Přejít na obsah


Fotka

Proč používat/koupit PETZL GriGri


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 22:23

Prostor pro vaše zkušenosti a využití
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#2 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2011 - 23:22

fremen.cz napsal/a:
Prostor pro vaše zkušenosti a využití


S přechodem na grigri2 jsme vyřešili "problém" s převázáním z crollu / jumaru do reversa. Výhodou je samozřejmě i uvolnění rukou v případě potřeby, např. hledání keše někde ve spáře.

Během jednoho deštěm zkrápého kešování nám grigri2 projelo o zhruba metr, což člověka trochu znervózní...Nakonec jsme přešli na RIG, což je svým způsobem profi verze grigri.

Grigri nemá pracovní normu a není primárně určeno jako pomůcka pro slaňování,.. Dnes máme tedy grigri v geovýbavě jako záložní blokant resp. pomůcku pro napínání lanovek.
  • 0

#3 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 5:57

LALA.eu: muzu vedet detaily toho projeti? Tam nebylo drzeno lano rukou nebo nebylo provazano do karabiny? Jinak si totiz ten prokluz nedovedu vysvetlit. BTW co to bylo za lano a jaky byl jeho prumer?
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#4 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 6:40

To STN: A neprijde Ti,ze to trochu hrotis? Kdybys grigri vyrabel,tak to asi pochopim,ale takhle bys mel jit spise ven a vstrebavat praxi,nez tu teoretizovat nad blbostma. Proste kdyz je lano zmazany ci mokry,tak to holt obcas ujede,no. Stejne tak Stopak,t-bloc.....
  • 0

#5 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 6:58

majkeld: a co hrotim? Proste se snazim zjistit ZA JAKYCH PODMINEK se mu to stalo. Za prve je to pouceni pro me a za druhe i pro ostatni.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#6 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 7:10

S474N napsal/a:
LALA.eu: muzu vedet detaily toho projeti? Tam nebylo drzeno lano rukou nebo nebylo provazano do karabiny? Jinak si totiz ten prokluz nedovedu vysvetlit.

BTW co to bylo za lano a jaky byl jeho prumer?


Lano (ne uplne nova statika 10.5 ve velmi slusnem stavu)i bylo nasakle vodou, zanovni grigri2 byly mokre. Lano rukou samozrejme drzeno bylo, ale i tak to cloveka prakvapi. Jednalo se o ciste vertikalni slaneni a stalo se to nahore kratce po prepnuti do grigri2. Grigri2 bylo samozrejme v karabine.

Koukam ze jsi dal 15 T5 kesi. Kolik z nich bylo o technickem lezeni? Diky za odpoved.
  • 0

#7 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 7:21

LALA.eu: dik za odpoved. Jak jsem psal vyse, je to pouze o rozsirovani obzoru. Radeji se poucim ze zkusenosti jineho, nez abych byl zbytecne nekdy prekvapen. Technicke lezeni jde uplne mimo me - nejenom, ze by me to nebavilo, ale vzhledem k mym rozmerum by to bylo asi i nesmyslne :-) Proto jsem rad, ze mohu vyuzivat stoupani primo po lane s pomuckami.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#8 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 7:26

asi by sis měl rozšířit obzory i co se týče výkladu pojmu technické lezení ;)
  • 0

#9 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 7:29

Parkis: no vklinence ani skoby nepouzivam, pomucky teda ano. Jinak ty T5 nad byly vetsinou o lezeni, pokud si dobre pamatuji.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#10 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 9:36

"Mokré" proklouznutí beru - vždyť jde o hladké tření. Spíš by mě zajímala váha lezce - myslím, že grigri proklouzne spíš lehčím váhám? Pokud držíš lano, jde při slanění vlastně jen o jedno - kdyby i ta vačka tam nebyla, funguje - i tvarem - celý grigri jako osma. Tak o co jde? Při volném visu se přece podvazuje - ten hmat je velice jednoduchý, až mě na skále překvapilo, jak to jde snadno a rychle. Mě se stal opak - když jdem pod převis zanášel finálku jedný svý keše, a hledal nejlepší přístup, lano jsem neopatrně zaprasil o hlínu a mech. Po převázání o kus vedle sjedu 2m pod převis a najednou, dál od skály a při volným visu, se lano šprclo vevnitř grigri o tu špínu (zašpiněný oplet) a hups!, stál jsem. Nakonec koukám, že sebou cukám a cpu lano dovnitř spodní rukou :) No neprotlačil jsem to, musel jsem sáhnout po jumaru a nadzvednout se. Proto bez nějakýho cajku na pracovním poutku, alespoň prusíka a smyce, ani ránu.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#11 Cejda

Cejda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 172 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 11:53

Citecka napsal/a:
"Mokré" proklouznutí beru - vždyť jde o hladké tření. Spíš by mě zajímala váha lezce - myslím, že grigri proklouzne spíš lehčím váhám?

Pokud držíš lano, jde při slanění vlastně jen o jedno - kdyby i ta vačka tam nebyla, funguje - i tvarem - celý grigri jako osma. Tak o co jde?

Při volném visu se přece podvazuje - ten hmat je velice jednoduchý, až mě na skále překvapilo, jak to jde snadno a rychle.

Mě se stal opak - když jdem pod převis zanášel finálku jedný svý keše, a hledal nejlepší přístup, lano jsem neopatrně zaprasil o hlínu a mech. Po převázání o kus vedle sjedu 2m pod převis a najednou, dál od skály a při volným visu, se lano šprclo vevnitř grigri o tu špínu (zašpiněný oplet) a hups!, stál jsem. Nakonec koukám, že sebou cukám a cpu lano dovnitř spodní rukou :)
No neprotlačil jsem to, musel jsem sáhnout po jumaru a nadzvednout se. Proto bez nějakýho cajku na pracovním poutku, alespoň prusíka a smyce, ani ránu.

Souhlas. Grigri používám dva roky a za normálních podmínek funguje bez problémů. Jak nahoru při sebedobírání a dojišťování, tak dolů při slanění. Za mokra dolů funguje jako výborná ždímačka na lano, ovšem tomu zapoměli udělat okap, takže dole člověk od rozkroku dolů vypadá, že se z té slaňovačky strachy pochc...:) a blbě se to dole vysvětluje těm, kteří ještě nezažili:D. Nicméně největší svinstvo je bordel na laně, ale to neplatí pouze pro grigri. A úplně největší problém je lano ozdobeno smůlou ze stromů. Po malém zahřátí excentru se smůla dostane do stavu vteřinového lepidla a drží to úžasně. Když nám takhle vloni zůstal viset osmdesátikilovej Modas v Berníně na borovici, tak jsem si říkal: Co ten vůl tam dělá, proč nejede dolů a kochá se. Trvalo to dobrou půlhodinu, než jsme ho odlepili a ve třech strhli ze stromu:D. No a už to mám za sebou taky a to mám o 15 kilo víc. Smůla je svinstvo:D. Jak na laně, tak v životě. ;) A proč to píšu? Všici jste tu potencionální zakladatelé T5 a v současnosti oblíbených stromovek, uvědomte si, kam to dáváte, co ten matroš stojí a jak po takovéto akci vypadá. My už máme sice vyčleněn matroš pouze pro jehličnany, ale ať se u toho vždy snažim chovat co nejobezřetněji, tak se od tý smůly zaseru a Dain mne potom nechce brát do auta.:) A na závěr? Při lezení při extremních podmínkách (mráz, voda, prach atd) to chce extremní opatrnost a počítat s tím, že tan matroš se může chovat trochu nestandartně, ale to neznamená, že je špatnej.
  • 0

#12 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2011 - 14:01

Citecka napsal/a:
"Mokré" proklouznutí beru - vždyť jde o hladké tření. Spíš by mě zajímala váha lezce - myslím, že grigri proklouzne spíš lehčím váhám?


Váha lezce byla cca 60 kg...
  • 0

#13 look_as

look_as

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 15 červen 2013 - 16:58

Dalsi duvod pro nepouzivat Croll je, ze pri prelejzani vetvi jde o zivot - viz
  • 0

#14 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2013 - 6:15

look_as napsal/a:
Dalsi duvod pro nepouzivat Croll je, ze pri prelejzani vetvi jde o zivot - viz


Tohle neni zadnej duvod,to je jen spatne pouziti. Vsude Ti pisou,ze to je blokant a ne zachycovac padu.

Zajimalo by me treba oblibene Jo-Jo a pad do nej...
  • 0

#15 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2013 - 11:10

look_as napsal/a:
Dalsi duvod pro nepouzivat Croll je, ze pri prelejzani vetvi jde o zivot - viz

tak takovejhle test je teda pěkná voslovina, chlapci můžou být rádi že se ten oplet urval, kdyby to udržel tak by to byla drba jako hrom.
Na tohle croll prostě není, takže není důvod ho nepoužívat na to k čemu je určen.
  • 0

#16 look_as

look_as

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2013 - 11:47

Duvodem padu muze byt treba prasknuti vetve... ale treba to stromolezci nejak resi. A kdyz nad tim tak premyslim, tak normovane na je jenom mit druhe lano a na nem zachycovac padu.
  • 0

#17 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2013 - 18:39

Nevim jak to řeší profi stromolezci, ale já to řeším třeba s tiblocem použitím dynamickýho lana. To by mělo zajistit i při prasknutí větve a propadu (tedy pokud člověk není blbej a je tam ještě druhá...:D)těch cca 7kN a to oplet nestrhne. Grigri používám nejvíc, je to univerzál, ale jsou situace kdy je lezení na blokantu typu croll/basic/tibloc lepší...jen při tom myslet.
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#18 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2013 - 19:24

Vlhké lano drobet špinavé, používané jen na zimní lezení, padal sníh, teplota lehce pod nulou. Grigri se chovala opačně, dolů to nešlo, musel jsem to vrchem cpát dovnitř odjistit páčku a ještě na laně poskakovat, teprve pak mích 78 kg. donutilo grigri centimetr po centimetru sjíždět dolů. Paradox je, že, zrovínka na Lálově keši ;). Raději s sebu nosím vždy i osmu a potrénoval jsem převázání se do ní při visu na laně. ;) Jinak s grigri jsem spokojenej nadmíru.
  • 0

#19 look_as

look_as

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2013 - 10:17

J@VO napsal/a:
Vlhké lano drobet špinavé, používané jen na zimní lezení, padal sníh, teplota lehce pod nulou. Grigri se chovala opačně, dolů to nešlo, musel jsem to vrchem cpát dovnitř odjistit páčku a ještě na laně poskakovat, teprve pak mích 78 kg. donutilo grigri centimetr po centimetru sjíždět dolů. Paradox je, že, zrovínka na Lálově keši ;). Raději s sebu nosím vždy i osmu a potrénoval jsem převázání se do ní při visu na laně. ;) Jinak s grigri jsem spokojenej nadmíru.

Todle IMHO neni problem - stejne po vystupu mas u sebe Jumar (pripadne muzes mit minimalne prusik) a nejakou HMS, pres kterou by mel umet slanit kazdej, kdo to mysli s lezenim vazne.
Ze by se tvrde lano kouslo pri slanovani pres polovicni lodni uzel si nedovedu predstavit.
  • 0

#20 look_as

look_as

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2013 - 10:30

ssva napsal/a:
Nevim jak to řeší profi stromolezci, ale já to řeším třeba s tiblocem použitím dynamickýho lana. To by mělo zajistit i při prasknutí větve a propadu (tedy pokud člověk není blbej a je tam ještě druhá...:D)těch cca 7kN a to oplet nestrhne. Grigri používám nejvíc, je to univerzál, ale jsou situace kdy je lezení na blokantu typu croll/basic/tibloc lepší...jen při tom myslet.



No a to video prave ukazuje, ze i malej pad do lana znamena jeho "prestrizeni".
Ja taky lezu radeji na dynamickem lane.
Tak treba to v pripade, ze je aktivni delka lana vetsi (od zeme nahoru na strom a dolu k lezci je to vetsinou vzhledem k delce padu fakt daleko) to jumar takhle nerozthne.

Kdyz jsem o tom premyslel, tak v pripade gri-gri a podobnych jistitek by asi stacilo pod jistitko navazat prusik - pak by se to melo "dynamicky" zablokovat - toto je pro prelejzani vetvi cestou nahoru.

Kdyz se neco utrhne, tak mi prijde, ze vsechno je v pripade jojo v pohode:
a) sedim v zablokovanem gri-gri a posunuju jumar nahoru
B) stojim v jumaru a vytahuju lano z gri-gri, takze drzim lano pod jistikem

A pro jistotu pouzivat Beal Unicore lana, kde by se oplet v pripade naruseni nemel strhnout.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama