Přejít na obsah


Fotka

Pomozte k zapeklité keši.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
53 odpovědí na toto téma

#1 SniperCZ

SniperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 15:45

Jelikož jsem se vzhledem ke svému povolání zvolil série keší co se gastronomie týká. Již mám něco za sebou a něco rozplánovaného co se keší týká, ale už je asi čas se vrhnout na tu hlavní a to na Českou kuchyni a jelikož co kraj to jiné jídlo, a každý má rád něco jiného, potřebuji proto názory a rady co by tam nemělo chybět, protože je tohle pro mě zapeklité, i přes to že jsem kuchař a česká kuchyně mi známá je a něco jsme se jí navařil, ať to je přes guláš, svíčkovou, koprovku, rajskou, pečená kachna, ač zelí či špenát atd. . .těch jídel je mnoho, jde mi o to co by tam chybět dle vás nemělo. Za každý názor děkuji :)
  • 0

#2 Paja.V

Paja.V

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 516 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 15:51

Bramborový salát se smaženým kaprem, trnkové knedlíky, vepřo-knedlo-zelo...toť základ :)
  • 0
Oregon 450 + Topo Czech 2013 PRO

Má čeština pro Oregon x50 a aktuální FW 6.40

#3 Daku

Daku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 450 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 16:05

Krkonošské kyselo, bramboráky neboli kramfleky, chlupaté knedlíky. Obávám se, že co kačer, to názor :-)
  • 0

#4 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 16:10

SniperCZ: Nachodsko - rizek Pavlisov, aneb knedlo, zelo + klasickej smazenej rizek.

Vložený obrázek
  • 0

#5 Ruvit

Ruvit

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 16:18

No, já bych si dal "uzené s bramborovým knedlíkem a povidlovou omáčkou", jinak taky řečená Valašská trnčenica, nebo taky Strapačky se zelím, nebo brynzou a taky pohanku na všechny způsoby. Jo hold z Valašska pocházím, tak jak můžu, tak si to uvařím. A nakonec bych si dal hruškový frgál, ale to už je koláč. No a na závěr trochu dobré slivovice, půllitřík by stačil. ;) :D
  • 0

#6 dalmatinek

dalmatinek

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 16:19

Valašsko - kyselica, "zemákové" placky
  • 0

#7 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 16:42

Typicky české bude asi: Polévka bramborová s kořenovou zeleninou a houbami. Vepřo-knedlo-zelo, popřípadě varianta drůbeží, tedy kachna nebo husa, knedlo-červeno zelo :-) Knedle bramborové, kynuté i houskové, vždy však válečky krájené na plátky, bez ohledu na způsob vaření (ve vodě, v páře, hrnkové) Maso pečené, relativně tučné. Zelí na sádle, bílé na kyselejší, červené na sladší úpravu. Sladká varianta opět knedlíky, kynuté plněné ovocem, sypané tvarohem či mákem (švestkové), cukrem, maštěné máslem. Nápoj PIVO. :D Řízek má blíže ke kuchyni germánské. Krkonošská, valašská, slezská či chodská kuchyně jsou vynikající, o tom žádná. Ale ani jedna již z názvu není celorepublikově a celonárodně známá jako česká kuchyně. ;) Krucinál, to mi nedělej tohleto, ted jsem si naslintala do klávesnice... :D:D:D
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#8 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 17:53

SniperCZ napsal/a:
.....
guláš, svíčkovou, koprovku, rajskou, pečená kachna, ač zelí či špenát atd.
.....


Třeba maďarský guláš je echt české jídlo :-)

Když on to nedávno někdo někde rozebíral a došel k tomu, že skoro všechno se někde ještě dělá a že jsme žrádelní propletenec.

Svíčkovou tam máš, tučný maso se zelím nebo špenátem taky, tak to asi bude ono :-)
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#9 Gorole

Gorole

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 383 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 18:39

No přece český vynález Smažený sýr - smažák :D A to mi nikdo nevyvrátí :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
  • 0
### :) ------------------------------------------------------- SE C510, NAVILOCK BT - 413, HandyGeocaching Arcao edition Garmin Vista HCx PRO

#10 mr.mates

mr.mates

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 550 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 18:50

No já když někam zajdu (hlavně na cestách¨, tak říkám, že pokud nevíš, co si dát, dej si smažák - smažený sýr, hranolky, tatarka. Jinak každý pátek vepřový řízek s bramborovým salátem.
  • 0

#11 Bahno_6

Bahno_6

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 19:39

Třeba v jižních Čechách nezapomeň na cmundu po kaplicku- přeloženej velkej bramborák a v něm plátky uzenýho a zelí..a přímo v Budějicích dej Pikador- párek v rohlíku, ale pod tímhle názvem to snad nikde neznaj :)
  • 0

#12 Jahn Brown

Jahn Brown

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 126 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 20:16

Určitě buchtičky s krémem. :)
  • 0
Není důležité zůčastnit se, ale zvítězit. J.B.

#13 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 20:27

Mě jako typicky český přijde všechno s knedlíkem, ty nikde neumí, místo toho dělají noky. A cmunda a chlupatý knedlíky. A olomócký syrečky :-)
  • 0

#14 SniperCZ

SniperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 21:45

Já říkal že tohle bude velice kontroverzní keš, jak se říká 100 lidí 100 chutí :)
  • 0

#15 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 22:12

kolombo napsal/a:Třeba maďarský guláš je echt české jídlo :-)


Kdysi jsme v někdejší práci vzali kolegni, Holanďanku na holandský řízek. (mleté maso míchané se strouhaným sýrem). Celkem ji to pobavilo. To zmlsaná delegace Francouzů se nad francouzskýma bramborama ošklíbala podstatně víc. :D:D:D
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#16 SniperCZ

SniperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 22:18

Zegga napsal/a:

kolombo napsal/a:Třeba maďarský guláš je echt české jídlo :-)


Kdysi jsme v někdejší práci vzali kolegni, Holanďanku na holandský řízek. (mleté maso míchané se strouhaným sýrem). Celkem ji to pobavilo. To zmlsaná delegace Francouzů se nad francouzskýma bramborama ošklíbala podstatně víc. :D:D:D


Nevědi co je dobrý, to máš jako znojemská pečeně, či po pražsku atd.. občas to dává smysl proč se to tak jmenuje občas ne ;)
  • 0

#17 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 22:19

Gorole napsal/a:
No přece český vynález Smažený sýr - smažák :D
A to mi nikdo nevyvrátí :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


Pokrmy při nichž se tepelnou úpravou rozpoští tvrdé sýry mají své doma ve švýcarsko-francouzské kuchyni. (fondue, racklette) Obalovaný smažák taky, ale ve formě kostek na jehle.

Mnoho let jsem si byla jista, že smažák se pokazit nedá. Když si nejsem jistá jak se kde vaří, jdu na jistotu. Leč smůla přátele, dá. Tenký sýr, tři vrstvy obalu, u sýra ještě syrová strouhanka, povrch připálený. Tatarka z nějakého cuketového nakládaného salátu slazená cukrem, brambor rozvařený a sladký. Dodnes moje noční můra.
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#18 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 23:34

Slintám... V jižních Čechách jest zajímavou kynutá cmunda (=kynutý bramborák). Dosti mi to vyhovuje.
  • 0

#19 jakubkencl

jakubkencl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2010 - 8:46

Bramborové šišky s mákem :-)
  • 0

#20 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2010 - 12:27

Osobne bych jako takove EXT ceske jidlo videl snad jen tu Svickovou ...ostatni se jinde vyskutuje byt v modifikacich. Druha vec, ktera neni v cizine moc obvykla je Spanelsky ptacek. Kazdopadne by se asi nemelo zapominat na Veprova-knedlik-zeli, byt to neni uplne pouze ceske, je to typycke i kdyz mozna uplne nejtypictejsi (resp. jinde ve svete se asi neopakujici) by byla kombinace Veprove vypecky-chlupatej knedlik-zeli. Nebal bych se zaradit tu Cmundu po kaplicku a mozna nejaky to kyselo (kyselici). A jako dalsi vec, ktera by mohla ducha ceske kuchyne vystihnout by byly zabijackove pochutiny - Jitrnice, Jelita a Prdelacka (zabijackova tmava polivka). A mozna i drstkovou polivku. Pro milovniky sladkeho pak asi cokoli (knedlik, sisky) s makem - to se taky moc nepouziva - v USA se maku dokonce desi jako drogy :D - takze takove Svestkove (trnkove) knedle - at je tam taky neco moravskeho. A nebo valassky frgal. Co se tyce ryb tak tam asi smazenyho kapra - ten se taky moc neji, protoze skoro vsade ve svete je kapr povazovan za plevel a "celkem humus" - vsak je spousta lepsich ryb - navic ta smazici uprava je taky asi unikat. Rozhodne bych ale nezahrnoval ceskou modifikaci Videnskeho rizku (pravda tam se dela z teleciho a u nas z veproveho, ale u nas je to spis znouze - driv se taky delali teleci, ale pak teleci nejak nebylo .......) a uz vubec ne s bramborovym salatem jak se onen salat "provozuje" dnes. Tento salat je totiz takova "ceska" klasika, ze jeste v povalecnych kucharkach byste ho nasli jako RUSKY SALAT - kdyz uz "klasicky" Cesky bramborovy salat, tak je Brambory, okurku, cibuli, mozna vejce, olej, ocet a mozna horcici. No a z pitiva je asi nejvic originalni Burcak -- ten se sice ve svete taky objevuje, ale neni tolik rozsiren jako pivo - a uz tam vubec neni tak obliben jako v CR. Umyslne neuvadim Slivovici, pac je to jen modifikace "bezneho" snapsu. No a jako otazku na zaver bych se dokonce nebal ani takovy specialnosti jako je Tatarak :P Urcite sem na neco zapomel, tak me nekamenujte - snazil sem se vzpomenout si na nejaka jidla, kter jsou asi s CR spojena nejvic - jak pisu - nejsou to vsechno ryze ceska jidla, ale mnohdy jsou to jidla, co se vyskutuji jen v nekolika malo oblastech - nebo v kuchynich, jez na sebe s tou ceskou meli zasadni vliv (Bavorsko, Rakousko)
  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama