Přejít na obsah


Fotka

Needs archived


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
150 odpovědí na toto téma

#1 kalgan

kalgan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 7:51

Už jsem pochopil že poslat návrh na archivaci není právě to ořechové. Tedy jedná se o keše o které se owner vyloženě nestará. Jednu takovou jsem poslal do archivace a dnes mě to docela mrzí. Byla na nádherném místě i velice oblíbená. Já jsem krabku opravil a prosil ownera o adopci. Ten na to nereagoval. Mezitím se krabka poškodila a spadla do vody. Takže bylo po ní. No a já ji zdárně dovedl až do archivace. A to si myslím že není správné. Pokud je keš zajímavá stojí za to ji zachránit. V batohu mám vždy dvě small krabky i s logbbokem a různé náhradní logbooky. Takhle už jsem pár keší zachránil a nejen v čechách. Nedávno třeba ve Valencii jsem vyměnil celou keš protože tam zbyl pouze promočený logbook a místo bylo nádherné a stálo za to ji zachránit. Proto si myslím že by se měl každý nejdříve zamyslet, než pošle archivaci.
  • 2

#2 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 9:18

Ne ne, archivace keše je správný postup, když o ní nemá owner zájem.
  • -2

#3 kalgan

kalgan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 9:39

To je věc názoru. Každopádně tu kes kterou jsem nechal archivovat budu na jaře kopírovat aby nezmizela na dobro
  • 0

#4 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 9:58

shaman3 napsal/a:
Ne ne, archivace keše je správný postup, když o ní nemá owner zájem.


Záleží na tom, co je to za keš.

Pokud je to stará keš, s bohatou historií nálezů, tak archivace a následná nová keš, s čistým notýskem na logy, je jen stupidní likvidace historie geocachingu.

Bohužel, stále více mám pocit, že stáří keše a prastaré logy nikoho nezajímají a každý si jen chce urvat bod, nejlépe FTF, a rychle běžet dál.

Podle mého je správný postup dát si keš na watchlist a postarat se o její stav, i když nejsem její vlastník. Ono opravdu starých keší není zase tolik, první PQ o 1000 keší končí v dubnu 2006, tedy skoro 5 let geocachingu.
  • 2

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#5 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 10:00

Nemá cenu za každou cenu držet při životě keš o kterou se owner nestará. To už je lepší ten archiv a založit tam novou.
  • 0

#6 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 10:01

kalgan napsal/a:
Už jsem pochopil že poslat návrh na archivaci není právě to ořechové. Tedy jedná se o keše o které se owner vyloženě nestará. Jednu takovou jsem poslal do archivace a dnes mě to docela mrzí. Byla na nádherném místě i velice oblíbená. Já jsem krabku opravil a prosil ownera o adopci. Ten na to nereagoval. Mezitím se krabka poškodila a spadla do vody. Takže bylo po ní. No a já ji zdárně dovedl až do archivace. A to si myslím že není správné. Pokud je keš zajímavá stojí za to ji zachránit. V batohu mám vždy dvě small krabky i s logbbokem a různé náhradní logbooky. Takhle už jsem pár keší zachránil a nejen v čechách. Nedávno třeba ve Valencii jsem vyměnil celou keš protože tam zbyl pouze promočený logbook a místo bylo nádherné a stálo za to ji zachránit. Proto si myslím že by se měl každý nejdříve zamyslet, než pošle archivaci.

Né vždy je možné takovou opuštěnou kešku zahránit (pokud si tedy záchranu vůbec zaslouží). Někdy je třena změnit umístění, hint, listing a to prostě když nejseš owner neuděláš. Revírníci tohle můžou, ale dělají to jen naprosto výjimečně. Takže pak prostě nic jiného než archív nepřipadá do úvahy.
  • 0

#7 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 10:02

No tyhle staré keše, co vydržely 6 let, asi žádnou starost nepotřebují, jsou prostě dobře udělané. Pokud ale nějakou pravidelnou údržbu potřebují a nikdo se o ně nestará, tak bez milosti zrušit, keší tu máme všude dost, někdy až zbytečně moc.
  • -2

#8 f-roman

f-roman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 10:26

Nějak mi uniká jak by se mohla zlikvidovat historie geocachingu archivací nějaké kešky?
  • 0

#9 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 10:30

Shamane jdi se bodnout ju. Pokud je to stará keš a má bohatou historii a je pěkně provedené zpracování listingu a kešky, je dobré se o ni postarat, pokud již není autor aktivní. Reviewer sám posoudí zda takovou keš nechat žít nebo ne. A když se najde někdo v okolí kdo se postará není problém s tím aby žila dál. A domluvit se dá, v Praze takových keší pár je, kde se autor nemůže postarat.
  • 4
Vložený obrázek

#10 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 10:42

Nemá cenu se bavit s trotly. Voni ví fšecko nejlíp a ostatní jsou blbci, neb nejsou s to jednat rázně. Ach jo, kdyby blbost kvetla, je to tu samá Šípková Růženka. Představa, že by se o něco mohl postarat přirozený proces, že by třeba keše mohl spravovat někdo jiný než owner a anonymně, anebo že by šlo nosit sebou pár maličkostí na opravu poškozených keší, je asi nad určitou míru chápání. Lepší je agresivně atakovat ownera nebo, což je ještě účinnější a snazší, NA. Pokud možno anonymním účtem, teplý bonz bez anonymity je jak soulož bez ženský. A komu se to nelíbí, ať si přečte pravidla. Kdyby náhodou nechtěl podle nich postupovat reviewer, udat reviewra na GS. Nebo se o archivaci postarat sám. Je to přece hrdinství potmě pro veřejné blaho. :@ Stejně je to tu samej pedofil a terorista a pirát a taky, co chudáci zvířátka, co zvířátka, co koťátka? :D Zpátky na palubu. Když to není k tomu udržet svépomocí a owner prostě není, ještě pořád je tu možnost - nejlíp po domluvě s RW - archivovat a hned poslat k publikaci znovu. Jen se změní kód a tak halt ji pár lidí odloví znovu B) Tím se sice ztratí logy a věk keše, ale krabka zůstane. Blbý, ale v nouzi se to dá. -- třeba když nějaký šamani furt krabku proklínaj fialovým kouzlem "NA". B)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#11 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 683 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 11:11

Je to o citu, jestli ten či ten postup. Kdyby se ztratila keška czech-tex ve Štramberku, tak aj pokud třeba ouner už gc zabalil, byl by NA log pomalu trestným činem. Nehledě na to, že tu keš by kdykoli kdokoli byl ochotný obnovit a neváhal by tam kvůli tomu jet třeba 50km (někdo). Ale zase keška typicky s názvem ZŠ J.A.Komenského; mikrovka v tuji - bez té se obejdeme, pokud ouner gc zabalil. Třetím případem je NA log z důvodu řešení situace, kdy keš stačí přemístit. Například se keš octne na soukromém pozemku, kam majitel nechce, abysme lezli. Motivací takového NAlogu není snaha o archivaci keše. Právě naopak: dostane se to na stůl revírníkovi a s jeho pomocí se rozhoupe i liknavější ouner. Efektem je brzké řešení problému a budoucí bezproblémové fungování keše. Za poslední rok jsem dal tuším 5 NA logů, namátkou. 1) někde u Úštěka byla keška přímo uvnitř památného stromu. Což pravidla zakazují (ne pravidla GC, ale české zákony). Po dvou týdnech disablace keška přemístěna o pár metrů vedle a spokojeně jede. 2) v Opavě byl nějaký ouner (tuším Rosty a nějaké číslo). Měl dvě keše, ale ani jedna nebyla v terénu. RW disabloval, po třech měsících mu napsal, aby keše obnovil nebo archivoval. Ouner udělal jen to, že od PC enabloval listingy, ale keše tam nebyly. Po roce dohadů šly ty keše do archivu a uvolnily místo zodpovědnějším ounerům. Ten Rosty si ze všech dělal jen dlouhý nos. 3) v Budapešti byla keš, která byla vždy na veřejném prostranství, které ale někdo nyní koupil a zaplotil. Stačí ji přesunout ven a může dál fungovat, ale musí o tym vědět RW. (Moje zkušenost s maďarskými ounery je ta, že keše akorát založí a tím pro ně péče zhasla). 4) multi v Dolní Rožínce. Ouner evidentně skončil, podle FP nic výjimečného, lovit to nešlo, bo se ztratila finálka... Co s takovou keší? Nikdo to obnovovat nechtěl. Ta šla na hřbitov.. NA log je zcela legitimní nástroj pro řešení problémů s kešemi, nicméně jsem toho názoru, aby se NA logy spíše šetřilo. Založit si nick needarchive_cz a psát NA logy na týden ztracenou keš je pěkná srabárna a (jak jinde napsal kolega Kupsa) majitel je jen interenetový srac. Majitel toho nicku to tady jistě čte a líbí se mu jeho punc anonymity. Budiž mu tedy přáno, jestli neumí své ego ukojit jinak. Pokud je log oprávněný, autor logu se nemusí stydět za svůj nick.
  • 7
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#12 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 337 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 11:11

Když umře mladá keš, je snadné říct, že byla špatně umístěna, že se o ní owner nestaral atd. O staré keši to říct nedovedu. Je příjemné vědět, že zde je keš už x let. Teprve pak si uvědomím, že ač je geocaching mladý, je to už přece jen nějaký rok od vzniku. Źe už to není mimino a že je na cestě k dospělosti. Jsem rád, že jsem mohl odlovit nejstarší keš v Česku. S tím souvisí, že neexistuje oficiální mapa archivovaných keší. Omlouvám se za personifikaci.
  • 0

#13 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 11:36

shaman3 napsal/a:
No tyhle staré keše, co vydržely 6 let, asi žádnou starost nepotřebují, jsou prostě dobře udělané. Pokud ale nějakou pravidelnou údržbu potřebují a nikdo se o ně nestará, tak bez milosti zrušit, keší tu máme všude dost, někdy až zbytečně moc.


Nejvíc tu máme lidí, co si sice nic nepamatují, ale do všeho kecají.

Je vidět, že právě pro Tebe, představuje keš jen číslo do statistiky ...
  • 4

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#14 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 11:45

f-roman napsal/a:
Nějak mi uniká jak by se mohla zlikvidovat historie geocachingu archivací nějaké kešky?


Myslíš, že by bylo zajímavé, kdyby průvodce turistů říkal:

Támhle na tom kopci byl hrad s katedrálou, ale byly to lukrativní pozemky a tak jsem to nechali zbourat a jsou tam vilky. 3D podobu Pražského hradu a katedrály sv. Víta si můžete prohlédnout v zapůjčených kukátkách ....
  • 7

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#15 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 683 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 11:51

kolombo napsal/a:

f-roman napsal/a:
Nějak mi uniká jak by se mohla zlikvidovat historie geocachingu archivací nějaké kešky?


Myslíš, že by bylo zajímavé, kdyby průvodce turistů říkal:

Támhle na tom kopci byl hrad s katedrálou, ale byly to lukrativní pozemky a tak jsem to nechali zbourat a jsou tam vilky. 3D podobu Pražského hradu a katedrály sv. Víta si můžete prohlédnout v zapůjčených kukátkách ....

No promiň, kolombo, obvykle Tě beru jako za rozumného diskutéra, ale tohle je přirovnání hodně mimo mísu.
  • -1
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#16 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 996 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 12:01

kolombo napsal/a:
Myslíš, že by bylo zajímavé, kdyby průvodce turistů říkal:

Támhle na tom kopci byl hrad s katedrálou, ale byly to lukrativní pozemky a tak jsem to nechali zbourat a jsou tam vilky. 3D podobu Pražského hradu a katedrály sv. Víta si můžete prohlédnout v zapůjčených kukátkách ....


Já v tom co jsi napsal vidím akorát muzeum na Kristiánově, které určitě zajímavé je :).
[pro neznalé - vypálená sklářská huť (horská vesnička), všude cedule co kde bylo a v muzeu její krásný 3D model]
  • 0

#17 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 12:13

Přijde mi, že někteří mají každého, kdo udělí NA log, za největšího škodiče a zatracence. Kdyby si Groundspeak nemyslel, že je tohle potřeba, možnost NA logu by dávno zrušil. Psát tu něco o historii, která se díky archivaci poškodí? No, to snad ne, proboha! Pokud je keš dobrá, všichni ji mají rádi a líbí se, i přes ztrátu se najde někdo, kdo ji obnoví, pokud ale existuje keš, která je sice už publikovaná pár let, ale nikdy si nezískala dobré jméno (šílené luštění, hnusné umístění...), archivace mi přijde jako přirozený proces. Tady v Pardubicích máme pár takových keší. O některé se starají lidi sami, ale i jiné, které jsou tady třeba již 5 let, když se na ně někoho zeptáte, vůbec netuší, kde byly nebo jak se hledaly, takových škoda fakt není. Nejhorší jsou ale ti autoři, kteří úmyslně na svou keš kašlou i několik měsíců, záměrně ignorují všechny e-maily od lidí, ale jakmile jim někdo hodí na jejich dlouhodobě disablovanou a neudržovanou keš NA log, do 5 minut se vám ozvou s nejlépe velmi sprostým mailem, co si to dovolujete a poté hrozně uraženě reagují v lozích. Což se v poslední době začíná dít stále častěji a u lidí, u kterých by to nikdo nečekal. Na druhou stranu je pravda, že needarchive_cz to trošku přehání, protože dávat NA logy na keše, napříkad GC3X0QM je pryč teprve 21 dní, takže k NA logu není žádné oprávnění, ač autor psal, že ji odnesl na zimu, nikde není napsáno, že ji třeba za týden nevrátí.
  • 0

#18 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 13:05

Ať si píše kdo chce, co chce, NA log slouží především k archivaci keše. Humanistické pindy o tom, že když se nepostará owner, že tomu pomůže reviewer, jsou zcela mimo mísu. Reviewer na místo spravit keš nepůjde, a ostatní hledači, pokud bude keš disabled, tak již vůbec ne. A pokud je owner aktivní, o problému ví, tedy NA log pro něj znamená, tytyty, když keš nespravíš, bude archived, bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí a to my jsme ve vší počestnosti právě udělali. Opravdu je snažší házet NA logy, než si pomoci navzájem s údržbou či obnovou, je to dokonce i v souladu s pravidly, otázka je, koho to pak takhle ještě baví.. Šest let lítáte kolem keše, pak vás začne vytáčet nějaký takový cucák, a když keš zaarchivujete, ještě Vám jiný napíše "konečně". Ne, děkuji, nechci. Tady už chybí do druhé ruky jen koupený seznam finálek, občas si zalogovat foud jen za to že jsem projížděl kolem i když tam keš nebyla, tu a tam stopit nějaký GC a abych se cítil king, pořídit si sedák a lano ;-)
  • 0

#19 WampaCZ

WampaCZ

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 13:17

Kdyz se tam divam, kde Needsarchive dava NA, tak mne pripada ze si zasadne zasedl na zazimovane serie. Jsem zvedav kdo je zacne archivovat, a zase na pocatku roku znovu publikovat. Ale nejvice bych chtel mit tolik casu, jako ten clovek pod tim uctem. TO bych tolik nalovil. Ale jinak souhlasim ze obcas je NA potreba, ale ve vetsine pripadu asi ne. Hlavne tyto serie.
  • 0

#20 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2012 - 13:33

hauskaa napsal/a:

kolombo napsal/a:

f-roman napsal/a:
Nějak mi uniká jak by se mohla zlikvidovat historie geocachingu archivací nějaké kešky?


Myslíš, že by bylo zajímavé, kdyby průvodce turistů říkal:

Támhle na tom kopci byl hrad s katedrálou, ale byly to lukrativní pozemky a tak jsem to nechali zbourat a jsou tam vilky. 3D podobu Pražského hradu a katedrály sv. Víta si můžete prohlédnout v zapůjčených kukátkách ....

No promiň, kolombo, obvykle Tě beru jako za rozumného diskutéra, ale tohle je přirovnání hodně mimo mísu.


Myslíš, že postoj "tu historii zbouráme a támhle vedle postavíme krásné město" tu nebyl a stále ještě není ?

Mám to dost často přímo před očima.

Myslím, že NA na tři měsíce staré keši u školy a na keši z první pětadvacítky keší v ČR, se trochu liší :-(
  • 3

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama