno 01 July 2008 - 14:28
Tak to nemusí být pravda. Vykopu jámu/prohloubím přírodní jámu, dám do ní keš a zakryji kamenem/kůrou/něčím jiným tak, že kačer pozná, že je to lidská práce a mudla si toho nevšimne.michal_a_jana napsal/a:
Na druhou stranu si ale myslim, ze zakopane cache jsou spatne, protoze se nedaji hledat jinak, nez dalsim rozkopavanim.
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com
#11
Publikováno 01 July 2008 - 14:56
DeathOfRats napsal/a:
Tak to nemusí být pravda. Vykopu jámu/prohloubím přírodní jámu, dám do ní keš a zakryji kamenem/kůrou/něčím jiným tak, že kačer pozná, že je to lidská práce a mudla si toho nevšimne.
To že to jako autor tak uděláš ještě neznamená, že to po deseti nálezech bude tak vypadat. Po každém nálezu trochu té kůry ubude a desátý kačer zhodnotí ukryatí jako nedostatečné a zakryje to vše třeba hlínou. Keška bude perfektně maskovaná a během několika dalších nálezů je okolí 20 metrů změněno k nepoznání.
Když projíždím v hlavě všechny nalezené large kešky, tak snad jen dvě (z cca. 7 kousku) jsou nad urovní země :|
#12
Publikováno 01 July 2008 - 15:04
[quote]oliver napsal/a:
Ahoj, píšeš, že bude problém např. s přitlučením na strom - napadá mne tedy ptačí budka.

Jako dřevař mám stejný názor. Vždy mne dojme přibitá plechová cedulka s nápisem o chráněném stromu. Na druhou stranu mne velice dojímají právě samotní ekologové. To co se děje například v Litovelském Pomoraví, kde ekologové vysadili bobra a ten tam vesele devastuje ty nejhezčí kusy je skličující. Na polesí z toho mají také radost, protože si můžou účtovat škody a zárověn mají kvalitní řezivo. Můj názor na zakopané kešky je takový, že zakopaná smolka pod kamenem nemůže vadit a pokud to nějaký nadržený ftfkář nemůže najít, je to jeho problém.
#13
Publikováno 01 July 2008 - 16:03
Mion napsal/a:
Neslyšel jsem o tom, že by se geocaching zabýval umisťováním ptačích budek.
Nicméně u keší je jen dobře, že se přibíjení schránek na stromy nebude povolovat. Je spousta keší umístěných na stromech ve větvích a i na kmeni dosažitelných bez šplhání do výšek a zatím to šlo velmi dobře bez hřebíků a šroubů. Jen to chce si neulehčovat život a dát si práci vyhledat správný přírodní úkryt.
Jednu takovou znam. Je to budka s falesnym dnem. Jen nevim co na to rikaj ty ptaci kcij jim budku osahava kacer

#14
Publikováno 01 July 2008 - 18:24
Pravidla říkají, že nesmí být použíta lopata ani jiný špičatý objekt, takže určitá hranice je dána tím, co dokážu vyhrabat těmahle svýma vlastníma rukama. (Ale samozřejmě i těma by se dala nadělat pěkná paseka.) Mimochodem, ono může být k přírodě šetrnější si tu díru sám vyhrabat než použít díru už existující, ze které pak keš vyhazuje naštvanej sysel.A kde je hranice? Dutina v kořenech stromu a člověk z ní odhrne listí a při tom vyhrábne trochu hlíny...
#15
Publikováno 01 July 2008 - 18:44

#16
Publikováno 01 July 2008 - 19:39

#17
Publikováno 01 July 2008 - 19:52
#18
Publikováno 02 July 2008 - 9:43
#19
Publikováno 02 July 2008 - 18:24

#20
Publikováno 03 July 2008 - 6:47

0 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů