Přejít na obsah


Fotka

Konec podpory Windows XP - co dál?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#21 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 12:57

Jinak  pokud  k sobe kremikove nebe povola tvuj HW, tak opravdu jsou W7 super volba.  Ja si je dal na PC pred rokem, kdy sem resil i novy PC - System na SSD disk  a vse ostatni na obyc SATA (i to je na W7 mnohem snazsi operace nez na WXp a tudiz veskere obnovy systemu jsou uplne jednoduchoucke - proste mam image systemoveho disku).  Teda pote co sem si zvykl na to, ze 5s po zapnuti PC pisu prihlasovaci  heslo  tak u starousku s XP jen trpim.

 

A o moznostech noveho HW a instalaci XP ani moc neuvazuj. Ono by to asi behalo, ale  - treba u GB desek uz delanejch pro Visty sem nenasel  driver pro sitovou kartu, aby mi po 7 dnech neodpadlo pripojeni.


  • 2
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#22 niximor

niximor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 553 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 13:01

Nesnazil bych se tvarit, ze po Windows XP uz nic neni. Windows 7 jsou velice povedeny system, ktery je stejne dobry a v mnoha ohledech jeste lepsi jak WinXP. Neni vubec duvod se mu branit, hardwarove naroky jsou velice podobne jako pro XP a kdo nema vylozene 10 let stary HW, nemel by mit s Win7 problem. A to prosim zrovna tohle pisu z Linuxu, ktery pouzivam dobrovolne v praci k plne spokojenosti.


  • 4
Správce gcm.cz | cwg.gcm.cz

#23 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 13:04

Jo, niximor to pěkně vystihl.

Jednou větou: "Není nic, včem by byly Win XP lepší než W7, ale je mnoho věcí ve který jsou W7 lepší než Win XP."


  • 0

#24 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 13:22

Já tedy nevím, ale mě Open Office s dokumenty pracuje úplně stejně jako klasický microsoftí Office. Ani když si na linuxu nějaký vytvořím a někomu ho pošlu, neměl jsem jediný problém. A abych předešel nějakým dohadům, používám na pracovním notebooku Win 7 i Linux Mint, na pevném PC v práci mám Win7 i Linux Mint, doma mám WinXP i Linux Mint a žádné "meziplatformní" problémy jsem nezaznamenal.

 

Tak jako u všech programů je to i u OpenOffice o pár kliknutích v nastavení. Když si nastavím ukládání do formátu Office 2003 nebo 2010, nikde žádnej problém. Pokud to jen nainstaluju, ukládá to do .ods + .odt a podobně a ty samozřejmě microsoftí office neotevře, proč by taky měl když nemusí.

 

Nicméně všeobecně je to tak, že na Linuxu si opravdu člověk semtam musí pohrát s nastavením, aby mu systém vyhovoval kdežto u Windows nemusel, protože tam prostě bylo skoro všechno skoro pořád stejný.


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 21 březen 2014 - 13:26

  • 0

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#25 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 369 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 13:33

Hlavne pokud ti jde o podporu, tak linux taky neni zrovna idealni reseni. Bud si budes pravidelne instalovat nove verze, nebo o podporu rychle prijdes - a to jeste rychleji nez u windows. A zmeny mezi verzemi u ruznych LINUXu byvaji dost zasadni. Treba naprosto nove GUI je celkem bezna a casta zmena. W7 jsou rozhodne lepsi nez XP a kdyz si zvyknes na 8.1 tak jsou taky docela dobry.

 

LINUX Mint

Version Codename Package base Status

16 Petra Ubuntu Saucy     Supported until July 2014.

15 Olivia Ubuntu Raring    Supported until January 2014.

14 Nadia Ubuntu Quantal  Supported until April 2014.

13 Maya Ubuntu Precise   Long term support release (LTS), supported until April 2017.

12 Lisa Ubuntu Oneiric      Obsolete since April 2013.

 

Opensuse

U následujících vydání se očekává vydávání aktualizací do uvedeného data:

  • openSUSE 12.3 - 15.9.2014 (za 179 dnů) (2 dva měsíce po vydání 13.2)
  • openSUSE 12.2 - 15.1.2014 (za -64 dnů) (2 dva měsíce po vydání 13.1)

Tento příspěvek byl upraven od MaFa: 21 březen 2014 - 13:33

  • 0
MaFa

#26 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 13:49

Jinak mi teď v práci nainstalovali na počítač w7, protože bych se z w XP nedostal na bankovní účty. A protože ty naše počítače mají jen 1GB RAM, tak je to parádní peklo. Když potřebuju otevřít excel, který má několik desítek tisíc řádků, čtu si u toho knihu. Ještě by z něj mohly začít vyskakovat elektronky, řemenice a ucházet pára.

 

....myslíš na CIZÍ bankovní účty? Jaký SW na to používáš? Nějaký by se mi hodil... :D

 

Jinak miluju, když zapnu PC (na něm XP) a prvních deset minut jenom chrochtá, a chrochtá, a chrochtá, takže zapínám v předstihu a jdu mezitím něco urobit (možná kvůli tomu neřeším FTF? než nastartuje, už je zalogováno.... :wacko: )

 

...a tím se dostávám oklikou k tomuto vláknu (abych nebyl úplně OT) - XP mě ze začátku docela nadchly (po odinstalování WIN 3.11 když vyšly z módy diskety :D dělám si srandu, ale jenom trochu), PC nemám žádný dělo ale ze začátku běžel s XP docela dobře.... a pak mi přijde že vždycky po nějaké době zpomaluje a zpomaluje.... a mě už nebaví přeinstalovávat komp (a to na něj nedávám žádné blbosti z netu, hry nepařím/nezkouším, pořád to samé, něco na zpracování fotek, nějaký ten kancelářský balík a to je víceméně vše).

 

EDIT: a nejradši mám okamžiky, když se aplikace minimalizuje tak rychle, jako když se vytáhne špunt v umyvadle a monitor překresluje hezky řádku po řádce, v takových chvílích vidím rudě a málem otevírám okno pro případ, že bych jím chtěl PC vyhodit.

 

Ad končící podpora XP/bezp. záplat apod. - myslíte si, že to pak bude v pohodě chodit z takového PC na internetové bankovnictví? Moc do toho nevidím, ale asi bych se necítil nejlíp (ikdyž teď to není o moc lepší :) a na účtu toho taky moc k sebrání není).

 

Možná to vyřeším tak, že si pořídím nový komp i s OS (a vyhodím tu chrochtající šunku, a pár let možná bude pokoj, než mladej doroste do věku, kdy budeme dokupovat každou chvíli něco nového :huh:).

 

TO hedgehog: nezapomněl jsi na MS DOS a tunění configu a autoexecu? :lol: To bylo radosti, když jsme rozchodili nějakou hračičku, která chtěla víc jak 600 kb RAMky :rolleyes: (jestli si dobře pamatuju čísílka, je to fakt dávno....). Tenkrát jsem v úplných začátcích omylem smazal command (nebo něco podobného) a měl jsem naděláno v kalhotách, že jsem rozbil počítač za cca 30 tisíc (se 40MB HDD, 286-ka).

 

PS.: jinak koukám, že tohle téma asi ještě pěkně nabobtná, víc než 50 odstínů.... :wub:


Tento příspěvek byl upraven od St&nda: 21 březen 2014 - 14:00

  • 0

#27 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 185 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 13:50

Nahod vedle XP nejake distro, muzes mit dualboot a uvidis. Ja jsem takhle fungoval par let nez jsem se od windows odstrihl definitivne. Ale kdyz nad tim tak premyslim, nedavno jsem potreboval rootnout telefon a na to jsem pod linuxem nemel koule :)


  • 1

Garmin 60csx, Linux Mint 17 + Wine + Geoget 2.8.X

www.lukabike.com


#28 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 369 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 14:03

Ani nepotrebujes dualboot, existuje spousta live CD distribuci, takze staci nabootovat z CD a vyzkouset jak to slape. Ja jsem na jednom pomalem pocitaci (jeste s Windows ME, takze pred XP) zjistil, ze firefox je stejne pomaly jak na windows, tak na LINUXu. Takze bych rekl, ze zalezi vic na tom jaky browser pouzivas nez na OS samotnem.


  • 0
MaFa

#29 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 16:42

No jo, Chrome jsem používal a pořád ho používá dcera, protože umožňuje spustit s parametrem. Takže ho spouští vlastní ikonou a má své nastavení, svou historii, atd., i když je na mém uživatelském jménu. Ale chroustá to a chroustá... A to mám 2 GB paměti. Byl to dobrý a rychlý prohlížeč. On můj komp byl připraven na Vistu, ale tu jsem nechtěl. W7 by na něm běžely. Jenomže: paměti DDR2, procesor AM2 - to se dá ještě koupit, ale jsou to vyhozené peníze a do ničeho nového už to pak nasadit nepůjde. Disk plný, systém zanesený a než přeinstalovávat všechno, tak radši už na nový stroj.

A Linux si spustím nabootováním z paměťové karty, když chci. Jen jsem v tom zatím nerozchodil síťové připojení. Mám to jako záchranu, kdyby nešlo do windows nabootovat.


  • 1

#30 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 19:53

Tak především: není pravda, že od dubna nebude žádná podpora pro WinXP. Pouze nebude zdarma. Placená podpora bude i nadále.

 

S bezpečností bez podpory bude dost velký problém. W7 totiž obsahují dost knihoven stejných, nebo velmi podobných, jako WXP. takže:

Objeví se nějaká chyba, zranitelnost. MS vyrobí záplatu pro W7, uveřejní ji i s popisem. Porovnáním, co se změnilo bude relativně snadné najít způsob, jak napadnout starou verzi a tedy i WXP. Určitě tedy nelze považovat PC se zastaralým SW za bezpečné.

 

Nelze vystačit jen s FW a antivirem. Obojí je nutné, nikoli postačující. Nainstalujete ještě alespoň EMET 4 (od MS), pokud jej i správně nastavíte, zabrání alespoň části dalších hrozeb. Dokonalé to nebude, ale lepší, než nic.

 

Pokud jde o přístup do banky, tak záleží na tom, čím se přihlašujete a čím potvrzujete platbu. Pokud jen něčím, co "je uvnitř PC" (včetně čipové karty), tak máte problém. Pokud pro obojí používáte vícefaktorovou autentizaci, tak to není tak zlé. Maximálně si útočník zjistí, kolik máte, odkud máte příjem a pod. Je to sice špatné, ale leckdo s tím dokáže žít. A vůbec není špatný nápad, mít LIVE LINUX na přístup do banky (a pod.) a na ostatní si ponechat W.

 

Linux jsem zkoušel několikrát, ale nikdy to nebylo bez problémů. Nejvíc se mi osvědčil asi MINT a XUBUNTU (příjemné prostředí). Jen jsem nikdy nenašel, čím nahradit URWIGO, a ZPS. Alternativy k Pinnacle taky nic moc.


  • 0

#31 Zememeric_K

Zememeric_K

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 21:07

Mám to štěstí, že díky dárcovskému programu MS pro neziskovky jsem mohl za hubičku upgradovat z XP na Win7 (teoreticky bych mohl i na Win8, ale nechci riskovat). Více: techsoup.cz . Myslím, že by se to řady kačerů mohlo týkat.

 

A tady je konkrétní zkušenost: mám 7 let staré PC. Upgrade z XP na Win7 prostě instalátor odmítl, nějaké chybové hlášení a konec. Tak jsem všechno zazálohoval, vyhodil starý HD, koupil nový a zkusil čistou instalaci. Naprosto bez problémů! Počítač pak ovšem výrazně zpomalil s nainstalováním Office a antiviru. Zkrátka 1GB RAM je už na hranici, jak píše Smrk.


  • 0

#32 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2014 - 22:26

Jo antivir je mnohdy slusna "brzda systemu"  a na nejakem starsim disku vubec. Na W7  urcite minimalne 2GB Ram. Samozrejmne cim vice tim lepe, protoze to odlehcuje cinnosti disku (swap) A pri dnesnich cenach Ram lze rici  ze 4 GB nejsou vubec od veci -idelane rovnou v paru coz take prinese narust rychlosti. A pak uz se rovnou vyplati nasadit 64 bit OS, protoze 32Bit ma strop cca 3,5 GB Ram.

 

A podobne to plati pro XP - pro zrychleni je samozrejmne idealni kompletni reinstal a pridat RAM - jenze vice nez 4GB (dobre pro hnidopichy 3GB jen se to blbe paruje) nema cenu vubec u XP uvazovat. Sice jsou XP 64bit, ale sehnat tam jakejkoli driver ......

 

Jinak se opravdu vyplati sledovat ruzne akce - ja koupil vloni W7 Professional Krabicove (nikoli OEM) ve vyprodeji v DataArtu s 25% slevou a nainstalovanim do 30. ledna sem ziskal "pravo" zakopit si Upgrade na W8 za 15 dolaru. No a ty sem strcil na dcerin komp poskladanej ze zbytku ci levnejsich komponent. No a tak nejak zkousim a taky to jde - byt to asi neni uplne pravne koser.   A u W8 to je krasnej navrat do mladi - bez klavesovejch zkratek sem byl ztracen a ted --ALT +F4, WIN+R  --- uz to zacinam pouzivat i na W7


  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#33 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 0:05

Problém je, že po čase vždycky vyběhne nová generace RAMek, samozřejmě nekompatibilních se staršími, a ty starší neůměrně zdraží ...


  • 0

#34 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 8:48

Nebo naopak ty starší skončí u sběratelů šrotu a dají se u nich sehnat za pakatel nebo zadarmo. Ale to až po delší době, kdy to potřebuje jen někdo, kdo dává dohromady archiválii.


  • 0

#35 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 9:21

JO ted sem kupoval 512 MB RIMM RAM za 25 Kc. Ale je fakt ze na aukru chtej mnohdy za to samy 500


  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#36 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 21:28

Problém spíše nastane, až budeš chtít nainstalovat něco, co bude jen pro aktuální OS.

 

Pamatuji to z Win 95, to prostě neobejdeš :-(

 

Základ pro přechod na W7 jsou základ ovladače pro HW, pro desky starší než 2008 prostě nejsou ...

 

Linux MINT je fajn, ale pokud potřebuješ něco, co je jen do Windows, máš prostě smůlu.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#37 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 21:58

Jo, taky mám XP na všem co počítá. Kromě telefonů a tabletu. Při ceně W7 nějakejch 1700kč, to není limitující. Jinej problém je SW vybavení. Laser funguje pod XP, pod W7 se kouše, tak jednou za dvě hoďky to zamrzne. Řezací plotr má hw klíč na lpt portu a nefunguje ani pod XP. Tady používám Milénka. No jo taky mám soft na plošňáky a stál 30 litrů, ale pod W vista a další už prostě nejede. Další CAD je taky DOS apka a tím pádem taky končí u XP. Tak suma sumárum, kdybych chtěl na 7 a víš jenom za sw vybavení cca 100 litrů ale musel bych se vše naučit znovu. U těch plošňáků mi to trvalo nějaké 2 - 3 roky a i pak jsem se musel koukat sem tam do manuálů.


  • 0
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#38 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 22:00

Jo, taky mám XP na všem co počítá. Kromě telefonů a tabletu. Při ceně W7 nějakejch 1700kč, to není limitující. Jinej problém je SW vybavení. Laser funguje pod XP, pod W7 se kouše, tak jednou za dvě hoďky to zamrzne. Řezací plotr má hw klíč na lpt portu a nefunguje ani pod XP. Tady používám Milénka. No jo taky mám soft na plošňáky a stál 30 litrů, ale pod W vista a další už prostě nejede. Další CAD je taky DOS apka a tím pádem taky končí u XP. Tak suma sumárum, kdybych chtěl na 7 a víš jenom za sw vybavení cca 100 litrů ale musel bych se vše naučit znovu. U těch plošňáků mi to trvalo nějaké 2 - 3 roky a i pak jsem se musel koukat sem tam do manuálů.

Starý SW který neumí pracovat s novým systémem se dá provozovat ve virtuálním počítači.


  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#39 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 22:34

Starý SW který neumí pracovat s novým systémem se dá provozovat ve virtuálním počítači.

Dokázal bys na Win7 provozovat virtuálně Win98 s funkčním HW klíčem na LPT1 a plotterem na COM1? Nám to nějak nechtělo běhat…  :D


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#40 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2014 - 22:52

Já to vidím stejně jako Niximor a další, pro práci i zábavu používám už delší dobu (cca 3 roky) Mac, tj. OS X. 

 

Nicméně, v práci jsem kdysi používal v naprostý pohodě XP a pak i 7 a sedmičky jsou výrazně lepší, jsou fakt příjemný na práci, jsou v klidu, jsou dobře ovladatelný a proti XP mi přijdou "ovladatelnější".


  • 0
:)




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama