Přejít na obsah


Fotka

Karamelky, Turecky med a dalsi dobroty


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#101 Alf Gang

Alf Gang

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 734 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 14:27

To se dá pochopit... 

No, každý má vzpomínky nějaké, já vzpomínám ráda, naopak současnost pro mně zase z různých důvodů není nějak extra růžová a tak jsem zvědavá, na kterou dobu budu ve stáří vzpomínat raději...


Tento příspěvek byl upraven od Alf Gang: 02 duben 2014 - 14:27

  • 1

Sony Xperia Z3 Compact - (v záběhu), HTC Desire (v záloze) + c:geo; Oregon 450 odešel do věčných lovišť :-(

 

 

 


#102 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:25

To myslíš ty co se prodávaly jenom v Praze ? Tak to jsem se vždycky těšil že si to na služebce do Prahy (tenkrát jsem tam jezdil často) koupím.

 

Nee. V Budějcích je měli v Družbě, bydlel jsem vedle.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#103 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:27

Vezmi to tak, že jsem se zmiňovanými kádrováky, jakož i jinými sviněmi, měl dost neblahých zkušeností. Proto mě taková nostalgie nijak nebere, a to ani přes to, že jsem byl mladší a hubenější a zamilovanější a tak všelijak podobně...

 

Následky trpím dodnes. Teda mimo to, že některé z těch ... ehm ... sem tam potkávám...


  • 2

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#104 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:38

Naštěstí (ťuk! ťuk! ťuk!) trpím jenom tím, že je sem tam potkávám. Byť vstávají noví bojovníci... :-(

Ale to je fakt už na jinou debatu někde jinde...


  • 0

Klidně se rozčilujte.


#105 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:38

Souhlas s Taxoftem a Citečkou - ještě že ta doba je za námi. Následky dodnes trpíme všichni, a to včetně později narozených.


  • 3

#106 Nogglli

Nogglli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:49

Tak uz se vratime k tem dobrotam. Co vy na to?
Hlavne by mi mohli damy poradit, co s tema karamelkama, aby mi stuhly. :)
  • 0

#107 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:54

Nepomohlo by dlouhé odpařování s mícháním ve vodní lázni?

 

Ehm, BTW, dámy by mohly poradit jak ztuhly... dámy nejsou lehké a kamarelky mají Změnit stav... ;)


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 02 duben 2014 - 15:59

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#108 Alf Gang

Alf Gang

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 734 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 15:55

Následky dodnes trpíme všichni, a to včetně později narozených.

Ano ano, následky trpím dodnes, kupříkladu špatnými zuby po spotřebě velkých kvant těch dobrot, včetně karamelek.  :lol:

 

 

Tak uz se vratime k tem dobrotam. Co vy na to?
Hlavne by mi mohli damy poradit, co s tema karamelkama, aby mi stuhly. :)

Takže bohužel, já neporadím, karamelky už nemlsám... :(


  • 0

Sony Xperia Z3 Compact - (v záběhu), HTC Desire (v záloze) + c:geo; Oregon 450 odešel do věčných lovišť :-(

 

 

 


#109 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 16:23

Šumavské bylinné jsme vozili na vandr přelité do litrových plastových flašek od octa. Kdeže byl krabičák, kdeže byly PETky…


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#110 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 16:35

já to posuzuji zase z té své pozice, že všechno tak špatné, jak se dnes prezentuje taky nebylo. 

 

Ano, ani za Protektorátu všechno tak špatné nebylo, pokud člověk držel hubu a krok a makal pro Říši, neposlouchal cizí rozhlas a neměl v příbuzenstvu Žida nebo falešného hrdinu, který by pomáhal parašutistům…


  • 3

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#111 Alf Gang

Alf Gang

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 734 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 17:04

Ano, ani za Protektorátu všechno tak špatné nebylo, pokud člověk držel hubu a krok a makal pro Říši, neposlouchal cizí rozhlas a neměl v příbuzenstvu Žida nebo falešného hrdinu, který by pomáhal parašutistům…

Možná jsem držela vždycky hubu a krok a držím i dnes, každopádně jsem tu psala především o tom, o čem je téma diskuze - sladkosti, mlsání a podobné výrobky. ;)

Edit: chci tím jen říct, že politiku a jiná příkoří bych asi do téhle diskuze o sladkostech netahala... všechno špatné prostě podle mého nebylo a myslím tím hlavně různé zboží, konkrétně ty cukrovinky, o kterých je tu především řeč. (To, že nebylo špatné ani jiné zboží, to by bylo na jiné téma, ale myslím si to také. A ano, určitě bylo i špatné zboží, to nepopírám.)  ;)


Tento příspěvek byl upraven od Alf Gang: 02 duben 2014 - 17:27

  • 3

Sony Xperia Z3 Compact - (v záběhu), HTC Desire (v záloze) + c:geo; Oregon 450 odešel do věčných lovišť :-(

 

 

 


#112 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 18:14

No ono nebylo jen špatné zboží. Třeba naši soudruzi neuměli přesně lisovat plast, tak dělali vrtačky z hliníku, i když ve světě byly už plastové. A vrtačky Narex dodnes patří k těm lepším. A s tím mlékem do konvičky - tady v Budějovicích to zavedli, mlékomaty, a zdechlo to na nezájem. Byly tu čtyři, dnes jediný u Terna. Když byl tady na sídlišti, jiné mléko jsem nekupoval.


  • 0

#113 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 18:20

(zvědavka ap.) Hele, nesklouzneme tu k obdivování a vzpomínkovému optimismu, jak swělé to tenkrát bylo, že ne? Páč mám několik nejasných indicií, že to zas tak kůůůl nebejvalo...

Pete, tady se snad bavíme o mlsání a o jídle. ;) A proč si nepřiznat, že naše normy tehdy byly na potraviny přísnější a řada potravin kvalitnějších ? Ano, sortiment byl takový, že jogurt byl buď bílý nebo se zavařeninou ( jednou jahodová podruhé další příchuť a to bylo vše), žádný výběr jako dneska ALE byl to opravdu jogurt a ne hmota plná Éček, želatiny a kdovíčeho jen aby to mělo dlouhou trvanlivost. Rozumíš mi, o co mi jde? Ještě u synovce jsem mohla vybrat slušný jogurt, ale u dcery ( ročník 2000 ) už se mi relativně kvalitní "jogurty" HLEDAJÍ  fakt těžce. Ty to jako chlap možná tak nevnímáš, děti máš starší, ale dneska se člověk některých potravin skoro bojí. A vlastně ne skoro, opravdu. Neumím jako zákazník poznat, v čem je polská sůl na silnice a kdejaká horší chemikálie + o kontrolách dodávek si nedělám iluzi. Rozumíme si už? Jde mi o kvalitu a vliv základních potravin na zdraví. Párky a obsah masa už radši rozebírat nebudu.....vidím to jak píše Alfgangová. ;) V mém vzpomínání hledáš něco, co by mě nenapadlo sem zavlékat ( ale jestli chceš znát můj názor, na každém systému mi vadí něco jiného, škoda, že se náš státeček kdysi po II.světové nedal cestou Rakouska....byli bychom jinde ).


  • 2

#114 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 20:21

Když já tomu, Zvědavko, moc nevěřím; naopak si myslím, že dnes jsou normy podstatně přísnější.

 

Utržil jsem tu zkušenost, že mne komunisti vykopávali z fleku na flek, asi abych si užil kdejaké proletářské profese a nemyslel na školu. Takže jsem dělal v mlékárnách, v rybárně brigády, taky v dvou různých jatkách a výrobnách uzenin jsem se ochomejt, byl jsem u skladování obilí, dělal jsem v kravíně, v JZD, v pivovaru, ve skladu zeleniny a v rozvozu potravin... jo, a taky asi tejden v pekárnách.

Kdybych nežral cokoli, z čeho mi po poučení vstávaly vlasy i na prde..., tak se nemůžu ani napást (dusičnany). Z mlékáren, salámovny, pekárny a pivovaru se mi jen při vzpomínání zvedá žaludek dodnes. Vlastně ze všeho.


  • 3

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#115 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 21:41

A znáš lidi, kteří se v různých laborkách pohybovali a rozbory dělali? A znáš dneska lidi, co mají své třeba malé potravinářské firmičky a dovedou to porovnat? Tam to není o tom, co si myslí, ale co znají jak z minulosti tak z dneška. To jsou lidi, kterým věřím, protože se v oboru pohybují a ony normy znali a musí znát. Jednu dobu mi jeden z téhle skupiny pravidelně posílal mailem různá upozornění, na co si mám dát jako laik pozor.

Jinak právě v souvislosti se vstupem do unie se naše potravinové normy změkčovaly.....aby odpovídaly.

 

 

Do karamel bych rozhodně nepřidávala vodu, hustota se u domácích pokusů řešila právě množstvím másla. Ale jsou to zkušenosti pár desetiletí staré při přípravě verze mixu s burizony. Když bych chtěla tvrdší karamely, máslo bych ubrala a opačně. ;)  

 

:(


Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 02 duben 2014 - 22:07

  • 0

#116 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 21:55

Už jsme tady s touhle diskuzí hodně OT, ale nedá mi to. Znám dost relativně svěžích lidí narozených před 2.světovou (a jsou to lidi co pracovali tvrdě fyzicky a prožili si svoje) a znám taky dost případů poválečných ročníků, kteří už tady nejsou a odešli před šedesátkou. Přijde mi, že ročníky narozené v padesátých a  šedesátých letech jsou na tom statisticky dost špatně. Ale nevím, možná se to bude ještě zhoršovat ...


  • 0

#117 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 22:17

Zvědavko, souhlasím spíš s Citečkou. Samozřejmě, že nějaká ta chemie, která je výdobytkem moderní doby (konzervanty), se tenkrát v potravinách tolik nevyskytovala. Možná podíl masa v buřtech byl vyšší, protože přidávat do všeho sóju nebylo tolik ve zvyku ani v módě, a maso z JZD bylo levnější. Ale zato, co bylo v tom mase a mlíce? Skákali jste taky jako děcka do silážní jámy? Byla to nějaká nezralá kukuřice, případně sláma, prosypaná jakýmsi chemickým fujtajxlem, a to celý zkvašený, příšerně to smrdělo, vypadalo to jak shnilý, a tim se ty krávy krmily. Když člověk porovnal hustotu normálního kravince od sousedovy krávy s tím od krávy v JZD, viděl ten rozdíl, ty jezeďácký krávy totiž měly de facto furt průjem (panstvo promine ten nechutný příspěvek, ale v zájmu uvedení věcí na pravou míru...) Nebo mléčný výrobky, zvlášť ty z Ruska. Sice do nich necpali jako dneska rostlinnej tuk, ale některý byly skoro jedovatý kvůli hnojivům a chemii v krmivu. Pamatuju, jak do Plzně přivezli x vagonů ruský zmrzliny, která mnohonásobně přesahovala normu jedovatin, a řešilo se, co s tim. Vrátit to bylo samozřejmě politicky nepřípustné, nakonec to roztavili a v malejch dávkách přidávali do termixů, aby se ten jed rozředil. A v chlebu nebo salámu tehdá člověk kolikrát našel neuvěřitelný věci. Opravdu bych si o kvalitě tehdejších potravin nedělala iluze.


  • 1

#118 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 22:43

Nikoli vodu do karamel - tu karamelovou tekutinu vařit ve vodní lázni (hrnec s karamelem do jinýho hrnce s vodou) a míchat a míchat až do zhoustnutí. Ale třeba je to blbost.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 02 duben 2014 - 22:44

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#119 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2014 - 22:45

Dnešní normy jsou až předposrané, promiňte ten výraz. Dojíždějí na to tradiční výrobci, třeba bačové s ovečkami už nesmějí pracovat bez ledniček a tak salaše slovenských i rumunských hor pustnou. Máme sterilní svět plný alergiků, ale - bacha - všeho do času. Až zavládnou v Oslo, Paříži a v Rotterdamu porážky skopového na ulicích, kyvadlo se vychýlí zase na druhou stranu. Musím říct, bohužel… Raději zpět ke krowkam a mejdlíčkům!


Nikoli vodu do karamel - tu karamelovou tekutinu vařit ve vodní lázni (hrnec s karamelem do jinýho hrnce s vodou) a míchat a míchat až do zhoustnutí. Ale třeba je to blbost.

Karamelky pro Nancy a Peggy vyráběla nejlépe kuchařka z Jezerky!


  • 1

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#120 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2014 - 5:05

No, s karamelem mám tu zkušenost, že jakmile se tam přidá tekutina, tak to pak prostě je více či méně tekutý. TDělávám tak karamel na polití pohárů,  to se přidá trochu vody, rozpustí a výsledek pak má konzistenci medu, nebo se přidá mlíko (víc) a výsledek se zmrazí na karamelovou zmrzlinu nebo se z něj udělá karamelovej pudink. Kdybych chtěla bombóny, tak nechat jen tak, a pak jsou úplně tuhý (cucací), a nebo bych se pokusila přidat samotný máslo, ale opatrně, aby se to nepřepálilo, horkej karamel má značně vysokou teplotu.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama