Přejít na obsah


Fotka

"Zkracování" vzdálenosti v gpx


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#21 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 13:54

Tady to asi bude něčím jinačím než převýšením a Pythagorova věta je sice dobbrá pomůcka, ale tento problém neřeší. Těžko by totiž někdo mohl po chvíli chůze zjistit, že má v prošlou vzdálenost 30km. Četli jste vůbec příspěvek na který reagujete :o
  • 0

#22 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 14:29

Prekvapive cetli. Opravdu si myslis, ze tech tricet kilometru nemohl byt jeste presun mezi starou a novou pozici? Trasovy pocitac totiz i vyhodnocuje, jestli jsi v pohybu, nebo jestli stojis. (prece ti ukazuje, jak dlouho jsi byl v pohybu a jak dlouho jsi stal). Takovou vec nevyhodnotis z jednech souradnic! Musis mit vetsi mnozstvi vzorku zasebou, abys mohl vyhodnotit, jestli se opravdu pohybujes, nebo jestli stojis na miste a GPSka jen driftuje kolem. Takze ja si klidne dovedu predstavit, ze ten trasovy pocitac si pamatuje poslednich X vzorku polohy, ktere vyhodnocuje. A ackoliv mu vymazes ty vysledne statisticke hodnoty, porad muze mit tu frontu nesmazanou, a v te fronte nejaky vzorek s predchozi polohou, kterou teprve posleze zapocita do statistiky. Coz by vysvetlovalo ty potize typu: "sotva se mi GPSka chytla, vymazal jsem statistiky, a ono to za chvilku ukazalo haluz. Tak jsem to vymazal znova a uz to bylo OK." Prijde ti to jako sci-fi?
  • 0

#23 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 15:24

elmarees napsal/a:
Tak dneska jsem byl na houby a stalo se mi to samé. U lesa jsem zapnul Oregona, počkal jsem až chytne signál, pak jsem dal vymazat průměry a šel jsem.
Po chvilce se podívám kolik jsem ušel a bylo tam připočítáno asi 20km od posledního místa kde byla GPS zapnutá.


HaLuMa napsal/a:
Opravdu si myslis, ze tech tricet kilometru nemohl byt jeste presun mezi starou a novou pozici?


Ne tak to si nemyslím.
Ještě se mi nikdy nestalo, že bych po zachycení satelitů vynuloval počítadlo a ono mi to najednou skočilo o N kilometrů. Nechápu ani důvod, proč by mělo. Stojím na místě, navigace mi ukazuje přesnost do desítek metrů, VYNULUJI počítadlo a vyrážím. Pokud by mi to napočítalo kilometry navíc, tak bych to musel mít i ve stopě. A naopak. Převýšením to stěží může být, protože pokud bych třeba na 30km nastoupal 5km (což proklatě hodně), tak mi to hodí chybu 1.5% a o tu v tomto vlákně nejde.
  • 0

#24 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 15:41

Sam podeziras ostatni, ze nectou prispevky, ale sam ctes jen prvni dve vety?
  • 0

#25 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 16:34

HaLuMa napsal/a:
Sam podeziras ostatni, ze nectou prispevky, ale sam ctes jen prvni dve vety?

Máš pravdu. Tohle už přesáhlo hranice, kterou já považuji za flame. Takže nebudu reagovat na tvoji poznámku o tom, že jsem nečetl to, co jsi psal. Přeji ti pěkný nejen tento den :)
  • 0

#26 kaja iv

kaja iv

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 17:44

Přiznám se, že jsem úplně detailně nečetl všechny příspěvky, jen jsem je přelétl očima a hledal, jestli už někdo problém vyřešil.
Domnívám se, že k chybě dojde tím, že se po zapnutí GPS provede vynulování ještě předtím, než si GPS načte novou pozici. Takže si zapamatuje pozici minulou (tj. při vypnutí) a první úsek trasy pak počítá k tomuto bodu.

Ukázka výpisu GPX z mého O450:

i  nadm.v.   vzdál.    doba   rychlost  datum a čas         souřadnice
1   244 m  18.5 km  0:00:31  2148 km/h  17.8.2012 12:18:47  N50 28.648 E15 36.486
2   244 m     1 m   0:00:18   0.2 km/h  17.8.2012 12:19:18  N50 26.200 E15 21.304
3   atd.
V prvním úseku je překonána vzdálenost 18,5 km za 31 vteřin --> rychlost 2148 km/h. A věřte mi, že tryskáčem vážně nelétám.
  • 0

#27 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 17:49

SLVS: Ano, nez si to precist jeste jednou a snazit se pochopit, co ti rikaji ostatni, to je mnohem snadnejsi se teatralne urazit.
  • 0

#28 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2012 - 17:53

kaja iv napsal/a:
Domnívám se, že k chybě dojde tím, že se po zapnutí GPS provede vynulování ještě předtím, než si GPS načte novou pozici.


Jenze tady si par lidi stezuje na to, ze pockali, az se chytne pozice, pak vynulovali pocitadla v trasovem pocitaci. A vysledek je, ze v trasovem pocitaci jim to pa ukazuje vzdalenost delsi, nez j v trackolgu. Ackoliv by to melo byt teoreticky naopak.

A pak si precti ten muj dlouhy prispevek, ktery SLVS nepochopil, je tam teorie, ktera by to chovani mohla vysvetlit. Ale je to jen teorie.
  • 0

#29 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2012 - 15:51

Tak jsem tu tvoji "teorii" ověřil a je to tak, jak jsem tvrdil hned, z čehož si ty vyvodil, že jsem tvůj nápad nepochopil. Hoši z Garmina možná dělají krpy, ale takovou, že by po zachycení polohy a vynulování počítadla nevynulovali klouzavý průměr, tak takové trumpety opravdu nejsou. Chyba opravdu narůstá při špatných přijmových podmínkách a oproti stopě se do počítadla zahrnuje i ustřelení ve výšce.
  • 0

#30 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2012 - 18:27

Ten Garmin, ktery klidne vyda firmware, pri kterem GPSka pada, ten ktery klidne vyda software, ktery znici dosavadni instalace map... ten by prece nikdy nemohl udelat chybu s nesmazanym bufferem. Jak ja jsem si to, ja hlupak, jen mohl vubec pomyslet! B)
  • 0

#31 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2012 - 19:12

Garmin udělá leccos. Sice tomu moc nevěřím, ale třeba dokáže (nechtěně) při instalaci nového FW smazat i mapy. Třeba to může být poškozenými sektory na instalovaném disku. To ovšem nic nemění na věci, že jsi tady uváděl hypotézu, která neměla reálný základ. Nechápu, proč se tak paprčíš. Umíš toho dost na to abys nemusel vyskakovat kvůli takové ptákovině.
  • 0

#32 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2012 - 19:29

Jediny argument proti me teorii, co jsi ty prednesl, byl: "prece by takovou chybu nemohl udelat". Cekal bych, ze kdyz to dle tebe nema realny zaklad, ze prijdes s necim padnejsim. Rozumej, ja nijak nehanim tvoji teorii. Nerikam, ze ma teorie musi byt pravdiva. Je to jen nicim nepodlozena teorie vymyslena jen proto, ze jste tu moc dlouho plakali, ze si to nedokazete nijak vysvetlit! Vadi mi jen to, ze o cizi teorii prohlasis, ze je to blbost jen proto, ze ty mas Garmin za neomylny. Fakt super postoj!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama