Přejít na obsah


Fotka

Přesnější GPS ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
94 odpovědí na toto téma

#1 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1823 příspěvků(y)

Publikováno 13 January 2010 - 15:53

Tak nám Amíci možná o něco ulehčí hledání ;)

Krátká zpráva na Navigovat.cz
  • 0

#2 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1159 příspěvků(y)

Publikováno 13 January 2010 - 16:06

Neulehčí, ba naopak. Museli bychom totiž všechny kešky znovu lépe zaměřit. Když pak budeme spoléhat na přesnější zaměření, ale keška bude zaměřená pořád špatně, tak to bude spíš kontraproduktivní ;)
  • 0

#3 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 13 January 2010 - 16:31

Ona ta přesnost asi taky nebude lepší řádově.:) Jenom prostě bude víc družic nad hlavou a lepší geometrie, takže pokud někdo zaměřoval v době s dobrým signálem, tak člověk, co přijde v "horším" čase na tom může být lépe, než kdyby tam ty družice nebyly. To je asi tak vše. Jestli bude hledat cache ve skalní průrvě, kde stejně půlku signálů chytá odrazem nebo na víc než malou část oblohy nevidí, bude mu to jedno. Rozhodně na tom ale nebude hůř.
  • 0

#4 eL_KeDaRoSs

eL_KeDaRoSs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 288 příspěvků(y)

Publikováno 13 January 2010 - 20:11

Není to spíše snaha konkurovat přicházejícímu GALILEU? Co myslíte?
  • 0

#5 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 13 January 2010 - 20:48

Určitě ne. :) GPS má kromě optimalizace oběžných drah v záloze mnoho jiných podstatnějších změn naplánovaných dlouho dopředu (např. další civilní frekvence v pásmu L5). Krom toho, než bude Galileo, uplyne ještě dlouhá doba.
  • 0

#6 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1136 příspěvků(y)

Publikováno 14 January 2010 - 7:04

Jestli to přestane dělat takové excesy jako při zaměřování nového umístění cache u Kopicova statku (půl hodiny zaměřování, kromě pár ulétlých poloh všechno v kruhu o průměru asi 25m a hledači mi tvrdí, že to našli jenom podle hintu protože to je o 50m mimo) tak ano ale kdyby mne to přivedlo za ruku přímo až k cachi a aby mi potom někdo nadával že to mám zaměřené o 5m mimo tak by mne to ani nebavilo. (odchylka do 20m je podle mne v normě)
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#7 rr

rr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 14 January 2010 - 9:19

Jarous1 napsal/a:
Tak nám Amíci možná o něco ulehčí hledání ;)


Není důležité, jaké souřadnice máš ty, ale jaké měl owner když kešku zakládal ;)
  • 0
nás a naše geopříhody naleznete na www.rrota.cz

#8 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4290 příspěvků(y)

Publikováno 14 January 2010 - 9:59

abakus napsal/a:
Neulehčí, ba naopak. Museli bychom totiž všechny kešky znovu lépe zaměřit. Když pak budeme spoléhat na přesnější zaměření, ale keška bude zaměřená pořád špatně, tak to bude spíš kontraproduktivní ;)


stačilo by, kdyby si owneři vždycky (tedy pokud to není uprostřed lesa) ověřili polohu na digitálních mapách.
  • 0

#9 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 14 January 2010 - 12:58

Smogeo: Mnoo... I dvanáctikanálový přijímač má raděj třeba 8 družic místo 6, nebo 12 místo 10, atd.:). 24 družic viditelných z jednoho místa tahle změna určitě nepřinese. Těžko říct, jak přesně ta optimalizace bude vypadat, asi to fakt nebude nic zásadního, aspoň v naší oblasti. Například v okolí Afgánistánu není kvalita pokrytí nic moc a podobně tomu je i na jiných místech Země. Někde na netu jsou oficiální mapy globálního pokrytí a DOP. Pokud to optimalizací trochu zhomogenizují a vykryjí mrtvá místa, bude to fajn. Co se týče WAAS, zkus EGNOS. :) Od 1.10.2009 dokonce oficiálně.
  • 0

#10 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 10:23

V Evrope se pouziva EGNOS a nektere GPS to umeji. Mam holux-m1200 a ten by to mel umet. Stanic ktere posilaji informace korekce dat zpet na druzice pro technologii Egnos je ovsem dost malo, v CR neni zadna, pritom tyto zarizeni jsou u nas umistene na kazdem mezinarodnim letisti, opravna data jsou do letadel posilany radiove tusim ze v pasmu nekde mezi 400MHz - 450MHz, dosahuje se presnosti az 35cm. Bydlim v Ostrave a LKMT Mosnov jsem chytil na HAM radiu (koho by to zajimalo, zjistim znovu presne na jake frekvenci to vysila) ale je tim jsem skoncil, vysila to fsk modulaci a nemam sajn, cim to dekodovat. Pro beznou navigaci to je zbytecne, ale pro presne zamereni kese (na presnost 35cm) to by se oplatilo, ikdyby tam mel sebou clovek dotahnout notebook s modemem a UHF radiem.
  • 0

#11 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 11:21

To si pleteš s LAAS nebo DGPS. SBAS systémy jako EGNOS používají vlastní síť monitorovacích stanic (v případě EGNOSU 34 na území Evropy a severní Afriky... tzn. dnes už plný nominální stav - nejbližší jsou ve Varšavě, Berlíně a Curychu, ale pro systémy tohoto typu je taková hustota normální) a ve výpočetních centrech jsou ze získaných dat počítány velkoplošné korekce a další informace, které jsou pak vysílány k uživatelům prostřednictvím geostacionárních satelitů. Signál je shodný s GPS... nosná 1575,42MHz, BPSK modulace, Goldova rozprostírací posloupnost. Jenom data mají trošku jiný formát. Samozřejmě přesnosti řádově 30cm pomocí EGNOS dosáhnout nejde, ale ani to není účel. Od toho jsou DGPS sítě jako třeba CZEPOS.
  • 0

#12 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 12:36

alkes napsal/a:
To si pleteš s LAAS nebo DGPS.
SBAS systémy jako EGNOS používají vlastní síť monitorovacích stanic (v případě EGNOSU 34 na území Evropy a severní Afriky... tzn. dnes už plný nominální stav - nejbližší jsou ve Varšavě, Berlíně a Curychu, ale pro systémy tohoto typu je taková hustota normální) a ve výpočetních centrech jsou ze získaných dat počítány velkoplošné korekce a další informace, které jsou pak vysílány k uživatelům prostřednictvím geostacionárních satelitů. Signál je shodný s GPS... nosná 1575,42MHz, BPSK modulace, Goldova rozprostírací posloupnost. Jenom data mají trošku jiný formát.
Samozřejmě přesnosti řádově 30cm pomocí EGNOS dosáhnout nejde, ale ani to není účel. Od toho jsou DGPS sítě jako třeba CZEPOS.


Nic si nepletu, ja vim ze egnos je co jineho nez Laas ci jine technologie. To bylo mysleno jako dalsi varianta jak se dostat k opravnym (a presnejsim) datum, Spis to je takova vyzva, kdo ma lepsi a hlavne technicke informace.
  • 0

#13 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 13:03

Tak to jo, mě jenom zmátly ty monitorovací stanice na každém letišti a že pro EGNOS je jich málo. Mimochodem nevíš, jestli se dá někde na internetu získat informace, kterými rádiovými navigačními prostředky jsou jednotlivá letiště vybavena?
  • 0

#14 AdamKluka

AdamKluka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 13:13

Konecne bude keskovani v afghanistanu lepsi....
  • 0

#15 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 17:14

alkes napsal/a:
Tak to jo, mě jenom zmátly ty monitorovací stanice na každém letišti a že pro EGNOS je jich málo.
Mimochodem nevíš, jestli se dá někde na internetu získat informace, kterými rádiovými navigačními prostředky jsou jednotlivá letiště vybavena?


Vetsinou to najdes na oficialnich strankach jednotlivych letist, jsou tam uvedene frekvence (Vez, approach, ATIS, VOLMET atd.), veskere parametry (cislovani ranveji, vybaveni IFR a VFR), technicke zazemi (pocet cisteren, radlic, specialnich vozidel) atd. atd. Alespon na LKMT jsem to vsechno vycetl, je to tam v cestine i anglictine.

Mimochodem dival jsem se na ten CZPOS, u nas to provozuje cuzk. Nedavno to upgradovali a do 31.3. poskytuji opravne data zdarma pres Internet. Tak hledam nejaky soft, ktery umi zpracovat. Stacilo by pro notas a pres gprs by si mohl presne zamerit sve kesky... :)
  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2010 - 17:39

Díky. Kouknu na to. Ještě zajímavější informace je s tím testovacím provozem CZEPOS...
Pro příjem přes NTRIP jde použít prográmek GNSS Internet Radio.
  • 0

#17 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 March 2010 - 10:34

Zkousel jste nekdo zprovoznit RTCM korekce z NTRIP serveru na Garmin Oregon? Pokud ano, tak co musim mit nainstalovano na PC s ohledem na Oregona (krome NTRIP radia)? V manualu o tom nic neni a ja Oregona nemam a budu ho mit jen na chvili (asi hodinu) pujceneho k testu pouzitelnosti RTCM korekci. Je potreba mit nainstalovany Garmin Spanner? Jaky seriovy port mam nastavit v NTRIP radiu, kdyz Oregon ma pouze USB a nema seriovy port? Diky. Ja RTCM pres NTRIP uspesne rozchodil na staricke Garmin G12XL, takze jedine, co resim je jak misto 12XL pripojit Oregona. Zbytek (NTRIP radio, zdroj RTCM dat, ...) vyresen mam.
  • 0

#18 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 25 November 2010 - 14:08

mapoid napsal/a:
Ja RTCM pres NTRIP uspesne rozchodil na staricke Garmin G12XL, takze jedine, co resim je jak misto 12XL pripojit Oregona. Zbytek (NTRIP radio, zdroj RTCM dat, ...) vyresen mam.


Tak jsem se k tomu zase dostal a celkem by me zajimalo, jak jsi rozchodil ntrip s tim garminem g12xl. Dival jsem se ruzne po webu a krom ruznych seminarek jsem se k nicemu nedopracoval.

Zajima me predevsim toto:
http://pecny.asu.cas...id=41&Itemid=42
http://oko.asu.cas.cz/vesog/index.html

je tam ftp server ze ktere se daji stahnout data pro tzv. post-processing format RINEX ovsem jak tyhle data dal zpracovat zde jsem v koncich.

Mam predstavu takovou, ze v terenu zmerim bod pomoci GPS modulu do ntb (zaznamenam stream dat ve formatu MNEA), doma pak stahnu korekcni data, ktere obser. stanice dodaly v dobe meho "zamerovani" a nasledne z toho dopocitam presne souradnice. Tak badam, zda-li
je to vubec mozne.
  • 0

#19 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 25 November 2010 - 16:44

Tak badam, zda-li je to vubec mozne.

Bohužel není, nebo aspoň ne takhle jednoduše přes obyčejné NMEA. Na postprocesing potřebuješ přímý výstup kódových, možná i fázových měření, to teď přesně nevím.
Někde na netu jsem zahlédl prográmek, který umí tahle data z Garminů vydolovat, pokud ho nenajdeš dříve, zkusím se večer podívat.
Nakonec taky potřebuješ software, který ti ta data zpostprocesí. Snad je i něco free (tuším Gringo?).

Ntrip ale každopádně není určený na postprocesing, vysílá RTCM data pro realtime DGPS korekce, které zpracovává GPS přijímač přímo v sobě.
Mám takový pocit, že jsme někde s mapoidem řešili přechod GOPE na novou verzi RTCM, kterou už Garminy nezvádají, ale už si to moc nepamatuji. Vlákno by se mělo dát jednoduše vyhledat...
  • 0

#20 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 November 2010 - 16:58

xlibor napsal/a:
Mam predstavu takovou, ze v terenu zmerim bod pomoci GPS modulu do ntb (zaznamenam stream dat ve formatu MNEA), doma pak stahnu korekcni data, ktere obser. stanice dodaly v dobe meho "zamerovani" a nasledne z toho dopocitam presne souradnice. Tak badam, zda-li
je to vubec mozne.


Takto to nejde. :-(

NMEA nestaci, pro zpresneni potrebujes minimalne pseudovzdalenosti k jednotlivym druzicim. Na ty se pak aplikuji korekce a z korigovanych vzdalenosti urci zpresnena poloha. Tak to se za dobrych podminek dostanes k presnosti cca 1m.

Pro vyssi presnost jsou potreba jeste fazova mereni, pak se da dostat na presnost decimetru/centimetru.

RTCM na 12XL pres NTRIP jsem rozchodil. Pouzival jsem data z Pecneho, ale chodilo to (po technicke strance) i s daty z Italie a Spanelska.

Jasne zlepseni jsem vsak nezaznamenal. 12 XL zaokrouhluje NMEA a rozliseni je cca 1 m.

Rkousel jsem i rozchodit RTCM na Oregonu, ale zatim se mi nepodatrilo zbastlit funkcni kabel, kterym by se do nej data mohla dostat.

Slo by to ovsem nejspise do noveho GPSmap - ta namorni verze, ne 62. Ma totiz klasicky kulaty Garmini seriovy konektor. Pocitam, ze bude fungovat pro RTCM korekce.

Rozchodil jsem na 12XL i kodova a fazova data a podarilo se mi dosahnout presnosti rekneme pul metru. Nedostal jsem se k poradnejsim testum na dobre lokalite a s externi antenou. S dobrou profi antenou nekteri autori tvrdili, ze dosahli presnosti cca 5 cm.

Pred chvilkou jsem psal na jinem foru, ze se jednomu Finovi podarilo hacknout GPS cip ve smart telefonu OpenMoko FreeRunner. S externi antenou mel presnost cca 5-10 cm. Je to ovsem pouze pro skalni fanousky UNIXU. :-((

EDIT:
Raw data ze starych Garminu (pred SIRF) jdou logovat. Pak se musi zkonvertovat do RINEXu a pak zpracovat treba Gringem (ale ten pry uz nefunguje) nebo RTKlib (ve stare verzi se mi nepodarilo dosahnout uspokojivych vysledku, ale je nova a tu jsem jeste nezkousel), je take komercni GNSS Solutions, ktera je pro L1 pasmo zdarma. :-)

Odkazy nemam. Googlem je najdes.

Ze SIRF III cipu by snad melo byt mozne ziskat kodova mereni a se specialnim firmware (ktere jsem ale nikde nevystoural :-(( ) i fazova mereni.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama