Přejít na obsah


Fotka

OpenStreetMap.org - tip na zajímavý projekt


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#21 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 12:12

nilgiri: tyto mapy už dávno existují jak pro Garmin, tak pro Magellan (CR kreknutá)


Když se dá kreknutá mapa ČR zkonvertovat pro Magelan, tak proč vlastně totéž neudělal legálně výrobce ČR mapy? 


  • 0

#22 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 12:48

Prostě se to nevyplatí, je málo kupců a velké náklady, vyškolit lidi, dohodnout vše s Magellanem, aby to bylo autorizováno a kompatibilní, nakoupit další sw a počítače, zkus si to prostě představit, co vše bys pro to musel udělat, aby to bylo oficiální. A pak to 10x prodáš...

A pak si představ, že trenér Sparty jde dělat po práci fušky na Slávii... :-)

 


  • 0

#23 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 13:30

FHonza: A mimochodem, myslim že mapu Prahy mám určitě podrobnější než komerční [:)]

To je zajímavé, můžeš se rozepsat víc? V čem je podrobnější? A routuje?

 


  • 0

#24 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 14:02

nilgiri:

To je zajímavé, můžeš se rozepsat víc? V čem je podrobnější? A routuje?

Neroutuje, protože nemám správný cgpsmapper a kupovat si ho nehodlám (ukrást jsem ho nezkoušel [:$]).Ale jinak by routovala, alespoň připravená na to je (uzly, směrylinií). Jsou v ní všechny ulice i s popisem, všude, kde to jde, jsourozlišené jednotlivé budovy, tam kde chodníky nejdou po kraji ulice,tak jsou extra, cestičky v parcích a pod. Chybí POI, protože ty semzáměrně vynechal. Primárně je určená hlavně k pěšímu geocachingu. Alejak sem psal, původně vznikla hlavě jako výzva. Jestli chceš, můžu tiněkam nahrát kus v polish formátu.Ukazka

 


  • 0

#25 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 14:10

nilgiri: Prostě se to nevyplatí, je málo kupců a velké náklady, vyškolit lidi, dohodnout vše s Magellanem, aby to bylo autorizováno a kompatibilní, nakoupit další sw

Já bych si tak nějak laicky představoval, že hlavní náklady jsou na to shromáždit data, zkontrolovat je a udržovat aktuální. Zkonvertovat to do jiného formátu se zdá být triviální záležitost a existence té nelegální mapy takový názor asi potvrzuje. Takže tomu brání asi jenom nějaké právní záležitosti, ale jaké? Zakazuje Magellan používat jejich formát a chce si všechny mapy dělat sám? Nebo Garmin povolí dělat jejich mapy jenom těm kdo se zavážou že nebudou dělat taky pro konkurenci?

nilgiri: a počítače,

To maj taky Garmini a Magellani v licenčních podmínkách, že se mapy pro jejich přístroje nesmí generovat na stejném počítači? Něco podobného košer předpisům podle kterých se maso a mléko musí vařit v různých hrncích... [:)]
---

nilgiri:
A i ty Topo mapy budou vlastně jen Metroguide + vrstevnice + vodstvo + vrstva lesů + nějaké lesní a polní cesty

Jestli jsem to dobře pochopil, tak silnice a ulice jsou a budou kvalitní v komerční vezi, protože po mapách pro automobilovou navigaci je velká poptávka. Vrstevnice se jsou k dispozici zdarma z nějakých satelitních měření nebo tak nějak. Takže podle mého pro amatérské mapování jsou asi nejzajímavěší ty lesní a polní cesty. Taková cesta často během pár let zaroste trnkama a šípkem a nová cesta se vyjede úplně jinudy, a tady bych viděl prostor pro open mapu, která by umožňovala každému takové změny okamžitě aktualizovat.
  • 0

#26 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 14:20

A. da Mek: Jestli jsem to dobře pochopil, tak silnice a ulice jsou a budou kvalitní v komerční vezi, protože po mapách pro automobilovou navigaci je velká poptávka. Vrstevnice se jsou k dispozici zdarma z nějakých satelitních měření nebo tak nějak. Takže podle mého pro amatérské mapování jsou asi nejzajímavěší ty lesní a polní cesty. Taková cesta často během pár let zaroste trnkama a šípkem a nová cesta se vyjede úplně jinudy, a tady bych viděl prostor pro open mapu, která by umožňovala každému takové změny okamžitě aktualizovat.

Zrovna lesní cesty jsou poměrně aktuální na WMS serveru UHULu. Takže když někam jedu (a mám na to náladu [:)]) tak si prostě vybraný kus zvektorizuju, převedu pomocí cgpsmapper do img pro garmina a je to. Bývá to tak hodina práce


  • 0

#27 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 14:34

Zdá se, že máš zajímavý zdroj dat. Můžeš uvést?
  • 0

#28 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 14:47

A. da Mek: Zkonvertovat to do jiného formátu se zdá být triviální záležitost a existence té nelegální mapy takový názor asi potvrzuje. Takže tomu brání asi jenom nějaké právní záležitosti, ale jaké? Zakazuje Magellan používat jejich formát a chce si všechny mapy dělat sám? Nebo Garmin povolí dělat jejich mapy jenom těm kdo se zavážou že nebudou dělat taky pro konkurenci?  To maj taky Garmini a Magellani v licenčních podmínkách, že se mapy pro jejich přístroje nesmí generovat na stejném počítači?


Ano každá mapa se musí vařit v jiném hrnci (tipuji několik hrnců), kdybys sledoval průběžně diskuse, tak bys to věděl taky. Jednak z důvodů diskové kapacity, jednak kapacity procesoru. Když se generuje mapa pro garmina, tak to trvá několik týdnů. Asi mají pomalý sw, ale to je jiný problém. Co bys na tom počítači po tu dobu chtěl dělat jiného? A pro tvorbu map se používá oficiální schválený sw výrobce, ne nějaké jednoduché krekovací udělátko.


A to, že distributor Garminu asi těžko bude dělat mapy pro konkurenční Magellan, zvláště když jejich potencionální prodej je blížící se nule, by asi pochopilo i malé dítě.


  • 0

#29 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 15:19

Když si mapu zkonvertuji sám, nevadí mi že tím strávím dva dny, a že pak budu až během používání vychytávat chyby a opravovat je.

Pokud chceš takové mapy prodávat, znamená to dělat i support. Odladit všechny chyby. Věnovat přípravě map hodně času. Nehledě na to, že stejně Magellan nikomu svůj generátor map jen tak nedá ([:S]). A to všechno kvůli nějaký 20 lidem v ČR?

Já bych v tom viděl podobný rozdíl, jako mezi tím když si doma smontuju poličku na zeď, a když bych takové poličky chtěl veřejně prodávat. Hned byhc musel řešit jestli mají dost zaoblené rohy, jestli se z nich za 2 roky nesloupne nátěr, jestli jsem do návodu nezapoměl připsat že se za ně nesmí věšet 150kilová osoba, atd. [:)].


  • 0

#30 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 15:25

FHonza:

Neroutuje, protože nemám správný cgpsmapper a kupovat si ho nehodlám (ukrást jsem ho nezkoušel [:$]).Ale jinak by routovala, alespoň připravená na to je (uzly, směrylinií). Jsou v ní všechny ulice i s popisem, všude, kde to jde, jsourozlišené jednotlivé budovy, tam kde chodníky nejdou po kraji ulice,tak jsou extra, cestičky v parcích a pod. Chybí POI, protože ty semzáměrně vynechal. Primárně je určená hlavně k pěšímu geocachingu. Alejak sem psal, původně vznikla hlavě jako výzva. Jestli chceš, můžu tiněkam nahrát kus v polish formátu.

 

Teda, to vypada opravdu hezky. Nikdy jsem se tvorbou map nezkousel poradne zabyvat a zda se, ze to byla chyba. Jak se da udelat takovahle pekna mapa, kde beres data a kolik casu jsi s tim stravil, mohu-li se zeptat? A jak je takova mapa velka? (datove) Nejsou v GPS problemy s rychlosti vykreslovani?


  • 0

#31 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 15:25

Jasně, hlavním zdrojem dat je naskenovaná a souřadnicově připojená mapa Prahy 1:10000 a pak ručně zvektorizovaná. Dalším zdrojem jsou dgn patrně z IMIPu, které jsem našel na netu (to jsou hlavně obrysy budov, ulice jsou pro mapu do garmina nepoužitelné). No a nakonec používám pro upřesnění některých míst orthofoto z WMS serveru UHULu (volně přístupný). No a celé vzhledem k datům zpracovávám v minus JTSK a finálně převádím do WGS84. Na obrázku je kombinace vektory, scan mapy a ortofoto s různou průhledností.


 


  • 0

#32 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 15:32

nilgiri: A to, že distributor Garminu asi těžko bude dělat mapy pro konkurenční Magellan, zvláště když jejich potencionální prodej je blížící se nule, by asi pochopilo i malé dítě.

Ted uz to je fakt asi zcestne, ale byly preci doby, kdy Garmin takovynaskok nemel... proc se toho nikdo nechytnul na komercni urovnitenkrat? Jednim z hlavnich duvodu propadu Magellanu tady asi byly tymapy ne?
 


  • 0

#33 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 15:42

alkes:

Teda, to vypada opravdu hezky. Nikdy jsem se tvorbou map nezkousel poradne zabyvat a zda se, ze to byla chyba. Jak se da udelat takovahle pekna mapa, kde beres data a kolik casu jsi s tim stravil, mohu-li se zeptat? A jak je takova mapa velka? (datove) Nejsou v GPS problemy s rychlosti vykreslovani?

Dík [:)]  Zdroj dat jsem už popsal. Mám trochu lehčí situaci, protože dělám ve vývoji GISu, takže snadno si něco můžu doprogramovat. Času to zabere víc, ale věnuju většinou tomu tak hodinu denně, spíš míň. Odhadem třeba Praha 7 (poměrně malá oblast) 5hodin práce. img soubor cca půlky Prahy má 1.5MB. Testoval jsem jí ve třech GPSkách: eTrex Legend (ČB) nepoužitelná, eTrex Legend C při nastavení detailů na méně to jde. GPSmap 60Cx i při zapnutých  vysokých detailech v pořadku.


  • 0

#34 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 15:46

Nevím přesně, ale mapové gps zas tak dlouho neexistují. A hlavní důvod byl cgpsmapper, co myslíš čím asi byla dělaná první verze TOPO50 a asi i druhá? A asi i Slovensko? Mrkni na stránky cgpsmapperu, tam uvidíš, kdo si koupil komerční verzi :-)  Pro Magellan nic takového nebylo. Asi jen oficiální sw.

 


  • 0

#35 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 17:12

nilgiri: Když se generuje mapa pro garmina, tak to trvá několik týdnů. Asi mají pomalý sw, ale to je jiný problém. Co bys na tom počítači po tu dobu chtěl dělat jiného?

I kdyby to trvalo 8 týdnů a produkovali každý rok novou verzi pro 3 různé mapy, tak to pokryje jenom polovinu strojového času.

nilgiri: A pro tvorbu map se používá oficiální schválený sw výrobce

To znamená že celé to několikatýdenní zpracování je prováděno sw od Garminu? Myslel jsem, že to nejdřív nějak předzpracujou pomocí vlastních programů.

nilgiri: A to, že distributor Garminu

Neuvědomil jsem si, že se specializují výhradně na Garmina, bral jsem je jako firmu zabývajcí se GPS všeobecně.

nilgiri: zvláště když jejich potencionální prodej je blížící se nule

To problém vejce a slepice. Neprodávají se mapy, protože se neprodávají přístroje, nebo naopak?

nilgiri: by asi pochopilo i malé dítě.

[:)]Copak malé dítě, to uvěří ledasčemu, třeba že Karkulka s babičkou vyskočily z vlkova břicha v naškrobeném fěrtošku, netknuty účinkem žaludeních šťáv.
  • 0

#36 nilgiri

nilgiri

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 19:12

Pokud se pamatuji, tak ty se Adámku pohybuješ na fórech o gps asi stejně dlouho jako já, tj. tak 2-3 roky. Pokud po tak dlouhé době napíšeš tohle, tak to beru spíše jako provokaci.

Řekněte mu na to někdo něco...


  • 0

#37 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 20:36



  • 0

#38 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 22:21

FHonza:

Dík [:)]  Zdroj dat jsem už popsal. Mám trochu lehčí situaci, protože dělám ve vývoji GISu, takže snadno si něco můžu doprogramovat. Času to zabere víc, ale věnuju většinou tomu tak hodinu denně, spíš míň. Odhadem třeba Praha 7 (poměrně malá oblast) 5hodin práce. img soubor cca půlky Prahy má 1.5MB. Testoval jsem jí ve třech GPSkách: eTrex Legend (ČB) nepoužitelná, eTrex Legend C při nastavení detailů na méně to jde. GPSmap 60Cx i při zapnutých  vysokých detailech v pořadku.

Diky za info. Taky si nekdy zkusim nejakou mapku udelat, az bude vice casu... jenom asi trosku jednodussi [;)]

  • 0

#39 tomas

tomas

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 23:16

Tom Klíčník: Mohl bys napsat, které mapy považuješ za nepřesné?
Myslím, že OSM přesnost map nevyřeší.

OSM resi to, ze chyby lze snadno za pomoci volne dostupnych nastroju opravit aniz by ses vystavil riziku poruseni autorskych prav. Po ulozeni na server jsou jiz komukoli spravne udaje k dispozici. U komercni mapy za par korun je tohle trosku problem.. Jiste, muzes chybu nahlasit pres feedback formular a doufat, ze ji autor stihne opravit do vydani dalsi verze a behem nekolika mesicniho cekani budes doufat, ze to nebude stat dalsich par korun ;-)

 


  • 0

#40 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 14:40

nilgiri: Pokud se pamatuji, tak ty se Adámku pohybuješ na fórech o gps asi stejně dlouho jako já, tj. tak 2-3 roky. Pokud po tak dlouhé době napíšeš tohle, tak to beru spíše jako provokaci.

A co presumpce neviny? Dokud nemáš žádný důkaz že někdo páchá něco záměrně, tak by se mělo vycházet z předpokladu, že je prostě jenom blbej.
Myslím že už jsem na foréch nažvanil horší věci než je neznalost toho v jakých fázích probíhá zpracování map a jak spolu souvisí garmin.cz, picodas a gpscentrum.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama