Přejít na obsah


Fotka

Šťourání v Bluetooth modulech


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 19:02

Dokázal by mi někdo z technicky zasvěcenějších kolegů vysvětlit, k čemu je u GPS bluetooth modulů 51 kanálů? Pokud vím, tak družic je okolo třicítky...
  • 0

#2 Dartanan

Dartanan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 19:25

Tak tedy trochu teorie bez praxe

Družice vysílají v pásmech, které jsou zvoleny záměrně tak, aby byly minimálně ovlivněny meteorologickými vlivy[8]. Přiděleno je několik frekvencích a každé frekvenci odpovídá jeden vysílací kanál: zdroj wikipedie.cz odkaz GPS


Snad ti to k necemu bude, ale stejne, 51 kanalu je docela dost, nebot muj bluetooth modul ma jen 21, ale funguje celkem spolehlive.
  • 0
Dartanan

#3 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 19:40

Někde na fórech jsem četl, že další kanály slouží k lepšímu vypořádání se s odraženými signály, podle mě ještě můžou pomoct rychlejšímu vyhledání signálů, ale popravdě z žádného opravdu věrohodného zdroje jsem bohužel zatím nic nevyčetl a taky by mě to dost zajímalo.:(
  • 0

#4 TOREX

TOREX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 20:02

Zřejmě se jedná o rezervu pro případou kompatibilitu se systémem Galileo - v našich podmínkách je reálně možné zachytit 12 družic plus rezervní - která se ovšem nezobrazí.Pokud dojde k propojení se systémem Galileo popř Glonass, má více kanálů opodstatnění pro zvýšení přesnosti v zastíněném prostředí , vysoké budovy, skalnatý terén. Ale tohle je můj odhad a doměnka , žadná odborná odpověď.
  • 0
Geocaching je hra.........

#5 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 20:20

I s Galielem a SBAS je 51 podle mě moc...
Galileo by mělo mít 30 satelitů, GPS má momentálně 31. Všechny zároveň vidět nejsou, takže dejme tomu do 40 kanálů pro příjem z jednotlivých satelitů i s rezervou bych pochopil.
Do jaké míry by je reálná kompatibilita třeba s GLONASSem nebo COMPASem jen se změnou firmwaru netuším, ale moc nadějí bych tomu nedával.
K těm 12 satelitům... myslím, že dnes už je to číslo o něco větší, zkusím hodit do Trimble Office nový almanach.
edit: Tak to byla asi blbost, sorry.
edit2: Teoreticky by bylo vidět někdy až 15, pokud by byl jasný výhled i na obzor, což ovšem v některých podmínkách (loď, letadlo) není zas tak nereálné.
edit3: Počet satelitů jsem taky trošku přecenil. :) PRN1 teď zrovna nic nevysílá, takže jen 31.
  • 0

#6 Tragedie_v_JZD

Tragedie_v_JZD

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 117 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 20:36

marketing ... velky cislo pusobi lip ... :) kdyz nekdo propaguje 12 ... tak y musime minimlane 20 .. dalsi firma 30 a tak to jde... za par let budou vypisovat 200 kanalu ... to ze druzic je dohromady 64 (kdyz k tomu pricteme neexistujici galileo) uz bezny uzivatel neresi ... ale je cool, ma vic kanalu nez kolega od vedle .)
  • 0

#7 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 20:40

Přesně, něco jako megapixely. Čím víc pruhů, tím víc adidas
  • 0

#8 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 21:23

Nové Sirfy připravené pro Galileo mají dokonce 64 kanálů. Starší měly 20. Tak fakt nevim.:)
  • 0

#9 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1136 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 21:46

Družic je obvykle vidět tak 8-11, vím že byl u jednoho typu leteckých GPS průšvih že se kousal software když to vidělo více než 12 družic ale to se stávalo jenom málokdy takže to výrobci nějakou dobu trvalo než přišel na pravou příčinu. A to je letecký přístroj který má pro příjem družic ideální podmínky. O té "přípravě" na Glonas nebo Galileo bych si dovolil pochybovat protože ty fungují nebo budou fungovat v jiných frekvenčních pásmech. I když vím že nějaké přístroje které umí GPS i Glonas současně existují.
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#10 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 22:44

Galileo je reálné, protože jde o velice podobný systém, který bude jeden ze signálů vysílat přímo v pásmu L1 (stejné jako GPS). GLONASS je trošku jinde... jak frekvenčně, tak systémově, společný přijímač by musel být mnohem složitěji uzpůsoben i hardwarově. Některé geodetické přístroje ale kombinaci GLONASS + GPS skutečně využívaly. Teď koukám, že U-blox 5 má taky 50 kanálů. U-blox má většinou docela dobrou dokumentaci, tak možná z toho půjde něco vyčíst.
  • 0

#11 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 16 March 2009 - 13:59

Nějak jsem si na tohle vlákno vzpomněl až teď :)
Koukal jsem na ten 50 kanálový u-Blox5 a má v podstatě oddělené podsystémy pro vyhledávání a sledování signálů. Podle obecného povídání v dokumentaci 32 kanálů slouží jenom pro vyhledávání a dalších 16 pro sledování... jenom nevím, kam se poděly ty zbývající dva. :D
Výsledkem téhle architektury je velice rychlý TTFF (Time to First Fix) a zároveň dobré vlastnosti sledování + možná ještě další věci. Víc podrobností ale nevím. Rozhodně se to zdá být reálné a podobně to asi budou mít i jiné mnohakanálové přijímače.

edit: A když už jsme u toho uBloxu, tak ještě malinko offtopic...
Jestli umíte anglicky a zajímá vás GPS, jak funguje a všechny ty věci okolo, tak tady je podle mě docela pěkné, pochopitelné a ucelené povídání.
GPS Compendium
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama