Přejít na obsah


Fotka

Exploze v geocachingu u nás


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
59 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 13:29

Včera a dnes jsem si vcelku podrobně pročetl fora na tomto webu. Čtivo ve mne vzdudilo několik "kacířských" myšlenek a dotazů, na které bych rád znal odpověď. Jelikož povětšinou jsou na sebe navazující a musí se začíti od začátku, tak zde je první. Jelikož GPSky se sice zvolna, ale přesto, dostávají do cenové hladiny, kdy nad jejich pořízením může uvažovat širší veřejnost než tomu bylo před několika lety a jelikož jsme národ hravý, tak geocaching skýtá možnosti se něčemu naučit v navigaci a ještě si u toho pohráti. Což mnoho lidí včetně mě začalo dělat. A teď ta otázka: Jak tato exploze působí na ty geocachery, kteří se touto hrou zabývají již měsíce, ba roky? Jsou nadšeni z přílivu nových hráčů, nebo jim nový adepti berou jejich ojedinělou zábavu a ze zábavy, která byla ještě před několika měsíci dosti vyjímečná, v našich poměrech určená pro užší skupinu ( vlivem finanční náročnosti přístrojů), zábavu skoro tuctovou a všední? Mají zájem na tom, aby se obec geocacherská geometrickou řadou zvětšovala, nebo jsou otráveni z toho, že geocacherů přibývá?
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 14:02

A teď ta otázka: Jak tato exploze působí na ty geocachery, kteří se touto hrou zabývají již měsíce, ba roky? Jsou nadšeni z přílivu nových hráčů, nebo jim nový adepti berou jejich ojedinělou zábavu a ze zábavy, která byla ještě před několika měsíci dosti vyjímečná, v našich poměrech určená pro užší skupinu ( vlivem finanční náročnosti přístrojů), zábavu skoro tuctovou a všední? Mají zájem na tom, aby se obec geocacherská geometrickou řadou zvětšovala, nebo jsou otráveni z toho, že geocacherů přibývá?


Osobně mi příliv nových lidí nevadí, naopak. Noví lidé = nové cache.
Nevím jak jiní, ale já nepovažuji geocaching za zálibu pro horních 10k. Je to o tom, že nemohu mít vše naráz. Buďto mám GPS, nebo foťák, kameru, myčku, milenku, auto atd.
Myslím, že nikdo není otráven z toho, že geocacherů přibývá. Proti minulosti je zde pouze ten rozdíl, že lidí je víc a už se všichni neznají osobně (což před několika lety v podstatě platilo).
Pokud vznikající cache odpovídají publikovaným pravidlům, pokud noví geocacheři "neničí" cache a místo jejich úkrytu, pokud nepodvádějí při logování, pak je vše v pořádku a jsou vítáni.
Toť můj názor "zpoza kopce".
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 14:20

Čistě teoreticky mi taky příliv nováčků nevadí, ovšem jak je vidět hlavně na tomhle fóru, tím, že je zábava masovější, má i masové problémy. Myslím, že díky tomu, že si GPS může pořídit už kde kdo, se řeší neustále nějaké kraviny a lidi se tu neustále napadají a hádají. Myslím, že Geocaching nebýval zbohatlickou zábavou. GPS si kupovali lidi, kteří mají vztah k přírodě, cestování, dobrodružství... prostě ti, co byli ochotni objetovat spoustu peněz za věc, která je v postatně naprosto nepotřebná (zbohatlíci si kupovali mobilní telefony :-)). Prostě se bohužel s nižší cenou častěji stává, že si GPS koupí člověk, který zbaštil všechnu moudrost světa a nevidí si do huby. Příliv takových nováčků mi vadí. Myslím, že takových lidí je menšina, a většina nováčků je normálních, ale i tak mě tihle chytrolíni dokážou otrávit natolik, že mám chuť se na to vykašlat :-(
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 14:28

Včera a dnes jsem si vcelku podrobně pročetl fora na tomto webu. ...

Dostal ses az k tomuhle historickemu threadu z letosni zimy?
Zatim se nenaplnily pesimisticke vize z tohoto threadu (vykradaci cachi, cache na kazdem smetisti).
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 15:41

... ale i tak mě tihle chytrolíni dokážou otrávit natolik, že mám chuť se na to vykašlat :-(


Bud konkretni ... proc se za to stydet ?
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2005 - 22:59

Víš, Ivet, oni takoví lidé, jak píšeš, co se neumějí chovat a myslejí si, že sežrali všechnu moudrost světa, nejsou jen mezi námi, nováčky. Nelíbí se mi, že se na nás, začátečníky, díváš tak s patra. To, že někdo začal později než ty, ještě neznamená, že je to horší člověk. Prostě se o GC jen později dozvěděl, nebo později našetřil na přístroj, nebo tak. Naopak si myslím, že noví lidé mohou svým nadšením a zaujetím přinést nové podněty, nové nápady, nové diskuse; jistě i nové omyly, ale to je přece život! Nesuď nás tedy, prosím, tak přísně.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 16:18

Dostal ses az k tomuhle historickemu threadu z letosni zimy?
Zatim se nenaplnily pesimisticke vize z tohoto threadu (vykradaci cachi, cache na kazdem smetisti).


Tak to se omlouvám, tak dalece jsem nezašel a měl jsem. Tady je zodpovězeno prakticky vše co mne trápilo a co jsem si myslel. Takže se omlouvám za nošení dříví do lesa a pokládání již dávno zodpovězeného.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 16:07

Bud konkretni ... proc se za to stydet ?

Konkrétní jméno mě vyloženě nenapadá (já je většinou okamžitě zapomínám). Jde spíš o takový celkový dojem s těch diskusí, co se tu vedou. Pokud mám být konkrétní, tak třeba to, co se odehrálo v Poděkování za kešky mě teda pěkně otrávilo. A takové vlákno je tu co 14 dnů. Přijde mi, že se sem někteří chodí jen pohádat :-(.
(Tak mě napadá, Honzo, nedala by se udělat sekce Chci se pohádat.... Mělo by samostatný rss a člověk by nebyl furt tak otrávenej)

  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 17:21

Tak to se omlouvám, tak dalece jsem nezašel a měl jsem. Tady je zodpovězeno prakticky vše co mne trápilo a co jsem si myslel. Takže se omlouvám za nošení dříví do lesa a pokládání již dávno zodpovězeného.


Přesto si ještě jednu otázku neodpustím. Hodně se píše o tom, že povětšinou příliv nových geocacherů je vítán, ale jenom těch slušných, těmi co ničí kešky, nebo je likvidují je opovrhováno. Na první pohled by se s tím dalo souhlasit, ale mě neleze do hlavy spojení geocacher a ničitel. Kdo všechno je tedy geocacher? Jaký význam toto slovo má? Vždyť člověk který cache ničí nejní geocacher, to je pachobyčejný haj.....!!! Nebo to tak nejní? Vím, že povahově v našem národě převládá závist, ať už z úspěchu, z toho že se někdo baví, z majetku, prostě ze všeho. Ale nedovedu si moc dobře představit člověka, který bude do GPS stahovat nové cache a polovinu bude hledat, a polovinu bude ničit. Osobně si myslím, že obava ze špatných geocacherů nejní oprávněná, protože neexistují. Existují jenom dobří a špatní lidé. A ti co se rozhodnou, kešky ničit se nemusí ke geocachingu vůbec hlásit, nemusejí se logovat, postačí jim, že budou stahovat wpt a ničit. Ale to se asi nedá ovlivnit. Nicméně si myslím, že zaplaťbůh nejní moc těch, kteří našli zálibu v destrukci, těch kteří zakoupili GPSku pro to aby mohli kazit zábavu druhých. Možná, že to nejní pravda, že jich je dost. Ale v případě, že to mu tak je, tak jsem měl za svůj prozatím velmi krátký život geocachera štěstí, protože na všechny kešky na které jsem doposud vyrazil byly živé a zdravé.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 17:43

To sa opiera o skusenosti, ktore maju v USA, u nas nastastie zatial k nicomu podobnemu nedoslo. Pre mna je kazdy novy geocacher vitany, ihrisko mame dostatocne velke :)))
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 7:51

Jde spíš o takový celkový dojem s těch diskusí, co se tu vedou. Pokud mám být konkrétní, tak třeba to, co se odehrálo v Poděkování za kešky mě teda pěkně otrávilo. A takové vlákno je tu co 14 dnů. Přijde mi, že se sem někteří chodí jen pohádat :-(.(Tak mě napadá, Honzo, nedala by se udělat sekce Chci se pohádat.... Mělo by samostatný rss a člověk by nebyl furt tak otrávenej)

No ja bych to tak cerne nevidel, obcas je potreba uklidit stul a jet dal. Debata o nazvech a jejich jedinecnosti myslim prinesla vysledek - novejsi nazvy jsou kapku vic napadite a ne jen hola jmena lokalit.
Casto by k potlaceni zbytecnych emoci postacila moznost hlasovat misto sahodlouhych diskuzi. Ale (pro me prekvapive) je o to maly zajem - i kdyz minimalne 3 hlasy ( 1x proti, 2x nevim) jsou podle statistiky neplatne.
Koneckoncu jsme to porad my stejni padousi, kterym jde i o neco navic, a jsme ochotni o to i trochu zabojovat. Tak navrhuji pro klid v dusi moje prispevky necist.
Ale po zkusenostech z posledni doby si beru k srdci radu dLBR - zklidnim hormon a pujdu se projit do lesa.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 9:22

No, já po té poslední diskusi spíš měla pocit, že si mám začít prosazovat zrušení všech MicroCache, protože je nemám ráda a všech logů TN/LN... Ale protože vim, že jsou místa, kam se nic jiného než mikro dát nedá a že né né vždy si člověk v cahce něco vybere, nebo nezapomene vzít něco dovnitř (skleróza je věc hrozná), tak mi přijdě dětinský něco takovýho požadovat, protože jsou lidi, co prostě mají mikro rádi (většinou jsou to nějaké městské cache). Chtělo by to trochu empatie (a to platí pro všechny).
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 10:47


No, já po té poslední diskusi spíš měla pocit, že si mám začít prosazovat zrušení všech MicroCache, protože je nemám ráda a všech logů TN/LN...


K tomu TNLN - když jsem začínal, nechápal jsem, jak může někdo logovat na regular keši s TNLN. :-)
Dnes po nějaké době už mi to tak nevadí, zvlašť po tom, co jsem po navštivení první padesátky keší (a založení čtyřech) vrazil do obsahu pokladů přes tisícovku :o). Trochu totiž nesnášim strkat do keší naprosté nepotřebnosti, nebo poškozené předměty, rozpadlé kinder hračky a podobně, což podle mne patří spíš rovnou na do popelnice. Takže jsem se snažil ukládat hezké, nebo aspoň trochu užitečné či zajímavé drobností.
Některé kešky jsou "odpadnimi předměty" dokonce přeplněny (např. IQ cache, kterou jsem drobanek zrekultivoval). Jenže pořád je lepší poloprázdná schránka, než plná schránka, ale připomínající odpadkový koš. Ale, jak bylo správně řečeno Ivet, chce to v sobě pěstovat více "empatie" a tolerance k jiným názorům a preferencím, takže tento můj příspěvek berte jen jako moji úvahu :-)
Předměty v pokladech teď většinou vyměňujeme v případě, kdy jdeme s dětmi, nebo něco přidám, pokud mám s sebou něco vhodného.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 11:29

Ahoj, Naprosto s Tebou souhlasim, ac mam za sebou teprve 4 nalezene a jednu bohuzel nenalezenou...Rozbite a usmudlane kinder nesmysly mi trochu srazeji motivaci ka nalezeni dalsich cachi. Kdyz uz clovek nechce (nemuze) obetovat nic pekneho, zabavneho, uzitecneho a smysluplneho, mel by se dle meho nazoru jen zapsat a radeji tam nedavat nic. Napriklad vcera jsem si v praci hral s jojem a na dotaz, kde jsem to sebral, jsem s gustem odpovedel, ze bylo soucasti pokladu :)
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 11:52


Taky bych si dovolil si prisadit. Nemam vubec nic proti kinder vecem v keskach - pro geocachery s geodetmi je to asi fajn. Ale kdyz jsem na Hvezda game park nasel v kesce damskou vlozku, tak se mi fakt zvednul kybl...a jeste bych pridal podobnou story - prebyvam ted nejaky cas ve Stuttgartu a tak lovim tady. Jednou po praci (byla uz dost tma) jsem nasel cache, prehraboval jsem vecma a najednou mi neco zaclo bzucet v ruce...ano, byl to vibrator! Takze jsem si honem umyl ruce v potoce, kesku narychlo uklidil a bezel domu si "vydezinfikovat" ruce. Proto - a to bych navazal na nedavnou debatu - jsou pro me nejlepsi alternativou TB, jeep, geomince apod. Je to zadarmo a clovek muze sledovat jejich cestu. Potom nemusim psat No trade apod.

  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 12:08

...Rozbite a usmudlane kinder nesmysly ....


Zas je to o te toleranci. Ty kinder hracky se stavaji usmudlanymi vetsinou az pri pobytu v cache (nebo je snad nejdriv doma nekdo poctive vali v blate a slape na ne?). Jde o to, ze Kinder hracka muze potesit nejake dite. Byla doba, kdy treba Dorcadionovic Myska sbirala Krtecky z Kindervajicek, takze by ji urcite v cache potesil. Stejne tak je to treba s hrackama od McDonalda (Myska sbirala Smouly). Chapu, ze dospelej chlab by radsi nuz od Victorinoxu...
To, ze se nekomu vec zda nepotrebna, neznamena, ze bude pro vsechny. Do fabianova pokladu jsme na zacatku traba dali starsi mikinu, uplne novej svetr, ktery mi koupila mamca a zdal se mi desnej a podobne... no a dneska mikina, ktera mi lezela ve skrini, hreje jedno nejmenovane geodite a ze svetru mela ohromnou radost nejmenovana geohledacka, ktera uz se nemuze dockat zimy, az ho bude moc nosit. Proste do cache davame veci, ktere uz doma nepotrebujeme - starsi, pouzivane, ale pro nas uz nezajimave. Stejnetak reklamni predmety, hracky z kindervajicek (dostali sme jich krabici a po probrani toho zustala polovina), hracky od McDonalda a pripadne nejake dokoupene drobnosti (sklenene kaminky, duhove kulicky, plastove mouchy, polodrahokamy, muslicky). Stoji nas to vice-mene minimum penez (daleko vesti investice je do tech krabicek na cache) a nemam pocit, ze bych tam davala nejaky odpad. Je to zas o tom, ze kazdy mame jinou predstavu o tom, co tam nejdeme...

  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 12:09

Naprosto s tebou souhlasim! Geocaching je pro všechny věkové kategorie, a když si představim jak male ditě otevře cache a najde vibrátor, to mi nepřipadá vhodne. Jsem sice čerstvý geocacher ( 57nalezených, 3 zasazené) ale myslim si, že geocacher by si měl uvědomit co do keše dává a kdo tu cahe může otevřít!! Já jsem proto do cache dávat reklamní věcičky (tužky, přívěšky,metry atd.), originální CD, kancelářské potřeby, drobnou elektroniku, kinder věcičky, plyšáky (pro ty nejmenší :-)) a jiné drobnosti. Co se týče otázky že lidi ničí nebo kradou cache. K tomu nejni co říct, jen snad to, že kdybych viděl někoho kdo ničí nebo krade cache tak bych mu dal na místě nakládačku. Jinak nováčky (opravdové geocachery) vítám s radostí. Nejsou to ani 2 měsíce, co i já jsem byl nováčkem :-) :-)
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2005 - 12:40

Ale kdyz jsem na Hvezda game park nasel v kesce damskou vlozku, tak se mi fakt zvednul kybl...

Vložka je od nas, z doby, kdy v ČR neexistovali geoděti a cache byly plné prezervativů. Byla nepoužitá, hygienicky balená, takže nám (v té době) na ní nepřišlo nic závadného (přijde mi to stejné, jako dát do cache toaletní papír, papírové ubrousky nebo vatičky na čištění uší). Vzhledem k tomu, že už chodí dost děti, myslela jsem, že to někdo odstraní, stejně, jako se to dělá s prezervativy. Doufám, že to udělá aspoň nějaký další návštěvník.
To, že se ti z ní zved kýbl budu brát tak, že za ty dva roky, co tam leží, už nevypadá nejlíp (ostatně jaká papírová věc by vypadala po dvou letech normálně). Pokud si s tím měl jiný problém, tak si o tom můžeme popovídat e-mailem nebo v diskusi na úplně jiných stránkách...
(Problém s vybrátorem chápu, je to úplně jiná kategorie zboží.)
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 2:14

Zas je to o te toleranci. Ty kinder hracky se stavaji usmudlanymi vetsinou az pri pobytu v cache (nebo je snad nejdriv doma nekdo poctive vali v blate a slape na ne?). Jde o to, ze Kinder hracka muze potesit nejake dite. Byla doba, kdy treba Dorcadionovic Myska sbirala Krtecky z Kindervajicek, takze by ji urcite v cache potesil. Stejne tak je to treba s hrackama od McDonalda (Myska sbirala Smouly). Chapu, ze dospelej chlab by radsi nuz od Victorinoxu...
To, ze se nekomu vec zda nepotrebna, neznamena, ze bude pro vsechny. Do fabianova pokladu jsme na zacatku traba dali starsi mikinu, uplne novej svetr, ktery mi koupila mamca a zdal se mi desnej a podobne... no a dneska mikina, ktera mi lezela ve skrini, hreje jedno nejmenovane geodite a ze svetru mela ohromnou radost nejmenovana geohledacka, ktera uz se nemuze dockat zimy, az ho bude moc nosit. Proste do cache davame veci, ktere uz doma nepotrebujeme - starsi, pouzivane, ale pro nas uz nezajimave. Stejnetak reklamni predmety, hracky z kindervajicek (dostali sme jich krabici a po probrani toho zustala polovina), hracky od McDonalda a pripadne nejake dokoupene drobnosti (sklenene kaminky, duhove kulicky, plastove mouchy, polodrahokamy, muslicky). Stoji nas to vice-mene minimum penez (daleko vesti investice je do tech krabicek na cache) a nemam pocit, ze bych tam davala nejaky odpad. Je to zas o tom, ze kazdy mame jinou predstavu o tom, co tam nejdeme...

Jenze ta vec bylo jakesi auticko s ulomenym koleckem a trvam na tom, ze to je nehoraznost a pokud nekdo uz nepotrebuje vuz "kindermade 3x3 wheel" mel by ho insertnout do kose a nikoliv do cache. To ze kazdy potrebuje a ocekava neco jineho snad ani nebylo potreba vysvetlovat, zda se mi to byti zrejme...
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2005 - 1:03

Dovolim si ozrejmit jednu drobnost. Vyraz "usmudlane" neznamena ze dana vec je umolousana, spinava ci zablacena. Sberatel kinder volovinek asi dost tezko bude hledat kesky za ucelem rozsireni sve sbirky. Jiste, muze ho to tam prekvapit, ale to snad aby hledal kesky "for kinder toys lovers..." pro bezneho cache-chasera, jak jsem tak vypozoroval ze zdejsiho webu(stejne jakozto pro mne) je kinder ble usmudlana(tj. nezajimava, nedumyslna, nudna...) zalezitost naprosto na nic.
  • 0




3 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 3 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka