Přejít na obsah


Fotka

Začátěčník, jakou si mám koupit navigaci?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 mrtin

mrtin

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 18:09

Zdravím už několik let se rozhoduji že začnu ale až nyní co nám synek vyrostl tak jsme se z manželkou rozhodli ž si pořídíme turistickou navigaci asi Garmin a začnem . Poradíte mě jakou ? Bude mě stačit nějaká do 4000,- Kč? Umí zobrazovat opravdu podrobně i po vrstevnicích? Někde jsem četl ža se stahují nějaké mapy (když jdu nějakou určitou trasu)? S mapama rád pracuji dá se s navigací bez ní úplně obejít? Zatím jsem měl skušenost jenom s auto navigací a ta mě velice sklamala (kdž člověk jede kde to nezná bez mapy to nejde) Možná jsou to otázky spíše pro nějakého prodejce ale bydlím na malém městě spíše vesnici a nemám se kde doptat. Budu rád když mě někdo zodpoví mé otázky. Díky Mrtin.
  • 0

#2 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 18:24

Hele tohle tema uz tu milionkrat bylo, takze zkus pouzit vyhledavani. Pokud chces tu, kde je dle meho nazoru nejlepsi pomer cena/vykon/vlastnosti, tak si kup Oregon 450:

http://www.sunnysoft...-microsd-1.html

Bohuzel je trosicku drazsi nez ty 4 tisice, ale ve finale bys u nej stejne skoncil.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#3 haleot

haleot

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 93 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 18:42

Ahoj. Rozhodnutí o začátku s geocachingem je správná volba. Co se týče navigačního přístroje, je to asi tak, co člověk to názor. Dá se dokonce "lovit" i bez GPS. Sice ne vše, ale dá se to. Jako první je potřeba opravdu zvážit ten pravý "začátek" a zaregistrovat se na stránkách www.geocaching.com . Tam je nutné si vytvořit účet-profil s nějakým "NICKEM"-tvoji přezdívkou, kterou budeš po celou dobu používat. Takže, pokud i toto máš a jen zvažuješ GPSku, tak by bylo dobré velice zvážit, kolik investic vložit, jelikož přístroj za deset tisíc je docela dost na to, aby ležel doma v šuplíku. Ale pokud by jsi byl hodně odhodlaný a přesvědčený, že "do toho jdeš" (samozřejmě i s manželkou), tak neváhejte a kupte přímo Garmin Oregon 450t Pro(mám a jsem tak zhruba spokojený, ale...), popřípadě 550t Pro (má i foťák, ale je dražší a navíc nic neumí-450-tka je novější model). Můžeš koupit i GPS MAP 62st, ale ten neumí WHERIGO, což je škoda (to je specifická hra-vyhledej si a přečti). Pokud chceš jen něco levnějšího, tak snad Garmin Vista HCx. Nebo něco bazarového. Pokud oželíš WHERIGO, tak ti vřele doporučuju Garmin GPS MAP 60 CSx. Je to super mašina. Myslím, že je pořád nejlepší, ikdyž je už stará, ale pořád nej. (!!! neumí listingy, ale je nejpřesnější a signál drží snad všude-moje skušenosti). Co se týče vrstevnic, tak to záleží na mapových podkladech, ne na přístroji. Mapy ve verzi "PRO"mají vrstevnice tuším po 10m. Obyčejná verze asi po 50m, ale to nevím přesně. Nicméně "PRO" mapa ČR je v měřítku 1:10 000 a obyč.verze 1:25 000, což je docela rozdíl. Samozřejmě je více rozdílů. Mapy se do GPS stahují jen když je GPSka (PDA, smartphone) připojená on-line přes datové přenosy. "Normální" GPS (Garminy...) pracují v off-line režimu. Mapy máš v přístroji (třeba na paměťové kartě). Pokud máš navigaci, musíš mít mapy, jinak je ti zbytečná. Jedině, že by jsi si zadal bod a šel přímo "za šipkou", ale to je nanic (nevidíš kopce, řeky-nic, co musíš v případě obejít).
Toto je spíš na delší debatu, ale snad jsem ti malinko pomohl.
  • 0
Garmin Oregon 450t PRO Garmin GPSMAP 60 CSx Samsung i9100 Galaxy S II

#4 Fousek.cz

Fousek.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 18:55

Jestli můžu ? Jaký názor máte na Garmin Dakota 20 pro ?:o
  • 0

#5 brazajar

brazajar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 753 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 19:16

Fousek.cz napsal/a:
Jestli můžu ? Jaký názor máte na Garmin Dakota 20 pro ?:o


Myslim ze chybu neudelas. Mne treba nevyhovovala, mam misto ni Vistu HCx - jediny co Dakote zavidim je drzak na kolo, a Wherigo (no, mam jen dve, ale).

Jednoduse - zajdi nekam, kde ji maj, podivej se na ni, a kdyz se ti bude libit, kup ji.

Pokud budes chtit wherigo, bud smartphone k ni, nebo Oregon.¨

EDIT: Ano, Dakota wherigo nema. Uz jsem byl myslenkama u odstavce o oregonu a smartfounu. Pardon ze mystifikaci.
  • 0

Zítra je taky den!!! :)

Garmin Oregon 550 + OSM mapy // iPhone 4 + Geocaching / Alcatel OneTouch 997D Ultra + Geocaching + Locus Pro // ThinkPad R61i + GeoGet // nohy / MHD / Ford C-Max / Trek Fuel EX / koloběžka Bizon


#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 19:17

Z vlastní zkušenosti doporučuju začít bez navigace. Až jich najdeš pár desítek (já 300) tak budeš vědět, jestli tě to bude bavit dál. A až po cestě párkrát zabloudíš na lesních cestách, poznáš, že by ti mapová navigace pomohla i v tomto. S pečlivou domácí přípravou, odhadem vzdálenosti, př. měřením cyklopočítadlem se opravdu dá hledat i v lese. Jen multiny budeš lovit na několikrát. Co se týče přesnosti, tak na nalezení cesty stačí cokoli, co neztratí signál. Pro turistiku je i 20 metrů dost velká přesnost. Pro hledání už ne, ale na volném prostoru se dostaneš na metry a i v lese nakonec najdeš. Ono nezáleží jen na tom, jak přesně to měří tobě, ale i na tom, jak přesně to měřilo tomu, kdo to zaměřoval. Takže se zaregistruj a zkus to. Za to nic nedáš.
  • 0

#7 Fousek.cz

Fousek.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 19:21

Tak ja lovým zatím z HTC Wildfire S mam i net na nem.Ale kdyz chodim na skialpy a kolo docela trpý mobil.Proto uvažuju o gps ;)nehledě baterie u HTC nic moc :P
  • 0

#8 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 19:33

brazajar napsal/a:

Fousek.cz napsal/a:
Jestli můžu ? Jaký názor máte na Garmin Dakota 20 pro ?:o


Myslim ze chybu neudelas. Mne treba nevyhovovala, mam misto ni Vistu HCx - jediny co Dakote zavidim je drzak na kolo, a Wherigo (no, mam jen dve, ale).

Jednoduse - zajdi nekam, kde ji maj, podivej se na ni, a kdyz se ti bude libit, kup ji.

Pokud budes chtit wherigo, bud smartphone k ni, nebo Oregon.



Počkat, počkat. Dakotu 20 s verzí map PRO mám a zmíněné wherigo na ní nejde. Jinak jsem s ní naprosto spokojen. S jedněmi náhradními bateriemi vydržím cca 4 - 5 dní, tolik omílaný jas displeje mně vyhovuje. Ještě se mi nestalo aby byly informace na displeji za jakéhokoliv počasí a denní doby nečitelné a to ani nevyužívám plného podsvícení. Ovladatelnost prostřednictvím dotykového displeje mně nedělá žádné problémy. Ale jak už je zde napsáno. Každý si bude chválit to co má. ;)
Každopádně nemám potřebu měnit dakotu 20 za jakýkoliv jiný přístroj. Na wherigo mně stačí mobil.
  • 0

#9 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 19:37

Fousek.cz napsal/a:
Jestli můžu ? Jaký názor máte na Garmin Dakota 20 pro ?:o


jedině kladný!!! Je to mašinka "akorát do ruky", není tak těžká jako velké oregony, (už tak tahám v kabelce čelovku, nůž, dezinfekci, a spoustu dalších gc krámů),
mapy fajn, držák na kolo už mám taky - nemá wherigo, ale pro těch pár krabek se dá k někomu přifařit... neměnila bych - hlavně proto, že stejně spoustu funkcí nevyužívám a je pro mě zbytečné si kupovat dražší navigaci, když mi víceméně "stačí" mapa, šipka, kompas, měřiče....foťák mám v mobilu nebo bokem, ten nepotřebuji v navigaci ...
Asi ji nároční pánové moc nepochválí, ale mně fakt vyhovuje a zatím jsem do ní nechtěla kopnout ani jednou

ale jako ve všem: co člověk, to názor :)
  • 0

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#10 Fousek.cz

Fousek.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 20:03

Dost silně o ní uvažuji ;) Díky za názory.
  • 0

#11 BOSOCZ

BOSOCZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 20:12

Souhlasím s mpik, být tebou zkusím to nejprve bez navigace. Leckteré krabky jdou podle mapy.cz najít dost dobře. Až jich budeš mít pár a budeš mít pocit že to není ono a že potřebuješ navigaci, začni uvažovat po jaké se poohlídneš.
  • 0

#12 mrtin

mrtin

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 20:26

Díky za odpovědi . Pochopil jsem správně že kromě navigace musím mít ještě mapový softvér který se k navigaci nedodává zdarma?
  • 0

#13 staska

staska

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 20:40

Přesnější by bylo, že musíš mít mapy a ty nejsou vždy zdarma, ale i takové jsou. Stačí jen pohledat po Internetu. A k nim nějaký free nástroj pro přenos do GPS.
Např. http://gpsfreemaps.net/ http://gpsfreemaps.net/garmin-mapy projekt openstreetmap atd.
  • 0
GPSmap 60CSx + 8GB microSDHC SE K320i, SE K810i, evolve touchTraxx Trekbuddy, HandyGeocaching, OpenWIG, Locify, vlkGPS, BarcodeReader, BeeTagg, GoogleMaps, i-nigma, Kaywa Reader, NeoReader, ScanLife, TagReader, ...

#14 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 20:51

mrtin napsal/a:
Díky za odpovědi .
Pochopil jsem správně že kromě navigace musím mít ještě mapový softvér který se k navigaci nedodává zdarma?


K naprosté většině GPS dostaneš i mapový program do počítače.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 22:32

On je spíš problém koupit to bez map. To nabízejí většinou prodejci, kteří nevypadají moc seriozně. Jinak, je vždycky volba mapy TOPO CZECH 2010, nebo TOPO CZECH 2010 PRO (nebo teď 2011). Liší se tím, že ty první jsou cca 1:25000, ty druhé 1:10000. Ty PRO jsou asi o 1000Kč dražší. Jsou ale vektorové, takže měřítko není podstatné, podstatná je podrobnost. Na té PRO jsou jednotlivé domy, elektrická vedení a terénní stupně. Openstreet mapy jsou různě podrobné, mám je pro rakouské pohraničí a podstatný rozdíl jsem při přechodu hranice nezaznamenal, dá se podle nich chodit. Docela dobrou free mapu mají Slováci, tu jsem si nahrál ale až po návratu odtud, kdy jsem za hranicemi jel na kole jen podle šipky. Mapy kupované s navigací jsou na CD spolu s programem Mapsource (nebo už možná Basecamp), registrují se na jeden přístroj a pak se teprve dají nahrát a používat. Nebo se prodávají nahrané na kartě, ty se ale nedají použít v PC a asi ani přehrát na jinou kartu. Nebo se prodává obojí.
  • 0

#16 bobes180

bobes180

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2011 - 22:53

Hele ja bych to videl tak, abys zacal s necim obycejnym, bud s mobilem s GPS, nebo treba nejakej starsi bazarovej stroj, ruku na srdce, koupis ted Oregona 450 PRO, po 20 kesce Te to prestane bavit a bude Ti doma v supliku lezet krabicka za temer 10 000 Kč. Ja jsem mel doma Garmin Etrex Legend ( cernobilej displej, mapy to jako trochu melo, blby je ze pamet je jen 8 MB a nevejde se tam cela CR najednou ), mel jsem to na kolo na zaznam trasy, pocitani km, casy atd. Tak jsem to jednoho dne popad, vrazil tam dve tuzkovky, nabouchal souradnice a sel jsem. Po par desitkach kesi jsem zjistil ze mne to bavi, kolem 300. kesi jsem zacal uvazovat po novem stroji a po 500 nalezenych kesi jsem si letos v srpnu udelal radost Oregonem 450 PRO. Takze jak rikam, zkus zacit na nejakem starsim kousku a pak uvidis. Ale paklize budes mit pro GPSku i jine vyuziti krome geocachingu, tak smele do toho. ;)
  • 0
Někde to tady přece musí být...

#17 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 7:43

:) taky jsem tak začínala : nejdřív bez navigace, pak jsem zjistila, že v šuplíku leží Legeng a nikdo neví na co je to dobré, tady na foru jsem se zeptala, řekli mi jak na něj :) a teprve pak jsem přešla na Dakotu... Ten legend za 1000 někde na Aukru ti do začátku bude stačit A máš soukromou zprávu :)
  • 0

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#18 mrtin

mrtin

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 18:01

A co říkáte na DAKOTU 10?
  • 0

#19 mrtin

mrtin

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 19:31

Zdarec,nevíte o nějaké prodejně v Břeclvě ,Hodoníně (nebo v Brně ) kde by mě poradily a já bych si navigaci mohl ošahat?
  • 0

#20 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 19:32

http://www.gpscentrum.cz/ - 2 prodejny v Brně
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama