Přejít na obsah


Fotka

Nesení zodpovědnosti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
45 odpovědí na toto téma

#21 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 7:50

Budeš se divit, ale v dnešním čase hyperkorektního pečovatelského státu Tě můžou pohnat k odpovědnosti, když se někdo utopí ve Tvém rybníku. Šikovný právník a bezskrupulózní pozůstalí Tě dostanou.

to je přesně ta zvrhlost dnešní doby. Když se někdo utopí v mém rybníce, bude mě to patrně mrzet, ale svědomí budu mít čisté, ale když se někdo zrakví na mé kešce budu patrně cítit i nějakou vinu.

Ovšem žíjem v době, kde je význam slov legální, legitimní, morální a etické zaměňován podle potřeby mluvčího. Už samotné položení otázky na právní odpovědnost za kešku by mělo být varováním.

Možná by se taky na tu prvotní otázku dalo odpovědět jinou otázkou:

"A vadilo by ti, kdyby si na tvé kešce někdo ublížil?"


  • 0
.

#22 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 8:06

A je to tady zas! http://www.horydoly....eocachingu.html


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#23 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 9:01

Už samotné položení otázky na právní odpovědnost za kešku by mělo být varováním.


No tak ona původní otázka zněla:

Nese owner zodpovědnost za to, když se někdo zraní na jeho keši, nedej bože zraní smrtelně?

To slovo „právní“ tam vložili další diskutující, i když to tak nějak dotazovatel nejspíš stejně myslel.
 

Možná by se taky na tu prvotní otázku dalo odpovědět jinou otázkou:
"A vadilo by ti, kdyby si na tvé kešce někdo ublížil?"


Tohle je jinak vyjádřeno to, co jsem psal já o svědomí a výčitkách. A myslím si, že v tom je jádro problému. I když bych třeba nebyl právně popotahován za to, že si někdo na mojí keši nějak ublížil, přesto by mi to vadilo. Organizuju pro známé tajné závody a vím, jak mi bylo líto, když si jeden urval kolo, když i přes několikeré důrazné varování jel v úseku plném výmolů příliš rychle, protože chtěl nahnat čas. A to šlo o prkotinu.


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 23 říjen 2013 - 9:09

  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#24 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 9:37

Je to tak dva roky, co jsem dostal soukromou zprávu od jedné kačerky. Tam se rozčilovala, že na mé multině XXXXXXX je napsáno, že pro kolo a kočárky je to sice naprosto nevhodné, ale třeba nějaká drsnokačerka to s kočárem zvládne. Ona to nezvládla a děcko vysypala. A já dostal hnusný mail skoro na celou stránku. Chytly ve mě saze a odpověděl jsem jí, že je dilina blbá a že by jí měli děcko sebrat. Za pár dnů jsem svůj názor trochu přehodnotil a do všech svých keší, kterých se to týká jsem případné nebezpečí detailně popsal a tak každý ví, do čeho jde, případně jsou tam i fotografie. Mám dvě 5-kové keše, jedna je klasická skála, ale druhá je přeskok ve výšce cca 30 metrů, relativně krátký (1,7m), ale  s propadem do obrovských kamenů. Tady chyba i s lanem bolí a bez něj jsou to jasný havrani. Z logů vím, že dobrá třetina lidí se nejistí. Kdyby se někdo zrakvil, bude mi to úplně jedno a kdyby ta keš takový masakr přežila, do listingu dám, že má "zářez na pažbě".


  • 0
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#25 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 9:47

Doba vymknutá z kloubů... Infantilizace společnosti... a podobné citáty. Něco je fakt špatně.

 

Na Traunsteinu, než jsme tam vyrazili, jsem se dočet, že letos se tam od roku 1889 zabil 126 (??? - píšu z hlavy) turista. Mont Blank, jestlisenepletu, má sto obětí ročně a celý jeho masiv asi 300.

Mám takovej divnej pocit, že bejt Traunstein kus od Prahy, bude kolem dokola plot se zákazem vstupu - schválně nepíšu "nebejt v Kérkonoších", páč tam by ho zakázali ochranáři kvůlivá převracení kamenů.

 

Jak píše lubbez - když v listingu napíšeš co jen lze... na druhou stranu, jestli máš pochybnosti už před založením kešky, vůbec se do toho nepouštěj.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#26 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 9:50

 

To neni az tak nova novinka. Jenom nekdo potreboval mit duvod o necem napsat.


  • 0

#27 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 10:03

Kdyby se někdo zrakvil, bude mi to úplně jedno a kdyby ta keš takový masakr přežila, do listingu dám, že má "zářez na pažbě".

 

Já taky prosazuju názor vlastní odpovědnosti za svůj život. Nemám rád to extrémní vodění za ručičku, které začíná nabývat obludných rozměrů (pitomá varování, že v mikrovlnce nemám sušit zvířata, nemožnost pořádně otevřít okno v dopravních prostředcích, aby si náhodou někdo neurazil hlavu nebo ruku, zbytečné zákazy vstupu do lokalit, které někdo vyhodnotí jako potenciálně nebezpečné apod.). Na druhou stranu ale vím, že pokud by někdo na mnou organizované akci (a to keš je) utrpěl nějakou výraznější újmu, asi si to budu vyčítat. Tím neříkám nic o tom, že jsem lepší nebo někdo jiný je horší, jenom konstatuji znalost vlastní psychiky. Naopak, určitá vyšší míra odolnosti vůči těmto situacím by nebyla na škodu.

 

Ale každá mince má dvě strany. Spousta lidí má pocit, že se mu dneska nemůže nic stát, že celý svět je jedna velká tělocvična, ve které mohou bezpečně dovádět podle libosti. A když se jim pak něco stane, tak jsou vykulení a hledají, na kom by se zahojili. A pak stačí pár bezskrupolózních právníků, neosvícený soudce nebo hloupí poslanci, kteří schválí příslušné zákony, a ten, který byl potrestán, se začne bránit, aby se mu něco podobného příště nestalo. A ostatní tak učiní preventivně. A začarovaný kruh je uzavřen. To se mi nelíbí, z toho je mi smutno.


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 23 říjen 2013 - 10:06

  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#28 Varouch

Varouch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 10:19

Kdyby se někdo zrakvil, bude mi to úplně jedno a kdyby ta keš takový masakr přežila, do listingu dám, že má "zářez na pažbě".

Souhlas, Všechna nebezpečí mám popsaná v listingu, lidi extrémní cache odlovili, nic se jim nestalo. Proč bych měl mít výčitky, že se tam nějaký blb zrakví???


  • 0

#29 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 14:05

Varouch: Problém není v tom, "proč bych měl nést výčitky" - ony si potvory cestu umějí najít i bez ptaní a racionálnímu zdůvodnění navzdory, jak už to výše vyjádřill mh.mail. Ad absurdum dovedeno: Člověk může cítit výčitky, když "kvůli" jeho na ulici ztracené peněžence stojí před soudem nepoctivý nálezce. 

 

Přiznám se, že mě, nakolik z logů možno soudit, překvapuje, jak málo opravdu vážných potažmo fatálních příhod se na GC za ta léta stačilo, tedy spíše nestačilo nabalit, přestože tu dlouhodobě relativně vysoký počet lidí relativně často vstupuje do situací, které jsou přinejmenším pro zdraví relativně rizikové. Tím nemyslím zrovna až tak T5ky, jako spíš věci typu řízení pro FTF, klouzání po stráních, včelí hnízda v dutinách stromů, klíšťovka atp. Moc rád bych, kdyby jednou někdo uspořádal průzkum a napsal práci, která by postihovala právě tohle téma - percepce míry rizik v GC vs skutečná incidence úrazů, nemocí aj. škod


  • 3

#30 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 14:55

 Moc rád bych, kdyby jednou někdo uspořádal průzkum a napsal práci, která by postihovala právě tohle téma - percepce míry rizik v GC vs skutečná incidence úrazů, nemocí aj. škod

Nerikej dvakrat :D Sice by to bylo zamereny trosicku jinak (protze jakozto zdravotni sestre by mi to na bakuli neproslo), ale ty urazy uz me taky napadly. Hlavne ty s trvalejma nasledkama (otazkou je, jeslti vubec bych sehnala dostatek lidi). Faktem ale je, ze se mi prici delat bakuli, ve ktery ma svoji ulohu GC.


  • 0

#31 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 15:35

to Toniczech: tak přesně tuhle otázku si také kladu.

 

A je to fakt - už pode mnou rupla suchá větev silná jak stehno (hned se mi vybaví hláška z z Pulp Fiction - "negr(jako já) plachtil 4 patra" :-)

Případně mi ujela noha a já po zadku sjel betonový svah až do potoka (smůla byla, že jsme měl v zadní kapse zasunutou náhradní baterku...a ještě ta ledová voda

 

každopádně, pravda je, že po každém rozhodnutí "vyrazit"  (ať je to jakákoliv DT keš) začíná tikat ten "náhodový" budíček a odvíjet se nevyzpytatelná linka vlastních rozhodnutí (tudy a nebo jinudy, autem-pěšky, skočit-obejít, vylézt-počkat atd.).


  • 0

*


#32 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 16:02

Je to tak dva roky, co jsem dostal soukromou zprávu od jedné kačerky. Tam se rozčilovala, že na mé multině XXXXXXX je napsáno, že pro kolo a kočárky je to sice naprosto nevhodné, ale třeba nějaká drsnokačerka to s kočárem zvládne. Ona to nezvládla a děcko vysypala. A já dostal hnusný mail skoro na celou stránku. Chytly ve mě saze a odpověděl jsem jí, že je dilina blbá a že by jí měli děcko sebrat. Za pár dnů jsem svůj názor trochu přehodnotil a do všech svých keší, kterých se to týká jsem případné nebezpečí detailně popsal a tak každý ví, do čeho jde, případně jsou tam i fotografie. Mám dvě 5-kové keše, jedna je klasická skála, ale druhá je přeskok ve výšce cca 30 metrů, relativně krátký (1,7m), ale  s propadem do obrovských kamenů. Tady chyba i s lanem bolí a bez něj jsou to jasný havrani. Z logů vím, že dobrá třetina lidí se nejistí. Kdyby se někdo zrakvil, bude mi to úplně jedno a kdyby ta keš takový masakr přežila, do listingu dám, že má "zářez na pažbě".

A ta dilina s kocarkem nedala skalu, nebo ten preskok? :o


  • 1

#33 Varouch

Varouch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 18:30

Problém není v tom, "proč bych měl nést výčitky" - ony si potvory cestu umějí najít i bez ptaní a racionálnímu zdůvodnění navzdory, jak už to výše vyjádřill mh.mail. Ad absurdum dovedeno: Člověk může cítit výčitky, když "kvůli" jeho na ulici ztracené peněžence stojí před soudem nepoctivý nálezce. 

Přiznám se, že touto ultrasenzitivitou (bohužel? bohudík?) netrpím. Takže to nakonec s tou "odpovědností" bude asi podle vkusu každého soudruha a bude to jen otázka výčitek, že jo?


  • 0

#34 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 18:41

Přiznám se, že touto ultrasenzitivitou (bohužel? bohudík?) netrpím. Takže to nakonec s tou "odpovědností" bude asi podle vkusu každého soudruha a bude to jen otázka výčitek, že jo?


Ano, tak by to asi mělo být. Ale jen do té doby, než nějakýho pitomce napadne žalovat ownera za to, že si při odlovu jeho keše udělal bebí, a nějakej soudce mu dá za pravdu. Doufám, že k tomu v ideálním případě nikdy nedojde, a když už, tak že to bude co nejpozději.


  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#35 Varouch

Varouch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 20:16

nějakýho pitomce napadne žalovat ownera

Moc si nedovedu představit, jak mi někdo bude dokazovat, že jsem tam tu krabičku dal. Někdo si založil účet s nickem Varouch a dal někam plastovou krabičku? Co mi je potom?


  • 0

#36 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 302 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 20:53

Je to tak dva roky, co jsem dostal soukromou zprávu od jedné kačerky. Tam se rozčilovala, že na mé multině XXXXXXX je napsáno, že pro kolo a kočárky je to sice naprosto nevhodné, ale třeba nějaká drsnokačerka to s kočárem zvládne. Ona to nezvládla a děcko vysypala. A já dostal hnusný mail skoro na celou stránku. Chytly ve mě saze a odpověděl jsem jí, že je dilina blbá a že by jí měli děcko sebrat. Za pár dnů jsem svůj názor trochu přehodnotil a do všech svých keší, kterých se to týká jsem případné nebezpečí detailně popsal a tak každý ví, do čeho jde, případně jsou tam i fotografie. Mám dvě 5-kové keše, jedna je klasická skála, ale druhá je přeskok ve výšce cca 30 metrů, relativně krátký (1,7m), ale  s propadem do obrovských kamenů. Tady chyba i s lanem bolí a bez něj jsou to jasný havrani. Z logů vím, že dobrá třetina lidí se nejistí. Kdyby se někdo zrakvil, bude mi to úplně jedno a kdyby ta keš takový masakr přežila, do listingu dám, že má "zářez na pažbě".

Nedávno jsme byli na Tetíně na vyhlídce. Přístup byl pro nás normální pěší v pohodě. Zanedlouho se vynořil nějaký tatínek a tlačil před sebou kočárek (nevypadal moc do terénu). Na té mírné cestičce se mu kymácel tak, že jsem myslela, že dítě pošle rovnou dolů ze skal.

Minulé léto funíme do kopce na Dívčí hrady, i před polednem jsou teploty téměř tropické. Při cestě zpět dolů potkáme dvojici mířící nahoru. Ženská buď čekala dvojčata nebo byla v hodně pokročilém stadiu těhotenství.

Každý to máme posunuté jinak, ale občas se člověk pozastaví nad tím, jestli to ty lidi nenapadne nebo to mají zapotřebí? Tihle pak nejvíc křičí, když se něco stane, jak moc jsou ublížení.

Není důležité jak obtížný je terén, důležité je reálně zhodnotit své schopnosti a situaci.


  • 0

#37 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 21:00

Skywalker: Můj jmenovec Antwan řečený "Tony Rocky Horror"? Jo, jelikož ten film znám prakticky nazpaměť, taky se mi ten dialog a hlášska dost neodbytně vybavují skoro při každém lezení po větvích. :D Jediné, co mě při myšlenkách na prasknutí něčeho pod nohama účinně uklidňuje, je pomyšlení, že s relativně štíhlou postavou a velkými podrážkami mám určitě menší měrné zatížení než většina kolegů - jinými slovy, má-li větev či led prasknout pod vahou kačera, byla k tomu 100x lepší příležitost už přede mnou.  

 

Jinak s tím, co píšeš o tom, jak "začíná tikat ten "náhodový" budíček a odvíjet se nevyzpytatelná linka vlastních rozhodnutí" se naprosto ztotožňuju. Když jsme u těch filmů. tak můj názor dost vystihují díla jako Lola běží o život Toma Tykwera nebo Zemřít (či ne) Ventury Ponse - prostě jsem přesvědčen, že pokud jde o naše běžné rozhodování a konání (tedy ve věcech, kdy rizika jsou neurčitě drobná, odtažitá a žádná z možností jasně preferovatelná), i maličká změna vstupní konfigurace může dát naprosto odlišný výsledek. To, zda v daný den pojedu kešovat do lokality X či půjdu do lokality Y, se vším, co mě tam potká či mine, může na poslední chvíli ovlivnit i jediná taková maličkost jako nečekaný telefonát, upadlé klíče, založené poznámky,  muška v oku, rozvázaná tkanička, červená na semaforu a tisíc podobných věcí. Události typu Svetý Mikuláš nejsou v tomto smyslu předvidatelné a ani velmi nepřímé výčitky svědomí za ně podle mne nemají význam. Něco jiného je to naopak u situací, kde  následky z volby jasně a  přímo vyplývají, jako u oné peněženky (nálezce ví, že odevzdání je volba "bezpečná", zatímco zatajení "nebezpečná"). Paradoxně tak opravdovou svobodu volby, respektive svobodu nést její následky, máme teprve tam, kde nás nějaké normy či jiné "vstupní údaje" (např. zvýšená míra rizika) v rozhodování omezují. 

 

Tím chci pro téma tohohle vlákna říct: Zvážit, zda nevymýšlím pro kolegy až příliš zbytečné hazardování. A pokud už se pro založení rozhodnu, pak dle možností upozornit, kde zvýšené nebezpečí hrozí. Pak, ve smyslu toho, co jsem v předchozích odstavcích napsal, s hledající můžei následky svého informovaného rozhodnutí přičíst jen sobě a já špatným spaním trpět nebudu.


  • 1

#38 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 21:08

Moc si nedovedu představit, jak mi někdo bude dokazovat, že jsem tam tu krabičku dal. Někdo si založil účet s nickem Varouch a dal někam plastovou krabičku? Co mi je potom?

Pravda, v takovém případě nese objektivní odpovědnost Groundspeak, když umožňuje na svých stránkách anonymní zveřejnění listingů. 

Mě se líbilo, jak pozůstalí spolujezdce zažalovali majitele vozidla a vysoudili náhradu škody. Po přímém viníkovi (řidiči) by si asi nic nevzali, když také zemřel. 

http://aktualne.cent...phtml?id=634850

V občanskoprávním sporu nezáleží na tom, kdo je přímý viník, na cestě k němu se najde dost jiných subjektů, které nesou objektivní odpovědnost za to co se stalo, třeba ten Groundspeak, který umožňuje anonymní zveřejňování listingů, může si pak reverzně vymáhat náhradu po viníkovi sám, to že umožnil zveřejnění listingu anonymovi, je už pak jen jeho boj.


Tento příspěvek byl upraven od shaman3: 23 říjen 2013 - 21:15

  • 0

#39 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2013 - 21:35

to Toniczech: úplně mi mluvíš z duše. A víš co je nejhorší ? Když hned na počátku zjistíš, že to všechno běží špatně (nejde jen o GC, ale jakoukoli situaci). Tam někde vzadu v hlavě to víš, ty jo, no a pak ten vlak zastav !

 

Lola běží o život - ty bláho ! Můj nejoblíbenější film z pozdního mládí. Ta hudba. A ta zrzka....hmm

(mimochodem, Lola se mi vybavila při spatření filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa - jako Ramona....)

 

Ale zpět k věci - asi bylo řečeno vše.


Tento příspěvek byl upraven od Skywalker: 23 říjen 2013 - 21:35

  • 0

*


#40 Vym

Vym

    Vymitac

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2013 - 20:30

 

Zrovna zde nechápu, co je na článku špatného. Ano, je to medializace a ne každý to má rád. Ale s tím se nic dělat nedá. Pokrok nezastavíš :) Někomu se nelíbí potraviny z Polska, někomu se nelíbí urbanizace, někomu se nelíbí geocaching v médiích.
Zrovna tenhle článek pouze konstatuje fakty. Kačer šel na FTF a zkolabovalo mu srdce.To je stejné jako kdybys kritizoval článek o tom, že někdo zemřel při lyžování v Harrachově. Geocaching je dle mého názoru v dnešní době na úrovni sportů.           


  • 0
http://pck.desitka.cz Powercaching klan




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama