Přejít na obsah


Fotka

OpenStreetMap.org - tip na zajímavý projekt


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2006 - 15:19

http://wiki.openstreetmap.org
Volně použitelné mapy vznikají díky dobrovolníkům (už jich je přibližně 3600), kteří vyrážejí do ulic s GPS a zaznamenávají svůj pohyb. Z těchto záznamů se potom vytvářejí soubory ve formátu OSM XML, z kterého lze generovat mapy například pomocí Gnuplotu. Projekt slibuje, že nejpozději během roku pokryje celou velkou Británii, zahanbit se ale nenechávají ani dobrovolníci z ostatních států: Během několika málo posledních týdnů se například podařilo zmapovat podstatnou část Mnichova.
  • 0

#2 walley

walley

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2007 - 17:05

jo tohle je fakt dobra zabava, a hlavne smysluplne vyuziti tracklogu co vam zbudou v gps po lovu:).

  • 0

#3 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 20:24

Chápu, ale jak se tam rozliší, že někdo jde či nejde po cestě či scestičce ?[:)]

  • 0

#4 walley

walley

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 8:41

kazda cesta ma parametry co je zac, od stezky az po dalnici, tracklogy jsou pouze zaklad, podle nic se potom tvori vlastni mapa, bud primo appletem na webu, nebo specialnima editorama.

jeste k te reakci Toma Klicnika: ses zbytecnej pesimista;) 


  • 0

#5 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 9:24

Některé věci asi nikdy nepochopím. Proč to dělají? Vždyť to je už dávno hotové, neskonale dokonalejší, za směšnou cenu a hned teď a ne až možná za pár let. Připadá mi to jako naprostá úchylnost, něco jako kdyby je nezajímala společnost dvou krásných nahých žen a raději onanovali s časopisem v ruce :-)


  • 0

#6 pepa.z.pocernic.test2

pepa.z.pocernic.test2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 170 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 9:53

nilgiri:

Některé věci asi nikdy nepochopím. Proč to dělají? Vždyť to je už dávno hotové, neskonale dokonalejší, za směšnou cenu a hned teď a ne až možná za pár let. Připadá mi to jako naprostá úchylnost, něco jako kdyby je nezajímala společnost dvou krásných nahých žen a raději onanovali s časopisem v ruce :-)

Proč to dělají?...Třeba proto, že je to baví. Podívej se  na webové stránky, freeware,... mraky variant téhož, které vznikly jen k pobavení tvůrce.


  • 0

#7 tomas

tomas

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 11:11

nilgiri:

Některé věci asi nikdy nepochopím. Proč to dělají? Vždyť to je už dávno hotové, neskonale dokonalejší, za směšnou cenu a hned teď a ne až možná za pár let. Připadá mi to jako naprostá úchylnost, něco jako kdyby je nezajímala společnost dvou krásných nahých žen a raději onanovali s časopisem v ruce :-)



OpenStreetMap is a project aimed squarely at creating and providing free geographic data such as street maps to anyone who wants them. The project was started because most maps you think of as free actually have legal or technical restrictions on their use, holding back people from using them in creative, productive or unexpected ways.


Z textu, na ktery narazis pri navstiveni hlavni stranky wiki.openstreetmap.org zjistis, procpak to asi delaji..


  • 0

#8 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 12:52

Aha, takže stovky či tisíce lidí se budou roky smažit dělat něco, co bude polovičaté a tudíž v podstatě nepoužitelné, a to jen proto, že to pořádné stojí pár korun, protože co není free, to není IN. A pak to můžeme zdarma tvořivě využít. Na co když ta data budou nedokonalá? Má někdo nějaký nápad k čemu je to dobré? Myslím konkrétní nápad. Proč je lepší ještě počkat pár let až tam bude alespoň každá druhá silnice, co pak s tím free produktem uděláte? Při jakých příležitostech jej použijete? V čem je to lepší než si koupit už dnes přesnou fungující všeobsahující mapu do Garmina nebo TomTomu nebo čeho všeho?

Konkrétní argumenty, ne deklarativní neurčitá prohlášení. Hlavně ty neočekávané způsoby využití... jeden mne napadá, třeba nějaká počítačová grafika apod. :-)

Takováto data jsou k dispozici zdarma např. pro celé USA (komplet ulice, vodstvo, výškopis atd.) a přesto z nich nikdo žádné mapy nedělá. Pročby taky, když si může za pár šupů koupit tu mapu hotovou.


  • 0

#9 pepa.z.pocernic.test2

pepa.z.pocernic.test2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 170 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 13:21

Ne všude jsou zadarmo. A někdo si rád hraje a ty data by chtěl a nemá šanci se k těmu zdrojovým datum za rozumnou cenu dostat. A někdo si rád hraje tak ty data generuje. Když si budu chtít naprgat vlastního tomtoma, za kolik koupim potřebná data pro ČR? Že si můžu koupit hotový program? Ale já si to třeba chci zkusit udělat sám.

  • 0

#10 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 14:50

nilgiri:

Aha, takže stovky či tisíce lidí se budou rokysmažit dělat něco, co bude polovičaté a tudíž v podstatě nepoužitelné,a to jen proto, že to pořádné stojí pár korun, protože co není free, tonení IN.

Neodsuzuj zvedavost a hravost.... v tomhlepripade je sice pravdepodobnost, ze vznikne neco lepsiho, nez si muzeskoupit, mala, ale kdyby sis napriklad ty nepohral s TYPky, tak byvsichni museli pouzivat ty koupene, ktere jsou horsi.
Btw. Musi mit vsechno prakticky ucel? 

A tohle mozna i mitmuze. Vzniknou databaze dat pro oblasti, kde je zatim zadna komercnifirma k pouziti pro urcite ucely nezpracovala. Ted me treba napadlo, zetimhle zpusobem by mohl vzniknout celkem pouzitelny zdroj volnych datpro tvorbu map pro Magellanni pristroje. Oficialni mapy pro CRnesezenes. Uprava tech od Garmina je v podstate nelegalni a zadna firmajako picodas se vlastni tvorby neujala... Mozna to nebude dokonale, aleporad lepsi aspon neco.


  • 0

#11 Minutus

Minutus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 108 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 15:24

A take plno komercne dostupnych mam jsou treba na venkove zalostne...vesnice kde mam chalupu ma treba v TomTomu obracene namapovanou hlavni silnici a zene to zadem po uplne vedlejsi...a ostatni ulice proste nezna...mimochodem vedcina map co znam ostatni ulice v ten vesnici nezna :) myslim ze zrovna tohle misto do tehle map zmapuju uz jako mali kluk jsem si kreslis mapu vesnice na papir...

  • 0

#12 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 17:10

Tak přeji všem, co mají v úmyslu si naprogramovat vlastního TomToma, hodně úspěchů a až to budete mít, doufám, že se pochlubíte, lidi vám určitě utrhnou ruce :-)

Taky můžete udělat mapu své vesnice, ať tam ti cizinci, kteří tam pojedou, nezabloudí. Dejte pak vědět, kolika lidem to pomohlo. A jak vyřešili bloudění  ve vedlejší vesnici.

Jsem zvědav, kdy těch zbylých pár magellanistů svépomocí zmapuje republiku, aby měli free mapu. Když už dávno krekli a předělali garminí mapy. ;-)

S týpky jsem si hrál proto, že jsem to potřeboval, a proto, že jsem chtěl vyrobit něco lepšího než bylo dosud. Proto mne to těšilo. Nedokážu si ale představit, že by mne těšilo dělat třeba mapu Prahy, která už existuje v několika verzích. To už je přehazování hromady písku z místa na místo zábavnější. Pokud budu dělat mapu, tak takovou, která dosud neexistuje a kterou třeba použiji. To mne těšit může. Ne takovou, kterou mohu mít zítra hotovou doma.

Minutus - ty jsi cizinec? Pokud ne, tak bych se spíš než tomtomem začal zabývat větnou stavbou a pravopisem. To aby se tvé příspěvky daly brát vážně a dalo se jim rozumět...

Nikomu nebráním dělat z mého pohledu nesmyslnou práci, ale práce, která smysl má, poskytuje motivaci, potěšení a radost určitě mnohem větší.

 


  • 0

#13 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 17:36

Presvedcit cloveka, co nechce poslouchat, je fakt zatezko. Mozna se priste neptej, kdyz nechces znat odpovedi.

  • 0

#14 walley

walley

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2007 - 21:39

Jen tak mimochodem, ty free data pro USA  jsou v planu pridat do OSM. O presnosti stavajicich map bych pomlcel, je priserna az strasna, updaty jsou obcasne az nedostupne, ta data budou nedokonala do te miry, do jake je nedokonala nechaji uzivatele, nebude to nikdy perfektni (viz treba wikipedia), nic neni. A k cemu to bude? K cemu vsemu se tak asi daji pouzit mapova data? Treba k pouziti v tomtomu nebo garminu :)))) az budou jednou lepsi, coz v pripade tomtomu nebo igo nemusi byt az takovej problem.

  • 0

#15 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 0:18

Víš, Alkesi, tady nejde o to, jestli poslouchám, ale jestli tady někdo vůbec dokáže předložit jediný rozumný důvod či účel kromě toho, že se prostě někdo tím chce jen tak bavit, protože nemá nic jiného na práci. Zatím jsem tady četl jen obecné řeči typu "udělám si mapu pro tomtom" a "udělám si mapu pro Magelan" . Pro mne tohle žádný rozumný důvod není, protože všechny tyto mapy už dávno existují jak pro Garmin, tak pro Magellan (CR kreknutá) , tak pro Tomtom a to v kvalitě, o jaké se těm dobrým hochům nebude snít ani za mnoho let. Na to prostě nemají, ledaže by vykradli komerční data z oficiálních map. Což už koneckonců jeden našinec udělal s daty Picodasu na Mapcenter, kde mapu vydává za svoji, že?

Přeji všem průkopníkům slepých uliček dobrou noc.

 


  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 1:25

nilgiri: Přeji všem průkopníkům slepých uliček dobrou noc.

No joo. Jenze to je tezky... nikdo ti nemuze predlozit rozumny duvod, proc to ma bavit tebe, dokud se nezacnes snazit pochopit rozumne duvody, proc to bavi nekoho jineho. A mne proste prijde, ze to snad ani pochopit nechces. Je to pro tebe slepa ulicka, hotovo. Ja taky neobiham s gpskou okolni ulice a nedelam z toho mapy, ale nikomu to neberu.
To co neni duvod pro tebe, zkratka pro jineho byt muze. A ze spousty ulicek, ktere se zdaly slepe, vzesly nakonec dobre veci. Z nekterych samozrejme ne, ale to je holt riziko podnikani. Kdyby nikdo nic nezkousel, tak lidstvo nema pulku vydobytku, co ma. Zacina to byt moc filozoficke, radej toho necham [;)].
Jen mi zkratka neslo do hlavy, proc zrovna ty tak brojis proti kreativni snaze, ktera je mozna zbytecna, ale naprosto neskodna a neurazejici. Tot vse.

Mimochodem, ja jsem mluvil o legalnich mapach pro Magellan. Takovych, ktere muze pouzit i nekdo, kdo nechce nebo neumi cracknout mapy pro Garmin.

A jeste pro tebe mam otazku trosku mimo tema. Mozna bys to mohl vedet. Proc vlastne nikdo nedela pro Magellan komercni mapy CR kvalitou odpovidajici tem Garminim? Jsou v tom nejake technicke potize, nebo obchodni, nebo jen proste smula? Co jsem koukal, tak i tech nekolik firem, ktere si postupne predavaly stafetu oficialniho distributora pristroju pro cesky trh (Stadler, Fons), nakonec presly na Garmin. Ted uz mi to ani neni lito, protoze Magellan sel s outdoorovymi handheldy obecne do kopru, ale stejne me to zajima..


  • 0

#17 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 4:32

Podrobne jsem si to cele prostudoval a zjistuji ze tahle cinnost by me rozhodne nebavila. Ale proti gustu ...

  • 0

#18 pepa.z.pocernic.test2

pepa.z.pocernic.test2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 170 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 7:35

Ježišmarja, nechytej mě za slovo. Nejde o tomtoma. Ale třeba bude chtít někdo dělat nějaký pokus, pro který budu potřebovat mapová data. A protože jde jen o pokus bez komerčních vyhlídek, tak si je nebude za těžký peníze kupovat. A výsledkem těch pokusů nakonec může být něco lepšího, než nad čím se teď rozplýváš, že si to může každý koupit. Například... To že si tyhle data můžou kreknout není argument proti tomu snažit se mít to legální.

Neřikam, že bude mít tenhle projekt v rozumném čase nějaké rozumné výsledky. To jen abys zkusil pochopit, co ty lidi k tomu vede a že to nemusí být jen o tom že free je in. Podivej jak začal linux. proč začít prgat obdobu něčeho, co šlo koupit. A když pomineš hysterii kolem free, windows x linux, tak z toho za pár let vznikl kvalitní a použitelný systém.


  • 0

#19 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 11:35

Pokud chce někdo data na hraní a zkoušení, tak takových jsou na netu zdarma dávno hromady, já už to sám ani neeviduji. Příležitostí je mnoho.

Mi nevadí kreativní snaha, ale je mi spíše líto, že vydaná energie je patrně k ničemu. A nejen tady, podobné věci vidím až příliš často bohužel i okolo sebe. Někomu tato práce nemusí připadat zbytečná, ale možná jen proto, že ještě nemá dostatek zkušeností a neorientuje se v problematice, takže si při objevování kola může myslet, že to bude něco skvělého. Mi samotnému se to za mlada stávalo až příliš často, když jsem něco docela dobrého vymyslel a měsíc nato se to objevilo v novém balíku třeba od Borlandu a dovedeno k větší dokonalosti. Po mnoha takových zkušenostech si člověk vypěstuje trochu cit pro takové věci.

Různých skvělých free projektů s mnoha účastníky je spousta (Mapear,Malsinga,UMP atd., různé sw od Babelu k Mapeditu), ale tenhle mezi ně prostě neřadím.

Mimochodem právě Poláci jsou teď docela na rozhraní, co dál se svým UMP apod., vzhledem k poslední verzi City Navigatoru a tudíž i Metroguide, kde je plné pokrytí Polska a dle ohlasů lepší než mají jejich komerční mapy Nawigator a GPMAPA, někteří budou přepracovávat své free projekty tak, aby nebyly zbytečně redundantní s CN a MG, které jsou lepší, prostě Garminí mapy se každým rokem vylepšují a lokální výrobci map postupně odpadávají a mají šanci jen v Topo mapách. To je taky důvod, proč je u nás Atlas 10r v podstatě zdarma k Topo Czech. Proto Se i na Slovensku chystá nová verze Topo, a SK Roads patrně taky brzo zanikne. Letos na podzim bude plné pokrytí ČR, příští rok patrně SR a možná Maďarsko a Pobaltí. A tak to půjde pořád dál. A i ty Topo mapy budou vlastně jen Metroguide + vrstevnice + vodstvo + vrstva lesů + nějaké lesní a polní cesty :-) Takže do budoucna jako smysluplné snažení vidím průhlednou mapu lesů, vod a strání (vrstevnic) a pod ní bude routovací Metroguide. Pokud to chce někdo free. Jinak asi jedinou západoevropskou zemí, která zatím není pokryta turistickými mapami, je patrně Itálie. Je otázka, jak dlouho. Tudy by taky mohla vést cesta.

Mimochodem víte co to je Topo Canada V2 (V1 nikdy nebyla :-) ) ? Metroguide Canada v4 + vrstevnice + vodstvo. Nic víc. Proto i routuje :-)

To, že Magellan nemá mapy pro východ ani za nevýhodu nevidím, v různých srovnáních jsem viděl, že i to málo, co má, má někdy horší než Garmin. Takže žádná škoda, a pro těch pár mapových kousků, které se prodaly prostě nestojí za to se namáhat. A v dalších verzích garminích gps bude 3D kompas... není opravdu jediný rozumný důvod se obracet k Magellanům. Je to slepá ulička. Sice dlouhá, ale slepá.

 


  • 0

#20 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 11:55

Já bych free mapy neviděl jako ztrátu času. Souhlasím že mapy z tracklogů nejsou úplně nejlepší nápad. Ale na druhou stranu to beru jako zábavu. Alespoň mě prostě baví se šťourat v různých formátech, datech, elpsoidech a pod a nakonec z toho udělat mapu do garmina. Prostě to beru jako výzvu "jestli to jde". A podrobných a hlavně free zdrojů je víc než dost. A mimochodem, myslim že mapu Prahy mám určitě podrobnější než komerční [:)]

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama