Přejít na obsah


Fotka

60CSx a grafické znázornění EPE


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 17:12

Rozumí někdo ze zkušených Garmiňáků tomu, proč grafické znázornění EPE (ten kruh na mapě okolo šipky) sice přibližně odpovídá zmíněnému číslu, ale jen přibližně? Tzn. když GPS ukazuje EPE +/- 4m, čekal bych že ten kruh bude mít 4 metry v průměru (pro rejpaly: samozřejmě v daném měřítku na mapě). Tzn. že na mapě uvidím kam všude ta odchylka zasahuje. Jenže ono to tak není. Při EPE=4m má ten kruh asi 12 metrů, atd. Z podpory Garminu mi odpověděli dost záhadně: "It is normal for the circle on the map to be larger than the EPE. This is because the circle represents your accuracy in relation to the accuracy of the map. When you are on the basemap, the circle will be larger. This should become smaller when you are in an area that you have detailed maps for." Chápete proč by měl ten kruh záviset na přestnosti mapy, a k čemu to má být dobré?
  • 0

#2 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 18:15

No, odpověděli ti přesně - kruh zahrnuje součet nepřesnosti mapy a měření GPS. Určuje, kde NA MAPĚ - tedy tom obrázku pod ikonami - s 50%ní pravděpodobností skutečně jsi. Nejde o vztah změřená poloha - skutečné souřadnice, ale změřená poloha - poloha objektů na mapě. Příklad: stojíš 3 m od křižovatky na sever. Ta křižovatka je v mapě namalovaná na chybném místě, o 4 metry východně, než má být. I pokud GPS náhodou změří polohu správně, uvidíš na mapě křižovatku asi 5m cca jihovýchodně. No a pokud GPS udělá chybu 10m, budeš na mapě ještě navíc o těch 10m chybně. Pozor, uváděné chyby jsou vždy pro 50%ní pravděpodobnost - skutečná okamžitá odchylka tedy může být větší, než ukazuje "Přesnost GPS" i poloměr kruhu. Návod uvádí, že obvykle není víc než dvojnásobná. Už se mi stalo, že podle GPS jsem cestoval nadzvukovou rychlostí po Německu a přitom kolem sebe jsem stále měl Prahu. Přesnost mapy (poslední verze myslím perlí víc, než předchozí) taky nic moc. Např. Sv. Máří (kopec, keš, kaplička s rozhlednou). Na mapě je kaplička uvedena kupodivu na dvou místech - a ani jedno myslím není správně. Nebo včera, keš "Na palubě". Podle GPS jsme plavali po ostrově - ale měřením to nebylo, to byla chyba mapy. Z uvedeného je vidět, že kruh přesnosti pro GC moc často nevyužiješ - ve vztahu k poloze kešky se nepřesnost mapy neprojeví. (psal ProKesTom)
  • 0
Sylvia999

#3 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5543 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 20:29

Mimon_team napsal/a:
Chápete proč by měl ten kruh záviset na přestnosti mapy, a k čemu to má být dobré?


No, a když se GPSka dostane do oblasti, kde jede podel BASE mapy, tak je to kolečko opravdu veliké :-(
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#4 kvapa

kvapa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 21:11

To je divne, to by potom musela mit kazda mapa v sobe informaci o svoji presnosti a chybach. Prijde mi, ze se Garmin jen vymlouva. Ostatne pozitivni je, ze alespon odpovedeli.:)
  • 0

#5 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 21:15

Kurník ta moderátorská tlačítka dělají divy. :o:oJeště jsem si pořádně nezvykl. Sorry Kolombo omylem jsem do tvého příspěvku přidal svůj. Už je to opraveno, takže záznamu o úpravě se nelekej.
  • 0

#6 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 21:16

kolombo napsal/a:
No, a když se GPSka dostane do oblasti, kde jede podel BASE mapy, tak je to kolečko opravdu veliké :-(

Tak teď už správně. :)
Jojo. Já jsem to teď zkoušel jak s basemapou, tak s TOPO50v3.1.
S EPE okolo 20m to na TOPO50 udělá kruh o poloměru něco málo přes 50m, na basemapě ten kruh má poloměr přes 300m. Taky už jsem několikrát přemýšlel, jak přesně je velikost kružnice počítána, ale nikdy jsem nedošel k žádnému závěru.
Na přesnosti mapy to závisí, protože se to pravděpodobně snaží zobrazit, kde všude se člověk může na mapě nacházet (vzhledem k objektům mapy) a basemapa má jednotlivé objekty zakresleny mnohem méně přesně než podrobná topografická mapa. Nevím ale, jak to jde u vektorové mapy svázat nějakým jednoduchým koeficientem a i tak mi to přijde dost k ničemu. Raději si na displeji s mapou zobrazuji přímo číselné vyjádření EPE... které je ale také potřeba brát s rezervou. Při geocachingu člověk většinou potřebuje hlavně přesnost k souřadnicemi danému bodu a ne k mapě.
  • 0

#7 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11450 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 21:39

kvapa napsal/a:
To je divne, to by potom musela mit kazda mapa v sobe informaci o svoji presnosti a chybach. Prijde mi, ze se Garmin jen vymlouva. Ostatne pozitivni je, ze alespon odpovedeli.:)


Spravne, ona to totiz ta mapa opravdu v sobe ma! ;)

Kazda souradnice je ulozena jako dvojice cisel, a ta cisla mohou byt ulozena za pomoci ruzneho poctu bitu. Cim vice bitu je k dispozici, tim je ta souradnice vice presna. Nejvyssi presnost je u Garminu 24 bitu, coz odpovida maximalni odchylce 1.4 metru na mape. Cim mene se pouzije bitu, tim je ta nepresnost vetsi.

Takze GPSka pozna pomerne presne s jakou presnosti je na mape ten ktery objekt zobrazen, a tak to snadno da dohromady s presnosti GPS zamereni a ukaze ti to kolecko.

Tedy Garmin se nevymlouva, odpovedeli spravne a pravdive. :)
  • 0

#8 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11450 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 21:43

alkes napsal/a:
...méně přesně než podrobná topografická mapa. Nevím ale, jak to jde u vektorové mapy svázat nějakým jednoduchým koeficientem a i tak mi to přijde dost k ničemu. Raději si na displeji s mapou zobrazuji přímo číselné ...


Netreba zadnych konstant, proste se pristroj podiva, s jakou presnosti ma ulozene ty souradnice v mape, a podle toho urci nepresnost mapy. Tato nepresnost v kombinaci s nepresnosti zamereni ti da to 'kolecko'.
  • 0

#9 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 31 August 2007 - 21:53

Tak to je pak jiná. Netušil jsem, že to maj takhle vymakaný. V tom případě to úplně k ničemu není, ale při geocachingu se to asi stejně moc využít nedá. Možná i normálně bude mít člověk větší jasno o své poloze vůči mapovým objektům, když se občas rozhlédne okolo sebe. :D
  • 0

#10 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2739 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 7:15

Nedávno jsem si pořídil novou GPSMAP 60 CSx. Přitom mě docela zaujalo to, že mi tato GPSka ukazuje EPE (teď myslím to číslo), daleko větší než starší Vista Cx (60-ka ukazuje přesnost max. tak 4-5 m, ale Vista klidně i 2 metry). Ovšem přitom Vista daleko častěji ztrácí zcela signál, záznam trasy je s daleko více chybami... A stávalo se mi i, že při chybě 8 m jsem se nehnul z místa a chvíli byla keška 50 m na sever, chvíli zase 30 metrů na jih! Takže předpokládám (i podle zkušeností ostatních), že 60-ka je daleko přesnější, přesto ukazuje tu chybu daleko větší než Vista! Co si o tom myslíte? Tady asi Garmin u Visty pěkně kecá a vytahuje se...
  • 0

#11 Mafi5bj

Mafi5bj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 8:14

Taky děkuji za vysvětlení. To kolečko kolem šipky byla jedna z otázek, které jsem chtěl vědět o svém Legendu, ale bál jsem se zeptat. :)
  • 0

#12 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 8:16

Ono s tím číslem na disleji je to vždycky těžký. Je to prostě odhad chyby. Možná, když půjdeš s šedesátkou na místo, se znatelným vícecestným šířením a špatným signálem z družic, tak při těch pěti metrech EPE budeš podle GPSky taky někde úplně v pytli. Obrovská výhoda 60CSx je v úžasném příjmu signálu. Většinou máš v zásobě spoustu dalších družic, které jakžtakž zkorigují případné chyby v měření k jedné a ta přesnost sama o sobě mimo jiné závisí taky hodně na počtu přijímaných družic a jejich rozestavení na obloze. Proč ukazuje 60CSx větší EPE než Vista ale fakt netušim.
  • 0

#13 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 8:17

Roman_Jaromer napsal/a:
Nedávno jsem si pořídil novou GPSMAP 60 CSx. Přitom mě docela zaujalo to, že mi tato GPSka ukazuje EPE (teď myslím to číslo), daleko větší než starší Vista Cx...

Měl jsem 60C a po roce 60CSx. Už mezi těmito verzemi je podstatný rozdíl v EPE k horšímu u CSx. 60C měla často EPE 1-2m a stačil ji na to signál z 8 družic, 60CSx málokdy ukáže pod 4m i při dokonalém příjmu 12 družic. proč tomu tak je, nevím. Možná se do výpočtu nyní zahrnují nějaké další veličiny ze SiRFIII, které ten předchozí neuměl předávat. každopádně mám pocit, že EPE u SirFu více odpovídá skutečnosti.
  • 0

#14 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 9:06

Pozor, 60CSx a nové eTrexy nejsou přesnější než staré přístroje. Jsou jen citlivější, naopak přesnost je v jejich případě mnohdy nižší kvůli různým odrazům apod.
  • 0

#15 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 9:16

To je sice teoretrická pravda, ale v praxi to takhle funguje jen za naprosto dokonalých podmínek (třeba v Nizozemmí). Jinak bych psaní podobných vět (kvůli tomu, že to zmate nováčky) snad i zakázal.
  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 10:21

mitak: Jakých vět konkrétně a jak to tedy je v praxi u nás? (Nehádám se, jen když už jsi to nakousl, chtěl bych vědět, jak jsi to myslel celé. Sám nevím, jak přesně to funguje.) Podle mně citlivost s přesností dost souvisí. Oběma směry. Čím větší citlivost, tím víc družic, tím větší přesnost. Čím větší citlivost, tím častější příjem pochybných signálů, tím větší možnost chybného výpočtu. Sirf toho dost nacestuje i když leží na stole. Starší GPSky ne. Ani nové Magellany ne tolik, jak vyplývá z některých testů. Btw. Magellan zas teď myslim používá čipy od Atmelu. Je to dost složitý a těžko říct, jaké algoritmy používají různé chipsety. Sirf bude mít asi úplně jinou strukturu než dříve používané chipy v Garminech, ale to je taky z mé strany jen odhad. Jednou bych chtěl vidět, co maj vývojáři v trezorech :D:D
  • 0

#17 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 10:38

Obráceně: čím větší citlivost, tím menší odolnost vůči chybám, šumu, odrazům – a tím přeneseně menší přesnost.
  • 0

#18 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 10:45

Správně. Jenže v praxi ve ztíženém terénu (třeba pod obyčejným listím na stromech): 60CS - malá citlivost, nevidí žádné družice, žádný signál, o přesnosti nemůže být ani řeč. 60CSx - velká citlivost, vidí několik družic, signál může kolísat, ale většinou ukazuje správně. Do ideálních podmínek (výhled na všechny strany, rovina, kopec) se člověk dostane spíš míň.
  • 0

#19 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 10:45

marekl napsal/a:
Obráceně: čím větší citlivost, tím menší odolnost vůči chybám, šumu, odrazům – a tím přeneseně menší přesnost.

Vždyť to přesně píšu.;) Nejde to podle mně ale brát také bez té druhé části.
Záleží dost na prostředí. V Lese pravděpodobně bude šedesátka přesnější než Legend, protože bude mít víc družic s lepším rozestavením. To přesnost ovlivňuje dost zásadně. Skrz DOP se tahle informace započítává stoprocentně i do EPE.
Když budeš někde mezi skalami a budovami, kde je spoustu odrazů, může na tom být Sirf mnohem hůř.

edit: když člověk nezacituje, tak se s 99,9999% pravděpodobností objeví před jeho příspěvkem jiný. :D:D
  • 0

#20 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 příspěvků(y)

Publikováno 06 September 2007 - 10:50

alkes napsal/a:
Když budeš někde mezi skalami a budovami, kde je spoustu odrazů, může na tom být Sirf mnohem hůř.

Nebude, protože mezi budovama neuvidíš bez SiRFu družice žádné. SiRF sice bude dělat vylomeniny, že občas "odcestuje" klidně i do vedlejší ulice, ale zase se "vrátí". Kdežto bez SiRFu budeš jen stát a bláhově čekat, že se GPSka vůbec chytne ... pak zjistíš, že nechytne a jdeš si do obchodu koupit jinou ;)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama