Přejít na obsah


Fotka

Konec podpory Windows XP - co dál?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#81 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 11:45

Dlazdice se ted hodne vyresili uternim Update na "SP2" a  na "klasickym" startu se taky pracuje.  

 

BTW. Mam dojem, ze kdyby se v diskuzi zamenilo  XP za NT/2000 a W8 za XP    tak by si kazdej druhej rekl, ze se ta diskuze odehrala pred 14 lety.    Taky pamatuju ten rev, ze NT jsou nejlepsi a XP je prisernej


  • 1
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#82 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 11:48

k tématu a na odlehčení

 

http://youtu.be/zxjh...aid=P9p-tjDrC8I

Pro odlehceni jedine:

https://fbcdn-sphoto...275016910_n.jpg


  • 2
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#83 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 12:17

Dlazdice se ted hodne vyresili uternim Update na "SP2" a  na "klasickym" startu se taky pracuje.  

 

BTW. Mam dojem, ze kdyby se v diskuzi zamenilo  XP za NT/2000 a W8 za XP    tak by si kazdej druhej rekl, ze se ta diskuze odehrala pred 14 lety.    Taky pamatuju ten rev, ze NT jsou nejlepsi a XP je prisernej

 

Taky do vydání SP2 byl :)


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#84 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 20:10

Hlavne ze v bankomatech jim tutove jeste par let pojedou...


V bankomatech jsou XP Embedded. Tento systém má oficiálně podporu az do ledna 2016
  • 0

#85 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 21:40

Internetove bankovnictvi Ceske sporitelny i Komercni banky jsem provozoval a provozuji na linuxu k plne spokojenosti, takze zase tak naivni predstava to neni :)

 

Nerozběháš podporu čipové karty a nerozběháš věci, co jsou jen pro Internet Explorer :-(


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#86 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 6:43

Zabezpečené bankovnictví jedoucí jen pod IE by byl pro mě důvod ke změně banky.


  • 5

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#87 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 8:58

Dneska mi služba Garmin Express oznámila, že kvůli končící podpoře XP hodlá v blíže nespecifikované brzké době přestat fungovat a abych povýšil systém... :-(


  • 0

Klidně se rozčilujte.


#88 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 9:03

Ja teda nevim, ale tohle mi prijde jako fakt velka prasarna, kdyz po tobe vyzadujou upgrade miliony dalsich aplikaci.


  • 0

#89 davee77

davee77

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 9:21

Také jsem přešel na Ubuntu a jsem zcela spokojen. Vše, co potřebuju tam jede a navíc je systém svižnější. XP jsem si nechal na jiné části disku, ale prakticky se k nim už nevracím.


  • 0

#90 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 623 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 9:28

Ja teda nevim, ale tohle mi prijde jako fakt velka prasarna, kdyz po tobe vyzadujou upgrade miliony dalsich aplikaci.

tak podivej se na to zdruhý strany, těch verzí systémů které dostávaly aktualizace a bylo na ně možné instalovat aktuální software 13 let od uvedení zase tolik neni. Takový LTS verze linuxu slibujou podporu oproti tomu třeba jen 5 let (ubuntu). U winů je akorát bolestivý to, že ten upgrade neni zadarmo.


  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#91 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 9:41

Nejen. On je dost rozdíl i v instalaci - myslím v komfortu instalace, v dýlce instalace a v problémech při ní.

Na straně Linuxu to občas bývá problém s některou komponentou, resp. ovladači (pro čest třeba dodat, že to bývá v případě plechů tak nějak dělaných "for Win only" s nesvobodnými drivery) - typicky řada WiFi, některé grafiky. ěkdy to jde dle rad z komunity obejít, někdy ne (bohužel právě ty WiFi nejdou).

Ovšem instalace je rychlá, na nic moc se neptá, po instalaci je (dle distra) nainstalována i většina programů, jako Office, net, video, grafické programy... prostě jsou v základu. Další instalace z depozitářů, přes centrum programů třeba, je podobně přehledné a jednoduché jako znáte například z doplňků ve Firefoxu nebo z Google Marketu.

Na straně Windows je jednak delší instalace sama o sobě, pak martirium s autorizacemi (mluvíme o nové čisté instalaci), pak následují zdlouhavé instalace všech programů, doplněné opět otravnými autorizacemi, případně sháněním klíšů :), vzpomínáním co jsem kde měl, odkud to bylo, jak se to jmenovalo... ve výsledku, pokud máte počítač na mnoho účelů podobně jako já, to instalujete dvě odpoledne a další týden přicházíte postupně na to, co všechno tam ještě chybí...

 

A to mluvíme o přechodu verzí. Při průběžných upgradech (o updatech nemluvě, tam jsou na tom oba systémy podobně) jede proces v Linuxu na pozadí a většinou to ani nepocítíte.

A upřesněme si, co to znamená "podpora"...


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#92 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 9:58

Tak zrovna ten system updatu a upgradu se mi na linuxu hodne libi. Kdyz to chce po aktualizacich restart, tak uz to musi jooo bejt. A jak rikas - clovek ani nevi, ze se enco aktualizuje. Proste nadhera. A upgrade na vyssi verzi taky lahoda. Vsechno se vesmes udela "samo". Ja si jenom pockam.

 

A i kdyz jsem trochu bojovala s ovladacema grafarny, tak se mi to nakonec podarilo rozchodit nadherne. Jak Ubu, tak Mint. Na tabletu mam Xubuntu a taky je to suprovy. Jen tam teda musim jeste dotlacit poradny ovladce grafarny, ale to je jenom o tom nebejt lina.

 

A za mam hned po instalaci systemu i zakladni programy - no to je proste luxus! S tema widlema to ej presne, jak rikas. A nejhorsi, kdyz jsi mel nejaky licence z giveaway akci, takze je pak musis nekde upiratit nebo koupit, kdyz chces ty programy dal pouzivat. 


  • 1

#93 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 369 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 12:37

To ze po tobe LINUX nechce restart jeste neznamena, ze ho nepotrebujes. Obecne se reboot vyzaduje pouze po upgrade kernelu, pokud ovsem budes mit bezici aplikaci, tak ji musis po updatu restartovat. Nevim jak je to na UBUNTU, ale treba na SUSE si muzes pomoci zypper ps zkontroloval, ktere aplikace je treba restartovat. Pokud to neudelas, tak jedes s neupdatovanyma aplikacema dal. Takze funkcnost zhruba na stejne urovni jako windows s automatickym updatem a odlozenym restartem.

Skoda, ze jsou ty zakladni programy vetsinou opravdu jenom zakladni - spis zaklad nez luxus.

co si tak matne vzpominam na instalaci W8, tak se me to ptalo na jmeno masiny a jmeno uctu, zbytek je tak nejak automatickej. Tady nevidim zadny velky rozdil mezi W a L. Jinak W8 repositar na aplikace taky maji - Windows Store a jsou tam i aplikace zadarmo. Ale je fakt, ze si clovek musi aplikace vybrat a nainstalovat sam - coz me osobne zase vyhovuje, nemam na disku nekolik giga smeti. Treba na mem pracovnim Mintu mam momentalne 1847 balicku, system zabira 6,5GB a pouzivam vicemene jenom ssh v terminalu, gedit a squid. Kdybych to chtel trochu minimalizovat, tak se asi zblaznim z ruznych zavislosti.


  • 0
MaFa

#94 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 12:46

Zabezpečené bankovnictví jedoucí jen pod IE by byl pro mě důvod ke změně banky.

 

Banka mi funguje i ve FF a Chrome.

 

Ale třeba sdružený portál zdravotních pojišťoven v ničem jiném, než v IE, nerozběháš.

 

Obecně je problém s podporou elektronických podpisů a aplikací kolem nic, pokud chceš používat jiné prohlížeče a jiné operační systémy.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#95 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Moderators
  • 4 035 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 13:55

To ze po tobe LINUX nechce restart jeste neznamena, ze ho nepotrebujes. Obecne se reboot vyzaduje pouze po upgrade kernelu, pokud ovsem budes mit bezici aplikaci, tak ji musis po updatu restartovat. Nevim jak je to na UBUNTU, ale treba na SUSE si muzes pomoci zypper ps zkontroloval, ktere aplikace je treba restartovat. Pokud to neudelas, tak jedes s neupdatovanyma aplikacema dal. Takze funkcnost zhruba na stejne urovni jako windows s automatickym updatem a odlozenym restartem.

To samozrejme vim, jenze widle se z toho restartu muzou pos.. po kazdy aktualizaci kdejaky ptakoviny. Oproti tomu je restart aplikace nadhera. U kernelu tam je nutnej restart pochopitelnej.


  • 0

#96 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 14:56

To samozrejme vim, jenze widle se z toho restartu muzou pos.. po kazdy aktualizaci kdejaky ptakoviny. Oproti tomu je restart aplikace nadhera. U kernelu tam je nutnej restart pochopitelnej.

Zas to nepřeháněj. Já jedu na Win 7 už 3 roky a nepamatuju si, že by po mě chtěly restart. Vždycky způsobně vyčkávají a aktualizaci provedou až když to restartuju já. Všechno je to jen o nastavení.


  • 0

#97 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 336 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 18:50

Vidím to takto:

  1. Systém je na trhu 13 let a po celou dobu měl podporu výrobce, což je naprosto unikátní doba. To že přestal výrobce po 13 (!) letech vydávat opravy je pochopitelné.
  2. Nové technologie vždy budou mít principiálně problém s ovladači pro starší systém (podpora v kernelu chybí), tudíž jak aplikace, tak zařízení pro starší systém je problém vydávat (ani back port ovladačů v Linuxu není žádná legrace)
  3. Systém je tak bezpečný, jak dobře o něj pečuje správce - a tady je kámen úrazu.

K bodu 3/

Pokud máte Firewall a nějaký AV program a trochu rozumíte problematice, tak je to asi OK.

 

Problémem je, že většina lidí má doma na stole /pod stolem/ blackbox a cokoliv jde spustit a nainstalovat, tak si nainstalují, aniž by četli, co jim to vnucuje mezi všemi NEXTy instalátoru (je to nějakou divnou řečí...).

Tudíž mlčící většina sice má i v nejnovějších Win8 a Win7 integrovaný firewall a nějaký antivir, ale protože si dobrovolně nainstaluje do PC cokoliv a s tím množství lišt a vyhledávačů a dalšího malware a balastu, tak si dobrovolně svůj počítač otevře světu.

Těmto všem však může být úplně jedno zda budou mít nainstalované WinXP bez nových aktualizací nebo Win8 s nejnovějšími, protože bezmyšlenkovitě instalují cokoliv neb věcem v bedně a jejich fungování nerozumí. 

A věřte mi, je jich většina - nesmíte poměr soudit dle svého okolí (zvláště pro IT znalé) a věřit, že zbytek je na tom stejně. Není, ani zdaleka.

Vidím to denně, kdy známým, známým jejich známých atp. pořád jen čistím počítače, které jsou nějaké pomalé - 5x lišta (AskToolbar a podobné ) do IE, 3x do Firefoxu... spousta srágor aplikací a služeb nainstalovaných s pofiderní hrou staženou ze stahnisimnehned.cz atd.

 

Používat dál WinXP po nejbližší dobu se nebojím, problém bude jen v slábnoucí podpoře výrobců HW a aplikací a v aktivním odmítání systému ze strany bankovnictví z důvodů ochrany uživatele (i když bych klidně 10x odsouhlasil, že jsem si vědom a přesto chci vstoupit..)


  • 4

#98 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2014 - 22:24

  1. Systém je na trhu 13 let a po celou dobu měl podporu výrobce, což je naprosto unikátní doba. To že přestal výrobce po 13 (!) letech vydávat opravy je pochopitelné...

Jestli vydávání oprav a záplat nevypovídá spíš o nedokonalosti tohoto operačního systému...

Windowsům chybí vnitřní zabezpečení proti napadení, informace o pokusech změn systémových souborů, oddělení registru nainstalovaných aplikací atd. - prostě neprůstřelnost od jakéhokoliv nainstalovaného šmejdu. Kdyby toto zabezpečení bylo jeho součástí, nikdo by se nemusel zabývat zprávou, že Microsoft už nebude vydávat další záplaty svého děravého systému.


  • -1

#99 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 336 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 6:35

I v Linuxu a OSX vychazi spousta oprav a zaplav. Udelat dokanale bezpecnou aplikaci ci system nez chybky je takrka nemozne. Blizi se tomu mozna nejvic BSD a klony, tam je zase omezena podpora HW.
Flame windows jsou sr...a a jedine linux ci osx je super ale budu ignorovat, jsou mimo tema. Diky za pochopeni.
(Verte, ze mame heterogenni sit se stanicemi Win, Linux (CentOS), OSX - vse ruznych verzi a stari)
  • 2

#100 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2014 - 7:19

ono vydavani oprav je jedna vec, ale ve chvili kdy k pocitaci posadite cloveka, tak vam vznikne jedna velka neozaplatovatelna dira. A je obecne jedno, jestli je na tom pocitaci linux, dos, nebo stara XPcka


  • 3

tarmara.png





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama