Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Utržená anténa GPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#21 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2013 - 23:16

S těmi GPS to není zrovna přesný příklad... Protože v té době to bylo pro "civilní" použití celkem k ničemu, vzhledem k té SA chybě, která tam byla schválně zanášena až do 1.5.2000. Kdo by si taky "na hraní" koupil tak drahý krám, který polohu uvádí s odchylkou v řádu desítek, někdy až jedné stovky metrů ??? Do auta to také bylo nepoužitelné, alespoň tedy ve městech apod. "Drahý krám" to byl také proto, že se to nevyrábělo v takovém milionovém množství jako dnes, právě kvůli té nepoužitelnosti pro širokou veřejnost... Další věcí je postupně rostoucí, alespoň po omezený čas, než se stav na trhu postupně urovnal, konkurence, která také s cenami trochu zamávala. Se vším ostatním ale souhlasím... Velké série, tlak na co nejnižší cenu (v mnoha případech až na úkor samotné funkčnosti) i ty zpropadené EKO normy, to nám byl čert fakt dlužen :| Zatím si opravdu nejsem jist, jestli nutnost, na můj vkus nějak moc často, měnit zařízení kvůli jeho degradaci časem za nové a nové, vyváží ty ekologické dopady, kterým se ty nové normy snaží zabránit... O to více zase máme toho elektroodpadu, který by se pak měl nějak rozumně likvidovat...
  • 0

#22 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2013 - 7:44

Ještě k původnímu tématu. Elektronice se už pár let věnuji. Těsně před převratem jsme byli s kolegou jedni z mála, kdo uměl opravit počítače Atari, myslím tím opravit na úrovni zákaznických obvodů, ale určitě jsme byli jediní, kdo uměl modifikovat diskové jednotky, nebo postavit fungl nové. Další známá firma JRC s námi spolupracovala. Největší problém bylo sehnat náhradní díl. V Mnichově na Shillerstrase jsem byl jako doma, některé obvody jako např 65C02P2 procesor Motorola byly označené jako vojenská rezerva a já musel vždy vyplňovat lejstra, že nejsem nepřítel BRD a že nebudu .... a že jsem si vědom ..... V polovině 90 let jsme byli několik let výhradním servisem Yamahy - hudební nástroje. Dokumentace byla, náhradní díly byly ale třeba samotný DSP se 128 nožičkami za 30E byl problém. Nikdo z těch obchodníků nedokázal pochopit, že to někde v Praze dokážou vyměnit bez automatické linky. Krom dokumentace přicházejí i závazné postupy, jak opravovat některé chyby. Něco se prostě může zaletovat, u něčeho se musí vyměnit několik dalších dílů kolem a něco se prostě vyměňovat nesmí. Sem asi patří i ta anténa. Když se utrhla, tak je poměrně pravděpodobné, že se buď utrhl kousek plošňáku, nebo spíš napařená letovací ploška z těla antény. Samozřejmě je možné, že zrovna tato součástka byla blbě přiletovaná, ale spíš ne. Ten technik od Garmina určitě není trouba, ale postupoval podle firemní strategie.
  • 0
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#23 milades

milades

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2013 - 11:54


A meli vasi rodice pred 40 lety barevnou televizi? Kolik mesicnich platu stala? Dnes barevna stoji zlomek mesicnih platu. Lide chteji vse LEVNE.

Pioneer se svymi hi-end plasmami zkrachoval. Lide chteji levy srot. Kolik lidi si koupi televizi za 400 000 jak leos mares? :-) tohle asi bude odpived.



Taky ale s tím jak rostou ceny zboží rostou i platy, před 30 lety rodiče brali max 2.000,- dnes je průměrný plat přes 20.000,-
ono se všechno srovnávat nedá, jak nekvalitní je elektronika, tak nekvalitní potraviny, ty místo součástek z číny obsahují další pomocníčky třeba z polska...

a mimochodem, pořád koukáme na televizi po rodičích... první jejich barevná a je doma 20let, nejsem typ člověka co musí mít všechno hi-techsupernanoplasmoB)
  • 0

#24 lacop

lacop

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2013 - 13:02

@milades, všetko zle. On predsa písal, koľko platov bolo treba dať za farebnú telku vtedy a koľko treba dať dnes. Aké sú platy v korunách dnes alebo vtedy je z toho hľadiska úplne, ale úplne irelevantné. Skrátka ide o to, že dnes na takú farebnú telku robíš hrubo odhadnuté možno 15-krát kratšiu dobu.
  • 0
Samsung Galaxy S II + Locus Pro + iGO
Garmin Oregon 450 (Patched)
Magellan Mobile Mapper 6 + OziExplorerCE 2 + iGO
QSTARZ BT-Q1000Platinum (Datalogger)

#25 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2013 - 14:57

Presne tak, proto se lidicky zamyslete nad tim, nez zacnete mluvit o kurvitkach, zadna (az na par vyjimek) ve skutecnosti nejsou, je jen pozadavek vyrobce na fabriku v Cine, kolik to ma stat :)

Koukat na televizi po rodicich je vsak luxus dnes, kdyz jsem watmetrem spotrebu, tak jsem se ji zbavil a to mela polovicni uhlopricku a dvojnasobnou spotrebu :-) vse hny sklenene televize putovaly vloni do sberneho dvora.

Zkratka je to vsechno levny crap a to proto, ze to lide CHTEJI, KUPUJI, PODPORUJI, chteji pohodli a "luxus". Nikdo tam dobrovolne zadny kurvitko neimplantuje, je to regulovano ciste katovanim kostů :) (cut-cost) ten vyrobek ma od zacatku definovanou moralni a fyzickou zivotnost odpovidajici jeho prodejni cene.

Telefon z Androidem? Zapomente na update OS... Telefon iPhone? Ten je podporovan klidne 4 nebo 5 let...

Bezolovnata pajka je take nestesti... Podle me to jen roztaci spiralu konzumu...

Jarous1 napsal/a:
S těmi GPS to není zrovna přesný příklad... Protože v té době to bylo pro "civilní" použití celkem k ničemu, vzhledem k té SA chybě, která tam byla schválně zanášena až do 1.5.2000.


Pardon, nepresne jsem uvedl datum, bylo to az koncem roku 2001, ta cena za Garmina ale sedi a pujcovne me stalo tisice Kc :-) ale zkratka jsem to musel vyzkouset to GPS :-) kdo z vas to mel tehdy ruce?

Nikdo z těch obchodníků nedokázal pochopit, že to někde v Praze dokážou vyměnit bez automatické linky.


No jo ale, dnes je to uplne stejne, CPU a zakaznicke obvody koupis po kontajnerech a v kusovem mnozstvi se to prakticky NEDA sehnat, datasheety nejsou zverejneny atp... Proste neni poptavka neni nabidka, jak proste. Navic kazdy vyrobce udava cenu na 1000 ks a odhaduji ze u vyse popsanych soucastek je MOQ treba 10000 ks. To si ani velky distributor nedovoli.
  • 0

#26 milades

milades

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2013 - 20:27

lacop napsal/a:
@milades, všetko zle. On predsa písal, koľko platov bolo treba dať za farebnú telku vtedy a koľko treba dať dnes.

Aké sú platy v korunách dnes alebo vtedy je z toho hľadiska úplne, ale úplne irelevantné. Skrátka ide o to, že dnes na takú farebnú telku robíš hrubo odhadnuté možno 15-krát kratšiu dobu.


já to pochopila moc dobře, jen se začalo srovnávat nesrovnatelné a dost odbočovat od původního tematu:) a tak irelevantní to být nemůže, sice si na tu citovanou televizi vydělávali mnohem déle, ale taky vydržela mnohem déle než ty dnešní... to co si dřív kupovali pomalu na celý život, dnes musí člověk po letech obměňovat, prostě je doba konzumu a mě to nebaví, a to mi už snad nikdo kontrovat nebude, protože na svůj názor tady mám nárok:) samozřejmě díky za ostatní názory a tímto raději diskusi uzavírám:)
  • 0

#27 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2013 - 20:35

No ono zrovna u navigací užitná hodnota dost rychle klesá. Měl jsem půjčeného prvního žluťáka, odhadem z 1. poloviny 1. desetiletí a byla to hrůza, přesnost na frajplace 20 metrů a pod stromy ztrácel signál úplně. Kdoví co bude za dalších 5 let. Ale pravdou je, že český kutil dokáže opravit všechno možné, co by autorizovaný servis nevzal.
  • 0

#28 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2013 - 11:11

Milades, snad i v prvnim rocniku obchodni skoly ti vysvetli, co je to moralni zivotnost;-) S tvym nazorem lze nesouhlasit, jde o to, ze se doba zrychluje, schvalne nam rekni kolik ti je let a pamatujes dobu bez internetu? Kolik ze zdejsich lidi melo soukromy internet pred rokem 2000 a kolik stala "wifi" technologie v roce 2001? 30.000 Kc! A dnes stoji wifi TRx pod 2 dolary :-) Technologicke veci maji vesmes cim dal vyssi a rychlejsi moralni zastarani a diky cim dal vyssimu tlaku na cenu, ktera je mozna vyhradne diky masovosti produkce, se to zkratka NEVYPLATI opravovat kdyz oprava stoji 3x vic jak vyrobni naklad. S konzumem to myslim nesouvisi a nejde tomu zabranit nez resit recyklaci apod, nikdo ti nebrani si koupit duchny za 40.000 ktere ti vydrzi 60 let anebo jine, netechnologicke veci, co (mozna) vydrzi. A ze tehdy televize vydrzela mnohem dele? Jednak nebylo na co koukat (a nikdo uz nezjist provozni hodiny) a druhak se casto opravovaly, a stejne - kvalita obrazu crt po 15 letech, no, je to subjektivni hodnoceni ve stylu: drive bylo lepe :-) Ale plne rozumim frustraci z dnesni rychle doby.
  • 0

#29 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2013 - 14:50

ano, doba je tak rychlá, že spousta výrobků má svoji morální zastaralost za sebou téměř už v okamžiku uvedení na trh a blbec spotřebitel díky PR kupuje jako divý :P
  • 0

#30 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2013 - 16:14

wefsafca napsal/a:
Technologicke veci maji vesmes cim dal vyssi a rychlejsi moralni zastarani a diky cim dal vyssimu tlaku na cenu, ktera je mozna vyhradne diky masovosti produkce, se to zkratka NEVYPLATI opravovat kdyz oprava stoji 3x vic jak vyrobni naklad.


To je ovsem teorie, nicmene bavime se tu o Garmini GPSce. U GPS od Garminu nemam pocit, ze by existoval nejaky enormni tlak na cenu (Bohuzel!). Nemyslim si, ze by byla cena srazena nizko k vyrobnim nakladum. A uz vubec si nemyslim, ze by ta vymena anteny stala 3x tolik co vyrobni naklad cele GPSky. Leda ze by si ten technik uctoval za praci dva tisice za hodinu.
  • 0

#31 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2013 - 23:44

A jak vis, kolik stoji vyroba zakladni desky Garminu? Budou to jednotky dolaru pokud ne centy :-)) Ostatní jsou prece fixni naklady, jako vyvoj chipsetu, navrh dps, vyroba filmu a programu pro osazeni DPS atp... a zbytek je zisk. Nemuzes porovnávat cenu na pultu s vyrobnim nakladem (co zaplati výrobce za soucastky a za vyrobeny kus desky sve fabrice).
  • 0

#32 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2013 - 23:54

Ono je to stejně divné. Jak může třeba tiskárna stát pod tisícovku? A sada barev do ní i víc než tiskárna i s barvami? Někdy je cena výrobku hodně pod výrobními náklady a dohání se to jinde. Zrovna jako to osazování. Jen šablona na nanášení pájecí pasty stojí tisíce, osazovací automat miliony, ale po odladění programu to jede jak automat na rohlíky. A součástky se nakupují po pásech, jedna se většinou shání dost těžko a cena je i desetinásobná. A chlupatý brouci (neřkuli BGA s pájesími ploškami pod čipem) se bez automatu skoro nedá osadit. Osazoval jsem ručně stonožičkový procesor a byly to nervy (a to jsem na to ještě viděl). Takře chápu, že cena práce servisního technika + cena součástky může převýšit cenu výrobku.
  • 0

#33 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2013 - 13:52

Snadno, PROTOŽE vyjma pár vyvolených lidi vůbec neví, jak svět dnes funguje... Ono by úplně stačilo, aby se zrušily dotace na žrádlo (z hektaru dostane neustále brečící zemědělec prakticky víc dotací než co vyprodukuje svou činností) a hned bychom viděli mazec :-D
  • 0

#34 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2013 - 0:43

Jediná spása jsou vesmírné slepice ;-)
  • 0

#35 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2013 - 9:09

mpik napsal/a:
Osazoval jsem ručně stonožičkový procesor a byly to nervy (a to jsem na to ještě viděl). Takře chápu, že cena práce servisního technika + cena součástky může převýšit cenu výrobku.


To si dovedu predstavit take, ale jaksi ne u dvounozickove anteny. :o
  • 0

#36 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2013 - 21:06

Hlavne tu chybi info, zda se oficialne desky opravuji u znacky Garmin? U aut, a asi ani u televizi a ja nevim ceho se davno desky (PCB) neopravuji ale jen a pouze meni... U drazsich desek sikulove to opravit samozrejme umi. Co ne tom ze pak nekdy nevystreli airbag apod :-)
  • 0

#37 milades

milades

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2013 - 19:54

Vyjádření GARMINU k neopravené navigaci je následující: desky neopravují a náhradní součástky se vozí až z Ameriky, tedy oprava by stála tolik co nákup nové navigace s mapama a dvouletou zárukou... tedy přesně tak jak už tady bylo napsáno... škoda že to neuvedli rovnou aby člověk věděl na čem je a netrávil pak čas nad přednáškama o morální životnosti:) Díky za všechny příspěvky a přeji hezký večer... M.
  • 0

#38 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2013 - 20:15

Porad mi na tom neco nehraje... dovazet soucastky z ameriky je drazsi nez dovazet cele GPSky? Tak jisteze posilat bednu plnou GPSek vyjde v prepoctu na kus levneji, nez poslat jednu samostatnou soucastku. Kdybych byl byval chtel prodavat GPSky a delat k nim opravdovy servis, tak bych si nejakou tu sadu soucastek nechal poslat rovnou v tom samem baliku s GPSkama a nemusel bych se pak vymlouvat, ze je to drahe. B) Takze proc si delat zasobu nahradnich dilu, v tom by byly umrtvene penize. Proc si platit schopne techniky delajici servis, to stoji jeste vetsi penize. Je jednodusi proste pokrcit rameny a prodat celou GPSku znovu a zakaznikovi tvrdit, ze na tom vlastne jeste vydelal. :D
  • 0

#39 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2013 - 13:05

Konecnesto pochopil :-) a zkus sehnat nekoho, kdo to umi opravit? Takovy technicky expert je pak vetsinou nouma v socialnich dovednostech a neumi si ani rici adekvatni cenu. Obvykle nastesti dela ve statni sprave a moc se nenadre a tak se muze vrtat v soucastkach pro radost :-) Nejak si neumim predstavit, ze budu platit takoveho cloveka, mesicne 50000 superhrube mzdy a on mi opravi 3 gpsky za mesic. Garmin mi to nezaplati a zakaznik taky ne. A jsme na zacatku u toho, ze naklady (ciste bez vyvoje, jen vyrobni) na desku jsou do 10 usd. Do te ameriky se to stejne asi vozi z ciny a kdyz ne pcb tak cipy urcite.
  • 0

#40 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2013 - 17:13

Hehe, Ty děláš jako by tady práce rukama + hlavou byla nějak extra placená :D 50tis Kč coby řadový zaměstnanec ? To je dobrej vtip...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama