Přejít na obsah


Fotka

Jak vytvořit Wherigo cartridge ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
95 odpovědí na toto téma

#1 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 01 duben 2008 - 23:10

Pokouším se otevřít Pandořinu skříňku... Obrátilo se na mne pár lidí s prosbou, abych jim pro studijní účely poskytl zdrojáky od WIG Cartridge "Zámecký park v Čechách pod Kosířem" GC1A6B3. A tak mne napadla taková šílenost, že zdrojáky cartridge zpřístupním veřejně a doplním k tomu svoje úvahy, poznámky, vysvětlení proč jsem to udělal tak a tak. Proč ? Abych inspiroval ty, kteří mají dostatek invenvce na vytvoření scénáře WIG cartridge, ale (oprávněně) se bojí toho, že realizace (=naprogramování) bude časově náročná. Čeho bych naopak nechtěl dosáhnout ? Aby začaly vznikat samoúčelné WIG cartridge - tedy programátorsky sice dobře propracované, ale jinak bez hlubšího nápadu. Možná mi bude někdo vyčítat, že budu prozrazovat obsah své WIG cartridge. Pokud si to někdo chce absolvovat v terénu a mít překvapení, tak si přece nemusí číst další příspěvky v tomhle vláknu, a nejdříve si to projde. A pokud naopak někdo má zájem kouknout do útrob cartridge, tak to už beztak dávno udělal a vůbec nezáleží na tom, zda něco zveřejním či ne. Nechci se tvářit, že tomu bůhvíjak rozumím (určitě je zde spousta lidí, kteří jsou v tom mnohem dál než já), nicméně nějaký čas jsem nad tím strávil, a po vzoru Járy Cimrmana jsem prozkoumal spoustu slepých uliček. Spíš chci iniciovat další diskusi. Pokračování zítra... (a taky počkám na případné ohlasy) Tak, Pandořina skříňka je pootevřena, a teď se mi ještě navíc nad hlavou houpe Damoklův meč ;)
  • 0

#2 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 6:55

Taky rád pomůžu a poradím, myslím, že po 14denním boji s builderem (a hlavně s builderem na webu :| ) mohu nějaké poznatky nabídnout. Nicméně zveřejňovat zdrojáky v plné míře u mých cartdigí nebudu, protože se mi moc líbí ta možnost oproti klasické multině utajit před cacherem, co ho čeká - aspoň do jisté míry. Před profesionalnim geo-wherigo-hackerem to samozřejmě bude vždy těžké a asi i zbytečné. Ale znám sám sebe... člověk jen po očku nakoukne, když je ta možnost.... čistě ze studiních důvodů... a pak přijde na to, že díky tomu, že už ví, co ho čeká, už ho to na tu cartridge tak netáhne ;) (ne že by to byl můj případ :) )
  • 0

#3 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 8:23

Chválihodný počin. Díky ;)
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo


#4 Fénix-4018

Fénix-4018

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 558 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 8:33

Taky rád poradím, ovšem pokud už se tomu bude věnovat Mion a ZCh, tak pochybuji, že to bude ještě k něčemu dobré :D
  • 0

#5 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 9:41

Určitě je to chvályhodný počin, rád budu sledovat rady, ale svou vlastní Wigo si nechám asi až bude odladěný builder.
  • 0

#6 Luckyn

Luckyn

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 12:45

ANO ANO, CHCI CHCI, absolvoval jsem jendo WIG "Davle" a moc se nam libilo. V tipu techto kesi vidime velky potencial a tak uvitam vecskere info o tom "jak na to". diky
  • 0

#7 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2008 - 12:58

Nainstaluj si wig Builder posledni verze, spust jej - a muzes se zacit ptat :)
Ono je stejne nejlepsi na pochopeni asi zacit od zacatku od prazdne cartridge, nez se nekdy snazit pochopit hotovou cartridge s mnoha polozkami ;)

Kdyz tak vecer sem hodim zdrojaky k moji prvni pokusne cartridge s cca 4 zonama, co jsem si rozchodil doma na zahrade. Neni prilis slozita, takze neni neprehledna a je snadno pochopitelna .

Luckyn napsal/a:
ANO ANO, CHCI CHCI, absolvoval jsem jendo WIG "Davle" a moc se nam libilo. V tipu techto kesi vidime velky potencial a tak uvitam vecskere info o tom "jak na to". diky


  • 0

#8 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 6:16

Nějak nestíhám :(
Myslel jsem že už předevčírem hodím na web zdrojáky od cartridge http://wherigo.cmeld...t/ParkCechy.gwz a hlavně k tomu doplním nějaké povídání. Takže zatím jen částečně...
Pokud si nevíte rady s příponou, zkuste použít zdravého selského rozumu - při tvorbě WIG cartridgí ho budete potřebovat neustále ;)

ZCh
  • 0

#9 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 6:48

Ještě bych doplnil, že je dobré před začátkem popřemýšlet, co vlastně chcete vytvořit - zda wherigo na principu klasické multiny, kdy vás bude player navigovat k dalšímu cíli (Davle), nebo kdy budete muset podle indicií dohledávat konkrétní místa (Spilberk), nebo něco na dalším či kombinovaném principu (Stříbrná Lhota, Zámecký park). Možností a vzájemných interakcí je opravdu hodně.

V cartridgi je několik základních interaktivních a interních prvků, které můžete použít (popis dle označení v builderu).
Interaktivní: Zones, Items, Characters, Tasks, Inputs,
Interní: Timers, Variables, Media.

Z těch interaktivních jsou asi nejdůležitější:

1. Zones:
Slouží na vyznačení oblasti kde se má dle vašeho námětu něco dít. Zóny jsou vždy plochy, tzn. že není např. dobré pomocí zóny označit umístění cache (jedině vytvořit zónu o co nejmenší ploše a využit pak proximity událost, ale to předbíhám). Player totiž navádí vždy na nejbližší okraj zóny.
Zóna může být neaktivní nebo aktivní a v aktivním režimu viditelná nebo neviditelná. Zóně nelze přiřadit explicitní akci (tlačítko, příkaz, command), všechny události na zóně jsou vyvolány vnějším podnětem.

2. Items:
"Itemy" jsou objekty/subjekty, které mohou nebo nemusí mít určenou svoji pozici. Mohou se nacházet v určité zóně, nebo si jej může hráč "nést s sebou", a pod. Proto je lze využít jako objekt pro přesnou lokalizaci nějaké indicie nebo schránky cache, nebo je využít jako přídavné informační a interakční položky v menu playeru. Items objektům lze přiřadit různé commandy - akce,tlačítka, které může hráč aktivovat sám v potřebné chvíli. Itemy a v nich umístěné přidružené akce (commandy) mohou být opět viditelné nebo neviditelné a tuto viditelnost lze kdykoliv během hry změnit.

Tasks:
Tyto objekty jsou hlavně seznamem úkolů, pro přehled, co je potřeba v misi, nebo v její části splnit. Tasky se dají označit jako dosud nesplněné, nebo jako splněné úspěšně či splněné neúspěšně. Tasky mohou být podobně jako Zóny a Itemy viditelné, nebo je lze v seznamu zneviditelnit.

Tohle je zatim neúplný základ, který by bylo potřeba problat hlouběji , ale prozatím končím, práce volá :D
  • 0

#10 klama

klama

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 566 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 9:33

Zch: Pri pokuse o "preklad" do Publish to my maschine/create playable Cartridge dostavam hlasku o vnoreni neschvalenej...na riadku 1413... Co robim zle? - neurobil som ziadnu upravu v zdrojakoch, len som chcel vyskusat prvy preklad cudzieho zdrojaku /ParkCechy/... Dik...
  • 0

#11 Fénix-4018

Fénix-4018

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 558 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 10:08

Mimochodem, nejsnáze principy a možnosti wheriho člověk pochopí při hraní. Pokud ve vašem okolí zatím není cartridge, jsou na wherigo ke stažení i cartridge "play anywhere" http://www.wherigo.c...s.aspx?stype=15 a ty můžete hrát kdekoli. Jako první doporučuji tutorial (ten se dokonce instaluje auromaticky spolu s Playerem) a na ukázku něčeho zase úplně jiného "Four Min Hourglass", ke kterým ani není třeba GPS signál.
  • 0

#12 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 111 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 12:17

klama napsal/a:
Zch:
Pri pokuse o "preklad" do Publish to my maschine/create playable Cartridge dostavam hlasku o vnoreni neschvalenej...na riadku 1413...
Co robim zle? - neurobil som ziadnu upravu v zdrojakoch, len som chcel vyskusat prvy preklad cudzieho zdrojaku /ParkCechy/...
Dik...

Moje blbost...
Najdi řádek obsahující text
Text=[[Timto Wherigo hra konci, a muzete se podle sipky
a vyhoď tu čárku před "a"

BTW je to tvořeno/kompilovaáno předposlední verzí builderu, tzn. 2.0.4907.3996

ZCh
  • 0

#13 klama

klama

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 566 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 16:04

Dik, ozaj to bolo "syntaktickou chybou?", uz sa to da prelozit...
  • 0

#14 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2008 - 20:35

Nene, to není syntaktická chyba, ale bug v builderu. nesnese v příkazu Dialog v textu čárky... :@

klama napsal/a:
Dik, ozaj to bolo "syntaktickou chybou?", uz sa to da prelozit...


  • 0

#15 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2008 - 10:00

Tak jak si to tady pročítám, pustím se asi taky do nějaké té tvorby ;) Zatím se prokousávám manuálem a mám na mobilu player, tak snad něco půjde... Hodně se mi to líbí a tohle bude asi dost zajímavá nová cesta.
  • 0

#16 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2008 - 17:33

Tak jsem si včera ukutil základ první wkešky a dneska když chci začít pokračovat s prací, tak supr.. chybová hláška a soubor nelze otevřít :@ Nevíte náhodou někdo co s tím...??? Vložený obrázek
  • 0

#17 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2008 - 6:02

Upřímnou soustrast... :| S největší pravdepodobností parser builderu poškodil zdroják při předchozím ukládání/otevření. Stávalo se mi to dost často. Jediná obrana (než jsem se naučil, co a kdy mu vadí), bylo neustálé vytváření zálohy, po každém SAVE /COMPILE příkazu zkontrolovat, jak moc builder do zdrojáku zasáhl a v případě, že fatálně, musel jsem obnovovat přepsaná/smazaná data ze zálohy. Na to se mi osvědčila např. aplikace "BeyondCompare". Jinak builder vytváří zálohový soubor (*.bkup), ale každou kompilací (i neúspěšnou) jej přepíše. Stačí proto 2x po sobě uložit soubor, nebo uložit a zkompilovat - a předchozí data jsou fuč!. Jednou jsem zapomněl zálohovat a přišel jsem o půldenní práci na cartridge - což mne málem zabilo :) Ale rozdejchal jsem to, po chvíli. Horší bylo si vzpomenout, co všechno jsem do té doby udělal a zopakovat to... Takže zpět k tvému problému - je nutné ve zdrojáku lokalizovat místo, které builderu nechutná. Ideální je to právě za pomocí porovnání s nějakou předchozí verzí. Ze samotného reportu chyby to je někdy skoro nemožné. Obvykle problém mohou způsobovat texty v messageboxech nebo v dialozích (někdy vadí čárka, někdy CRLF, a pod.) Někdy builder na dvě uložení nejprve změní typ proměnné v IF podmínce a následně jí pak nerozumí a celou podmínku IF ... END vyhodí, a často tak nešťastně, že se pak soubor nedá znovu ani načíst. Se současným chováním builderu je vytváření cartridgí docela pěkná drbárna, obzvlášť, když tam pak potřebujete do kódu přidat něco svého, nestandardního...
  • 0

#18 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2008 - 6:17

Mione díky :@ Obával jsem se toho. Koukám, že builder je opravdu beta verze a ještě ke všemu dost user friendly :( No nic, tak večer zase znovu... Teď přemýšlím o tom, jak je to s volbou typu wcache na začátku zakládání nové cartridge. Je tam volba TourGuide, Puzzle, Fiction a Geocache. Nikde jsem vlastně nenašel, jaký je mezi tím rozdíl a jaký to má dopad na tvorbu cartridge. Neporadíte co je co a jak na to? Díky.
  • 0

#19 Fénix-4018

Fénix-4018

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 558 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2008 - 9:29

sobikovi napsal/a:
Teď přemýšlím o tom, jak je to s volbou typu wcache na začátku zakládání nové cartridge. Je tam volba TourGuide, Puzzle, Fiction a Geocache. Nikde jsem vlastně nenašel, jaký je mezi tím rozdíl a jaký to má dopad na tvorbu cartridge. Neporadíte co je co a jak na to? Díky.


odhaduji že žádná, ale jistě to nevím
  • 0

#20 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2008 - 9:43

Pokud má cartridge vazbu na schránku publikovanou na GC.COM, je doporučeno tam použít typ GEOCACHE. Ale pokud to tak nenastavíš, nestane se nic - jen ta cartridge nebude mít v playeru wherigo ikonku, ale jinou, korespondující s daným wherigo interním typem (puzzle ikona, nebo fotoaparát, ...).


sobikovi napsal/a:
... volba TourGuide, Puzzle, Fiction a Geocache....


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama