Berounka
#1
Publikováno 21 srpen 2009 - 20:43
#2
Publikováno 21 srpen 2009 - 21:26
#4
Publikováno 07 březen 2016 - 9:45
Musím upozornit na projekt, který se chystá Berounku tak, jak ji známe a máme rádi, zničit. Je to tu zas. Po nacistech a komunistech se objevil další projekt… http://zpravy.aktual...720025900fea04/
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#5
Publikováno 07 březen 2016 - 9:59
A je někde informace, kterého úseku by se to mělo týkat?
Myslím, že vodní díla nemají jen negativní vlivy, stačí kouknout na jihočeské rybníky.
A jsem přesvědčen, že žít Jakub Krčín dnes, tak by měl s ekology nebetyčné problémy...
#6
Publikováno 07 březen 2016 - 10:02
Jsou to 4 předpokládané lokality. Například u Roztok nebo Rozvědčík. Takže by to odnesl třeba právě Rozvědčík, případně Písenecká rybárna.
#7
Publikováno 07 březen 2016 - 10:05
Jasně, nejsem ekologista. Krčín ale vytvářel krajinu, hráze dnešních rozměrů ji zabíjí. Psali jsme s kamarády petici již Štrougalovi (předseda vlády ČSSR) v lednu 1987, netušil jsem, že tuhle zhůvěřilost někdo znova vyndá na světlo. http://www.pvl.cz/vo...-dolni-berounky
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#8
Publikováno 07 březen 2016 - 10:18
Díky za odkaz, tohle vypadá mnohem hůř než jsem čekal, od Liblína až k Roztokám, vodáci by měli po žížalkách prakticky úplně (komu by se chtělo takovou dálku pádlovat volej), ostatní neumím posoudit, místní by věděli víc.
#9
Publikováno 07 březen 2016 - 10:41
Elektronická petice sice nemá velkou politickou sílu, ale pokud byste přesto chtěli odkaz: http://www.petice24...._udoli_berounky
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#10
Publikováno 07 březen 2016 - 10:52
Pro bohy nové i staré, to je taková pitomost, že se bojím toho, že to nějaký aktivní blb začne realizovat i bez ekonomické studie (která by jim to rozbila jak domeček z karet)
#11
Publikováno 07 březen 2016 - 10:55
Jak říká Tonda Blaník: "Kudy teče beton, tudy tečou prachy," nebo: "Čím větší koláč, tím větší drobky."
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#12
Publikováno 07 březen 2016 - 11:01
Už před 30 roky jsem říkal jednomu geologovi, že zrušili projekt přehrady u Křivoklátu. A on jen konstatoval, že lokalita je vybraná už od první republiky, a když je vybraná, vždy se jednou za čas objeví snaha ji postavit a to tak dlouho, až se postaví. No vidím, je to tu zas.
Ale co byste vodáci řekli na projektovaných 13 stupňů na Vltavě?
Zlatá Koruna pod vodou nebo klášter na poloostrově, Dívčák na ostrově, Rožmberk vodní hrad jako Orlík, Rájov pod vodou,... To snad se stavět nebude, ale je to stejný případ.
A Krčín měl už tehdy taky velké problémy. Jenomže za sebou měl Rožmberky a sám měl moc dost velkou, aby vše prosadil. A o jeho "lidumilnosti" se dodnes povídají legendy.
#13
Publikováno 07 březen 2016 - 13:36
Jo, to už jsem četl tohle. Nejsem příznivcem ani NP ani tohoto, ale když už, tak ať tam radši prosadí Národní park, než aby tam dělali přehrady.
#14
Publikováno 07 březen 2016 - 13:56
Pokud se to bude brát čistě ekonomicky (bez vyčíslení vlivu na krajinu), tak ta hráz bude. Protože její cena je proti povodňovým škodám, kterým může zamezit, nízká. Ale ani všechny obce pod plánovou nádrží s ní nesouhlasí, i když většina ano. Pokud se dříve stihne vyhlásit národní park, bude to v klidu. Navíc i v té studii (v prezentaci) je napsáno, že souhrn drobných opatření k zadržení vody v krajině, je rozumné řešení.
#15
Publikováno 07 březen 2016 - 14:08
Tohle by navíc měla být jen nějaká průtoková hráz, že by se to napouštělo jen při velké vodě a pak se to zase postupně upouštělo. A to znamená že všechen ten bordel, kterej by tam ta voda přinesla, by tam potom zůstal ležet.
#16
Publikováno 07 březen 2016 - 15:06
Tohle by navíc měla být jen nějaká průtoková hráz, že by se to napouštělo jen při velké vodě a pak se to zase postupně upouštělo. A to znamená že všechen ten bordel, kterej by tam ta voda přinesla, by tam potom zůstal ležet.
Nečetl jsem studii, jestli to bude sloužit jen jako retence, tak se o do budou muset ze zákona starat státní podniky povodí (zde Berounky), tzn. po konci povodňových událostí by měli čistit koryta od naplavenin. Druhá věc je jestli na to budou mít prachy.
Zadržování vody v místě spadu je v souladu s dnešním trendem v nakládání s dešťovými vodami což je s ohledem na úbytek podzemní vody velmi žádoucí. Sem patří budování, nebeských rybníků, retenčních nádrží, vsakovacích objektů, revitalizace vodních toků apod. (obecně LID system Low Impact development). Jenže zase by se to mělo aplikovat ne bezmyšlenkovitě ale s rozumem.
#17
Publikováno 07 březen 2016 - 15:10
Ano mělo by se starat povodí, ale všichni víme jak to dnes je, finance omezené a tohle budou pro povodí náklady navíc.
#18
Publikováno 07 březen 2016 - 15:58
Poldr nezajímá energetiky. Ten zajímá jen stavební firmy a pak příjemce dotací. Ale přitom opravdu ochránit před povodní může jen SUCHÁ přehrada a navíc na horním toku. Historicky asi jen Štěchovice, které se napustily samy těsně před dokončením.
Ono asi jde opravdu víc o peníze a politické tlaky, než o skutečnou ochranu.
Tady u nás chtějí odbagrovat pár stovek metrů břehu (tj. změnit park na řadu let na staveniště) a tím ochránit pár ulic a odvést vodu dál, tj. do centra. Přitom řeka je poslední kilometry před městem rovná jako když střelí, v polích jsou ale slepá rameny, kudy tekla kdysi. Jenomže zakřivit řeku, aby se vylévala tam, kde celá staletí před tím, to už nejde, tak se radši něco odbagruje a je z toho pěkná zakázka.
#19
Publikováno 07 březen 2016 - 21:49
Jo, to už jsem četl tohle. Nejsem příznivcem ani NP ani tohoto, ale když už, tak ať tam radši prosadí Národní park, než aby tam dělali přehrady.
Dnes jsem k případu zachytil zajímavý názor od výše položeného komunálního politika: Osobně si myslím, že jde spíše o skrytý „podprahový“ nátlak jehož cílem je vyhlášení Národního parku. Výstavba velké přehrady v centru (Evropy a v Čechách zvláště) je v 21. století nereálná (finančně, investičně).
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#20
Publikováno 08 březen 2016 - 8:39
Já to vidím zase jako "masírku" lidí médiemi a politiky aby se povolil ten NP. Podle uvažovaných návrhů by to měly byt možná dvě suché nádrže. Jinak je potřeba si uvědomit, že NP je prakticky likvidace normálního života na tomto území. Není to tak dávno co ekoušové tohle zkoušeli u nás v Tisé, ale protože tam máme CHKO a půl vesnice je v ní a půl ne tak všichni viděli ten rozdíl a NP neprošel. Mám kamaráda který je teď shodou okolností místostarostou jedné obce v NP Šumava a docela mi otevřel oči. Ale zpět k Berounce.Pokud to tam někdo zná, tak se jedná o lávku přes Berounku. V roce 1981 přišla první povodeň, kterou si pamatuju. Voda tekla cca půl až metr přes ní a trochu poničila zábradlí o dva roky později přišla další voda a lávku sebrala a vojáci tam postavili tu současnou. Při poslední povodni už opět šla voda přes ní a to je víc jak o metr vyšší. Co je důležité, jak rychle voda stoupne, tak i opadne. Tady by pak měla nějaká retence smysl, ale vůbec se v tom nevyznám a tak to nechm chytřejším. Na druhou stranu vím, že kam se hrnou politici a ekologové tam bude vždy problém. A kdo ho bude mít??? Ty obyčejný lidi, který tam žijou.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz
1 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů