Přejít na obsah


Fotka

Multicache


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 12:59

Geocachingem se opravdu nezabývám dlouho a cca 30 kešek mne opravdu neopravňuje k tomu, abych mohl objektivně hodnotit. Každopádně jeden postřeh mám. Jezdím dost po vlastech českých a na místě určení mám mnohdy 2-3 hodinky času. A tak dnes, kdy se zabývám geocachingem, proč si v místě neudělat alespoň jednu kešku, vždyť kdoví kdy se sem zase dostanu. Kešky mám samozřejmně všechny stažené v GPS. Z čísla kešky se dozvím, jestli se jedná o tradiční, či jinou. V případě, že je to jiná, než tradiční, tak vzhledem k tomu, že jsem na toto nepřipraven, tak mám smůlu.
A teď ten kacířský postřeh: Bylo by hodně dalece od pravidel geocachingu, kdyby autoři jiných než tradičních kešek na místo kde je startovní bod, nebo v jeho blízkém okolí, ukryl startovní kešku, třeba ve velikosti microcache, která by obsahovala popis cache. Myslím, že by to o trochu ulehčilo život, místo telefonování, stahování nápověd a pod. ( dokonce někteří, třeba ani takovou možnost nemají). Jestliže je to až tak do nebes volající blbost, tak mne prosím nekamenujte, pomyslete si že jsem cosi a písněte svůj názor. Jsem ještě mladý a nezkušený geocacher.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 13:18

Úvaha to jistě není nikterak špatná, ale je mnoho zajímavých "startovních" míst, kam se nedá dát žádná cache (například Shopping cache, ale ta není multi, ale unknown - což je správné označení)
Takhle jsem udělal Rovínek. Je to Multicache, která, má na startovním bodě mikro, kde jsou instrukce, jak najít hlavní cache, která se na toto místo nedala nikam bezpečně schovat.
Problém je možná spíše v tom (to je jen můj názor), že multikeš je název pro sérii více schránek, kdežto situace, kdy je potřeba něco vypočítat ze zadání na GC.COM podle toho, co se nachází na výchozích souřadnicích, by se spíš mohlo nazývat jako "unknown cache". Pak by to bylo jasné hned z názvu :-)
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 11:54

Původně jsem se do této diskuse zapojit ani moc nechtěl, ale nakonec mě to nedalo. Až na to komentování "moudrého" či "hloupého" bych docela souhlasil s tím co napsala Ivet. Pořádná příprava na jakoukoli multi je skutečně základem a protože jsem docela pěknej lajdák, tak musím říci, že se vždycky těším na společné geoakce s Bentleyem007, jak ten má připravené podklady pro multi, ale i obyčejné cache, to je teda paráda (včetně možných přístupových cest atd.). Naposledy se nám to vyplatilo myslím u cache Kotyz, kde je teda tradiční multi, ale kde jsem měl v gpsce ještě původní souřadnice a tak po skoro 40 minutách hledání došlo na překontrolování souřadnic podle podkladů... (no z toho by se také dalo vyvodit, že i pořádná příprava je k ničemu, když je kolega bordelář...). Ale abych se trochu vrátil k vlastnímu předmětu diskuse, a tedko si budu trochu protiřečit, jako správnej bordelář jsem si z lenosti vytvořil vlastní popisy všech cache v ČR, včetně souřadnic a nahrál si je do mobilu ve formě java midletu. Celý soubor, který si pro sebe aktualizuji cca jednou týdně momentálně zabírá necelých 210 kB. Je ale fakt, že jsem ho použil spíše výjimečně, ale na druhou stranu to skutečně může pomoct v případě, že jedu někam nečekaně a vznikne mě i nečekaný časový prostor na zábavu. Mimo vlastního času to pak nestojí žádné peníze a pro případ, že by si člověk nebyl jistý aktuálností dat, tak není nikdy problém aktuálnost zjistit cestou wapu. Jo a když už jsem u Ivet ... na ten Brdský poklad se těším jen až tam budu mít cestu ... Bentley007 zaúkoloval naší společnou kamarádku z Dobříše a ta nám tu knížečku koupila ... no platil ji Bentely007 abych byl přesnej...)
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 13:39

Úvaha to jistě není nikterak špatná, ale je mnoho zajímavých "startovních" míst, kam se nedá dát žádná cache (například Shopping cache, ale ta není multi, ale unknown - což je správné označení)
Takhle jsem udělal Rovínek. Je to Multicache, která, má na startovním bodě mikro, kde jsou instrukce, jak najít hlavní cache, která se na toto místo nedala nikam bezpečně schovat.
Problém je možná spíše v tom (to je jen můj názor), že multikeš je název pro sérii více schránek, kdežto situace, kdy je potřeba něco vypočítat ze zadání na GC.COM podle toho, co se nachází na výchozích souřadnicích, by se spíš mohlo nazývat jako "unknown cache". Pak by to bylo jasné hned z názvu :-)


Ano souhlasím, že existují velmi zajímavá místa ke startu cache, a že se tam bohužel startovní cache umístit nedá, ale jsem přesvedčen, že z 99% se v okruhu 200 metrů takovéto místo najde. A pak stačí, aby tato startovací cache obsahovala návod a startovací pozici, která byla původně zamýšlena, a už to jede jako po drátkách v původním záměru.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 12:16

... na ten Brdský poklad se těším jen až tam budu mít cestu ... Bentley007 zaúkoloval naší společnou kamarádku z Dobříše a ta nám tu knížečku koupila ... no platil ji Bentely007 abych byl přesnej...)

Panebože, proč jsme se nedohodli s knihkupectvím na nějaké provizi :-ooooo
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 13:06

Ale abych se trochu vrátil k vlastnímu předmětu diskuse, a tedko si budu trochu protiřečit, jako správnej bordelář jsem si z lenosti vytvořil vlastní popisy všech cache v ČR, včetně souřadnic a nahrál si je do mobilu ve formě java midletu. Celý soubor, který si pro sebe aktualizuji cca jednou týdně momentálně zabírá necelých 210 kB.

Nedáš to někam na download? Já si to teda synchronizuju do PDA (vogiho seznam), ale mobil je ještě lepší...


  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2005 - 11:38

... jako správnej bordelář jsem si z lenosti vytvořil vlastní popisy všech cache v ČR, včetně souřadnic a nahrál si je do mobilu ve formě java midletu. Celý soubor, který si pro sebe aktualizuji cca jednou týdně momentálně zabírá necelých 210 kB.

Já teda netuším, co je java midlet, ale jestli je to něco, co by mi v telefonu ukázalo popis cache u které se vyskytuju, tak to by se mi moc a moc líbilo. Akorát nevím, jestli by mi to fungovalo, protože mám Nokii 6100. Dá se ten midlet někde stáhnout, nebo nějak vytvořit a vyzkoušet?
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 14:29

U nových kešek to není špatný nápad. Ale nemyslím si že by to mělo nějak zásadní přínos. Skoro každý má dnes mobil, stáhnutí popisu přes wap stojí pár korun (doslova, někdy i méně), a je to jednoduché. Navíc u spousty multicachí je potřeba mít popis sebou a nestačí si ho jen na začátku přečíst. Tzn. pak by buď autor musel dát do prvního microboxu dvacet kopií návodu, nebo by si ho každý musel opsat a to je IMHO o dost větší práce než se na cache předem připravit :).

Osobně mám raději multicache, u kterých není potřeba hledat průběžné microboxy, obzvlášť když by musely být na exponovanějších místech (a nebo mimo ideální trasu, což je škoda). Čím víc microboxů, tím větší šance na to že se některý z nich ztratí.

  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 12:37

Panebože, proč jsme se nedohodli s knihkupectvím na nějaké provizi :-ooooo


No vidíš, tolik práce s multi a nakonec jste ji nedomysleli do důsledku... :-))
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 16:16

Kdo ještě nevyrazil na Brdský poklad, o hodně přišel :-) Moc hezké místo a zatím nejhezčí obsah pokladu, co jsem zatím viděl :-)
Mimochodem, ty Dobříšské pověsti jsou pěkně převyprávěné, děti je chtějí večer číst místo pohádek na dobrou noc (při horrorech se jim asi lépe usíná ;-))
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 19:02

Zo zaciatku som bol presvedceny, ze na kesovani je najlepsia ta domaca priprava :-)
3 sady map, 3D model, letecke foto atd.
Hlavne pri multi je to radost, ked sa da uhadnut dopredu dalsi stage, vsak Toni :-)
Teraz uz na tom tak nelipnem, ale multi bez pripravy by chybal jeden rozmer
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 15:38

Nezda sa mi to ako dobry napad. Je to sice system, ktory ja osobne pri multicache pouzivam, ale nemozes to pozadovat po ostatnych. Chce to skor dobru pripravu pred cestou, pripadne investovat napr. do PDA a mat informacie tam.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 16:47

U nových kešek to není špatný nápad. Ale nemyslím si že by to mělo nějak zásadní přínos. Skoro každý má dnes mobil, stáhnutí popisu přes wap stojí pár korun (doslova, někdy i méně), a je to jednoduché.
Navíc u spousty multicachí je potřeba mít popis sebou a nestačí si ho jen na začátku přečíst. Tzn. pak by buď autor musel dát do prvního microboxu dvacet kopií návodu, nebo by si ho každý musel opsat a to je IMHO o dost větší práce než se na cache předem připravit :).


Osobně mám raději multicache, u kterých není potřeba hledat průběžné microboxy, obzvlášť když by musely být na exponovanějších místech (a nebo mimo ideální trasu, což je škoda). Čím víc microboxů, tím větší šance na to že se některý z nich ztratí.

Asi jsem nebyl správně pochopen. Nemluvím o množství microboxů (to je samozřejmě hloupost), pouze o startovní micro.

  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 16:54

Nezda sa mi to ako dobry napad. Je to sice system, ktory ja osobne pri multicache pouzivam, ale nemozes to pozadovat po ostatnych. Chce to skor dobru pripravu pred cestou, pripadne investovat napr. do PDA a mat informacie tam.

Ano, když je možná příprava, tak nejní problém. Ovšem ta nejní možná vždy. Investice do PALMU je sice rozumné řešení, ovšem nemůže si to dovolit každý. Nikomu nic se samozřejmě přikazovat nedá, ale o kvalitě kěšky povětšinou vypovídá její navštěvovanost a logy. A myslím, že toto je možnost zpřístupnit kešky i těm méně připraveným.

  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 9:50

Nezda sa mi to ako dobry napad. Je to sice system, ktory ja osobne pri multicache pouzivam, ale nemozes to pozadovat po ostatnych. Chce to skor dobru pripravu pred cestou, pripadne investovat napr. do PDA a mat informacie tam.


Je mozne nekde ziskat seznam vsech cachi v CR nebo treba v predem urcenem kraji i s popisem? PDA mam a rad bych toho vyuzil.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 18:11

Asi jsem nebyl správně pochopen. Nemluvím o množství microboxů (to je samozřejmě hloupost), pouze o startovní micro.


Ale stále je to o tom jak lehce najít kešku, vůbec se na to nepřipravit a nevědět ani pomalu kde jsem a kdo ji třeba založil a proč. Neber to zle prosím.-Ale kupříkladu nedávno jsem si ulovil kešku protože jsem jel okolo, neměl jsem žádné podklady, ale uspěl jsem. Na druhou stranu jsem měl docela divný pocit že jsem byl někde a ani nevím, čím bylo místo zajímavé a co chtěl owner umístěním kešky právě sem, kolegům třeba ukázat. Je pravda, že bylo krásně a že mě přibyl bodík. Ale radost z něj až tak velikou nemám.
Zkrátka příprava je pro mne osobně dost důležitá a myslím si (teda hovořím za sebe),že ke geovýpravám prostě patří.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 17:28

... o kvalitě kěšky povětšinou vypovídá její navštěvovanost a logy. A myslím, že toto je možnost zpřístupnit kešky i těm méně připraveným.

Ty si nejsi schopný předem naplánovat kam půjdeš (a řádně se připravit) a ve výsledku mám odfláknutou keš já, protože nepostávám na startu a nerozdávám zadání...
Ber to prostě tak, že jsou cache, na které můžeš jít jen s GPS a pak jsou takové, na které se musíš předem připravit.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 18:29

Nikomu nic se samozřejmě přikazovat nedá, ale o kvalitě kěšky povětšinou vypovídá její navštěvovanost a logy.

Navstevovanost urcite nevypoveda o kvalite cache, skor o jej umiestneni.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2005 - 23:41

Ale stále je to o tom jak lehce najít kešku, vůbec se na to nepřipravit a nevědět ani pomalu kde jsem a kdo ji třeba založil a proč. Neber to zle prosím.-Ale kupříkladu nedávno jsem si ulovil kešku protože jsem jel okolo, neměl jsem žádné podklady, ale uspěl jsem. Na druhou stranu jsem měl docela divný pocit že jsem byl někde a ani nevím, čím bylo místo zajímavé a co chtěl owner umístěním kešky právě sem, kolegům třeba ukázat. Je pravda, že bylo krásně a že mě přibyl bodík. Ale radost z něj až tak velikou nemám.
Zkrátka příprava je pro mne osobně dost důležitá a myslím si (teda hovořím za sebe),že ke geovýpravám prostě patří.

ne ne, nijak zle to neberu, akoráte si myslím, že je lepší přijeti na slepou kešku a zdolati ji, než stahovat nápovědy abych ji pokořil. Pravda do dnešního dne jsem za 13 dní pokořil pouhých 30 kešek, ale nikdy jsem k jejich zdolání nepoužil nápovědy, nebo přítele na telefonu. Přečti si logy. Dost se objevuje souvětí, kešku jsme nenašli, tak jsme použili nápovědu, a objevili za 3 min. To je stejné, jako když řeknu: Jsem myslinec, vylezu na posed, vy mi chyťte srnce, přiveďte před posed, a já ho střelím. No nic, neber to zle, ale myslím, že startovací cache je menší zlo, než nápovědy stažené, ba po telefonu od předchozích nálezců. Já tu cache nemusím nalézt za každou cenu, ale musím ji nalézt sám, né si připsat pouhý bod, za to, že ji před dvěma dny našel můj přítel a řekl mi kde leží.

  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2005 - 10:24

Je mozne nekde ziskat seznam vsech cachi v CR nebo treba v predem urcenem kraji i s popisem? PDA mam a rad bych toho vyuzil.

No nejjednodussi je upgradnout si account na gc.com na Premium a vyuzivat jejich Pocket queries ... ma to jednu vadu, stoji to $30/year ... na PDA pak data loaduju do GPxSonaru. Samozrejme existuji i reseni 'zadarmo', ale ne uz tak jednoducha ... ale vhledem k tomu, ze se u compu pohybujes 'vice nez normalni lide', tak urcite zvladnes i ta 'slozitejsi' reseni ... ;-)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama