Přejít na obsah


Fotka

Přesnější GPS ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
94 odpovědí na toto téma

#21 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:07

mapoid napsal/a:

xlibor napsal/a:
Mam predstavu takovou, ze v terenu zmerim bod pomoci GPS modulu do ntb (zaznamenam stream dat ve formatu MNEA), doma pak stahnu korekcni data, ktere obser. stanice dodaly v dobe meho "zamerovani" a nasledne z toho dopocitam presne souradnice. Tak badam, zda-li
je to vubec mozne.


Takto to nejde. :-(

NMEA nestaci, pro zpresneni potrebujes minimalne pseudovzdalenosti k jednotlivym druzicim. Na ty se pak aplikuji korekce a z korigovanych vzdalenosti urci zpresnena poloha. Tak to se za dobrych podminek dostanes k presnosti cca 1m.

Pro vyssi presnost jsou potreba jeste fazova mereni, pak se da dostat na presnost decimetru/centimetru.

RTCM na 12XL pres NTRIP jsem rozchodil. Pouzival jsem data z Pecneho, ale chodilo to (po technicke strance) i s daty z Italie a Spanelska.

Jasne zlepseni jsem vsak nezaznamenal. 12 XL zaokrouhluje NMEA a rozliseni je cca 1 m.

Rkousel jsem i rozchodit RTCM na Oregonu, ale zatim se mi nepodatrilo zbastlit funkcni kabel, kterym by se do nej data mohla dostat.

Slo by to ovsem nejspise do noveho GPSmap - ta namorni verze, ne 62. Ma totiz klasicky kulaty Garmini seriovy konektor. Pocitam, ze bude fungovat pro RTCM korekce.

Rozchodil jsem na 12XL i kodova a fazova data a podarilo se mi dosahnout presnosti rekneme pul metru. Nedostal jsem se k poradnejsim testum na dobre lokalite a s externi antenou. S dobrou profi antenou nekteri autori tvrdili, ze dosahli presnosti cca 5 cm.

Pred chvilkou jsem psal na jinem foru, ze se jednomu Finovi podarilo hacknout GPS cip ve smart telefonu OpenMoko FreeRunner. S externi antenou mel presnost cca 5-10 cm. Je to ovsem pouze pro skalni fanousky UNIXU. :-((


Myslel jsem si uz to nepujde.

Openmoko znam a s Lunuxem problem nemam. Dej mi, prosim, link na to forum a web kde se to resi.
Nicmene mrknu se po nejakem GPS zarizeni ktere by umelo louskat kodava i fazova data. Vyrobit kvalitni antenu v pasmu GPS by taky nemusel byt velky problem, ale zda se mi malo informaci na webech.
  • 0

#22 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:16

Je to dost nove. Hodne me to zajima. Pokud bys to dokazal rozchodit, tak by me to potesilo. Ja UNIXU nehovim.

Autor je pomerne vstricny.

http://open-source-g...-td5325806.html

Z Garminu jde kodova a fazova mereni dostat z 12, 12XL, eMap a nejstarsi eTrexy. Mozna jeste par dalsich. Mam podezreni, ze to jde i z tech soucasnych, ale nekdo by to musel zkusit a upravit SW na logovani.
  • 0

#23 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:26

alkes napsal/a:
Mám takový pocit, že jsme někde s mapoidem řešili přechod GOPE na novou verzi RTCM, kterou už Garminy nezvádají.


Ano, GOPE pred necelym rokem preslo na verzi 3.x, 12XL umi pochopitelne jen 2.x. Je to vice jak 10 let stary stroj.

Novejsi Garminy mozna 3.x umeji. Ja si na GOPE domluvil pro testovani pristup na zalozni 2.x stanici. Jak jsem psal, zadne velke zpresneni jsem nepozoroval. Korekce do GPS sly a ta je pouzivala.

Ze jsem nic nepozoroval muze byt take tim, ze mozna GPS ma implementovanou neco jako statickou navigaci. Pochazi z doby, kdy bylo aktivni znepresneni polohy a presnost beznych GPS byla cca 30-50 m.
  • 0

#24 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:26

Na ten rtklib jsem uz narazil, musim to ale nastudovat, tech info je najednou nejak moc. Ono by to slo aplikovat na cokoli nejen FreeRunner, to co se da rozjet na FreeRunneru pujde i normalnim Linuxu, jen se dostat k tem datum.
  • 0

#25 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:37

A jak s tim experimentujes? Jak zjistujes jak ti to presne meri? Uvazoval jsem nad tim, najit nekde v okoli trigonometricky bod (podle novych mereni jsou uz u vetsiny bodu udane souradnice ve WGS84, prip. prepocitat z S-JTSK) tyhle maji presnost na cm a zde hned zjistim jak presne to meri. :)
  • 0

#26 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:42

Jo jeste: databaze trigonometrickych a nivelacnich bodu lze nalezt na http://bodovapole.cuzk.cz/ pak si staci otevrit list geodetickeho udaje, kde jsou presne souradnice.
  • 0

#27 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:52

No, porovnat to primo na trigonometrickem bodu jsem se chystal cele leto. Nejak mi to nevyslo. :-(( Jsou trigonometricke body i s WGS souradnicemi. Staci si najit nejaky s WGS a vyhnes se konverzim. Ja 'presnost' testoval tak, ze jsem udelal treba 10 mereni po pul hodine (ruzne dny) a porovnal jednotliva mereni. Vim, neni to spravne, ale pro hrubou predstavu to staci. DGPS (RTCM) korekce jsem testoval tak, ze jsem GPS nechal treba 10 hodin na miste a po vterine sbiral NMEA data. Jednou s korekcema a jednou bez a pro kontrolu jsem mel vedle GPS se SIRF III a tu jsem zkousel se zapnutym/vypnutym WAAS. Je to uz rok zpet, tak si to mozna pamatuji spatne. Ale viditelne zlepseni u 12XL pri pouziti RTCM korekci nebylo. Korekcni stanice byla asi 2 km daleko, takze pomerne blizko. U toho FreeRunneru jde o to, ze z jeho GPS cipu jdou dostat patricna data. Samozrejme, pokud budes mit stejny GPS cip v jinem zarizeni, tak to bude fungovat treba pod Win. Dulezity je ten hacknuty GPS cip, ne uz tolik platforma na ktere je pouzity. Nebo muzes pouzit cokoliv s u-block 4T, 5T nebo 6T GPS cipem. Nebo ten cip koupit a pribastlit k nejakemu pocitaci. Pro presna (centimetrova, mozna i decimetrova) mereni potrebujes kvalitni zkalibrovanou antenu. Ta stoji klidne 1000 EUR. :-((
  • 0

#28 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 17:57

Narazil jsem na tohle: http://www.sparkfun.com/products/8238 http://www.nsl.eu.com/primo.html na SDR technologii jsem ani nepomyslel :) tohle je lespi nez cracovat GPS cipy.
  • 0

#29 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 18:08

Pekne, ale dost drahe. Antaris 4T, 5T a 6T stoji asi 160 EUR a take nemusis nic crackovat. Staci pripojit antenu a nejak pripojit k pocitaci. To pripojeni k pocitaci je slozitejsi nez u tech SW GPS, ale zase je mensi zatizeni pocitace pri zpracovani dat. Ale samozrejme, kazdy ma jine preference. :-)
  • 0

#30 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2010 - 20:58

Jojo, se 4T přijímačem od ubloxu jsem měl možnost si docela pohrát. Dá se sehnat i vývojový kit (čip osazený v tišťáku s dalšími potřebnými obvody, USB, RS232 portem a anténou), ale ten už je samozřejmě o něco dražší.
  • 0

#31 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2010 - 8:39

A nevis o nejake GPS nebo BT modulu, ktery by pouzival 4T, 5T nebo 6T? A samozrejme umoznoval prepnout GPS cip do RAW. Ja nic nenasel, krome jednoho cinskeho PDA, ale ani u nej nebylo moc jasne, jaky GPS cip vlastne ma. Ja bych celkem sel do toho OpenMoko FreeRunnera, ale UNIXU se desim. :-(
  • 0

#32 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2010 - 8:50

Bohužel.:( Trošku se obávám, že v lowcost modulech pro normální uživatele Téčkové čipy nebudou. Ty vývojové kity přímo od u-bloxu stojí asi 8000. Už skoro měsíc plánuju zjistit, jestli ještě někde nemají výběhový AEK-4T třeba za nižší cenu, ale ještě jsem se nedokopal.
  • 0

#33 xlibor

xlibor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2010 - 8:56

Nasel jsem tohle: http://www.sectron.c...ul-leadtek.html v popisu je: -On-board RTCM SC-104 DGPS and WASS Demodulator -SiRFstarII chipset with embedded ARM7TDMI CPU available for customized applications in firmware je to jediny modul z nabidky Sectronu, ktery tyhle featury maji, u nekterych ostatni se daji upgradovat firmwary
  • 0

#34 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 26 listopad 2010 - 9:55

To je celkem pekne. SIRF II by mel poskytovat kodova i fazova mereni. I kdyz jsem nekde narazin na zminku, ze nejsou prilis pouzitelne. Ovsem na internetu se toho napise... Bylo by to potreba vyzkouset. Dokazes to pripojit k PC a externi antene? Pak by se s tim dalo zaexperimentovat. Ty Teckove u-bloxy by ovsem byly jistejsi. Nebo ten ForeRunner, kde po hardwarove strance staci pouze pripojit antenu.
  • 0

#35 BeastDemon

BeastDemon

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 17:48

Zdravím, je to tu už 2 roky staré téma, ale přece jenom to zkusím. Měl už někdo možnost používat knihovnu RTKLIB, dokázal jí implementovat do nějaké PC desky třeba BeagleBoard a rozchodit to bez chyb? Mám doma sadu od ublox EVK-6T ale nějak se zadrhávám při tom zprovoznění. GPS ta knihovna najde, vypisuje mi to i surová data NMEA, ale nezobrazuje mi to počet satelitů, prostě grafika nefunguje ani nezaměřuje, je tam prostě nula:( Nemáte někdo nějaký stručný návod třeba v češtině?:D asi bych chtěl moc že? nebo nějaké zkušenosti ? Děkuji za pomoc
  • 0

#36 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2012 - 21:25

Ahoj, ja si s rtklib hral, ale jen se starsi verzi a ne v online, ale pouze postprocessing. Trochu me mate jedna vec. Pises, ze cip posila NMEA, ale nezobrazuje satelity, atd. Cip musi posilat RAW data, ne NMEA. Rtklib mozna umi i NMEA, ale pro svou hlavni cinnost potrebuje RAW data, NMEA data jsou pro presnejsi urceni polohy zcela nedostatecna. T-ckove verze cipu jsou drazsi proto, ze umoznuji ziskat RAW data (presneji kodova a fazova mereni, protoze RAW mod umi i lacinejsi modely, ale kodova a fazova mereni jsou v nich zablokovana). Takze, pokud chces presna (t.j. rekneme pod pul metru) mereni pomoci tohoto cipu, tak jej musis prepnout do RAW modu. Jak to nevim. Asi na to bude nejaky NMEA prikaz, ktery musis cipu poslat. A asi to bude chtit i nejakou lepsi antenu.... Zejmena pokud bys chtel jit na centimetry. Cesky navod nemam, ale pokud jses z Prahy, tak to muzeme zkusit rozchodit. Samotneho by me to zajimalo. Mam to jako "rozpracovany" a neuzavreny projekt (neni cas, respektive jsou dulezitejsi veci). Pokud tomu chces dat nejake usili, tak rad spojim sily. Kdyztak posli PM. Pokud nejsi z Prahy, tak to take nejak muzeme zkusit, ale to uz je slozitejsi....
  • 0

#37 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2012 - 12:41

Ahoj, já se nakonec k nějakému pořádnému hraní s rtklibem nedostal, ale s ubloxími přijímači jsem si nějakou chvíli hrál. Určitě je potřeba správně nastavit výstupní data, nevím jestli to jde přímo z rtklibu, ale jestli váháš, tak mně se na první pokusy osvědčil program u-center. Má celkem přehledné nástroje pro konfiguraci a sledování výstupních dat, takže přes něj můžeš zkusit gpsku nakonfigurovat (koukej hlavně po třídě UBX RXM-RAW a možná taky RXM-SFRB, nevím, co všechno rtklib potřebuje. Každopádně ale, jak píše Mapoid, NMEA nestačí.).
  • 0

#38 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2012 - 12:55

Těď mě ale ještě napadá, že u novějších T-čkovým modulů než 4T je myslím s těmi surovými daty obecně problém, zkusím to kdyžtak ověřit ve specifikacích, až se vrátím z práce.

edit: Tak beru zpět: v datasheetu 5T i 6T je podpora uvedená, tak nevím, kde jsem to vzal. Možná mě zarazila tahle věta v dokumentaci protokolu...
"Supported on u-blox 5 from firmware version 6.00 up to version 6.02 (only available
with premium feature raw data), and on u-blox 6 from firmware version 6.00 up to
version 6.02 (only available with premium feature raw data)
."
Bude to potřeba zkusit.
  • 0

#39 BeastDemon

BeastDemon

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2012 - 19:31

Jejda děkuju, že jste se mi ozvali lidi:) Aha! Předpokládám, že ty surová data jsou pro mě nečitelná že? nějaká HEXa verze nebo tak? Já umím pracovat pouze s NMEA. Už před tímhle jsem měl v ruce vecičku od MAGELLAN A12 a MB100, která stojí přes 100 000Kč. Pokud znáte, víte o čem mluvím. U obou případů jsem s GPS komunikoval pouze přes NMEA a neměl jsem v jiných softwarech problém s nějakým zobrazováním informací jako jsou satelity apod. Navíc RTKLIB umí NMEA číst a pracovat s nimi:( Další věc...zkoušel jsem soft goGPS v MATLABU, tam to zobrazuje normálně všechno a taky mám zaplé NMEA věty, to samé software přímo od uBlox BTW ten je fakt povedený a chválím! výborný soft. S AC 12 a MB100 jsem bohužel pracoval pouze s textovým softem od výrobce, kde se ta GPSka ale dala programovat a možností bylo spousty teda. Tak já si něco o těch surových datech zjistím a uvidíme. BuĎte prosím v kontaktu:D BTW nejsem z Prahy:( ale to nevadí:) můžeme komunikovat i jinak:) Ještě jednou děkuju za rady...zkusím co umím:) Pak se ozvu
  • 0

#40 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2012 - 21:16

Ahoj, mám doma GPS od Trimblu, která umí post-processing kódových dat + přístup do Trible referenční sítě (VRS Now). Při měření a následném post-processingu se dostanu na přesnost cca 3-5 metrů, což nestojí za to se tím nějak zabývat. Keška bude pořád někde v okruhu těch x-metrů. Taky mám GPS, která umí kódová i fázová data + DGPS (czepos) - na otevřeném prostranství přesnost 2cm, v lese cca 40cm. To je ale opravdu pro reálné měření - nemá smysl zaměřovat kešky s GPSkou za 200 tisíc (kdo se s tím má po lese tahat :D). Netrapte se s NMEA protokoly a čipy, které umí zaznamet kódová data a jděte radši na pivo (smajlík palec nahoru) Packy
  • 0
Vložený obrázek




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama