Přejít na obsah


Fotka

zkušenosti s eTrex 30


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
200 odpovědí na toto téma

#21 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2012 - 21:30

HaLuMa napsal/a:
A je v tom pojednani take vysvetleni, proc samotne GPS zatim u etrex30 nezlobilo nikomu, zatimco gps+glonass skoro kazdemu?


Jak nikomu? Mrkni se na GC.com nebo geoclub.de, naprostá většina vlastníků nových eTrexů na to nadává.
Naprosto spolehlivě a kdykoliv jsem schopen demonstrovat ujití 20-30m, přičemž šipka ani souřadnice se ani nepohnou, bez ohledu na nastavení GPS, GLONASS apod.
  • 0

#22 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2012 - 22:04

nejak se mi nedari tu naprostou vetsinu vlastniku najit... mas nejaky presnejsi odkaz na tu nadavajici vetsinu? Zatim jsem nasel asi tak dva dost nekonkretni, tudiz ani neprukazne, vykriky par jedincu. :( Jinaks e bojim,z e to zatuhnuti, o kterem sjem mluvil ja, je trochu jina vec. Tady nejde o to,z e by zatuhlo vsechno, ale ze zatuhne vzdalenost, a sipka se aktualizuje nejakpomaleji. takze jdes, jdes, najednou hup, sipka ukazuje jinam,. tak jdes jima, a zase hup, ukazuje zase jinam. A takhle pobihas po okoli kese jak blb, ale vzdalenost to ukazuje naprosto konstatni, treba 15m. Tohle mi bez Glonassu nikdy neudelal.
  • 0

#23 radek-pol

radek-pol

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 72 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2012 - 22:08

Asi mám dobrou šedivku Etrexe ale pokud jsem od keše na 10metrů, tak se řídím jen metráží než šipkou. Nevím zda to něco znamená ale šipce na blízké vzdálenosti nevěřím, protože skáče jak divoká. Vypnutí kompasu v nastavení mi nějak nepomohlo a kalibrace kompasu to také nějak neodlehčila . V lese s Glonassem GPS a WAAS to nepadá, neposkakuje (šipka) jen jediný problém mám s tím vykreslováním mapy při jízdě autem jak jsem psal. Ortofotomapy bych rád vyzkoušel ale popravdě, říkám si , zvládne to dokreslit nebo se mám nachystat na delší prodlevu? máte s tím zkušenosti?
  • 0

#24 lentom

lentom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2012 - 22:43

S tím zaseknutím jsem se v režimu GPS + Glonass taky setkal, ale je zajímavé, že jen v okolí cíle,tedy cache. Pokud jdu klidně i pomalu s navigací a sleduji šipku a vzdálenost do cíle, který je vzdálen víc jak několik desítek metrů, nezpozoroval jsem nějaké anomálie (a to porovnávám realitu s pozicí šipky na mapách ZM10 či ortofoto) S rastrovými mapami mám zatím jen dobrou zkušenost. Je to s nimi v podstatě stejně rychlé, protože se z vektorové mapy načítá o mnoho méně entit... Asi bych to mohl i změřit, ale až o víkendu, musím se zamyslet nad tím, jaké kombinace map, měřítek a velikosti JNX souborů budou nějakým způsobem vypovídající... Každopádně pouze s rastrovými mapami je Etrex docela rychlík a tak je reálné rychle zobrazit druhý konec republiky bez nekonečného čekání na vykreslení vektorové mapy (ale zase ta velikost rastrů... velké zoomy jsou vhodné jen na oblasti, kde se člověk pohybuje často...)
  • 0

#25 radek-pol

radek-pol

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 72 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2012 - 23:51

Víte co mne na navigaci vážně zaujalo? Nevím jestli to správně popíšu, ale ač jsem na daných souřadnicích , tak stroj mi stále ukazuje přesnost třba 15metrů a to i ve městě nebo louce. Má pro mne tento údaj nějakou hodnotu, když vlastně vzdálenost k cíly mám např. 2metry, souřadnicema jsem na místě a přesto přesnost 15m? ... nejsem moc kovaný ale zaujalo mne tolik informací a teď si vyber čemu věřit
  • 0

#26 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 0:01

HaLuMa napsal/a:
Ja asi budu vypadat jako brucoun, ale co mate vsichni s tou citlivosti? Uz v dobach SirfIII byla citlivost dostatecna.

A od te doby se neudelal zadny novy GPSkovy chipset, ktery by mel horsi citlivost. Ba naopak, citlivost se neustale zvysuje, aby se mohly anteny zmensovat. (A GPSky mely vice prace s sumem a filtrovanim odrazenych signalu...)

Takze ze bys ztratil signal ve meste nebo v lese, to se fakt neboj.

No, přesnost Oregonů a Dokot je podstatně horší než u starších eTrexů HCx, takže dotaz je na místě.
Já sám jako vlastník Visty HCx a Dakoty 20 přemýšlím nad koupí eTrex 30, takže by mne zkušenosti s přesností také zajímaly.
  • 0

#27 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 7:50

radek-pol napsal/a:
Víte co mne na navigaci vážně zaujalo? Nevím jestli to správně popíšu, ale ač jsem na daných souřadnicích , tak stroj mi stále ukazuje přesnost třba 15metrů a to i ve městě nebo louce. Má pro mne tento údaj nějakou hodnotu, když vlastně vzdálenost k cíly mám např. 2metry, souřadnicema jsem na místě a přesto přesnost 15m? . nejsem moc kovaný ale zaujalo mne tolik informací a teď si vyber čemu věřit

Ta přesnost je myslím pořád v CEP. Tzn. s 50% pravděpodobností je horizontální polohová chyba menší než uváděná přesnost, což se pořád ještě nevylučuje s tím, co píšeš.
I tak je to číslo ale potřeba brát spíš jako orientční. Je to jen odhad a navíc z principu neřeší některé podstatné lokální negativní vlivy.Pokud ti ale GPSka ukazuje fakt vždy 15m bez ohledu na podmínky,tak je to trochu divné.

Hamaci napsal/a:
No, přesnost Oregonů a Dokot je podstatně horší než u starších eTrexů HCx, takže dotaz je na místě.
Já sám jako vlastník Visty HCx a Dakoty 20 přemýšlím nad koupí eTrex 30, takže by mne zkušenosti s přesností také zajímaly.

Přesnost a citlivost jsou dvě rozdílné věci. I když spolu u GPSek souvisí, tak to asi nebude důvodem horší přesnosti nových kousků od Garminu... teda aspoň jsem ještě neslyšel, že by si někdo vyloženě stěžoval na sílu signálu (tedy citlivost).
  • 0

#28 Popina

Popina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 432 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 7:51

No, přesnost Oregonů a Dokot je podstatně horší než u starších eTrexů HCx, takže dotaz je na místě.
Já sám jako vlastník Visty HCx a Dakoty 20 přemýšlím nad koupí eTrex 30, takže by mne zkušenosti s přesností také zajímaly.


Tak jsem už také vlastníkem tohoto přístroje delší čas a musím říct, že přesnost je hodně dobrá. Jediným problémem je, že tak šedesát procent ownerů nemá správně zaměřeno, takže, třeba i na tradičních cachích a jednostageových multinách, se můžete setkat s tím, že je to třeba i o osm metrů vedle a doma podle fotomapy si jen překontrolujete, že vaše zaměření sedí na metr přesně.
Schválně hledám ještě s Oregonem 550T, abych se utvrdil v tom, že Etrex je prostě přesnější. Velmi často (až na hustý les) je Etrex přesnější. Dokonce máme teorii, že Etrex obsahuje tzv. "keškodetektor", protože opravdu skoro vždy dovede na metr přesně a to i ve chvílích, kdy Oregon ukazuje třeba na druhou stranu ulice.
  • 0
Kačica - označení kačerky. Geodežing - není třeba vysvětlovat. Chodím s o dvanáct let starší Terexičkou :-)

#29 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 10:38

Hamaci napsal/a:
No, přesnost Oregonů a Dokot je podstatně horší než u starších eTrexů HCx, takže dotaz je na místě.


To je opravdu zajímavý tvrzení. Jax na to přišel? A kdy, za jakých podmínek a vůbec?
myslím si totiž, že si to jen myslíš ;)
My totiž lovíme se všemi třemi naráz. Já mám Oregon, Čita Dakotu, a starej eTrex H záloha, na doměření. Při zakládání a přípravě eventů to používáme VŽDYCKY vše najednou. Počítáme průměry.
Dakota a Oregon se často od sebe liší a to až do cca osmi tisícin, hlavně v E. Deset to snad nikdy nebylo. Háčko se přikloní tu k jednomu, tu k druhému. Považujeme Háčko pořád za nejpřesnější, ale korigujeme průměrem a sedí to. Ale jestli je to pravda a jestli je to PODSTATNĚ, to bych si netroufal tvrdit B)
Hodně záleží na podmínkách, ze který strany jsou stromy a tak :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#30 TeryPV

TeryPV

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 20:27

Jak čtu diskuzi tak se asi majitelé neshodnou :) Každopádně já jak již jsem psal, mám zkušenost takovou, že se zapnutým GPS+GLONASS se občas stane že je odchylka docela veliká, v řádech desítek metrů. Co se týče samotného GPS tak jak citlivost tak přesnost naprosto perfektní. Zatím mi přijde že snad na 1-3m přesně. Jinak jak píše někdo výše, že při pohybu se mu sekne šipka a pohne se až po ujití x metrů to jsem nezažil. Moje zkušenost je že je vždy vše aktuální. A co mě teda překvapilo a těší mě maximálně, že stačí přístroj zapnout a ihned má signál, snad ani měřit se to nedá jak je to rychlé:) Já osobně jsem po týdnu užívání naprosto nadšený a to i přes to že jsem zvyklý na rychlost HTC desire:)
  • 0

#31 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 21:05

HaLuMa napsal/a:
nejak se mi nedari tu naprostou vetsinu vlastniku najit... mas nejaky presnejsi odkaz na tu nadavajici vetsinu? Zatim jsem nasel asi tak dva dost nekonkretni, tudiz ani neprukazne, vykriky par jedincu. :(


Hledáš asi špatně, je toho mraky na různých diskusích a v různých vláknech, namátkou vybírám:
http://forums.ground...pic=285624&st=0
http://forums.ground...pic=286783&st=0
http://garmingpsmap....w/home/43408702
http://garminoregon....w/home/32340870
http://www.geoclub.d...php?f=7&t=60882
http://www.geoclub.d...php?f=7&t=59051
https://forums.garmi...ead.php?t=15389

Je pak třeba v textu hledat klíčové slovo "sticky" ve spojení s "problem", "issue" nebo "position".

HaLuMa napsal/a:
Jinaks e bojim,z e to zatuhnuti, o kterem sjem mluvil ja, je trochu jina vec. Tady nejde o to,z e by zatuhlo vsechno, ale ze zatuhne vzdalenost, a sipka se aktualizuje nejakpomaleji. takze jdes, jdes, najednou hup, sipka ukazuje jinam,. tak jdes jima, a zase hup, ukazuje zase jinam. A takhle pobihas po okoli kese jak blb, ale vzdalenost to ukazuje naprosto konstatni, treba 15m. Tohle mi bez Glonassu nikdy neudelal.


Nevím, řekl bych ale, že je to jen jiný projev téhož problému. Zatuhne vzdálenost a zatuhnou souřadnice. V závislosti na různých okolnostech se to někdy projeví víc, někdy míň. Co jsem zjistil, tak zapnutý GLONASS to mírně zhoršuje.
  • 0

#32 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 21:15

TeryPV napsal/a:
Jinak jak píše někdo výše, že při pohybu se mu sekne šipka a pohne se až po ujití x metrů to jsem nezažil. Moje zkušenost je že je vždy vše aktuální.


Pokud se člověk pohybuje dostatečně rychle, tak to téměř nikdy nenastane.
Ale stačí jít hodně pomalu, např. při pomalém sestupu nebo výstupu v náročném terénu, při finálním dohledávání kešky, a pak to dělá dost často. Pokud má člověk v tu chvíli v druhé ruce nějakou starou spolehlivou GPSku jako např. GPSMap 60CSX, tak se nestačí divit - stará 60ka pěkně aktualizuje pozici metr po metru a zbrusu nový eTrex nebo Oregon trčí někde o 10-15m metrů pozadu.

Takže pokud si někdo myslíte, že vám to nikdy nenastalo, tak si osobně myslím, že jste si toho zatím jenom nevšimli. :-)
  • 0

#33 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 22:35

ZZ napsal/a:
Hledáš asi špatně, je toho mraky na různých diskusích a v různých vláknech, namátkou vybírám:


No jo, vsude se tam o tomto problemu skutecne hovori... nekde dokonce jen tvymi usty. Vid, ZZavadile? :P Promin, ale k argumentaci tohoto typu mam fakt velkou neduveru. (To si taky muzu cokoliv vymyslet, napsat to do deseti ruznych for, a pak rikat, ze se prece o tom vsude pise!)

Jak je to s tou baterkovou teorii, o ktere v tech forech mluvis?
  • 0

#34 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2012 - 23:18

Ten Sticky problem se hodně diskutuje třeba i na gpsmap wiki, takže ojedinělý výmysl to určitě není (teda aspoň v širším kontextu). edit: Ted samozrejme nemam na mysli prispevky od ZZ,ale mnohem starsi vlakna. S mym jeste starsim fw to nastesti nedela,takze nemuzu soudit.
  • 0

#35 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 8:39

ZZ napsal/a:...nový eTrex nebo Oregon trčí někde o 10-15m metrů pozadu.


No, to jsem si u Oregonu fakt nevšim :) Že by zatuh před cílem při pomalým pohybu, to je vlastnost možná navigací bez kompasu, ale určitě ne Oregán a Dakot.
Jiná věc je, že doměřuje a postupně, jak tvrdneš dýl na místě, tak "mění názor", což může i nasrat. Ale čím tam seš dýl, tím je přesnější... to ale rozhodně není "tuhnutí před cílem kvůli pomalýmu pohybu". A 10-15 metrů, to už je naprostá povídka.

Takže podle mě jen fanaticky hájíš šedesátku - že jo? B) Nic novýho pod sluncem.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#36 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 8:58

Citecka napsal/a:
Takže podle mě jen fanaticky hájíš šedesátku - že jo? B) Nic novýho pod sluncem.

On je to Citecko nazor pomerne velke skupiny lidi,takze celkem verim,ze na nem neco bude.Sam jsem sedesatku bohuzel dlouhodobe nezkousel, takze ruku. do ohne za to samozrejme nedam ... rekl bych ze ty na tom budes podobne.;)
Co se týče sticky problému, chtělo by to ale rozhodne vice argumentu a mene zbytecneho napadani.Treba takove video na you tube,kde by byl sticky problemvidet, by vydalo za tisic slov.
  • 0

#37 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 8:59

Tak to zkusime jeste jinak: ZZ, rikas ze: "Naprosto spolehlivě a kdykoliv jsem schopen demonstrovat ujití 20-30m, přičemž šipka ani souřadnice se ani nepohnou, bez ohledu na nastavení GPS, GLONASS apod." Prosim o navod, jak si tuto demonstraci muzeme vsichni sami udelat, abychom zjistili, jestli tim nase navigace opravdu trpi. Presvedcis tim vsechny, kteri si tohoto problemu doposud nevsimli... a vsichni budou moci patrat po tom, jestli to neovlivni nejake nastaveni ci okolnosti. Dekuji!
  • 0

#38 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 9:07

Citecka napsal/a:

ZZ napsal/a:...nový eTrex nebo Oregon trčí někde o 10-15m metrů pozadu.


No, to jsem si u Oregonu fakt nevšim :) Že by zatuh před cílem při pomalým pohybu, to je vlastnost možná navigací bez kompasu, ale určitě ne Oregán a Dakot.

Já to teda u O550 občas pozoruju a párkrát už jsem ho měl chuť vrhnout za to ze skály na kterou jsem se právě vyškrábal zbytečně :) Ale vždycky se pak vzpamatuje a zas hraje hodnýho a dělá jakože nic, mrška jedna.
  • 0

#39 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 9:59

HaLuMa napsal/a:
No jo, vsude se tam o tomto problemu skutecne hovori... nekde dokonce jen tvymi usty. Vid, ZZavadile? :P Promin, ale k argumentaci tohoto typu mam fakt velkou neduveru. (To si taky muzu cokoliv vymyslet, napsat to do deseti ruznych for, a pak rikat, ze se prece o tom vsude pise!)


Snažíš se mě pořád "nachytat na švestkách", ale to se ti nepovede. ;-)
Tenhle problém se začal hojně diskutovat už u starých Oregonů a pak u 62s v době, kdy jsem měl ještě Legenda HCX a nějaký sticky problém mě nepálil. Poslal jsem na ukázku jen pár aktuálních vláken (kam jsem se asi ve dvou případech zapojil do diskuze, ale rozhodně ne jako iniciátor), pokud chceš hledat nějaká starší, tak Google je tvůj přítel. :-)

HaLuMa napsal/a:
Jak je to s tou baterkovou teorii, o ktere v tech forech mluvis?


To byl jen takový úlet, který se nepotvrdil. Zdálo se mi, že s bílými Eneloopy se ten sticky problém nevyskytuje, ale později dalšími experimenty jsem tuto hypotézu vyvrátil.
  • 0

#40 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:02

alkes napsal/a:
Ten Sticky problem se hodně diskutuje třeba i na gpsmap wiki, takže ojedinělý výmysl to určitě není (teda aspoň v širším kontextu).
edit:
Ted samozrejme nemam na mysli prispevky od ZZ,ale mnohem starsi vlakna.


Přesně tak.

alkes napsal/a:
S mym jeste starsim fw to nastesti nedela,takze nemuzu soudit.


To by mě zajímalo - s jakou verzí ti to nedělá?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama