Přejít na obsah


Fotka

Retroativní změny pravidel


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
115 odpovědí na toto téma

#61 Nosferatu XIII.

Nosferatu XIII.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1158 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 21:30

kapsa napsal/a:
Me to teda doooooost vadi a celou hru to jen dale degraduje. Jak jsem uz psal u podminkovych kesi - jestli to tak pujde dal, tak owner uz po kacerovi nebude smet chtit naprosto nic a budou se smet zakladat jen kese, na ktere se da dosahnout z okynka auta ....


souhlas. At si kazdy hleda to, co se mu libi. EC mam rad a asi i prave kvuli tem otazkam a fotkam. radsi EC s fotkou a otazkami, nez "filmovku u kauflandu" (ale chapu, ze i ty nekoho berou...)

(mimochodem timhle tempem se za chvili zakazou i mystery cache, nebot tam owner preci taky "omezuje" a "buzeruje" ne? B)
  • 0
Smrt je to nejkrasnejsi, protoze prichazi az nakonec
Vložený obrázek
Vložený obrázek

#62 100Dteam

100Dteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 219 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 21:46

Pitrus napsal/a:
Co ti to přinese, když se tam nepodíváš a jen tak si to zaloguješ? Bod?
Happy Caching...

Ano, přinese mi to bod. Protože o bodech to je. Ale naštěstí dokážu rozlišovat cache, které jsou pro zážitek a které jsou pro bod.

Pro Granati Bohemici jsme si jeli 200km (vzdušnou čarou) a klidně příští léto pojedeme znovu - to je pro nás zážitek a je umístěna mezi favority.
Naopak tahle Prdlavka je pro mě Díkyzabodovka, kterou bych klidně logoval od stolu.

Až se to naučíš také rozlišovat, nebude pro Tebe problém veřejně napsat, že se nebudeš stydět za lov od stolu, když to pravidla umožňují. Když může být cache "bod za založení" pro ownera, proč by nemohla být "bod za odlov" pro mě.
Podle mě je změna z toho důvodu, že se zakládá moc earth kešek, kvůli každé kravině. Takhle to lidi donutí více zapojit mozek při vymýšlení otázek. (samozřejmě, pokud budou chtít aby tam lidi lovci došli)
  • 0

#63 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 21:51

Hlavně tam měl GS napsat, jestli je nutná návštěva na místě, či nikoliv, ono je to možná ani nenapadlo, že by nás mohlo napadnout, řešit to od stolu, či přátelkou výpomocí... :-/
  • 0

#64 brzozin family

brzozin family

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 22:25

No nám zamítl reviewer earthku už v loni na podzim, protože jsme požadovali přiložené fotky. Přitom týden před tím byla EC schválena kousek od nás a podmínka fotky tam nevadila. Napadlo někoho, jak se budou lovit earthky, kde není v terénu žádná infocedule? Fotku požadovat nesmíte, informace není kde vyčíst. Panečku, to bude legrace. Jinak k tomu, že některé keše reviewer neschválí pro porušení jakéhosi pravidla, o kterém se nikde nepíše a přitom x dalších keší kolem takováto pravidla porušuje, se raději nebudu ani vyjadřovat.
  • 0

#65 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3704 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 22:39

100Dteam napsal/a:

Podle mě je změna z toho důvodu, že se zakládá moc earth kešek, kvůli každé kravině.

Takhle to lidi donutí více zapojit mozek při vymýšlení otázek. (samozřejmě, pokud budou chtít aby tam lidi lovci došli)


to si myslim, ze ne. vypusteni fotek a kvalita EC spolu nesouvisi. řekl bych, ze je to pokracovani v nastolenem trendu nevyzadovat nic podminkoveho.

jinak spis lidi zacnou vymyslet pi.coviny, aby jim to nedejboze někdo nevygooglil, z toho nic rozumneho nekouka :)

taky bych řekl, ze se u nas nejak zapomina, ze ty otazky byly proto, ze jak nad EC drzi ruku geologicka spolecnost, tak otazky se nekdy před 4 roky zavedly jako edukativni prvek, ne jako kontrola navstevy pro ownery. v coz se to tedy v nasich koncinach nepochybne promeni.
  • 0

#66 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3704 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 22:55

mno planejsi je meditovat, jestli se to nazyva retroaktivita nebo ne :) ostatní souvisi s polozenou otazkou, co tomu rikame ;)
  • 0

#67 mpistora

mpistora

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 23:30

Nějak v této polemice nezazněl argument proti povinným fotkám - že je k nim zapotřebí foťák, což je celkem drahá věc. Sice vesměs lacinější než GPS, ale k hledání keší GPS někdy zapotřebí není. A to speciálně k hledání EarthCaches!
  • 0

#68 RadousCZ

RadousCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 23:40

mpistora napsal/a:
Nějak v této polemice nezazněl argument proti povinným fotkám - že je k nim zapotřebí foťák, což je celkem drahá věc. Sice vesměs lacinější než GPS, ale k hledání keší GPS někdy zapotřebí není. A to speciálně k hledání EarthCaches!


To myslíš vážně?
Vždyť je foťák už skoro v každém mobilu :) Na kvalitu fotky se nároky nekladou.
  • 0

#69 RadousCZ

RadousCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2011 - 23:47

100Dteam napsal/a:

Až se to naučíš také rozlišovat, nebude pro Tebe problém veřejně napsat, že se nebudeš stydět za lov od stolu, když to pravidla umožňují.


Omyl - pravidla to neumožňují.
Před nějakou dobou jsem řešil se Sandy z GC pravidla logování virtuálních keší, do kterým patří i EC: logovat lze pouze keše, které fyzicky navštívíš v současné době a za účelem GC

Takže žádné logy od stolu nebo nálezy ze starých dovolených! Platí to pro virtuálky a earthky.
  • 0

#70 mpistora

mpistora

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 0:24

RadousCZ napsal/a:

mpistora napsal/a:
Nějak v této polemice nezazněl argument proti povinným fotkám - že je k nim zapotřebí foťák, což je celkem drahá věc. Sice vesměs lacinější než GPS, ale k hledání keší GPS někdy zapotřebí není. A to speciálně k hledání EarthCaches!

To myslíš vážně?
Vždyť je foťák už skoro v každém mobilu :) Na kvalitu fotky se nároky nekladou.

Ano. Nemyslel jsem, že to budu muset upřesňovat.
Geochaching je už dle názvu globální. Máme tu sice nějakých 5 miliard mobilů, kolik z toho jich fotí, jsem nezjistil, ale bude to míň než polovina. Takže přinejmenším pro 2/3 lidstva je podmínka vyfotit se diskriminační. Dostupnost internetu je sice ještě asi horší, ale to lze řešit různě. Africký školák se může občas dostat na internet třeba ve škole, ale už hůře se může vyfotit na výletě.
  • 0

#71 Tinah&Power Team

Tinah&Power Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 0:35

Geochaching je už dle názvu globální. Máme tu sice nějakých 5 miliard mobilů, kolik z toho jich fotí, jsem nezjistil, ale bude to míň než polovina. Takže přinejmenším pro 2/3 lidstva je podmínka vyfotit se diskriminační.


ale no tak, mpistoro, da se predpokladat, ze lezeckou nebo potapecskou vystroj vlastni jeste mene lidi nez fotak. proc tedy neprohlasis, ze pro toto mnozstvi lidi je jejich nezbytnost k odlovu lezeckych nebo potapecskych kesi diskriminacni?

proste budto na kes mam (at uz fyzicky, mentalne nebo vybavenim) a chce se mi ji lovit (tj. z zadneho duvodu se mi neprici) nebo ji proste nelovim. jinych kesi je porad k dispozici dost a dost.
  • 0

#72 Pitrus

Pitrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 0:43

mpistora napsal/a:
[ Takže přinejmenším pro 2/3 lidstva je podmínka vyfotit se diskriminační. Dostupnost internetu je sice ještě asi horší, ale to lze řešit různě. Africký školák se může občas dostat na internet třeba ve škole, ale už hůře se může vyfotit na výletě.

To je pravda je to diskriminační. Stejně jako je diskriminační, že nějaká keš je třeba na skále a je potřeba mít horolezecký lano. Prostě kdo ho nemá, musí si ho koupit nebo půjčit případně tam jít s kámošem co ho má - anebo tu keš prostě nebude mít odlovenou a půjde lovit jinou kde to lano (nebo foťák) nepotřebuje...
  • 0

#73 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 0:49

Jinak retroaktivita je v tom, že majitel již spuštěné EC musí upravit podmínky logování, tedy vyřadit povinné foto...Kdyby to platilo jen pro nově založené, tak by to bylo vpořádku co se týče pravidel, že je to stále blbost, to je věc jiná...

Trochu OT: Ano, je to retroaktivni :D - stejne jako treba pravidla na silnici. Ja, kdyz jsem si delal ridicak, tak nebylo mimo obec zadne omezeni rychlosti (a v obci od 23 do 5 rano taky ne). Pozaduju, aby byly vsechny me pripadne soucasne prestupky posuzovany podle pravidel, ktere platily v dobe, kdy jsem ten ridicak delal :P:p:p!
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security

#74 Tinah&Power Team

Tinah&Power Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 0:56

HaLuMa napsal/a:
No to prave neni pravda. Co by si owner lamal hlavu s vymyslenim otazek, ktere lze zjistit jen na miste, kdyz tam muze z pohodlnosti vyzadovat tu fotku?


No, ono to prave neni tak snadny.. Ne vzdy se da na miste zjistovat neco, co jinde nezjistis.. treba proto, ze zadna cedule apod tam neni a priroda se meni.. napr. strom nebo kameny, ktere jsou na miste, uz tam po zime nemusi byt.. Kuprikladu i my se neco takoveho najit snazili, ale tak, aby to zaroven nebylo naprosto banalni, aby to souviselo s danym objektem. Jenze ten nas vidis jen z dalky, bliz se k nemu nesmi. Hodne jsme o tom premysleli, a proto jsme nakonec nedali klasicke otazky, ale jen jednu, na ktere si maji navstevnici vyzkouset jednu z metod dalkoveho pruzkumu. A pak uz jen tu fotku, kterou jsme proste brali jako podpis v logbooku. Njn
  • 0

#75 lukasekprochazka

lukasekprochazka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 1:00

PaBa napsal/a:
Ja, kdyz jsem si delal ridicak, tak nebylo mimo obec zadne omezeni rychlosti (a v obci od 23 do 5 rano taky ne).

Závist...to byly časy... :-)
  • 0
http://gcm.cz + Garmin Oregon 300 + Topo 2 Pro + Handy Geocaching

#76 100Dteam

100Dteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 219 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 6:36

Tinah&Power Team napsal/a:
No, ono to prave neni tak snadny.. Ne vzdy se da na miste zjistovat neco, co jinde nezjistis.. treba proto, ze zadna cedule apod tam neni a priroda se meni..

Takhle jsme si my vyhlédli několik nalezišť Vltavínů. Dle mého názoru ideální námět na earthcache. Ale bohužel jsme nenalezli nic vhodného, co by podpořilo aktivitu v terénu. Na infoceduli uprostřed obce jsme o Vltavínech našli informaci jen tak mimochodem a nic víc (asi obrana proti nájezdy hledačů).
Takže z toho vyplývá, že pokud není co zjistit v terénu, nebudu dělat earthku. Ať je námět jakkoliv lákavý. Spočítat plaňky v plotu a udělat fotku u cedule, jako důkaz návštěvy, není úkol na earthku.
  • 0

#77 golici

golici

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 7:17

Zapomínáte na to, že GC je dobrovolné trávení časů jistým způsobem-hledáním krabek. Není to soutěž. Záleží na každém jedinci jak k tomu přistoupí. Pokud někdo bude chtít logovat od stolu, tak podvádí sám sebe. A ted nejde jen o EC ale i o normální keše. Ostatní owneři to možná dělají ale já jsem ještě nekontroloval logy na webu s popsaným logbookem. Takový magor nejsem. Pokud si někdo zaloguje mou kešku aniž by ji měl fyzicky v ruce, tak at to klidně udělá, já to nekontroluji a nikdy kontrolovat nebudu. Celý GC je o disciplíně a sebekázni a to je na tom to hezké...
  • 0

#78 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 8:25

Pitrus napsal/a:
To je pravda je to diskriminační. Stejně jako je diskriminační, že nějaká keš je třeba na skále a je potřeba mít horolezecký lano. Prostě kdo ho nemá, musí si ho koupit nebo půjčit případně tam jít s kámošem co ho má - anebo tu keš prostě nebude mít odlovenou a půjde lovit jinou kde to lano (nebo foťák) nepotřebuje...

Nevím, proč tu neustále pletete 2 různý věci dohromady, to je tak nepochopitelné ? Co se týká odlovu obtížných keší, máš svobodnou volbu, jak to provést, podle svých schopností. Můžeš využít lano, můžeš vyšplhat za použití smyček, můžeš si vzít žebřík, můžeš i bez lana. Na invenci se meze nekladou a nikdo nepředepisuje, jakým způsobem se máš ke keši dostat. Stejně tak pod vodou - můžeš použít potápěčskou výzbroj, nebo můžeš bez ničeho. Časem se dá se natrénovat docela hluboký ponor. V jeskyni - můžeš s čelovkou, můžeš se svíčkou, můžeš i potmě, nikdo ti nebrání. Zkrátka žádná diskriminace.
Ale co se týká ALR, tj. i focení, tak nemáš žádnou volbu. Musel jsi mít vybavení, které ti předepsal autor, a pokud sis ho nekoupil, měl jsi smůlu. Ať už to byl slamák a prostěradlo pro šaškování cestou ke krabce, nebo foťák pro sebefocení. Např. já mám foťák v PDA, se kterým hledám, a nemůžu tedy vyfotit ani GPS, ani sebe. Max. část své hlavy, ale takové fotky jsou fakt hnusné a je mi trapné je vůbec někam vystavovat. A těžký drahý foťák s sebou rozhodně tahat nebudu. Spousta lidí nemá foťák vůbec.
To se mi nelíbí a plně souhlasím s tím, že Groundspeak tento přístup činí dobrovolným. Plnit přání autorů, která mě nějak osloví, fotit fotky tam, kde se mi to líbí. I když u earthek bych raději foto místo složitě hledatelných odpovědí, chápu tento krok a dávám palec nahoru, že tato hra začíná být konečně trochu konzistentní. I když i o tom by se dalo polemizovat - stejně jako se oddělily waymarky, měly by se oddělit i earthky a diskutované virtuálky, protože se nejedná o "hledání krabiček na místech daných GPS", jak je geocaching definován. Ale předpokládám, že to bude z dalších budoucích kroků, které Groundspeak učiní.
  • 0

#79 moucha111

moucha111

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 10:50

brtnicek napsal/a:

DUsoft napsal/a:
Spousta věcí se vylepšuje a vylepšuje až jsou úplně na h***o.

Napadá mě umístit na infotabuli nebo někam (zaměřený bod) značku, kterou mi logující musí obkreslit a poslat s odpověďmi.


:) to vůbec není špatné :) :) jen nějakou jednoduchou :) abychom se i my neumělci kreslící "trefili" do správné podoby :)


Ten obrázek nevím? :o Aby potom ownerovi nedocházela samá již značně profláknutá loga jistého osově rozděleného rovnoběžníku. Těch bývá všude dost i v přírodě.;)
  • 0

#80 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1199 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2011 - 12:07

MedoMys napsal/a:
Nevím, proč tu neustále pletete 2 různý věci dohromady, to je tak nepochopitelné ? Co se týká odlovu obtížných keší, máš svobodnou volbu, jak to provést, podle svých schopností. Můžeš využít lano, můžeš vyšplhat za použití smyček, můžeš si vzít žebřík, můžeš i bez lana. Na invenci se meze nekladou a nikdo nepředepisuje, jakým způsobem se máš ke keši dostat. Stejně tak pod vodou - můžeš použít potápěčskou výzbroj, nebo můžeš bez ničeho. Časem se dá se natrénovat docela hluboký ponor. V jeskyni - můžeš s čelovkou, můžeš se svíčkou, můžeš i potmě, nikdo ti nebrání. Zkrátka žádná diskriminace.
Ale co se týká ALR, tj. i focení, tak nemáš žádnou volbu. Musel jsi mít vybavení, které ti předepsal autor, a pokud sis ho nekoupil, měl jsi smůlu. Ať už to byl slamák a prostěradlo pro šaškování cestou ke krabce, nebo foťák pro sebefocení. Např. já mám foťák v PDA, se kterým hledám, a nemůžu tedy vyfotit ani GPS, ani sebe. Max. část své hlavy, ale takové fotky jsou fakt hnusné a je mi trapné je vůbec někam vystavovat. A těžký drahý foťák s sebou rozhodně tahat nebudu. Spousta lidí nemá foťák vůbec.
To se mi nelíbí a plně souhlasím s tím, že Groundspeak tento přístup činí dobrovolným. Plnit přání autorů, která mě nějak osloví, fotit fotky tam, kde se mi to líbí. I když u earthek bych raději foto místo složitě hledatelných odpovědí, chápu tento krok a dávám palec nahoru, že tato hra začíná být konečně trochu konzistentní. I když i o tom by se dalo polemizovat - stejně jako se oddělily waymarky, měly by se oddělit i earthky a diskutované virtuálky, protože se nejedná o "hledání krabiček na místech daných GPS", jak je geocaching definován. Ale předpokládám, že to bude z dalších budoucích kroků, které Groundspeak učiní.

A zase jsme u toho. Zásadně se pleteš. Stejně jako u minulé diskuse o Kolombově keši. Stejně jako u tvých příkladů, nikdo ti nepředepisuje aby jsi se vyfotila svým fotoaparátem. Můžeš použít foťák v mobilu nebo PDA (to, že tobě to přijde trapné je pouze tvůj problém), jít s kámošem, půjčit si foťák od někoho jiného. Možností je nepřeberně a vždy to jde nějak vymyslet, aby to prošlo. A rozhodně nejde o ALR, protože tam žádná krabka s logbookem, do kterýho se zapisuješ není. Já vždy chápal fotku jako náhradu zápisu do logbooku a otázky jako spíš vzdělávací část. Teď to tedy překopali a podle k horšímu:(
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama