Přejít na obsah


Fotka

"Zkracování" vzdálenosti v gpx


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2012 - 20:20

Dnes případ: Oregon 550t, verze FW 5.90. Na startu vynulováno, najeto na kole v městské zástavbě a v lese podle navigace 14,45 km. Po stažení gpx hlásí, že trasa má jen 10,9 km. Kdě ošibka?
  • 0

#2 elmarees

elmarees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2012 - 20:52

tak to se mi jeste nestalo...mam s verzi FW 5.90 najeto neco pres 100 km a v poho
  • 0

MTB + Oregon 450 + Nokia N8 s HandyGC


#3 cz7pka

cz7pka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2012 - 21:15

Tak to mi zas začlo dělat tohle : Dám navigovat ke keši. Chvíli vše funguje normálně, když koukám na mapu v navigaci, najednou místo aby kilometry nebo metry ubývali začnou přibývat, přitom šipka na mapě ukazuje že jdu dobrým směrem. Takže to vypadá jako bych se od keše vzdaloval. Když se ale přepnu s mapy na kompas, tak je vše ok. Připadá mi že čím novější Firmwer tím je to horší. Taky jsem zjistil že mi navigace méně vydrží. Vlastním Oregon 550T. Než jsem začal dělat aktualizace vše fungovalo dobře. Měl jsem nechat ten co jsem měl původní a byl klid.
  • 0

#4 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2012 - 21:38

cz7pka napsal/a:
Tak to mi zas začlo dělat tohle : Dám navigovat ke keši. Chvíli vše funguje normálně, když koukám na mapu v navigaci, najednou místo aby kilometry nebo metry ubývali začnou přibývat, přitom šipka na mapě ukazuje že jdu dobrým směrem. Takže to vypadá jako bych se od keše vzdaloval. Když se ale přepnu s mapy na kompas, tak je vše ok. Připadá mi že čím novější Firmwer tím je to horší. Taky jsem zjistil že mi navigace méně vydrží. Vlastním Oregon 550T. Než jsem začal dělat aktualizace vše fungovalo dobře. Měl jsem nechat ten co jsem měl původní a byl klid.


Tohle se mi taky stalo asi 2x, ale za minutku se to samo opravilo a navigace probíhala korektně.
  • 0

#5 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2012 - 21:39

Nicméně, pořád nevím co s tím zatroleným zkracováním... :o( Nebýt té bouřky, už bych tam byl byl.
  • 0

#6 mike007

mike007

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 505 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2012 - 22:59

cz7pka napsal/a:
ež jsem začal dělat aktualizace vše fungovalo dobře. Měl jsem nechat ten co jsem měl původní a byl klid.


Já to říkám pořád - pokud přístroj nezlobí, není důvod v něm něco aktualizovat...
  • 0
• Osobní stránky: http://www.bastleni.eu

#7 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2012 - 7:11

devon rex napsal/a:
Dnes případ: Oregon 550t, verze FW 5.90. Na startu vynulováno, najeto na kole v městské zástavbě a v lese podle navigace 14,45 km. Po stažení gpx hlásí, že trasa má jen 10,9 km.

Kdě ošibka?


Pokud to je v městské zástavbě, tak může být problém i v tom, že navigace připočítává i když stojím. 11 km na kole? To chodím 2x více pěšky. Takže to asi bylo proloženo nějakým posedáváním. Pokud to byo v nějaké restauraci se špatným signálem, tak se to klidně stane. Já si gpx navíc stáhnu do Mapsource a dívám se, jak souhlasí záznam se skutečnou trasou a posedávání navíc bagruji. Takovýto rozdíl mezi údajem navigace a gpx jsem sice nezaznamenal, ale na trase 30km podle navigace byla očistěná gpx dlouhá 25 zcela běžně.
  • 0

#8 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2012 - 18:22

slvs napsal/a:

devon rex napsal/a:
Dnes případ: Oregon 550t, verze FW 5.90. Na startu vynulováno, najeto na kole v městské zástavbě a v lese podle navigace 14,45 km. Po stažení gpx hlásí, že trasa má jen 10,9 km.

Kdě ošibka?


Pokud to je v městské zástavbě, tak může být problém i v tom, že navigace připočítává i když stojím. 11 km na kole? To chodím 2x více pěšky. Takže to asi bylo proloženo nějakým posedáváním. Pokud to byo v nějaké restauraci se špatným signálem, tak se to klidně stane. Já si gpx navíc stáhnu do Mapsource a dívám se, jak souhlasí záznam se skutečnou trasou a posedávání navíc bagruji. Takovýto rozdíl mezi údajem navigace a gpx jsem sice nezaznamenal, ale na trase 30km podle navigace byla očistěná gpx dlouhá 25 zcela běžně.


Posedávání v hospodě určitě ne, byl to testovací okruh nového kola.

Dneska: Navigace 25,17, gpx 24,7 - to už je snesitelná odchylka - hádám že je to způsobené frekvencí ukládání bodů do gpx na trase vs. takřka kontinuálním výpočtem navigace. No tuhle odchylku už toleruju (nerad, ale toleruju :))) )
  • 0

#9 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 01 říjen 2012 - 16:36

Takže další zkušenost, tentokrát s FW 6.00 - Trasa jedné naučné stezky, (3,2 km) 70% cesty v otevřeném terénu - asi v polovině navigace hlásila že jsme ušli 35,4 km. Samozřejmě na startu vše řádně vymazáno (dokonce 2x, pro jistotu). Druhý výlet (odpoledne) jsem odchytnul po cca 400m od startu (opět vše na nulách) vzdálenost prý 5,70 km. Tak jsem to naštvaně vymazal a pak už to celý zbytek odpoledne chodilo jako hodinky. Safra, kde je problém??
  • 0

#10 elmarees

elmarees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 příspěvků(y)

Publikováno 01 říjen 2012 - 18:19

Tak dneska jsem byl na houby a stalo se mi to samé. U lesa jsem zapnul Oregona, počkal jsem až chytne signál, pak jsem dal vymazat průměry a šel jsem. Po chvilce se podívám kolik jsem ušel a bylo tam připočítáno asi 20km od posledního místa kde byla GPS zapnutá.
  • 0

MTB + Oregon 450 + Nokia N8 s HandyGC


#11 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 1:03

Natáhni stopy do Mapsource nebo Basecampu a prohlídni si, jaká byla délka stopy. Pokud je stopa podobně delší než reál, tak se můžeš podívat, kde to ustřelilo. Pokud ne, tak je tam nějaká bota ve FW. Jednoduše tak chybu v přijmu od chyby ve zpracování.
  • 0

#12 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 11:22

slvs napsal/a:
Natáhni stopy do Mapsource nebo Basecampu a prohlídni si, jaká byla délka stopy. Pokud je stopa podobně delší než reál, tak se můžeš podívat, kde to ustřelilo. Pokud ne, tak je tam nějaká bota ve FW. Jednoduše tak chybu v přijmu od chyby ve zpracování.


Délka stopy v gpx je v pořádku, to sedí. Akorát na displayi je o těch X km víc :(
  • 0

#13 adrim.cz

adrim.cz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 13:23

Mám GPSMAP 62 a moje zkušenost s ukládáním stop je taková , že čím více je kopcovitý terén, tak o to více se líší ušlé km v navigaci oproti km v GPX stažené do MapSource nebo BaseCamp. Když si zobrazíte graf u prošlé trasy u BaseCamp , tak na ose vzdálenosti mají km mezi sebou pořád stejnou vzdálenost bez ohledu na to, jestli je stopa po rovině nebo ze strmého kopce. Proto si myslím , že km v GPX jsou zobrazovány plošně… tak nevím možná se mýlím ;)
  • 0

#14 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 17:12

devon_rex : že by tam byla nějaká chybka a chtělo to dvě trasy za den? Tu první udělat krátkou a hned vymazat a teprve potom si dát "tu správnou"?
  • 0

#15 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 658 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 17:12

Používejte krokoměr a máte vystaráno :-)
  • 0

#16 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 19:24

adrim.cz napsal/a:
Mám GPSMAP 62 a moje zkušenost s ukládáním stop je taková , že čím více je kopcovitý terén, tak o to více se líší ušlé km v navigaci oproti km v GPX ...

Asi jsi to trefil. Skoro.
Pokud by navigace počítala prošlou vzdálenost včetně výšky, tak by mohla napočítat výrazně víc, protože v kopcovitém terénu je výškový profil hodně rozbitý. Takže to párkrát ustřelí do výšky pár set metrů a je vymalováno.
  • 0

#17 Ortyna Team

Ortyna Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 91 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 21:25

Vrátím se k 1. příspěvku. Zástavba + les = ne vždy ideální GPS signál. Pokud nejsou družice v nejlepším rozmaru, pak nám signál občas může ustřelit (i přes korekce iterací souřadnic při pohybu). Systémzkrátka nepozná, zda jsme se takto reálně pohybovali a spočítá to i s ústřely. Nicméně tato "2D" odchylka by měla být v Mapsource na stopě znatelná (v závislosti na nastavení automatického ukládání trasy). Jinak asi platí to, co bylo napsáno o fluktuaci nadmořské výšky...
  • 0

#18 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2012 - 21:31

elmarees napsal/a:
Tak dneska jsem byl na houby a stalo se mi to samé. U lesa jsem zapnul Oregona, počkal jsem až chytne signál, pak jsem dal vymazat průměry a šel jsem.
Po chvilce se podívám kolik jsem ušel a bylo tam připočítáno asi 20km od posledního místa kde byla GPS zapnutá.

Mám takový pocit, že vymazání průměrů a vymazání stopy jsou různé věci. Já před výšlapem mažu (a př. ukládám) prošlou trasu. Ovšem pokud chceš mít uložené trasy čisté, dělej to v baráku, kde nechytíš satelity. Jinak ti připočte skok na současnou pozici. A občas je tak rychlý, že chytí satelity dřív než naběhne obrazovka.
  • 0

#19 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 658 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 12:02

GPX je jednoduchý texťák a i pro začínajícího programátora, který se leda učil ve škole základy PASCALu, by neměl být velký problém zkusit si sám spočítat délku trasy s uvažováním převýšení a bez něho - pak bude konec dohadování a věc bude jasná :-)
  • 0

#20 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 13:09

No jo, jenze to vyzaduje znalosti Pythagorovy vety! ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama